Jump to content

Meditasyon Çeşitleri


Xian

Önerilen Mesajlar

Kendinize göre seçebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz değişik meditasyonlar bulunmaktadır. Aşağıda örnek olarak bazı çeşitleri yer almaktadır; Mantra Meditasyonu Mantra Sanskrit dilinde kutsal veya sihirli sözcük anlamına gelen bir söz. Mantra meditasyon uygulamasının temeli, mantranın ard arda tekrarlanmasından ibarettir. Mantranın ard arda tekrarlanmasındaki amaç düşüncelerin zihne girmesini engellemek ve dikkati tekrar edilen mantra üzerinde yoğunlaştırmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yoğunlaşmanın zorlamayla değil, doğal bir şekilde olmasıdır. Nefes Üzerine Yapılan Meditasyon Uygulaması Nefes üzerine yapılan meditasyonun temeli, nefes alış verişinin bilinçle izlenmesidir.

Bilinçle nefes alıp vermek, nefes alıp verdiğinin ayrımında olmak nefes üzerine yapılan meditasyonun özüdür. Bu meditasyon uygulamasında dikkat edilmesi gereken nokta nefesinize karışmadan, nasıl nefes alınıp verildiğine kafa yormadan sadece nefesin bilinçlilikle, dikkatle izlenmesidir. Nefes üzerine yapılan meditasyonda nefesin dikkatle izlenmesini kolaylaştırmak için nefes alışları ya da nefes verişleri de sayılabilir. Görsel Meditasyon Görsel meditasyon açık gözle de kapalı gözle de yapılabilir. Herhangi bir obje meditasyonun konusu olabilir. Bir çiçek, bir taş ya da hoşunuza giden herhangi bir obje. Gözleriniz açık olarak seçtiğiniz nesneye bakmakla başlarsınız. Daha sonra ise gözlerinizi kapatıp cismi gözünüzün önünde canlandırmaya çalışarak devam edebilirsiniz. Görsel meditasyonun çeşitli uygulamaları bulunmaktadır.

 

Görsel meditasyonda önemli bir yeri olan da doğulu sanatçılar tarafından meditasyona değişik bir konsantrasyon sağlamak için yaratılmış özel yantra veya mandala adı verilen simgesel şekillerdir. Bunlar en çok Hindistan ve Tibet’in Tantrik Yogasında kullanılmaktadırlar. Mandalalar yuvarlaklar içine yerleştirilmiş diyagramlar ve resimlerdir. ‘Daire’ anlamına gelen Sanskritçe bir sözcüktür. Daire çok yüksek bir evrensel semboldür. Değişik kültürlerde kutsal olanı, evreni, kozmik bilinci, cenneti, varoluşun bütünlüğünü gösterir. Yantralar ise görsel meditasyon için özel olarak çizilmişlerdir ve simgesel resimdirler. Kelime anlamı ‘enstrüman’dır ve Sanskritçe bir sözcüktür.

 

Çizilmiş, boyanmış, oyulmuş, kum veya topraktan yapılmış bir şekil olabilirler. En çok görülen desenler bir daire, kenetlenmiş üçgenler ve karedir. Daire evrendir, kenetlenmiş üçgenler mistik birliği, kare ise toprağı sembolize eder. Müzik Meditasyonu: Bu meditasyon müzik dinleyerek yapılır. Konsantre olunan şey müziktir. İçinizde güzel duygular uyandıran sakin bir müzik kullanabilirsiniz. Ya da meditasyon için özel olarak hazırlanmış müziklerden faydalanabilirsiniz. Bin Yapraklı Lotus Meditasyonu: Bin yapraklı lotus her şeyin birbirine bağlı olduğu, aslında hiçbir şeyin evrenin kalan kısmından ayrı olmadığı düşüncesinin sembolik ifadesidir. Aydınlanmayı sembolize eder. Onun kökleri çamurdadır ama çiçekleri su yüzünde açar ve güzelliklerini ortaya koyar. Hindu’ların yaratıcı tanrısı olan Brahma evreni yaratırken bin yapraklı bir lotusun ortasında durduğu söylenir. Bir başka efsaneye göre ise (Budist Efsanesi) Buda doğduğunda topraktan sekiz tane geniş yaprağı olan bir lotus çiçeği çıkmıştır. Lotus çiçeği nilüfer çiçeğidir.

 

Bin taç yaprağı düşüncesi nesnelerin sonsuzluğunu ifade etmektedir. Aslında taç yaprakların sayısının sınırı yoktur. Bu meditasyonda lotusun merkezine bir sözcük, düşünce veya görüntü seçebilirsiniz. Seçtiğinize odaklandıktan sonra çağrışımlarla meditasyon devam eder. Chakra Meditasyonu: Bir diğer meditasyon çeşidi de başın tepesiyle kuyruk sokumu arasında yerleşmiş enerji merkezlerinin imajinasyon yoluyla harekete geçirilmesidir. Sayısı değişik olarak bilinmekteyse de genel olarak söylenen yedi tane chakra vardır. Her biri bir görsel bir ses sembolü vardır. Yani bir yantrası ve bir mantrası vardır.

 

Ayrıca her birinin rengi de vardır. Mantra kullanarak chakra meditasyonu yapılacaksa mantra sevgi, huzur, birlik, barış gibi sözcüklerden seçilebilir. :thumbsup:

 

Alıntıdır.

 

Daha önce veriydiyse özür dilerim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...