Jump to content

askere gidecekler


alperadana

Önerilen Mesajlar

askere gideceklere tüyolar :clapping::clapping:

 

Bu işi tecrübe etmiş biri olarak size şu askerlik konusunda ufak da olsa tüyolar vermek için bir şeyler çiziktireyim diyorum… Elimden geldiğince size pratiklik kazandıracak bilgiler yazacağım buradan. Gerisini zaten orada öğreneceksiniz.

 

En başta şunu bilin ve söyleyin: “Sizin askerliğiniz bitmeeeezz!” Bunu her daim, özellikle de üst devrenizden ve de kendi devrelerinizden çok duyacaksınız. Çok acımasız bir şey ama gerçek. En gerçekçi tarafı da, başladıktan sonra, heleki ilk 1 aydan sonra siz de bunun böyle olduğunu düşüneceksiniz.

 

Daha ilk günlerinizde size kimseler karışmayacak, bunu farkedeceksiniz, hatta acemiliğin başlarında herkes size yardımcı olacaktır. Ama ilk haftadan sonra sıkıntılar başlayacak ve en büyük sıkıntılardan biri de eğitimler olacak.Evet bu “eğitim” kısmının hiç bitmeyeceği düşüncesine kapılabilirsiniz, amaç da bu zaten: “Sizleri usta birliğine hazırlamak”. Yani sabahın köründe kalkıp, gecenin bir yarısına kadar sürebilecek eğitimler de olacak. Askerde en çok ihtiyacınız olan şey: SABIR, SABIR, SABIR YA SABIR! Sakın kimseyle ters düşmeyin ve de karşı gelmeyin ve hatta şunu aklınızdan çıkarmayın: ASKERLİĞE BAŞLARKEN MANTIĞI DIŞARIDA BIRAKIN! Çünkü orada alakasız ve saçma o kadar çok kural ve olayla karşılaşacaksınız ki şaşıp kalabilir ve bu duruma isyan edebilirsiniz. Böyle bir durumda sakin olun ve izlemeye/yaşamaya devam edin.

 

Gelelim ilk acemilik sürecine. Acemilik süresi 1,5-2 ay Şu da aklınızda olsun: İlk 30-45 günden sonra yemin töreniniz olacak. Oraya o zaman tanıdıklarınızı töreni izlemeye çağırabileceksiniz ve ilk kez o zaman izne çıkabileceksiniz. Bu törenden evvel mümkün değil çıkamazsınız. Bu törenin bir özelliği de şudur: Törenden evvel siz asker değilsiniz, törenle birlikte gerçekten “asker” olacaksınız. Yani bir hata da yapsanız bu dönemde hoş görülür, bir ceza verilmez. Mesela komutan karşıdan geliyorken ona selam vermemek gibi… Neyse.. ben şimdiden heyecanla bekliyorum o töreninizi.

 

Acemi Birliğinde bazen sigara sıkıntısı çekilebilir, o yüzden yanınıza stok da yapın birazcık. Ama dikkat edin bunları iyi muhafaza edin ve eşyaların arasında sote yerler belirleyip oralara saklayın. Büyük bir kısmını ana depoda tutarsınız bunları. İhtiyaç olunca bir miktar daha alırsınız depodan. Sadece sigaraya değil her şeyinize dikkat edin ve iyi kollayın: Botlar, kep, palaska, banyo terlikleri, traş malzemesi, diş macunu, nevresimler, battaniye, yastık… herşeye… Hatta teslim olmadan önce ihtiyaç eşyası alırken (terlik, traş takımı, havlu…) tipi ve rengi çok farklı malzemelerden almaya çalışın. Özellikle önce terliğin üzerine permanantlı kalemle silinmeyecek biçimde isminizi yazın ve daha asma kilitlemek için delikler açın. Çünkü orada en çok çalınan şeylerden biri terlik, bot, kep’tir.

 

Gitmeden önce bunları alın

■Terlik (Üzerine silinmez permanantlı kalemle isminizi yazın ve delik açıp, kilitleyin)

■Havlu

■2-3 tane çorap (fazla değil, çünkü orada yenisini verecekler. Bunları sadece çarşıya giderken kullacaksınız. Ama kış için 2 de kalın çorap alırsanız diğer çorapların altına giymek için. Kışın çok iyi oluyor valla..)

■2-3 tane don fazla değil (aynen orada yenisini verecekler)

■2 fanila ve 2 atlet (aynen bunları da kullanamayacaksınız)

■1 tane kazak (çarşıya çıkarken lazım olacak)

■1 şampuan, 1 diş macunu, 1 diş fırçası, 1 banyo lifi

■Banyoya giderken çamaşırları koyabileceğiniz bir tane askılı çamaşır torbası lazım olacak, ama oradan da edinebilirsiniz.

■Basitlerinden birkaç tane (kullan-at) traş makinası ve traş köpüğü ve bunları koyacağınız traş çantası. Aynı makyaj çantası gibi. İsterseniz oradaki kantinden de alabilirsiniz. Ama sakın İLK GÜN almayın, 3-4 sonra gün alırsanız daha ucuz verirler. İlk gün pahalı satarak parayı cebe atıyorlar..

■2 adet küçük asma kilit alın, sağlam olanlarından

■Birazcık siyah renkte iplik ve 1 tane iğne. Hatta bir-iki tane de siyah ceket düğmesi

■4-5 tane çengelli iğne

■Telefon kontörlü kartı

■Askılı cüzdanlık (Cüzdanı banyoya giderken ve yatarken yanınızda taşımak için gerekli pratik bir şey. Aynı muska gibi boyna takılıyor ve kıyafetin altında duruyor. Bunun cüzdanı koyacağınız bir cebi ve fermuarı da var. Bunu ya orada kantinden ya da askeri malzeme satan bir dükkandan alabilirsiniz)

■Alt-üst eşofman.. Hatta cepli olsa çok iyi olur.. Çünkü yatarken cüzdanı orada saklayabilirsiniz. Cüzdan çok kabarık olmasın, çünkü orada çay almaktan başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak

■Bot boyası ve fırçası

■Bot için kalın bir keçe (kış için iyi oluyor)

■Sabunluk ve bir tane sabun

■El kremi

■Tırnak makası

■Pudra (bacak aranız çok çabuk tahriş oluyorsa buna da ihtiyaç duyabilirsiniz)

İLK GİTTİĞİNİZDE SİZE BUNLARI SATMAYA ÇALIŞABİLİRLER, ALMAYIN, ÇÜNKÜ ÇOK PAHALI SATIYORLAR İLK GELENLERE.PARAMIZ YOK VE BENDE HEPSİ VAR DEYİP ALMAYIN. Çünkü bunları satmaya çalışanlar sizden bir-iki devre üstte olan diğer askerler.

 

Yukarıda yer alan listede edinemeyeceğiniz malzemeler olursa çarşı merkezlerinde asker malzemesi satan yerlerden de edinebilirsiniz (çamaşır torbası, traş kutusu/çantası)

 

Bunlara dikkat edin!

■Meslek sorduklarında en güvendiğiniz şeyi söyleyin ve korkmadan bilgisayar operatörü deyin. Çünkü acemi birliğinde bile yazıcı olarak ilk onları çekip alıyorlar.

■Size komutanlarınız dahil kimse küfür edemez ve size dayak atamaz. Kural bu!… O yüzden size bunu yapan biri olursa bunu yapan kişiyi, şikayet edebilirsiniz. Mekanizma şudur: Sen üstüne, o kendi üstüne falan… Ama zorda kalıdığınızda birliğin-alayın en üstü komutana da şikayet edebilirsin…

■Saçınız uzun gitseniz bir şey olmaz, nasıl olsa orada kesecekler.

■Sizden bir gün dahi önce de gelmiş olsa diğer asker sizin üstünüzdür. Sizin devreniz size bir şey yapmaz ama sizden üstte devreler sizin komutanınızdır, unutmayın (sadece acemi birliğinde).

■Acemi birliğinde sabah 5-6′da kalkıp akşam 8-9′da yatarsınız. Uyku sorununuzu çözmeye başlayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...