Jump to content

Mars'a robot karınca


Ashtar_Sheran

Önerilen Mesajlar

http://i37.tinypic.com/2ytsfv9.jpg

 

Robot karıncalar yaşamı başlatacak

 

Avrupalı bilim adamları, dünya benzeri toprak ve suya sahip olduğu belirlenen Mars'ta ilk koloniyi robot karıncalarla kurmaya hazırlanıyor. I-Swarm projesi ile Mars'a gönderilecek robot karıncalar, gelecekte insanların da yaşamasına imkan verecek kolonileşme hareketinin temelini atacak. Robotlar birlikte gezegeni keşfedecek.

 

Ankara- AB'nin fon desteği sağladığı I-Swarm projesi ile Mars'a gönderilecek robot karıncalar, gelecekte insanların da yaşamasına imkan verecek kolonileşme hareketinin temelini atacak.

Santimetre ölçeğindeki onlarca mini robotun birlikte gezegeni keşfetmesi, su ve toprağı bir yapıştırıcı ile bir araya getirerek ilk yapıları oluşturması amaçlanan projenin genişletilerek, gelecekte Mars'a ayak basacak bilim adamlarının yaşayabileceği evlerin oluşturulması amacıyla da kullanılması umuluyor.

 

 

http://i38.tinypic.com/xt62p.jpg

 

Birlikte aynı amaç için çalışacaklar

 

Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya, Yunanistan, İngiltere, İtalya ve İspanya'daki bazı araştırma kuruluşlarının da destek verdiği I-Swarm ekibi, santimetre büyüklüğündeki micro robotların yine kendilerine göre bina yapabilmeleri için çalışıyor. Söz konusu robotlar birbirlerinden bağımsız ancak aynı zamanda birlikte aynı amaç için çalışabilecek.

 

Mars'ta görev yapacak karınca robotların, çevresindeki diğer robotları algılaması ve çevresel etkileşimde bulunması kızılötesi iletişim ile sağlanacak. Robotlardan biri, örneğin yolunda bir engelle karşılaştığında, diğer robotları yolun açılması için çağırabilecek.

 

Robot inşasında en önemli sorun; güç olarak ön plana çıkıyor. Robotun hareket etmesi için sağlanan güç ihtiyacı, bir cismi kaldırması gerektiğinde katlanarak artıyor. Karınca robotlarda küçük birer güneş paneli bulunuyor.

 

Robotlar şart

 

Gezegen keşiflerinde ve koloni oluşturulmasında özellikle robotlara çok ihtiyaç duyuluyor. Bu robotlar insan hayatının tehlikeye atılamayacağı bir çok yerde sorunsuzca görev yapabiliyor. Dış gezegenlere insanoğlunun ayak basmasından önce ihtiyaç duyduğu asgari yaşam koşullarının sağlanması noktasında robotların gönderilmesi potansiyel yaşam kayıplarının önüne geçiyor.

 

Bilim adamlarını mikro robotlar inşa etmesinin temelinde yatan asıl sebep, bir uzay mekiği ile gönderilecek bir büyük robot yerine 10'lu gruplara ayrılmış 100 micro robotun gönderilerek muhtemel arızalara karşı görevin tamamlanmasını sağlamak olarak ifade ediliyor.

 

Mikro robotlar sadece uzay ya da derin deniz çalışmalarında değil günlük yaşamda da kullanılabiliyor. Çeşitli makinelerin tamiri, insan vücudunda istenilen bölgeye ilaç gönderilmesi ya da tıkanmış kanalizasyonların taşkınlara sebep vermeden yine robotlar tarafından temizlenmesi bunun örnekleri arasında yer alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden bole dusunuorsunki bence olabılır bırsey ılerde bız goremezsekte cocuklarımız onlarda goremezlerse cocuklarımızın cocukları muhakkakkı baska gezegenlerde yasayacak

 

ben kendi açımdan görebilicemmi dedim yaf :) banane cocuklarımdan torunlarımdan :) ben su an kendi gözümden görmeyi düşünüom :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Mr. Robot

   Mr.Robot, Sam Esmail tarafından kaleme alınmış Amerikan psikolojik gerilim-dram televizyon dizisi.   USA Network tarafından 24 Haziran 2015 tarihinde yayına başlayan dizinin pilot bölümü online olarak VOD servisleriyle 27 Mayıs 2015'te yayınlanmıştır. Bilişim dünyası ile yakından ilgili olan/olmayan herkesin ilgisini çekmiş ses getirmiştir. IMDb'deki puanı 10 üzerinden 9.1'dir.(63.000+ kişi)   Dizi, 2 Eylül 2015 tarihinde sezon finalini yayınlamıştı. Dizinin 2. sezonu 13 Temmuz 2016'da yayınla

   , Yer: Televizyon

  • Bir Robot Kendi Varlığının Farkına Vardı!

   http://i2.wp.com/img.ateisthaber.net/2015/07/gettyimages-167526218.jpg?w=696   New York Rensselaer Polytechnic Institute’ta (RPI) çalışan bilim insanlarının yaptığı ‘öz farkındalık’ testi ilk kez bir robot tarafından geçildi. RPI’da araştırmacı olarak görev yapan Selmer Brinsjord, içerisinde üç robotun olduğu bir test gerçekleştirdi. Testte iki robotun konuşma yeteneğini kapatan araştırmacılar, diğer robota “Aranızdan hangisi hala konuşabiliyor?” şeklinde bir soru sordu. İki robot da soruya “b

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Sivrisinek Robot

   Amerikan Ordusu ve CIA teröristlerin yerini tespit edip yok etmede robot sivrisinekleri kullanmaya hazırlanıyor. İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yer alan, ABD ordusundan bir emekli albay ve adı saklı bir bilim adamının iddiasına dayandırılan proje, bilim kurgu filmlerindeki silahları aratmayacak. Bu robot sinekler 2015’te orduya dahil olacak. Çıplak gözle gerçeğinden ayrılması mümkün olmayan robot sinekler biyolojik sensörlerinin yanı sıra kimyasal ve nükleer silahlar da taşıyabiliyor

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Gezginci robot Curiosity Mars'ta.

   Mars'ta çalışmalarını sürdüren gezginci robot Curiosity, gezegen yüzeyindeki ilk kaya delme işlemini dün başarıyla gerçekleştirdi.     Curiosity, delme işlemi sonucu ortaya çıkan bir tutam tozu da daha yakından incelemek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvarlara boşaltmak için hazırlık yapmaya başladı.   Gezginci robotun, elde ettiği tozu kimyasal ve mineral yapısını analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan araçlara iletmesinin 5-6 günü bulması bekleniyor.   Robotik kolunun ucundaki matkap yard

   , Yer: Gündem

  • Marsa gidecek adam aranıyor..

   Mars'a gidecek adam aranıyor   Merkezi Hollanda'da bulunan "MarsOne" örgütü, 2023'te Mars'ta kurmayı planladığı koloni için astronot aramaya başladı.[TABLE=class: cms_table_gls] [TR] [TD][/TD] [/TR] [/TABLE]   http://cdn1.cnnturk.com/handlers/file.ashx?FileID=665421&Width=292&Height=0&BlackWhite=False&Quality=80 Kar amacı gütmeyen örgüt, 18 yaşından büyük, meraklı, yaratıcı, güçlüklerin üstesinden gelebilecek, kolay uyum sağlayabilen, çevresindekilerle sağlıklı ilişki

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...