Jump to content

NASA'dan felaket uyarısı! Güneş fırtınası


Wasteland

Önerilen Mesajlar

NASA, Dünya'yı gerçekleşecek Güneş fırtınasına karşı uyardı ve tarihini de verdi!

 

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2010/06/10/nasa-dan-felaket-uyarisi--687916.Jpeg

GPS devre dışı kalacak, cep telefonları, TV'ler ve radyolar çalışmayacak, enerji kesintileri yaşanacak ve dünya genelinde tedarik zincirleri çökecek. Kredi kartları, ATM'ler işe yaramayacak. Hiçbir şey çalışmayacak, sessizlik, karanlık ve kaos hakim olacak.

Bunlar bilimkurgu filmine ait kabus senaryosuna benziyor. Ancak bu senaryo bir filme ait değil.

Alman Bild gazetesinde yayınlanan habere göre, NASA'nın yeni uyarı raporuna göre dev bir güneş fırtınasının potansiyel sonuçları. Güneş'in çok sıcak iç kesiminde harekete geçen plazma dış katmandaki manyetik alanlarda sürekli bir değişime yol açacak. Bu da güneş fırtınaları olarak bilinen, radyasyon yayan ve uzaya yüklü partiküller saçan şiddetli patlamalara yol açacak. Bunun sonucunda uzay istasyonları ve uydular ciddi anlamda etkilenecek.

Güneş'te devasa bir patlama 1-2 Eylül 1859'da devasa bir fırtınaya yol açmış, bu fırtına Dünya'yı da büyük ölçüde etkilemişti. Birkaç saat içinde hem ABD'de hem da Avrupa'da telgraflar çalışmamış, sayısız yangın çıkmıştı. Kuzey Kutbu yakınlarında Güneş'le bağlantılı bir olay olarak doğal fenomen olarak görülen Kuzey Işıkları Roma, Havana, Hawaii gibi güney bölgelerde bile görülmüştü. Bir sonraki solar faaliyetin 2013'te başlayacağı belirtiliyor.

NASA'nın Heliofizik Bölümü'nün başkanı Richard Fischer, "Güneş derin bir uykudan uyanıyor ve birkaç yıl içinde daha fazla solar aktivite bekliyoruz. Aynı zamanda bizim teknolojik çevremiz güneş fırtınalarına karşı benzersiz bir hassasiyet geliştirdi. Bu iki sorunun kesişimini tartışmak üzere toplanıyoruz" diyor.

Tartışma Washington'da uzmanların bir araya geldiği dünkü toplantıda gerçekleştirildi. İki yıl önce Ulusal Bilimler Akademisi, problemi 'Şiddetli Uzay Hava Olayları - Toplumsal ve Ekonomik Etkileri' başlığı altında bir raporda sorunu ortaya koymuştu. Modern toplumun teknolojiye olan ağır bağımlılığı raporun düğüm noktasını oluşturuyordu.

Büyük bir güneş fırtınasının günlük hayatta elimiz kolumuz haline gelen sistemleri etkileyeceği belirtiliyor. Hava ulaşımı, GPS navigasyonu, finans hizmetleri ve acil telsiz iletişimleri yoğun solar faaliyet durumunda çökebilecek.

Büyük bir Güneş fırtınası Ağustos 2005'te ABD'nin güneydoğusunu vuran ve 1800 kişinin öldüğü Katrina Kasırgası'ndan 20 kat daha fazla zarar yol açabilir. Fırtınanın geldiğinin bilinmesi halinde fazla zarardan kaçınılabilir.

Uydular 'güvenli modda' tutulabilir ve transformatörlerin bağlantıları kesilebilir ve aletler zararlı elektrik akımı artışından korunabilir. Fırtınanın gelişinin önceden tahminin ise uzaydaki hava ulaylarının takibinin daha da gelişmesi halinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

 

 

ALINTI

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ünlü bilim dergisi New Scientist 2012 yılının eylül ayında güneş fırtınasının kopacağını iddia ediyor.

Bilim,insanları bundan 153 yıl önce hayatı felç eden güneş fırtınasının bir benzerinin Kuzey Amerika ve Avrupa’yı etkileyeceğini iddia etti.

1859 yılının 1 Eylül’ünde güneşten gelen anormal manyetik enerji nedeniyle telgraf sistemleri tamamen çökmüştü. Ancak uzmanlar 2012′de olacağını varsaydıkları güneş patlamasının daha vahim sonuçları olacağını belirtiyor.

 

Benzer bir manyetik enerjinin dünyayı vurması halinde televizyon, radyo yayınlarının tamamen kesileceği, elektrik sisteminin devre dışı kalacağı, cep telefonu şebekelerinin çökeceğini ve suların kesileceğini iddia ediyor.

 

Güneş fırtınasının Kuzey Amerika ve Avrupa’yı vurması halinde ise hasar gören alt yapının yeniden yapımının en az 20 yılı alacağı belirtiliyor. Bilim insanları bu süreçte 100 bin kişinin de hayatını kaybedeceğini varsayıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben foton kuşağına inananlardanım.Nasadan bir kaç ay önce gelen bir bildiriye göre güneş sistemi dışından gelen ve ozon tabakasından sorunsuzca geçen bir takım kozmik ışın bombardımanında olduğumuz söylenmişti.Ayrıca bu yüzden dünya üzerindeki canlıların mutasyona urayacağı bile dile getirilmişti.Ardındanda insanın fizyobiyolojik yapısı ile ilgili bir konu gündeme geldi.Şimdide bu yazının ilk paragrafında yazanlar ve söylenen tarih.Bir komplo teorisi gibi olacak ama foton kuşağı gerçek olabilir mi?Tabikide sizce.

 

Arkadaşlar bu soruyu sirius forumundada sordum sizede sorayım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bu 2012 kehanetlerinin tam olarak belirli bi zamanda meydana gelme durumuna zaten mantık olarak hiç olumlu bakmıyordum bence bu kehanetler tam olarak saptanmış bi zamandan ziyede belirli bi zaman boşluğu içinde yaşanılacak olan felaketler zinciri ki yavaş yavaşta global çapta kendimi tatmin edici haberler alıyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen haftasonunda Güneş'te art arda çok büyük patlamalar gözlemlendi. Bunlar Dünya'ya ulaşan şok dalgaları yaratabilir.

 

Güneş yüzeyinde haftasonu havai fişek patlamalarını andıran çok sayıda patlama gözlemlendi. Dünyanın heryerinden gökbilimciler bu küçük patlamaların yanı sıra dev bir patlamaya da şahit oldu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesine göre Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanları dev patlamanın ardından Güneş’ten Dünya’ya tsunami benzeri şok dalgalarının yöneldiğini söylüyor.

http://media.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Uzay/2010/a%C4%9Fustos/100803-gunespatlama.hlarge.jpg

 

Bilimadamları hızı saatte 15 milyon kilometreye yaklaşan tsunami dalgalarının dünyayı vurabileceği görüşünde. Uzmanlara göre bu çok yüklü gaz dalgasının dünyanın manyetik alanına çarpması halinde, uydu, elektrik ve iletişim ağları zarar görebilir. Ama bu zararın boyutları tam olarak kestirilemiyor.

Güneş’teki bu gaz patlamaları solar atmosferdeki çok büyük manyetik yapıların dengelerini kaybetmesi sonucu oluşuyor.

 

Nasa'dan bilimadamları 2013 yılında da Güneş’in derin bir uykudan uyanmasının ardından patlamalar sonucu oluşacak benzeri görülmemiş manyetik enerjinin dünyayı etkisi altına alabileceği uyarısında da bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2012'de büyük tehlike!

 

Astronomlar, 2012 yılında yaşanacak güneş fırtınasının Dünyayı çok sert vuracağını söylüyor

 

Güncelleme:30 Ağustos 2010 19:28

Astronomlar, bu ayın başlarında Dünya'da ilginç ışık gösterilerine sebep olan güneş fırtınasının çok daha büyüğünün gelmekte olduğu uyarısında bulundular.

 

2012 yılında meydana geleceği tahmin edilen bu büyük fırtınanın 100 milyon hidrojen bombasının gücüne eşdeğer bir kuvvetle Dünya'yı vuracağı tahmin ediliyor.Amerikan medyasının verdiği haberlere göre, NASA bu ay yaşananların sadece Güneş'te hazırlanmakta olan devasa fırtınanın öncüsü olduğu uyarısında bulunuyor.

 

2006 yılından beri bu felaketi gözlemleyen NASA'nın uyarısına göre, fırtına 2012'de Dünya'yı vurduğunda, gezegenimizin tamamında büyük güç sorunları yaşanabilir.

 

1859 ve 1921 yıllarında yaşanan benzer büyüklükteki fırtınaların ardından dünya genelinde bir kaos yaşanmış, telgraf hatları işlemez hale gelmişti.

 

Araştırmacılar, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında sözkonusu fırtınanın çok daha büyük çapta hasara sebebiyet verebileceğini söylüyorlar.Astronomi dalında öğretim görevlisi ve yazar Dave Reneke: "Astronomların genel kanısı 2012 yılında yaşanacak fırtına son 100 yılın en şiddetlisi olacağı yönünde" diyor.

 

"Böylesi bir felaket, ondan en çok etkilenecekler tarafından ciddiye alınmalı, havacılık şirketleri, iletişim şirketleri ve GPS sistemiyle çalışan herkes."

 

NASA'nın hazırladığı bir rapora göre, böylesi bir felaket eğer bugün yaşanırsa 1 ila 2 trilyon dolar arası zarara sebep olacak ve zarar gören sistemlerin tam onarımı için 4 ila 10 yıl arası bir süre gerekecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük olasılıkla 2013'ün sonlarına doğru yoğunluğu artacak Güneş fırtınaları Dünya'daki elektronik sistemleri etkileyebilir.

 

Amerikan medyasında yer alan ve NASA astronomlarına dayandırılan habere göre yeni bir ‘yüksek hareketlilik’ evresine girmeye başlayan Güneş, 2012’den itibaren Dünya’yı ciddi etkileyebilecek patlamalara sahne olabilir. Ancak bazı astronomlar da 11 yılda bir girilen bu 'solar maksimum' evresinin, öncekilerden daha şiddetli yaşanacağına dair kanıt bulunmadığını söylüyor.

http://media3.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/NTV%20Bilim/Uzay/2010/a%C4%9Fustos/100830-gunespatlama2013giri.hlarge.jpg

 

Bu ayın başlarında Dünya'da ilginç ışık gösterilerine sebep olan güneş fırtınasının çok daha büyüğünün gelmekte olduğu uyarısında bulunan bir grup astronom, bunların 2012’de başlayıp büyük olasılıkla 2013 sonuna doğru en yoğun halini alabileceğini söylüyor.

 

Astronomlara göre toplam gücü 100 milyon atom bombasınınkine eşit olabilecek bu Güneş fırtınaları, son 100 yılın en şiddetlisi olabilir. Ancak bu savı “kıyamet haberinden prim yapmak için uydurulan yalan’ olarak nitelendiren astronomlarsa, bu yönde hiç bir kanıt bulunmadığı iddiasında.

 

Ne var ki 2006 yılından beri Güneş’teki bu hareketliliği yakından izleyen NASA, sözkonusu fırtınaların Dünya’nın tamamında, az ya da çok, güç sorunlarına yol açacağını söylüyor. ‘Kıyamet’ habercisi astronomlardan Dave Reneke’ye göre, “son 100 yılın en şiddetlisi olacak Güneş fırtınaları, özellikle havacılık şirketleri, iletişim şirketleri ve GPS sistemiyle çalışan herkes tarafından çok ciddiye alınmalı”

 

NASA’nın Helyofizik bölümü direktörü Dr Richard Fisher da, bu Güneş patlamalarının şu anda Dünya’da kullanılan tüm sağlık, acik durum ve milli güvenlik sistemlerini devredışı bırakacağını, bu nedenle acil önlem alınarak sistemlerin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

 

‘Soğukkanlı’ tarafta yer alan astronomlardan, Avustralya İyonosferik Tahmin Dairesi yöneticisi Dr. Phil Wilkinson ise, büyük patlamaların meydana gelmesinden en az 4-5 saat önce haberdar olduklarını, sistemleri bir süre “emniyetli mod’a getirerek arızaların önüne geçileceği inancında.

 

Yahhoo! News’ta yer alan haberde, 1859 ve 1921 yıllarında yaşanan benzer büyüklükteki fırtınaların ardından dünya genelinde bir kaos yaşandığı, telgraf hatlarının işlemez hale geldiği belirtiliyor:

 

NASA'ya dayandırılan haberde, böylesi bir felaketin bugün yaşanmaıs halinde 1 ila 2 trilyon dolar arası zarara sebep olacağı ve sistemlerin tam onarımının 4 ila 10 yıl arası bir süre alacağı iddia ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...