Jump to content

Eski Toplumda Ceza Olarak Farklı Biçimlerde Öldürme Kararları


nevermore

Önerilen Mesajlar

UR-NAMMU

 

 

 

10 –Eğer bir adam, bir adamı büyücülükle (itham ederse)nehir tanrısına (onun adaletine) götürülür (nehre atılır). Eğer nehir tanrısı temize çıkarırsa götüren (itham eden) 3 şekel gümüş tartacaktır

 

 

 

11- Eğer bir adam, bir adamın eşini zina ile (kucakta yatmakla) itham ederse, nehire gidişte temize çıkarsa onu itham eden adam 1/3 mana gümüş tartacaktır.

 

 

 

**

 

 

 

ANNA İTTİŞU

 

 

 

 

 

 

 

1) Eğer bir kadın, kocasından nefret edip, sen benim kocam değiIsin derse, onu (kadını) nehre atacaklardır.

 

 

 

 

 

**

 

 

 

LİPİT- İŞTAR

 

-26) Eğer bir adam bir adamın kızına başlık (parası) verirse ve bir başkası anasına babasına sormadan onu zorlayıp, bikrini giderirse, bir can davasıdır, ölecektir.

 

 

 

-28) Eğer mukavele özeti(ni) ve mukavele(yi) babasına ve anasına yaptıysa ve onu aldıysa zevcedir. (Başka) bir adamın koynunda yakalanırsa ölecektir, yaşamıyacaktır.

 

 

 

**

 

 

 

 

 

HAMMURABİ KANUNLARI

 

10 -Eğer satın alan kimse, ona vereni ve önünde satış yaptığı şahitleri getiremezse, çalınmış eşyanın sahibi ise kaybolduğunu bilen şahitler getirirse satın alan hırsızdır, öldürülecektir.

 

 

 

11 -Eğer, kaybolmuş eşyanın sahibi, kaybolan (eşyayı) bilen şahitler getirmezse, o bir yalancıdır, iftira etmiştir, öldürülecektir.

 

 

 

14 -Eğer bir adam, bir başka adamın küçük oğlunu çalarsa öldürülecektir.

 

 

 

15 -Eğer bir adam sarayın bir erkek veya bir kadın kölesini yahut bir muşkenum'un bir erkek veya bir kadın kölesini şehir kapısından çıkartırsa (kaçırtırsa) o adam öldürülecektir.

 

 

 

16 -Eğer bir adam, saraya veya muskenum'a ait kaybolmuş bir erkek veya kadın köleyi evinde saklarsa ve tellalın çağırısı üzerine onu

 

(ortaya) çıkartmazsa o evin sahibi öldürülecektir.

 

 

 

19 -Eğer, o köleyi evinde alakorsa, sonra köle elinde yakalanırsa, o adam öldürülecektir .

 

 

 

21 -Eğer bir adam bir ev delerse, deliğin önünde onu öldürecekler ve onu asacaklardır.

 

 

 

 

 

25 -Eğer bir adamın evinde ateş (yangın) üflenirse (çıkarsa), ateşi söndürmeğe gelen adam ev sahibinin eşyasına göz kaldırırsa (göz korsa) ve ev sahibinin malını alırsa, o adam o ateşe atılacaktır.

 

 

 

108 -Eğer bir kadın bira satıcısı (meyhaneci), biranın fiatı karşılığı arpa kabul etmesse, büyük ağırlık (ağırlık ölçüsü) ile gümüş kabul ederse ve bira karşılığı alacağı arpayı gümüş karşılığından çıkarırsa, o bira satıcısı kadını itham edecekler, suya atacaklardır.

 

 

 

109 -Eğer bira satıcısı (meyhaneci,hancı, ‘kabareci’,pavyoncu ?) kadının evinde haydutlar toplanırlarsa, o haydutları yakalamaz ve (kadın onları) saraya yollamazsa o bira satıcısı kadın öldürülecektir.

 

 

 

 

 

 

 

129 -Eğer bir adamın karısı, bir başka erkekle yatarken yakalanırsa, onları bağlayıp suya atacaklar..

 

 

 

 

 

 

 

133/b- Eğer o kadın malını korumazsa, başka bir eve girerse, o kadının (durumunu) ispat edip, suya atacaklardır.

 

 

 

 

 

 

 

143 -Eğer (kadın kendini ve evini) gözetmezse ve sokağa düşkünse evini dağıtıyor, kocasını küçük düşürüyorsa o kadını suya atacaklardır.

 

 

 

153 - Eğer, bir adamın karısı ikinci bir erkek için kocasını öldürtürse,o kadını kazığa oturtacaklardır .

 

 

 

155 - Eğer bir adam, oğluna bir gelin seçer, oğlu onunla yatarsa ve sonra kendisi (kayınpeder) kadının koynunda yatarken yakalanırsa o

 

adamı bağlayacaklar ve suya atacaklardır.

 

 

 

195 - Eğer evlat babasına vurursa bilekten (elini) keseceklerdir.

 

 

 

226 - Eğer bir berber, kölenin sahibi olmaksızın (izni, rızası olmadan) köle işareti ( olan saçını ) anlaşılmaması için (kölelik belirtisini

 

kaybedecek şekilde) tıraş ederse, o berberin bileği kesilecektir.

 

 

 

**

 

ORTA ASSUR YASALARI

 

 

 

13)- Eğer bir adamın karısı evinden çıkıp, bir adamın üzerine, onun oturduğu yere giderse, (adam) bir (başka) adamın karısı olduğunu bildiği (halde) onunla yatarsa adamı ve kadını öldüreceklerdir.

 

 

 

15)- Eğer bir adam, karısıyla bir adamı yakalarsa (zina halinde), (adamı) suçlayıp, ispat ederse, her ikisini de öldürecekler, (kocanın) sorumluluğu yoktur. Eğer yakalanan (adamı) kral huzuruna veya hakimler önüne getirir, onu suçlar ve ispatlarsa ve (yine) koca karısını öldürecek olursa, adam da ölecektir .Eğer (koca) karısının

 

burnunu keserse (suçlu) adam (da) hadımlaştırılacak (hadım olacak), bütün yüzünü parçalayacaklar. Eğer (koca) karısını serbest

 

bırakırsa, adamı (da) serbest bırakacaklardır.

 

 

 

17)- Eğer bir adam, bir adama şöyle derse: ''senin karınla (bir çokları) tekrar tekrar yattılar, şahitlik yoktur''; anlaşma yapacaklar ve

 

(iddiayı yapanla, suçlu kadın) nehre gideceklerdir .

 

 

19)- Eğer bir adam gizli olarak arkadaşı hakkında söz korsa ( dedikodu yaparsa) şöyle diyerek: ''onunla devamlı olarak yattılar'' veya kavga esnasında başka insanların önünde şöyle söylerse : ''seninle bir çok defalar yattılar, seni suçlayacağım'' (fakat) delil (göstermeğe) muktedir değilse, ispatlayamazsa, o adama sopayla

 

50 defa vuracaklar,bir bütün ay kralın işini yapacak, saçını(ve-ya sakalını ?) kesecekler ve bir talent kalay ödeyecektir.

 

 

21)- Eğer bir adam, bir adamın kızını döver ve içindekini attırırsa (çocuğunu düşürtürse) onu suçlayıp, ispat ederlerse 2 biltu (talent) 30 mana kalay verecek, sopayla 50 defa vuracaklar, bir bütün ay kralın işini yapacaktır.

 

 

40)-……Fahişe örtülü değildir,başı açıktır .Örtülü bir fahişeyi gören olursa, onu tutuklayacak, şahitler çıkartacak, saray mahkemesine onu götürecek, ziynetlerini almayacaklar, onu yakalayan elbisesini alacaktır.

 

Ona elli sopa vuracaklar, başına zift dökecekler.

 

 

 

Eğer bir adam örtülü bir fahişeyi görür, onu serbest bırakır (yakalamaz) ve saray mahkemesine götürmezse o adama elli sopa atılacaktır. Onu ihbar eden elbisesini alacak, kulaklarını delecekler(kesecekler ?), iplik geçirecekler, arkasına bağlıyacaklar. Bir ay süreyle kralın haberciliğini yapacaktır.

 

 

 

Kadın esireler örtünmeyecekler,örtülü esireyi gören yakalayacak ve onu saray mahkemesine götürecektir.Kulaklarını kesecekler. Onu yakalıyan elbisesini alacaktır.

 

 

 

Eğer bir adam, örtülü bir esire görür ve onu serbest bırakır (da) 0, yakalanmaz ve saray mahkemesine götürülmezse, onu (adamı) suçlayıp, ispat ettikten sonra, ona elli sopa atacaklar. Kulaklarını kesecekler, iplik geçirecekler, ensesine bağlayacaklar. Onu ihbar eden elbisesini alacak, o adam bir ay süreyle kralın haberciliğini yapacaktır.

 

 

 

44 )- İster bir Assur'lu erkek, ister bir Assur'lu kadın (belli) fiatı kadar bir adamın evinde rehin olarak oturursa veya bütün fiatı (karşılığı) alınmışsa, onu dövecek, saçını yolacak (kesecek ?) , kulaklarını parçalayıp, delecektir (bu hakların hepsine sahiptir).

 

 

 

52)-Bir adam, bir fahişeyi döverse ve çocuğunu düşürtürse, darbeye

 

darbe (ne kadar vurduysa, o kadar vuracak) atacak ve bir can ödeyecektir .

 

 

 

 

 

40)-Eğer bir kadın kendi kendine (isteyerek) bir çocuk düşürürse, onu itham ve ispat ederlerse kazığa çakacaklar, onu gömmeyeceklerdir.

 

 

 

Eğer çocuğunu düşürme sırasında ölürse, onu kazığa çakacaklar ve gömmeyecekler.

 

 

 

58)-Bir adamın karısının bütün cezalarda (durumu), ister (göz) oyma, ister (kulak) kesme olsun, gallu'ya (şehir büğüyü) bildirilmiş

 

olacak, ( o ) gelecek, tabletinde yazıldığı gibi işlem görecektir .

 

 

 

 

 

59)-Bir adamın karısının tabletinde yazılan suçların dışında adam, karısını dövecek, saçını yolacak, kulaklarını yaralıyacak, bükecek,(bunların) cezası yoktur.

 

 

 

***

 

“Ofkelenen Enkidu,kesti (Huvava’nin) basini,

 

atti bir çuvalin içine,

 

getirdiler onu Enlil’in onune

 

açtilar çuvali,çikardilar kesik basini

 

koydular Enlil’in onune.” (Gilgamis)

 

 

 

***

 

 

 

“Ya taşlanacak, ya da okla vurulacak;

 

ona insan eli değmeyecek”

 

 

 

(Eski Ahit. Misirdan Çıkis.19: 13)

 

Toplum Ve Tarih

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...