Jump to content

Sarimsak


Lighthouse

Önerilen Mesajlar

SARIMSAK

(Allium sativum)

 

 

 

Sarımsağın Tıbbi Açılımı

 

 

 

Farmakolojik etkisi

 

 

 

Etkiye neden olan olası bileşik:

 

Antikugülan (pıhtılaşmayı önleyici) -------------------------------------------- Ajoen

 

Antihipertansiyon (tansiyon düşürücü) ---------------------- Selenyum, Germanyum

 

Antiparazitik ------------------------------------------------------------- Alisin, Alliin

 

Antibiyotik --------------------------------------------------------------- Alisin, Alliin

 

Antimikotik -------------------------------------------------------- Alisin, Alin, Ajoen

 

Antiviral ----------------------------------------------------------------- Alisin, Ajoen

 

Hipolipemik (Kan yağlarını düşürücü) --------------------------------- Dialil, Disülfür

 

Ağır metallerin zehirsizleştirilmesi ------------ Selenyum, Merkaptan, Germanyum

 

Antitümör ----------------------------------------------------- Selenyum, Germanyum

 

Vitaminler ------------------------------------------------------ B1, A ve C vitaminleri

 

Antioksidan --------------------------------------------------- Selenyum, Germanyum

 

Yaşlanmayı önleyici ---------------------------------------- Selenyum, Dialil, Disülfür

 

Doğal katil hücre etkinliği ve

 

Diğer hücresel bağışıklık tipleri ----------------- Germanyum, Selenyum, Çinko

 

Hücresel bağışıklık ----------------------------------------------- Germanyum, Allisin

 

Bütünleyici etki ------------------------------------------------ Magnezyum, Kalsiyum

 

 

 

 

 

Beslenme alışkanlığında bu lezzetli ilacın özel bir yeri vardır. En iyi kalite sarımsak germanyum ve selenyumca zengin topraklarda yetişir.

 

Sarımsak; 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit (bunların içinde vücutça sentezlenmeyip, yiyeceklerle dışardan alınması gereken aminoasitlerin tümü var), germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminlerini içerir.

 

 

 

*Mikroorganizmalar (antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal ) üzerine antibiyotik etkiye sahiptir. Özellikle mantarlara karşı çok etkilidir. Çiğ olarak veya yağı kullanılır.

 

*Antiseptik özelliği vardır. Crotonaldehy de sarımsaktaki değerli bir iç antiseptik görevi gören bakterisittir. Grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına iyi gelir. Terleticidir, ateş düşürülmesine yardım eder.

 

*Bademcik enfeksiyonlarında; 1 yemek kaşığı bal içerisine, 1 diş sarımsak doğranır ve yavaş yavaş yutulur.

 

 

 

*Öksürük ve bronşitte; Kıyılmış bir diş sarımsak, yarım litre süt ile 15 dk. kaynatılır günde iki fincan içilir. Ya da yeteri kadar sarımsak koyun sütü ile haşlanır, tereyağı ile pişirilir, bal ilave edilerek macun haline getirilir, birer kaşık yutulur.

 

*Romatizma ve eklem iltihaplarında şikayetleri azaltır.

 

*Bağışıklık sistemini güçlendirici ve hücre koruyucudur. (Afrika'daki AİDS'li çocukların ölüm nedeni sayılan kriptokok'ların neden olduğu menenjit, Çin'de sarımsak kullanılarak tedavi edilebiliyor. ABD'de erişkin AİDS'li hastalarda görülen yemek borusu, boğaz, ağız enfeksiyonlarına neden olan kandida grubu mikroorganizmalarda sarımsağa karşı savunmasızdır.) Çiğ olarak veya yağı kullanılır.

 

*Kanserle mücadele eden interferonun üremesini sağlar. Yapılan araştırmalar sonunda sarımsak tozunun yiyecek ve içeceklerde katkı maddesi olarak bulunan nitratların, N-nitrozoaminler gibi vücutta kanser yapan bileşiklere dönüşmesini engellediğini, sarımsağın yapısındaki allisinin tümör gelişmini engellediğini; radyasyon nedeniyle oluşabilen kanserler üzerinde de etkisi olduğu saptandı. Düzenli kullanımının barsak kanserleri üzerinde önleyici etkisi olduğu savunulmaktadır. Bütün bu antikanser etkilerde sarımsağın güçlendirdiği bağışıklık sisteminin rol oynadığı düşünülmektedir. Sarımsağın yapısındaki selenyum ve kükürtte bu etkiye katkıda bulunmaktadır.

 

*Kardiyovasküler güçlendiricidir. Serum kolesterol seviyesini ve trigliserit oranını düşürür ve HDL/LDL oranını düzeltir.

 

*Trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyen etkisiyle, damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı, hem koruyucu hemde tedavi edici rolü vardır. Çiğ olarak veya yağı kullanılır.

 

*Tansiyon düşürücüdür. -250 gr. sarımsak, 6 tane limon suyunu cam kavanozda bir hafta bekletilir, öğlen yemeğinden önce 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı koyulup içilir. 15 kaşığa kadar arttırılır. Sonra 1'er eksiltilir, 1 kaşığa indirilir. Yılda 3 kez tekrarlanır. (Kolesterol içinde kullanılır) -6 diş sarımsak havanda dövülür. Bir kahve fincanı votka içinde bir hafta bekletilir, sonra uygun bir şişeye süzülür. Her gün yarım kahve fincanı suya 10 damla damlatılarak içilir.

 

*Astım içinde yukarıdaki hazırlanan karışımdan her gün 1 kesme şeker üstüne, 10 damla damlatılarak yenilmesi faydalıdır. -200gr. Sarımsak 400 cl suyun içinde kaynatılır. Kaynattıktan sonra sarımsak sıkılır, aynı ölçüde şeker eklenir. Hazırlanan şurubun ağzı sıkıca kapatılır. Her gün yemeklerden önce 3 çorba kaşığı alınır.

 

*Kan şekerini düşürür. Sarımsağın etken maddelerinden allicin önemli derecede hipoglisemik etki gösterir. Çiğ olarak veya yağı kullanılır.

 

 

 

 

 

*Midedeki yanma, gastrit ve mide iltihaplarına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İştah açıcıdır. Sindirim enzimlerinin akışını uyarır ve vücuttan deri yoluyla toksinlerin atılmasını sağlar.

 

*Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder.

 

*Kabızlığı giderir. Yetişkin insanlarda barsak parazitlerini düşürür. -500 gr sarımsak ezilip 1 litre kaynar suya atılır. 1 saat kadar bekletilir, 1 kg şeker ilave edilir. 3 hafta boyunca her sabah aç karnına 2-3 kaşık içilir.

 

*Kulak ağrısında; zeytinyağında ısıtılmış sarımsağı süzüp soğuttuktan sonra ağrıyan kulağa konur.

 

*Histeride, hastaya ezilmiş sarımsak koklatılır.

 

*Her gün yenilen bir diş sarımsak gözdeki kılcal damarları açar daha iyi görmeyi sağlar.

 

*Yara ve çıbanlarda; -Sarımsak suyu kullanılır. Yaraları dezenfekte etmek için 10 gün boyunca 30gr. Kesilmiş sarımsağı ezerek oluşturulan karışım kullanılır.

 

*Erkekler için afrodizyaktır.

 

*Siğil ve nasırlarda ; bir baş sarımsak yağlı kağıda sarılarak pişirilir. Birkaç gün bekletildikten sonra kullanılır. Nasır veya siğili olgunlaştırıp, kökünden sökülmesine yardımcı olur.

 

*Ergenlik sivilcelerinde, arpacıkta; günde birkaç kez sürülür.

 

*Zehirlenmelerde; yılan, akrep sokması, kuduz köpek ısırmalarına karşı sarımsak faydalıdır. Sarımsağın yapısında ki bazı kükürt bileşikleri ağır metallere (kurşun, civa, kadmiyum, arsenik) ve gıda katkılarına, gıda boyalarına, koruyucu ve

 

tatlandırıcılarına bağlanarak onları zararsız hale getirerek koruyuculuk sağlar.

 

*Saçkıran ve uyuzda kullanılır.

 

*Saç dökülmesinde; 1 baş sarımsak ayıklanır. 1 fincan zeytinyağında sarımsaklar kavrulur.. Bu yağ süzülüp saç diplerine sürülür. Mümkünse 3 gün yıkanmaz. Bir ay boyunca 2-3 kez sıvı saçlara sürülür ve 5-6 saat sonra yıkanır. (Bu karışımın sebep olabileceği basuru engellemek için, hıyar, marul, veya ebegümeci tohumlarıyla beraber kullanılır.) Saçların beyazlamasında sürekli kullanımın (40 gün günde 1 diş) etkisi vardır. Sarımsak yağı-su karışımı tarım ürünlerini zararlı böceklere karşı korur.

 

 

 

Tavsiye Edilen Genel Kullanım

 

 

 

*Kış aylarında gülsuyu ile yenilmeli

 

*Taze sarımsaktan elde edilen ve kokusu giderilmiş olan sarımsak yağıda kullanılabilir.

 

*Çiğ olarak yendiğinde, ünlü kokusunu veren allisin bileşiği pişirmeyle bozulur ama bu sarımsağın antibiyotik etkisini kaybetmesine de neden olur.

 

*Sarımsak suyu yeşil sarımsak yapraklarının sıkılması ile elde edilir.

 

*Yedikten sonra ağız kokusunu gidermek için; önlem olarak küçük parçalar halinde suyla yutulur, Birkaç kahve çekirdeği veya karanfil çiğnenir. Ayrıca eczanelerden de hulasası (hapı) temin edilebilir.

 

 

 

Satın Alma ve Saklama

 

 

 

*Tazeliğinden emin olunan sarımsak alınmalı.

 

*Yumuşak ve kağıtsı kabuğunda küf lekeleri varsa alınmaz.

 

*Sarımsak başları sağlam dolgun dişlerden oluşmalıdır.

 

*Oda sıcaklığında iyi havalanan bir kapta yada sepette saklanır. Asla buzdolabına konmaz.

 

 

 

UYARI : Sarımsağın aşırı tüketiminin bazı yan etkileri vardır. Sarımsağın yapısındaki yüksek oranda kükürt bileşikleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çok fazla çiğ sarımsak tüketimi, sindirim sırasında barsak gazlarına ve barsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine de neden olur.

 

bir de sarmısak yazayım ki keyword olsun ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...