Jump to content

1000 Turna Kuşu


aLgoRmoRTiSs

Önerilen Mesajlar

Hiroşimalı binlerce küçük kızdan biridir Sadako Sasaki. 1945'te ABD'nin atom bombası Hiroşima'daki evlerinin bir mil uzağında patladığında iki yaşındaymış henüz. Yaralanmamış, hastalanmamış.

Okuluna gidiyormuş güzel güzel. Ancak 12 yaşına geldiğinde hastalanmış birdenbire.

Doktorlar, Sadako'ya 'atom bombası hastalığı' adı verilen kan kanseri teşhisi koyduğunda; uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turnaların efsanesi canlanmış yeniden.

'Kâğıttan Bin Turna Kuşu' efsanesine göre, hasta birisi eğer kâğıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, tanrılar bu kişinin dileğini yerine getirecek ve onu sağlığına kavuşturacaktır.

Bunun üzerine Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp, kâğıt turnaları katlamaya koyulmuş. Katlarken de konuşmuş turnalarıyla:

"Kanatlarınıza 'huzur' yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz."

Ancak küçük Japon kızın kısacık yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmez. 25 Ekim 1955 günü 644 kâğıttan turnayı, 645'e tamamlayamadan ölür. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler.

 

http://www.anneyiz.biz/admin/haber/pics/turnam.jpg

 

O zamandan beri turna kuşu barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi olur.

Arkadaşları Sadako'nun ve atom bombasından ölen bütün çocukların anısına bir anıt hayal etmeye başlarlar. Gençler ülkenin her yanında bu proje için para toplar. Sonunda hayalleri gerçek olur ve 1958'de Hiroşima'da Barış Parkı'nda Sadako'nun anıtı törenle açılır.

 

 

O günden bu yana her yıl Barış Günü olan 6 Ağustos'ta dünyanın dört bir yanından çocuklar yaptıkları kâğıttan bin turna kuşunu Sadako'nun Hiroşima'daki anıtına gönderirler. Çünkü Sadako'nun anıtındaki yalvarış, aynı zamanda tüm çocukların ortak duygusudur:

"Bu bizim duamız, dünyada barış istiyoruz."

İşte Japon kızı Sadako'nun kâğıttan turnaları, bugünlerde, tepemizde savaş naraları atarak dönüp duran Amerikan kartallarına inat, daha çok uçuyor üstümüzde.

Meydan meydan, cadde cadde, sokak sokak, ev ev uçuşan, alanlarda 'Savaşa hayır' diye haykıran, evlerin ampullerinde barış için bir dakika karanlık olan turna kuşları tüm dünyadaki yandaşları gibi 'Biz bu savaşı durdurabiliriz', 'Savaşı halka sor' diyerek belki de şimdiye kadar yapılan özgüveni en güçlü bir eylem sürecini gerçekleştiriyorlar.

http://www.anneyiz.biz/admin/haber/pics/sadako3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Anka Kuşu Sembolizmi ve Mesajı

   ANKA KUŞU SEMBOLİZMİ   Dönüşüm Geçmişi Bırakabilme Yenilenme Sahip olduklarından özgürleşme Yeniden yaşayabilme Mevcut olanı yok etme Anka kuşu birçok mitolojide benzer özellikleri göstermesine rağmen farklı isimlerle anılmıştır. Batı’da Phoenix/Feniks diye adlandırılır. Türk ve Macar mitolojisinde Tugrul, Dumrul ve Toğrul-Doğrul olarak anılır. Birçok yerde tek başınayken ve bu kültürde karşımıza iki tane çıkar. Biri yerin altına inebilir. Tüyleri sihirlidir.

   , Yer: Mitoloji

  • Quetzal Kuşu

   Guatemala Bayrağı     Quetzal kuşu Guatemala dilinde büyük parlaklık anlamına gelmektedir.   Guatemala'nın bayrağı üzerinde bile Mayalardan izler bulunuyor. Şöyle ki, bayrağın üzerinde Mayaların efsane kuşu Quetzal yer alır. Aynı şekilde Guatemala'nın resmi para birimi de Quetzal'dir ve bereketin simgesi olarak da görülür.   Özgürlüğün simgesi olan Quetzal kuşunun Mayaların ruhunu temsil ettiğine inanılıyor.           Kuşun sesi...  

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Konuşmayan Tavus Kuşu Camio - Berrak Yurdakul

   Konuşmayan Tavus Kuşu Camio -Berrak Yurdakul   “Mama Nono, dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren Seraphim'in sonsuz olan öz varlığıyla iletişim kurdu ve Seraphim'in ruhunun yeryüzüne hangi tecrübeleri edinmeye geldiğini bildiği için, ona adım adım kılavuzluk etmeye çalıştı. Seraphim, bebekliğinin büyük bir bölümünü tabiatla iç içe geçirdi. Mama Nono, ona doğada olan olayları, bitkileri ve hayvanları yalnızca parmağıyla işaret ederek gösterdi. Gördüğü şeylerin isimlerini öğretmeden, et

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Guguk Kuşu / One Flew Over The Cuckoo's Nest

   http://img136.imageshack.us/img136/7740/00000575bp7.jpg   Randle P.McMurphy (Jack Nicholson) asi ve açık sözlü bir adam. Çeşitli suçlardan dolayı hapis yatan McMurphy, kurtuluşu bir akıl hastanesine kapak atmakta buluyor. Böylece hapishaneden yırtacak ve muhtemelen akıl hastanesinden de kaçarak özgürlüğüne kavuşacak…   Ancak işler beklediği gibi gitmiyor. Akıl hastanesinin baskıcı hemşiresi Ratched (Louise Fletcher) hastalara psikolojik baskı uygulayarak onları daha da demoralize ediyor. Rat

   , Yer: Filmler

  • Tavus Kuşu Tüyü

   Merhabalar   Evimizde geçengün tavus kuşu tüyü çıktı ve bunun bulunması imkansız. Öğrenci evindeyiz ufak bir yer ancak düşman diyebileceğimiz biri var.   Merak ettiğim şey şu eşyadan enerjisel bir şey hissetmedim ancak Tavus kuşu tüyü ile iyi ya da kötü bir büyü yapılabilir mi?   bu yüzden mi bırakıldı öğrenebilir miyim? Lütfen gerçekten bilgisi olanlar yazsın

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

×
×
 • Yeni Oluştur...