Jump to content

Ülkelere Göre Evlilik Gelenekleri


chesterfield

Önerilen Mesajlar

İşte her ülkenin inançlarına göre evlilik gelenekleri:..

 

ÇİN:

Bir astroloji uzmanı şart!

 

 

Çin'de damadın ailesi astroloji uzmanına başvurarak, evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum istiyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun bulursa, çocuklarının doğum tarihini kızın ailesine göndererek aynı işlemi onların da yapmasını istiyor.

 

KORE:

Damat geline kaz getirir

 

Kore'deki evlilik geleneklerine göre kaz önemli bir yer tutuyor. Eski geleneklere göre damatlar, beyaz bir atın üstünde gelinin evine giderken tahta kaz taşıyor.

 

AFRİKA:

Aile fıstık ve para veriyor

 

Afrika'da damat adayı kızı ailesinden istedikten sonra bir müddet bekliyor. Eğer kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık veriyor. Gelin adayı, fıstığı damatla bölüşürken, çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir miktar veriliyor.

 

İNGİLTERE:

Çan çalıp, ruh kovuyorlar

 

İngiliz geleneklerinin en başında kilisede çan çalmak geliyor. Bu şekilde kötü ruhların kovulduğuna inanılıyor. Gelin ve damat kiliseye girerken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte çiçek atılıyor.

 

BOSNA HERSEK:

Kahven sade, sana güle güle!

 

Bosna-Hersek'te evlenme çağına gelmiş damat adayı, kız evine davet ediliyor ve ailenin büyükleri ile evlilik üzerine tartışıyor. Aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Şekerli kahve damat adayının uygun görüldüğü, sade olması ise reddedildiği anlamını taşıyor.

 

PAKİSTAN:

Damada hakaret ediyorlar!

 

Pakistan'da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından sınavdan geçiriliyor. Bu sınav, aile büyüklerinin damat adayına akla gelebilecek tüm küfürleri etmeleri, damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı olmasına dayanıyor. Sınavı geçen genç, onaylanmış oluyor.

 

İSKOÇYA:

Gelin ayak yıkatıyor

 

İskoçya'da ise gelin, düğünden bir gece önce aile büyüklerinin bulunduğu ortamda oturarak, onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek, çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Düğünde ise gelin iki ayakkabısını da bozuk paralarla dolduruyor.

 

 

 

 

 

Geleneksel Hopi kültüründe bir kadın müstakbel kocasına ekmek pişirerek evlenme teklif edermiş. Erkek kabul ederse nişanlanırlarmış.

 

 

 

Tay-Budist düğünlerinde gelin ve damat birbirine hiçbir şekilde söz vermezmiş.

 

 

 

Masai gelinleri kocasının evine giderken arkasına bakarlarsa taşa dönüşeceklerine inanırlarmış.

 

 

 

Nepaldeki Nevar halkının genç kızları, dul kalır veya boşanırlarsa saygınlıkları azalmasın diye sembolik olarak Hindu tanrısı Vişnuyla evlenirlermiş.

 

 

 

Antik Inka, Mısır ve Havai uygarlıklarında erkek ve kız kardeşler arasındaki hanedan içi evlilikler alışıldık bir durummuş.

 

 

 

Yunanistandaki gelinler evlilik töreninde giydikleri ayakkabının altına bekar arkadaşlarının adlarını yazarlarmış ve ilk silinenin önce evleneceğine inanırlarmış. ( bizdede mevcut bir vaka )

 

 

 

alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilginç gerçekten...

bi arkadaşımdan duydum sandığın üstüne oturup enişteden para isteme diye bi olay varmış

 

bi evlenen olsa da enişteyi yolsak diye geçiriyorum aklımdan :D

 

ilginç şeyler...teşekkürler

 

Kardeş haftaya gel yanima ablam evleniyo.Eniştemi bi güzel yolarız ne dersin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...