Jump to content

William Lilly


nevermore

Önerilen Mesajlar

william_lilly-197x300.jpg

Dostlarının ‘İngiliz Merlin’, düşmanlarının ‘şu hokkabaz Büyücü ve Şarlatan’ diye tanıdığı William Lilly 1 Mayıs 1602 yılında Diseworth kasabasının Leicestershire köyünde doğdu. Ataları çiftçiydi, fakat Lilly’nin aile geleneğini sürdürme gibi bir niyeti yoktu. Kendi itiraflarıyla, ‘çalışamıyor, saban süremiyor, herhangi bir toprak işine gelemiyordu.’ 1613 yılında Ashby-d-la-Zouch’ta gramer okuluna gitti. 17 asırda genellikle görüldüğü üzere öğrencilerini katı disiplinle dehşete düşürmek yerine onları teşvik edip cesaretlendiren, aydın bir öğretmen olan John Brinsley’den öğrenim gördü. Brinsley’in eğitimiyle Lilly yazılarını çok popüler hale getiren iyi bir İngilizce kazandı, ayrıca daha sonra klasik astrolojinin büyük otoritelerini incelemesini mümkün kılacak Latinceyi öğrendi.

Lilly üniversiteye gitmek ve Kilise’ye girmek istiyordu, fakat çok borçlanan babası eğitimin finanse etmeye devam edemedi. Lilly, 1619 yılında Diseworth’e döndü ve köy okulunda öğretmenlik yaptı. Sonra babasının avukatı sayesinde Londra’da yaşayan ve bir genci okutmak isteyen bir beyefendiden haberdar oldu. Lilly bir referans mektubu alarak, bu açık konum için müracaat etmek için yola koyuldu. 4 Nisan 1620 yılında Leicestershire’dan ayrıldı. Soğuk ve fırtınalı bir haftaydı, Lilly yolcu arabalarının yanından Londra’ya kadar yürüdü. 9 Nisan 1920 Pazar günü öğleden sonra saat üç buçukta Londra’ya vardı ve Gilbert Wright’ın Strand caddesinin köşesindeki evine gitti. Sonraki yedi yıl boyunca Lilly, Wright’ın uşağı ve sekreteri olarak çalıştı.

Gilbert Wright 1627 mayısında ölünce mirasını karısı Ellen’e bıraktı. Birkaç ay sonra Lilly cesur bir adım atarak dula evlilik teklifinde bulundu. Yaş ve sosyal konumları arasındaki farka rağmen Ellen teklifi kabul etti. 8 Eylül 1627 yılında Southwark, George’s Church’te evlendiler ve Ellen’in 1633 yılındaki ölümüne kadar mutlu bir evlilik sürdürdüler. Ellen Lilly’e 1000 sterlin miras bıraktı, Lilly bu parayla Strand caddesinde 13 evin hissedarı oldu ve köşe evi de kiraya verdi.

18 Kasım 1634 yılında tekrar evlendi, fakat bu evlilik tam bir felaketti. İkinci karısı Jane’den ‘Mars doğasındaydı’ diye bahseder. İkinci karısının 16 Şubat 1654 tarihindeki ölümüne kadar devam etti evlilik, Lilly kadının ardından ‘ağlamadı’. Ruth Needham’la Ekim 1654’teki evliliği en iyi evliliğiydi, ‘onu benim haritamda Jüpiter terazi temsil ediyor…yani büyük bir rahatlıkla kendimi ona teslim etmişim.’

Lilly 1632 yılında Gunpowder Alley’den John Evans’la tanıştırıldıktan sonra astrolojiyle ciddi bir biçimde ilgilenmeye başladı: ‘Harika bir adamdı ve Kara Sanat’la ilgileniyordu’. Bir Gallerli olan Evans eskiden Staffordshire’da bir rahipti, fakat Kilise otoriteleri onun okült faaliyetlerinden haberdar olunca Londra’ya kaçmak zorunda kalmıştı. Lilly’e astrolojinin temellerini öğretti, ancak Lilly onun öğretmenliği hakkında pek olumlu konuşmaz. Sırf bir müşteriyi memnun etmek için yanlış bir okuma yaptığını görünce Evans’tan ayrıldı. Bundan sonra çalışmalarını kendi başına sürdürdü ve klasik metinlerden oluşan geniş bir kütüphane kurdu kendine.

Lilly okültizmin çeşitli biçimlerinde deneyler yaptığı 1634 yılında astroloji öğretmeye ve uygulamaya başladı. Otobiyografisinde birçok tılsım majisi, kristal okuma, varlık çağırma ve diğer inanılması güç şeylerden bahseder. Sağlığı bozulmaya başladığında bu çalışmaları bıraktı ve ‘hipokondriak melankoli hastalığına yakalanarak her gün biraz daha zayıflayıp insanlardan uzaklaştı.’ 1636 yılında Hersham’da bir ev kiralayarak bütün maji kitaplarını yaktı ve geri kalan 5 yıl boyunca kırda sakin bir hayat sürdü.

Lilly hayatının bu kısmını astrolojik tekniklerini kusursuzlaştırmakla geçirdi. Onun Christian Astrology kitabında örnek harita olarak verdiği ‘Çalıntı Balık’ okuması, 10 Şubat 1638 tarihine ait olup soru astrolojisinin bir şaheseridir. Ayrıca dünya astrolojisinin geniş alanına girip ulusal siyasi meselelerle ilgilenmeye başladı 22 Mayıs 1639 yılında İkizler burcunda meydana gelen tutulmanın etkisi üzerine yazdı. 1641 yılında Lilly sağlığına tekrar kavuştu. ‘Orada para yapabilirim’ diyerek Londra’ya döndü ve Strand’daki evinde profesyonel astroloji kariyerine başladı. Yarım krown gibi bir ücretle horary astroloji sorularını yanıtlamaya başladı ve çok kısa süre içinde toplumun her kesiminden müşteriler kazandı. Christian Astrology adlı eserindeki horary örnekleri onun ne kadar çeşitli sorulara cevap verdiğini gösterir. En popüler olduğu zamanlarda yılda 2000 soruya yanıt veriyordu.

Şubat 1643 yılında milletvekili Bulstrode Whitelock’u, bir hastalıkla ilgili doğru çıkan kehanetiyle etkiledi. Whitelock aracılığıyla Kral I. Charles’a karşı İç Savaş’a katılan bir sürü parlamento üyesiyle tanıştı. Dünya astrolojisine duyduğu ilgiden dolayı Lilly, çok geçmeden İngiltere’nin devrimci siyasetine iyice girdi. 1644 nisanında yayınlanan ilk almanağı Merlinus Anglicus Junior anında bir çok-satar haline geldi ve Kral’ın Haziran 1645 yılında Naseby savaşında çok kötü bir yenilgi alacağına dair kehaneti ona İngiltere’nin en büyük astrologu ününü kazandırdı. Lilly 1640’lı yıllarda bir sürü eser verdi. Yıllık almanak dışında bir dizi astroloji ve kehanet makalesi yayınladı. En önemli eseri Christian Astrology ilk olarak 1647 yılında yayınlandı.

Yazıları sayesinde Lilly sivil halk ve Roundhead ordularının askerleri üzerinde büyük bir etki yarattı. Her ne kadar Fairfax ve Cromwell gibi ordu büyükleri astrolojiden ziyade dini inançtan ilham alsa da onun kehanetlerinin propaganda değireni kesinlikle kabul ediyorlardı. 1648 yılında o ve arkadaşı John Booker’a, Clchester kuşatmasına, askerleri zafer kehanetiyle teşvik etmek için katılma emri verilmişti. Bütün İç Savaş boyunca Lilly ve Booker, Saray astrologu George Wharton ile kehanet ve küfür yarışına girdiler. Savaşın sonunda eğer Lilly güçlü arkadaşlarını kullanmayıp müdahale edilmese hapse atılmış olan Wharton idam edilecekti.

Lilly profesyonel astrolog olarak birçok lider siyasetçiye ve askere danışmanlık yapmıştır. Hatta ona saray taraftarları bile danışmıştır, 1647-8 yıllarında Kral Chales’ın hapisten kaçırılışını örgütlemeye çalışan Lady Jane Whorewood onu üç kere ziyaret etmişti. Lilly’nin ününe bakan Kral onun nasihatini dinlemedi.

Lilly savaşta takındığı tutum yüzünden iki yüzlülükle suçlanmıştır. Siyasete müdahale etmeyi çok seviyordu, ancak önemli bir değişim peşinde olan birimi, çatışmada tamam tarafsız biri mi, yoksa ince çift taraflı oyunlar mı oynadığı tartışmaya açık bir konudur.

Halkın gözünde Lilly, Parlamentodaki Bağımsızlık fraksiyonunu destekliyordu ve astrolojiye ve dini toleransa kesinlikle karşı çıkan Presbiteryanların karşısındaydı.

1645 yılında ordunun borçlar ve diğer şikayetlerini desteklediği için Soruşturma Komitesi’nin önüne getirildi. Yeni devrimci hükümetin baskıcı ve diktatöryel bir hale geldiği için ordu ve halk tarafından alaşağı edileceğini öngördüğü için hapsedildi. Her iki olayda da etkili destekçileri ona yardım etti. Lilly, otobiyografisinde parlamentoyu feshedip yönetimi gele geçirecek olan Oliver Cromwell’in onun vakasıyla yakından ilgilenmiş olduğunu yazdı.

Cromwell’in hamiliği (1652-8) sırasında, sansürün gevşemesi ve ona ‘özgürce ve aşırıya kaçmadan alaycı bir tarzla’ yazmasına izin verilmesiyle Lilly kariyerinin doruk noktasına çıktı. Yıllık almanaklarının satışı 30,000’leri gördü, bazı baskılar başka dillere çevrildi. Lilly’nin özel danışmanlık hizmeti de çok gelişti. Cromwell’in oğlu John Claypole’tarafından ziyaret edildi ve onun sayesinde patronu Bulstrode Whitelock’u İsveç’e İngiliz Büyükelçisi olarak atattırdı. Lilly 1658 yılında İngilizlerin İsveç’le ittifak kurması gerektiğini savunarak uluslar arası siyasete yöneldi ve İsveç Kralı Charles Gustavus’tan altın bir zincir ve madalya aldı. Ne var ki Lilly’nin rakibi John Gadbury, o zamanlar İsveç’le savaş halinde olan Danimarka’yla ittifakı savunuyordu ve Lilly’nin görmekte başarısız olduğu İsveç monarkının ölümüne dair kehanette bulundu. 1659 yılında Cromwel’in oğlu Richard’ın Oliver’in ölümünden sonra güçlü bir hükümet kuracağına dair kehanetiyle ünü tekrar yükseldi. Richard Cromwell, Lilly’nin kehanetinden birkaç ay sonra alaşağı edildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Büyük Londra yangını

Kral II. Charles’ın 1660 yılında tahta geçişi Lilly için endişeli zamanların başlangıcı oldu. Haziran 1660 tarihinde I. Charles’ın idamını inceleyen bir komiteye hesap vermek üzere parlamentoya çağrıldı, ancak kanıtlarını sunduktan sonra serbest bırakıldı. Ocak 1661 yılında ‘birkaç fanatiğin’ bir araya gelişiyle tekrar tutuklandı, fakat Kral’a bağımlılığını bildirmesiyle affedildi. Lilly geçmişinde birçok düşman edinmişti, fakat yeni rejimle kurduğu uzlaşma, Saraylı Elias Ashmole gibi önemli isimlerin arkadaşlığını getirdi ona. Maji, simya ve astroloji gibi bilimlerle büyülenmiş olan Ashmole, siyasi görüşlerine bakmadan birçok astrologla arkadaşlık yapıyordu, Lilly sahne arkasından yardım etti. Lily ile ilk olarak 1646 yılında tanıştı ve 1650 yılında George Wharton’u savunduğu için onun arkadaşı oldu ve o tarihten beri sıkı arkadaşlıkları sürmüştü.

1660’lı yıllarda Lilly’nin astrolojik ünü düşüşe geçti. Yıllık almanaklarını yayınlamaya devam etti, fakat sansür yeniden güçlenmişti ve satışları düştü. 27 Haziran 1665 yılında büyük vebadan kaçmak için Londra’yı terk etti ve Walten-upon-Thames kilisesine müdür olarak atandığı Hersham’a yerleşti. 25 Ekim 1666 yılında Büyük Londra Yangını’nın nedenlerini soruşturan bir komitenin önüne çıkarıldı, bu yangını 1652 yılında şifreli bir çizimle öngörmüştü. Ashmole’un yardımları sayesinde komiteyi kehanetinin kesin olmadığı yangının sebebi hakkında hiçbir şey bilmediği konusunda ikna etti.

Lilly bundan sonra Ruth’la birlikte Hersham’da sessiz bir hayat sürdü. Vaktinin çoğunu tıbbi araştırmalara ayırdı ve 1670 yılında hekim olarak çalışabilmek için izin aldı. Yoksulara parasız, daha iyi durumda olanlara küçük bir ücret karşılığında tedavi etmeye başladı. Elias Ashmole ile arkadaşlığı derinleşti. 1672 yılında birlikte Elizabeth döneminin efsanevi mistiği Doktor Dee tarafından yazılmış bazı el yazmalarını buldular. Bunlar, Lilly’nin kendi kütüphanesi ve diğer kimi mistik ve astrolojik metinlerle birlikte Oxford’daki Ashmole Koleksiyonu’nda bulunuyor.

Lilly’nin son halkın önündeki son ağız dalaşı 1675 yılında rakibi Gadbury ile tartışmasıyla yaşanmıştır. Yıllık almanaklarını yayınlamaya devam etti, fakat kötüleşen sağlığı ve görme bozukluğu nedeniyle bu işi evlatlığı Henry Coley’e devretti. Aralarındaki yakın ilişki 1677’deki ölümüne kadar sürmüştür. Lilly ise 1681 yılında 9 Haziran tarihinde saat üçte felçten ölmüştür. Öldüğü zaman çalıştığı kilisenin sunağının birkaç adım ötesine defnedildi. Ashmole onun için üzerinde bugün bile okuyabileceğimiz Latince bir yazı bulunan siyah bir mermer koydurttu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lilly günümüzde soru astrolojisinin en büyük otoritesi olarak kabul edilir. Çağdaşlarının çoğu onu bir peygamber olarak görüyordu. Lilly 17 asır İngiltere’sinde dolaşımda olan sayısız kehanetlerden Arthur efsanesinin kahini Ambrosius Merlin’in kehanetlerini çağa uyarlayarak, Merlin’in belirsiz sözlerini Kral I. Charles’la ilgili olarak yorumladı. Lily şifreli hiyeroglifleri ve astrolojinin ezoterik yanıyla ilgili olarak şunları söylemiştir: Bunları kitaplardan veya el yazmalarından öğrenmedim… bunlar Astrolojide gizli bilgilerden çıkarılmıştır. Astroitler, Burçlar ve Takımyıldızları birçok sırla doludur.

Lilly astrolojik tahlillerinde genellikle akıl yürütmesinin ayrıntılı açıklamalarını verir. England’s Propheticall MerlineAnnus Tenebrosus, or the Dark Year (1652) eseri Tutulmaların Etkisini Değerlendirmenin Kısa Yöntemi adlı bir yazıyla birlikte yayınlanmıştı. Lilly, bilgisini paylaşmayı seven hevesli bir astrologdu. Bununla birlikte kullandığı tekniklerden bazıları, örneğin kuyruklu yıldızları ve diğer semavi işaretleri kullanması modern uygulamaya yabancı şeylerdir. Starry Messenger (1645) Kralın doğun gününde Londra’da görülen garip üç güneş fenomeniyle ilgili yazdığı bir eserdir.

1985 yılında Christian Astrology’nin resim kopyası Regulus Press tarafından yayınlanmıştır. Lilly’nin güçlerinin doruk noktasındayken yazmış olduğu bu metin ‘sanatı öğrenmek isteyen herkesin başka birine gerek duymadan kullanabileceği sade ve kolay yöntemi öğretir.’ kitabında harita hesaplama, soru astrolojisi, tıbbi astroloji, natal astroloji, yönlendirimler (directions) içeren Christian Astrology adlı eser Latince değil İngilizce yazılan ilk kapsamlı astroloji ders kitabıdır. Bibliyografyasında klasik ve çağdaş yazarların 200’den fazla eseri bulunur. Ayakları yere basan yaklaşımı ve Lilly’nin dünyasına kısa bakışlar atan bu kitap, horary astroloji ile geleneksel astrolojinin günümüzde yaşanan yeniden canlanışının ana metni olmuştur.

 

http://www.skyscript.co.uk/lilly.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GEZEGENLERİN TEMEL ASALETLER TABLOSU

 

http://www.astrolojidergisi.com/essential%20dignities_sm.gif

William Lilly, gezegenlerin rölatif güçlerini saptayabilmek için puan-tabanlı bir sistem geliştirmiştir. Kendi burcunda olan bir gezegene 5 puan, yücelik konumuna 4 puan, kendi triplisitesi içindeyse 3 puan, kendi term’indeyse 2 puan, kendi face’inde olduğunda da 1 puan vermiştir. Ayrıca bir gezegen zararlı konumdaysa veya peregrin ise 5 puan, düşük konumdaysa 4 puan eksiltmiştir. Temelde, zararlılık, yönetici burcun karşıt konumundaki, düşüklük ise yüceliğin karşıt konumundaki burçtur.

 

Bir peregrin gezegen, yani hiçbir temel asaleti olmayan gezegen, gevşek bir bilardo topu gibi işlev görür (karambole düşürür). Peregrin gezegeni açıklamanın bir yolu, onun kendisi olmayı istemeyip, bulunduğu burcun yöneticisi gibi hareket etmeyi istemesidir. Böylece sefil olur. Zayıflık nedeniyle değil, uygunsuz işlev görmesi nedeniyle. Peregrin gezegenlere bu şekilde bakma yolunu ilk kez ISAR-2000’de bir konferansta Robert Hand'den dinledim. O zamandan beri, onları bu şekilde dikkate alıyorum.

 

Şimdi bütün bu bilgiler iyidir. Fakat bunları nasıl kullanacağız? Asaletleri kullanmak, bir haritadaki en önemli gezegenleri çeşitli yollarla belirlememize yardımcı olabilir. Bunlar, diğer tekniklerle birlikte çalışan temel inşa bloklarıdır. Daha tam, derin ve anlamlı harita yorumu sunarlar.

 

Bunu yapabilmemizin basit bir yolu, yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan Lilly’nin puanlama sistemini kullanarak bir haritadaki hangi gezegenlerin en yüksek asalete sahip olduklarını saptamaktır. Bir haritada yüksek asalete sahip bir gezegenin haritanın açıklanmasında bir çok yönden çok önemli olduğunu keşfettim. Yüksek asalete sahip bir gezegen, danışanın potansiyel güçlerine, kariyer olasılıklarına ve eğilimlerine işaret etmek için yararlı olabiliyor. Örneğin kendi haritamda en yüksek puana sahip üç gezegen Jüpiter, Mars ve Satürn’dür. Benim en uzun-ömürlü üç kariyerim, aktörlük, askerlik ve astrolojidir. Bir çok astroloji programı Lilly’nin puanlarını hesaplamakta.

 

Haritayı tam anlamıyla kavrayabilmek için, asaletleri ve yöneticilikleri kullanabileceğimiz başka bir yol ise düzenleyici ilişkileridir. Düzenleyicilerin kullanımı, haritadaki ayrıntıları birbirine bağlayarak danışanı harekete geçiren esasları anlamamızı sağlar. Benim düzenleyicileri kullanma yolum, gezegenleri ev yöneticilikleri ile ilişkilendirerek haritayı ana temayı oluşturan bir veya bir kaç gezegene indirgemektir.

 

Düzenleyicileri, yöneticilik silsilesini izleyerek, bir kör noktaya ulaşana kadar kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ben bu noktaya ‘haritanın ana teması’ diyorum. Ana Temaya işaret eden farklı türde düzenleyiciler vardır: Tek düzenleyiciler, çoklu düzenleyiciler, karşılıklı ağırlamalar, çoklu ağırlamalar ve bileşik düzenleyiciler/ağırlamalar.

 

Bir tek düzenleyici, yalnızca bir gezegen kendi yönettiği evdeyse ve karşılıklı/çoklu ağırlama yoksa oluşur. Tek düzenleyici, haritanın ana temasının en net işaretidir. Diğer gezegenlerin hepsi, açılar ve ev başlangıç çizgileri en nihayetinde bu tek düzenleyiciye bağlanırlar. Eğer diğer önemli göstergeleri haritanın hükümeti gibi düşünürsek, tek düzenleyici diktatördür. Hepsi diktatöre uymak zorundadır. Burası tüm kararların alındığı yerdir. Bob Dylan’ın haritası, tek düzenleyici olan bir harita örneğidir. Merkür, kendi yönettiği İkizler burcundadır.

 

Çoklu düzenleyiciler, iki veya daha çok gezegen kendi yönettikleri burçlarda olduğunda ortaya çıkar. Kendi burçlarında bulunan gezegenlerin sayısına bakarak yönetim biçimini belirleyebiliriz. İkili bir ortaklık, üçlü, dörtlü veya daha fazla ortaklı çoklu bir yönetim söz konusu olabilir. Her gezegen, ev ve köşe noktası kendi yönetici gezegenine bağlanacağından, haritada, bir şey yapılması gerektiğinde dönüp bakılacak tek bir diktatör yoktur. Satürn’ün Oğlak’ta, Jüpiter’in Yay’da olduğu bir haritayı örnek verelim. Danışan bazı durumlarda Satürn bazlı, bazılarında ise Jüpiter bazlı harekete geçecektir.

 

Karşılıklı ağırlamalar, iki gezegen birbirinin yönettiği burçlarda olduğunda meydana gelir. Harita, karşılıklı ağırlama ilişkisi içindeki iki gezegen arasında bir tahterevalli mücadelesine indirgenir. Buradaki yönetim şeklinde, tüm alanlar üzerinde eşit güce sahip iki yöneticinin her biri, en uygun eylemde bulunmak için ileri geri çekişir. Ted Turner’ın haritası, ortak düzenleyicilerde sonlanan bir harita örneğidir. Venüs Mars’ın yönettiği Akrep burcunda, Mars ise Venüs’ün yönettiği Terazi’dedir.

 

Üç veya daha fazla sayıda gezegen aynı tür bir ‘kapalı devrede’ karşılıklı ağırlama benzeri bir etkileşim içindeyse, ben buna çoklu ağırlama diyorum. Güneş’in Yengeç’te, Ay’ın İkizler’de ve Merkür’ün Aslan’da bulunduğu bir harita bunun örneği olacaktır. Merkür Güneş’in yönettiği burçta, Güneş Ay’ın yönettiği burçta, Ay da Merkür’ün yönettiği burçtadır. Döngü bu şekilde devam edip gidecektir. Bu kapalı devre, üç veya daha fazla ortağı olan bir ‘hükümet’ gibi hareket edecek, ortaklar arasında dengeleyici bir eylemle sonuçlanacaktır.

 

Hem kendi burcunda bir gezegen varsa hem de iki veya daha çok gezegen ağırlama ilişkisi içindeyse, bileşik düzenleyiciler kavramı ortaya çıkar. Örneğin; Merkür’ün kendi yönettiği Başak’ta, Güneş’in Terazi’de ve Venüs’ün Aslan’da olduğu bir haritayı ele alalım. Haritadaki bazı gezegenler ve noktalar, nihayetinde Merkür’e bağlanacaktır. Fakat diğerleri Güneş/Venüs karşılıklı ağırlama kapalı devresine yakalanacaktır.

 

Farklı türlerdeki yöneticilik modellerini göstermek için, haritanın kağıt üzerine kopyasını alır, noktadan noktaya çizgiler çizerim. Bu çizgiler, gezegenler, köşe noktaları ve ara evlerin başlangıç çizgileri arasındaki ilişkileri gösterir. Sonuçta elde ettiğim bu diyagrama ‘Yöneticilikler Ağı’ derim.

 

Bob Dylan’ın haritasında Merkür tek düzenleyicidir. Haritasındaki her unsur en nihayetinde 7. evindeki Merkür’e dönüp gelmektedir. Dylan’ın tüm varlığı bu yerleşim tarafından renklendirilmektedir. Merkür; Neptün ve Kuzey Ay Düğümüne kare, Tepe Noktasına üçgen, Yükselen’e de karşıt açı yapmaktadır. Bu haritada dış dünyaya idealist bir mesaj ileten bir insan görürüz. Fakat bazen mesajını iletmekte güçlükler yaşamaktadır.

 

Ted Turner’ın haritasında, Akrep’te 12. evde geri giden Venüs ile Terazi’de 10.evdeki Mars, karşılıklı ağırlama ilişkisindedir. Venüs, Güneş’le kavuşum (yaklaşan), Jüpiter’le kare, Neptün’le ise altmışlık açı yapmaktadır. Mars’ın yaklaşan hiçbir açısı yoktur. Satürn’den karşıt, Yükselen’den de altmışlık açılarla uzaklaşmaktadır. Bu haritada Venüse özgü uğraşlarla, örneğin filmlerle, spor benzeri Marsa özgü uğraşlar arasındaki bir tahterevalliyi dengelemeye çalışan bir insan görmekteyiz. Hangisinden daha fazla hoşlanmaktadır ? Yanıt, soruyu sorduğunuz zamana göre değişir.

 

Çoklu düzenleyiciler, benim kendi haritamda olduğu gibi, kişiye, farklı ev ve gezegenlerin temel enerjilerini nereden aldığını görme olanağı sağlar. Örneğin; benim 3.evimin başlangıç çizgisinde bulunan Koç burcu, Oğlak’taki Mars tarafından yönetilmektedir. O ise, Oğlak’ta kendi yönettiği burçtaki Satürn tarafından yönetilmektedir. Merkür, Balık’ta yerleşmiştir. Kendi burcu Yay’da bulunan Jüpiter tarafından yönetilmektedir. Böylece haritamda, ikisi de entelekt ve iletişimle ilgili iki nokta vardır. Tahminime göre, gezegenler bir haritadaki fiillerdir (eylem sözcükleri), evler de isimlerdir (insanlar, yerler, şeyler). Belirgin bir farklılık söz konusudur. Düşünce ve iletişimim, amacında ve eyleminde Jüpitere özgü ve genişlemeci iken, bir çok insan, iletişim içinde veya entelektüel bir sorunu çözmeye çalışırken, beni, Satürne özgü yönümle algılarlar. Amacım ve eylemimle, diğer insanların benim yapmaya çalışıp söylediklerimle ilgili algıları arasında belirgin bir farklılık vardır. Aslında bir probleme berrak, özlü bir çözüm üretmeye ve yanıt vermeye çalışırken, bazıları beni savunmacı ve tahakküm edici olarak algılarlar. İnsanlarla ilişkilerimde bu gerçek bir güçlüktür. Yalnızca uzun süredir tanıdığım insanlar ya da beni çarçabuk algılayıverenler, benim gerçek niyetimi anlayabilirler (genellikle haritalarımız arasında iyi sinastri vardır). Bileşik düzenleyiciler/ağırlamalar, bu örnekteki faktörlerin bir kombinasyonu olacaktır,

 

Burada, temel asaletler ve yöneticilikler ağını uygulamada kullandığım iki teknikten söz ettim. Astrolojinin tüm alanlarında, natal, saatler, seçim, meslek, dünyasal ve olay analizlerinde, yaygın biçimde kullanılabilirler. Eğer bu teknikleri harita incelemelerinizde şu anda kullanmıyorsanız, bir denemenizi yürekten öneririm.

nevermore tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[h=3]William Lilly 'nin Astroloji Öğrencisine Öğütleri[/h]

 

http://4.bp.blogspot.com/-P5kB5xwF910/T0YqiuoyS9I/AAAAAAAAAr0/EWXvm0IgFc4/s400/Wenceslas_Hollar_-_William_Lilly.jpg

Rönesans Dönemi'nin en önemli ve en büyük Astrologlarından William Lilly 'nin Astroloji Öğrencilerine / Öğretmenlerine / Öğrenmek isteyenlere bazı öğütleri bulunmakta...

 

 

Sevgili arkadaşım,

Her kim olursan ol, yoğun çalışmalarımdan kolaylıkla

istifade edebilmeni ve gözle görülemeyen ihtişamlı Tanrı’nın

muhteşem ve takdire şayan faaliyetlerini alenen yansıtan, yıldızlar

hakkındaki göksel bilgide ilerleme niyetinde başarılı olabilmeni

diliyorum.

Öncelikle, Yaradan’ı düşün ve takdir et ve ona müteşekkir

ol; mütevazılığını kaybetme ve ne kadar derin ve üstün olursa

olsun, hiçbir doğal bilginin aklını başından alıp, hem gökteki hem

de yeryüzündeki her şeyi düzenleyen ve yöneten İlahi Gücü göz

ardı etmene yol açmasına izin verme.

Aksine, bilgin arttıkça, Yüce Tanrı’nın gücünü ve

bilgeliğini daha da fazla takdir et ve kendini Tanrının lütfünü hak

etmeye ada; ne kadar iman edersen, kendinden o kadar emin

olacaksın ve Tanrı’ya ne kadar yakınlaşırsan, o kadar saf

yargılarda bulunacaksın.

Kibirden ve kendini beğenmişlikten uzak dur ve akılsız

yaratıkların Tanrı’ya itaat etmedikleri, kendi mantıklarına ve

tutkularına göre hareket ettikleri ya da mantıksız isteklerini

Tanrı’nın iradesine teslim etmedikleri o eski zamanları hatırla.

Ah ne yazık! Günahkârlık her yeri sardığında ve insanlar

duygularına teslim olup, mantıklarını terk ettiklerinde, her yaratık,

canlı ve zararlı şey asileşti ve Tanrı’nın emrine uymaz hale geldi.

Sen Tanrı için ve onun prensipleri için dimdik dur; sonra

da kendi asaletini düşün; yaratılan her şey, hem şimdikiler hem de

gelecektekiler bu amaca hizmet etmek için yaratılır; Tanrı bu amaç

doğrultusunda insanda vücut buldu: Tanrı sana ne ayrıcalıklar,

haklar ve menfaatler sağladı? Sen derin düşüncelerinle yıldızların

hareketlerini ve kadrini idrak edensin; meleklerle konuşansın; tüm

yaratıkları yöneten ve tüm şeytani güçlere boyun eğdiren

Tanrı’nın takdirini kazanansın.

Öyleyse, günahkârlığa kapılıp doğanı mahvetme ya da

kendini böylesi nimetlere layık olmayacak hale düşürme, ya da

birkaç kusurlu zevk uğruna, Tanrı’nın korkusu aracılığıyla sana

bahşettiği yüce güç, zafer ve kutsallıktan mahrum kalma.

Tanrı’yı ve Tanrı’nın kulu olarak kendini düşündün; şimdi

sana kendi başına uygulaman için vereceğim öğütleri kavra.

Her gün gökyüzüyle irtibata geçtiğin için, zihnini ilahi

varlığın imgesine göre eğit ve biçimlendir; tüm erdem lütuflarını

öğren; bu konuda yeterince bilgi sahibi ol; insancıl, nazik, sevecen

ol; insanlar sana rahatça ulaşabilsinler; zavallı insanları sert bir

yargıyla korkutup üzme; böylesi durumlarda kötü kaderlerini

kademe kademe öğrenmelerine imkân tanı; Tanrı’nın onlar

hakkındaki yargılarını değiştirmesi için, bu insanları Tanrı’nın

çağrısına yönelt; alçakgönüllü ol; eğitimli, uygar, ağırbaşlı

insanlarla ilişki kur; başkalarının varlıklarına göz dikme; fakirlere

hem para ver hem de bedava yargıda bulun; hiçbir dünyevi

zenginliğin seni hatalı yargılara sürüklemesine ya da sanatın olan

bu ilahi bilime gölge düşürmesine izin verme.

İyi insanları sev; bu sanatı icra eden dürüst insanları takdir

et. Genel kanıyla ters düşebilecek yargılarda bulunmaktan

çekinme. Prensinin ölümüne dair yargıda bulunma; kendine

uygun bir eş seç; çok sayıda arkadaşın olmasından neşe duy;

mahkemelerden ve anlaşmazlıklardan uzak dur; aşırıya kaçma ve

her bilimi öğrenmeye kalkışma; inançlı ve kararlı ol; inancına bağlı

kal ve dostun da olsa düşmanın da olsa kimsenin sırlarını ortaya

dökme.

Herkese iyi yaşamalarını öğütle; sen de insanlara iyi örnek

ol; dönemin modasına kapılma; anavatanını sev; düşmanın bile

olsa, kimseyi azarlama; hakkında kötü konuşulsa bile, sinirlenme;

Tanrı hiçbir günahı cezasız bırakmaz; tüm kötülüklerin öcünü alır.

William Lilly / Christian Astrology

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İngiliz Merlin’i olarak da bilinen William Lilly, 1632 yılında John Evans tarafından Astroloji ile tanıştırılıncaya kadar özel sekreterlik gibi işlerde çalışmıştır. Aldığı gramer eğitimi, ona yazışmalarla bolca ilgilendiği mesleğinde fazladan bir özellik katmakla kalmamış, Astrolog sıfatıyla verdiği eserlerinin popüler olmasında da, içeriğin kendisi kadar büyük rol oynamıştır.

 

Astroloji dışındaki okült bilimlerle de ilgilenen Lilly, sağlığının bozulması üzerine 1636 yılında taşrada bir ev kiraladı ve 5 yıl kadar burada dinlendi. Bu süreyi de, Astrolojik bilgilerini kendi gözlem ve izlenimleriyle artırmakla geçirdi. Ayrıca, Astroloji’nin politika gibi dünyevi konularda nasıl kullanılabileceği hakkında da fikirler geliştirdi.

 

1641’de sağlığı düzelince Londra’ya döndü ve profesyonel Astrolog sıfatı ile Astrolojik yorumlamalara başladı. Öngörülerde bulunmak için Horary Astroloji (o andaki gökyüzü yerleşimlerini dikkate alarak yapılan yorumlama yöntemi) kullanmaktaydı. Kısa sürede ünlü oldu ve popülerliği, yılda, kendisine sorulan 2000’den fazla soruya haritaları yorumlayarak yanıt vermesini ‘gerektirecek’ kadar arttı.

 

İngiliz Parlamenter Bullstrode Whitelocke ile görüşmelerinde yaptığı doğru öngörümler ile, Parlamento içerisindeki başka insanların da ilgisini çekti. İngiliz İç Savaşı’ndan sonra söylenen, 1. Charles’ın Lilly’yi kendi tarafına çekmesinin, yenilen ordularından çok daha güçlü bir silahı eline geçirmek demek olacağıydı.

Lilly’nin askerler arasındaki etkisini bilen ‘üst kademe’ kişiler, onu, zafer öngörülerini yayması için Colchester kuşatmasına bile götürmüşlerdir. Askerler, Kral taraftarı olan Astrolog Geroge Wharton’ın Kral’ın zaferiyle ilgili öngörümlerinin sadece ‘propoganda’, Lilly’nin Kral’ın yenilgisiyle ilgili öngörümlerinin de ‘gerçek öngörüler’ olduğunu savaşın gidişatı içerisinde deneyimleyerek görmekteydiler.

 

Lilly’nin, İç Savaş sırasında kendisine gizlice akıl danışmaya gelen Kral taraftarı ziyaretçileri de vardı. Hatta İç Savaş’tan sonra Lady Jane Whorewood, 1. Charles’ın hapisten kaçırılmasıyla ilgili olarak fikir almaya gelmiştir. Ancak 1. Charles, aracılar yoluyla kendisine ulaştırılan bu öğütleri hiçbir zaman dikkate almamış, Lilly’yi hep ‘karşı tarafta’ görmüştür.

 

Lilly, Merlinus Anglicus Junior adındaki ilk almanağını 1644 yılında yayınladı ve 1. Charles’ın 1645 yılında Naseby Savaşı’nda alacağı son yenilgiyi önceden tahmin eden isim olarak İngiltere’nin en büyük Astrologları arasında anılmaya başlandı. Astroloji üzerine birçok yazı yazan ve almanak yayınlayan Lilly’nin bugün en önemli eseri olarak kabul gören Christian Astrology ise 1647’de yayınlandı. Bu eser, Geleneksel Orta Çağ Astrolojisi’ni ve Horary Astroloji’yi inceleyenler için temel kaynak olma niteliği taşımanın yanında, içerdiği bilgiler ile de hala geçerli olarak kabul görmektedir.

 

İç Savaşın bitmesinden ve 2. Charles’ın tahta çıkmasından sonra, Parlamento’daki tanıdıkları vasıtasıyla Kraliyet Ailesi için de çalışmaya başlamayı uman Lilly hayalkırıklığına uğradı ve bir kez daha taşraya çekilerek 1681 yılında ölümüne kadar tıp ile ilgilendi.

 

http://www.astrologyanalyst.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim. Geçmiş yaşamımda William Lilly olduğumu 7 ay önce öğrendim.

 

Artık Horary Astrolojisini Orta Noktalar ile yapıyorum, cidden bütün gezegenlerin içindeki hikayeleri anlatmaya yarıyor. Minör açılarla da okuma yapıyorum. Şu sıralar Hristiyan Astrolojisini de devamı olarak bir Kundalini-Kutsal Astrolojisi geliştiriyorum. Bu sistemin temelinde Güneş Merkezli Ezoterik Uranyen teknikleri kullanıyorum. 1,5 senedir yeni sistemi geliştiriyorum. Güneş merkezli astroloji bir çok açıdan ruhsal konularda daha etkili. Dünya merkezinden baktığımız zaman aslında güneş sistemi içinde yüzen bir dünyanın aurasına bakıyoruz. Yüzdüğümüz havuzun manevi ve ruhsal içeriğini görmek için güneş merkezli bakış çok önemli.

 

Aşağıda bir tanıtım semineri hazırlamıştım onu paylaşayım.

 

Güneş Merkezli Astroloji - Tanıtım Semineri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...