Jump to content

Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi


Hedef

Önerilen Mesajlar

Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

 

Bebeğin Cinsiyeti

Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

 

Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.

 

Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

 

Doğum Kontrolü

Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kahun papirüsü Lahun'un Fayum mevkiinde bulunmuştur. Arka yüzünde yer alan ve tarihi Amenenhat III'ün hükümranlığının 29'ncu yılı olarak belirten bir nottan papirüsün bu döneme ait olduğu anlaşılmaktadır (M.Ö. 1825). Metin, 1898 yılında Griffith tarafından hieroglofik kopyası ve İngilizce'ye çevrisiyle beraber tıpkıbasım olarak yayımlanmış olup halen Univercity College London'da bulunmaktadır.

Jinekolojik metin, otuzdört paragrafa ayrılabilir. İlk onyedi paragraf; bir başlıkla başlamakta ve, her zaman olmasa da, genellikle üreme organlarıyla ilgili belirtilerin kısa tarifiyle devam etmektedir.

İkinci bölüm üçüncü sayfada başlar ve gerek mevcut kopyanın fiziksel hali gerekse dil bakımından anlaşılamaz durumdaki sekiz paragraf içerir. 19'ncu paragraf hamileliğin teşhisi, 20'nci paragraf hamile kalmayı sağlayacak tütsüleme işlemi ve 20-22 arası paragraflar hamilelikten korunma ile ilgilidir.

Üçüncü bölüm (26-32 arası) hamilelik testiyle ilgilidir.

Dördüncü ve son bölüm önceki kategorilerden hiçbirisine uymayan iki paragraf içerir. İlki, hamilelik sırasında diş ağrılarının tedavisini anlatır. İkincisi; fistül olduğu anlaşılan, idrar kesesi ile dölyolu arasında "sıkıcı bir yerde" çiş tutamamayı tarif eder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...