Jump to content

Henry Cornelius Agrippa


boynuzsuzgeyikler

Önerilen Mesajlar

(Köln 1486-Grenoble 1535)

 

yaşadığı yıllarda, aldığı tıp eğitimininde yardımıyla, uygulamaya yönelik düşüncelerde üreterek, büyü sanatına somut bir boyut kazandırmıştır. köln kentinde doğan agrippa, hayatının büyük bölümünü o zamanın roma germen imparatorunun hizmetinde asker olarak geçirmiş, avrupanın bir çok ülkesini gezmiş, doktorluk yapmış, farklı konularla ilgilenmiş, açık sözlülüğü ve aykırı düşünceleri nedeniyle kilise ile başı derde girmiş, fransız kralı tarafından lyon'da hapsedilmiş, özgür kaldıktan kısa bir süre sonra da yoksulluk içinde ölmüştür.

 

insanın microcosmos olduğu görüşünü destekleyen agrippa, sefirot kavramından, meleklerin hiyerarşisinden, ibrani harflerinin sayısal değerlerinden, gezegenlerin etki alanlarından ve göksel kürelerden oluşan bir hristiyan kabalası düzenlemiştir.

 

en önemli eseri ''de occulta philosophia'' (gizlici felsefe üzerine - Türkçeye 'gizli felsefe ya da büyü felsefesi' ismiyle çevrilmiş durumda) isimli kitabıdır. agrippa için büyü saygın ve gerekli bir uğraş olup, insanların düşündüğü şekilde sihirbazlık değil, bir çeşit rahiplik olan magi bilgeliğiydi. kitap picatrix'in etkisinde kalmıştır. uygulamalı bir büyü kitabı olup, melekler büyüsü ile nümeroloji harmanlanmış, yıldız mühürleriyle bitkiler, mineraller, sayılar, melekler arasında özdeşlik tabloları düzenlenmiştir.

 

kitap sonraki yıllarda papa tarafından yasaklanmıştır ancak günümüzde bile halen kullanılmaktadır..

 

Bir de üsad hakkında bir efsane bulunmaktadar bu efsane sitede aşağıdaki liktedir :

 

http://www.gnoxis.com/showthread.php/10088-Cornelius-agrippa-ve-hakkındaki-büyük-efsane?p=480188#post480188

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...