Jump to content

Dünyanın merkezine yolculuk ..


Jethro

Önerilen Mesajlar

Dünyanın en uzun matkabı yer kürenin gizemini sürdüren mantosunu delmek için hazırlanıyor.

 

Güncel bilim sitesi PopSci'a göre Chikyu araştırma taşıyıcısı, şu anda deniz yatağından 880 metre aşşağıdaki derinliklerden örnekler alabilme kapasitesine sahip.

 

Kıtaların ve okyanusların, üst mantonun üzerinde hareket halinde bulunan levhaların üzerinde olduğu ve bu levhaların birbirlerine çarpmasıyla oluşan dalma batma zonlarının çoğu zaman depremlere sebebiyet verdiği bilinmektedir. Chikyu'nun da ilk görevi bu zonları araştırmaktı.

 

Önümüzdeki üç yılda bilim adamları matkaba en az 1.6 km'lik bir ilave daha yapıp mantoyu delmeyi planlıyor. Ayrıca mühendisler, yüksek sıcaklıklara dayanması ve matkabın kopmasını da önlemek için yüksek dayanımlı çelik kullanmakta hemfikir.

 

Matkap derinlere inerken çok ısınmasını engellemek için de sondaj kuyusuna indirilmiş bir hortumla sentetik çamur pompalanacak. Alınacak çekirdek örneklerinin kimyasal ve manyetik özellikleri incelenecek.

 

KAYNAK : http://www.chip.com.tr/konu/dunyanin-merkezine-yolculuk_19302.html

Alıntıdır arkadaslar ..

 

Yavrucum bizde yedik sizin yolculuk iç dünyaya olmasın .. ?

 

Yanlış hatırlamıyorsam .. Böyle bir film yaklasık 10 sene önce vardı yerin altını delip giriyorlardı .. bir lazerli makine ile ..

Herneyse .. Filmlerdeki teknoloji gerçekleşiyor .. umarım 100 sene sonra Star Wars'ı yakalarız .. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünyanın pahalı tabloları

   Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar   Büyük sanat eserleri genellikle yüksek fiyatlara satılıyor fakat bazılarının fiyatları gerçekten dudak uçuklatıyor. Yapıldıkları dönemlerde satılamayan, unutulmuş ya da önemsenmeyen eserler gün geçtikçe değer kazanıyor. İşte PabloPicasso’dan Van Gogh ’a kadar bir ünlü ressamın yaptığı dünyanın en pahalı 10 tablosu. No. 5, 1948: Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından y

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Dünyanın her yerinden kısa filmler

   Dunyanın her yerinden çeşitli kategorilerde inanılmaz güzel kısa filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz..   Burada

   , Yer: Kısa Film

  • Zamanda Yolculuk Temalı Filmler

   Yıldızlararası (2014)   2014 yılının Kasım ayında vizyona giren film büyük beğeni toplamıştı. Yeryüzünde yaşamın kuraklık ve iklim değişikliklerinden dolayı tehlikeli hale geldiği yakın gelecekte geçen filmde insan ırkının yok olmama çabası anlatılıyor. Boyut değiştirerek daha önce insanoğlunun ulaşamadığı yerlere ulaşmak ve yeni yaşam alanlarını keşfetmek için bir grup astronot umut vadeden bir solucan deliğinden geçmek üzere yola çıkarlar. Bu keşifte 1 saat dünyadaki tam 7 yıla denktir, b

   , Yer: Filmler

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

  • Bilinçaltın Dünyanın Hangi Ünlü Şehrine Benziyor? (Test)

   Bilinçaltın dünyaca ünlü bir şehir olsa hangisi olurdu diye hiç düşündün mü?   https://onedio.com/haber/senin-bilincaltin-dunyanin-hangi-unlu-sehrine-benziyor-829540

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

×
×
 • Yeni Oluştur...