Jump to content

Ba (ruhani tezahür)


nevermore

Önerilen Mesajlar

ba.gif

 

Ba her zaman insan başlı bir kuş veya insan başlı bir şahin olarak resmedilmiştir. Ba kuşu sık sık merhumun mumyasının üstünde uçarken veya isteğine göre mezara girip çıkarken gösterilmiştir.

 

bahover.gif

 

Ba genellikle ‘ruh’ veya ‘can’ olarak çevrilmiştir. Ne var ki Ba, ‘ruhani tezahür’ diye çevrilse daha iyi olabilirdi.

 

392px-Bennu_bird.svg_-196x300.jpg

 

Ba Mısır düşüncesinde anlaşıldığı haliyle bir insan varlığının özel kısımlarından biriydi. Yeni Krallık’ta Ba, insanın ölümden etkilenmeyen veya ölümle birlikte varlığa gelen ruhani yönüydü. Ba’da insanın kişiliği ve bireyselliği mevcuttu. Ba ara sıra merhumun mezarını ziyaret ederdi, çünkü ölen kişinin cesedi onun eviydi. Hayvanlar bazen bau (ba’nın çoğulu) tanrıları olarak düşünülmüştür. Heliopolis’te bennu kuşuna (Mısır’ın zümrüdüankası) ‘Ra’nın Ba’sı denirdi. Memphis’te boğa Apis’e Ptah ile Osiris’in bası olarak tapınılmıştır. Bazen bizzat Osiris’e “Ra’nın Ba’sı” denirdi.

basign.gif

Ba ayrıca isimsiz tanrıların ve erkleri de temsil edebilirdi. Bu halleriyle birçok mitolojik bağlamda kullanılmışlardır. Bazen güneşi selamlarken veya onun gemisinde yolculuk yaparken gösterilmişlerdir. Ölüler Kitabı’nın bazı resimlerinde Ba kuşları güneş gemisine yeraltındaki gece yolcuğu sırasında eşlik ederken gösterilmiştir. Bu Ba kuşları, bazen tanrıların kıvrımlı sakallarıyla birlikte resmedilirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...