Jump to content

Cihangir’deki Ünlü Popülasyonunu Koruma Çalışmaları Sürüyor


chesterfield

Önerilen Mesajlar

Son zamanlarda birçok dizinin yayından kaldırılması sebebiyle Cihangir sokaklarında amaçsızca dolaşan ünlü sayısının endişe verici rakamlara ulaşması Beyoğlu Belediyesi'ni harekete geçirdi. Belediye tarafından hazırlanan ve bir ay içinde tamamlanması beklenen proje, ünlülerin ajanslarda kayıt altına alınmasının yanı sıra, ikiden fazla kedisi olanlar için whiskas yardımı ve Firuzağa Kahvesinde oturacak yer bulamayanlar için set ışıkları ile ısıtılan özel barınaklar hazırlanması gibi bir dizi önlem pakedini içeriyor.

 

Yapımcılar Tarafından Sokağa Bırakılıyorlar

 

Dün, inşası tamamlanan ilk barınağın açılışını yapan Beyoğlu Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Nihat Doğan, kurdele merasimi sonrası yaptığı konuşmasında Cihangir’in yıllardır ünlülerin doğal yaşam alanı olduğunu vurgulayarak, son aylarda popülasyonları artan ünlülerin, çetin kış şartlarından zarar görmemesi için belediye olarak böyle bir çalışma başlattıklarını belirtti. Barınağın ilk misafiri olan ünlülerle bir süre sohbet edip fotoğraf çektiren Doğan, “Dizilerde bilinçsizce rol verilen ünlüler, bu diziler yayından kalkınca sokağa bırakılıyorlar. Öncelikle bunun önüne geçmemiz lazım" diyerek basın aracılığıyla yapımcılara çağrıda bulundu: "çok rica ediyorum, lütfen bakabileceğinizden fazla sayıda ünlüye rol vermeyin, sonra bizim başımıza kalıyorlar”

Nesli Tükenmeye Yüz Tutmuş Ünlüler İçin de Çalışmalar Sürüyor

 

Açılış sonrası belediye binasında açıklamalarına devam eden Kültür İşleri Daire Başkanı, bu projenin Cihangir’in doğal ünlü habitatını korumak için atılan adımlardan sadece bir tanesi olduğunun altını çizdi. "Çok değil bundan 30-40 sene evvel Cihangir, çoğunu Anadoludan gelen göçmen türlerin oluşturduğu, 273 ünlü türüne ev sahipliği yapmaktaydı" diyen Doğan, bunların büyük bir kısmının 70’ler seks filmleri furyası esnasında yok olduğunu, kalanların da bilinçsiz casting nedeniyle sayılarının epeyce azaldığını hatırlatarak, elde kalan ünlü türlerini korumak ve sayılarını artırmak için 4 yıldan uzun bir süredir üniversitelerle ortak çalışmalar yürüttüklerini, 2007 yılından itibaren de bu çalışmaların meyvesini toplamaya başladıklarını söyledi.

Özellikle dönem dizilerinde oynayan ve sayıları iyice azalmış olan “Bıyıklı Esas Oğlan” türünde önemli ilerlemeler kaydettiklerini vurgulayan Doğan'ın “Mesela eskiden bıyıklılardan 3-5 tane vardı, bütün rollerde onlar oynuyorlardı. Biri rol gereği bıyığını kesse zor durumda kalıyorduk. Şimdi sayıları yeterince arttı. Hatta arkadaşlarımız Tuncel Kurtiz, Bülent İnal, Osman Tanburacı genleri taşıyan melez bıyıklılar üzerinde çalışıyorlar” açıklaması basın mensupları tarafından da sevinçle karşılandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...