Jump to content

Absent Yeşil Peri Nedir ?


Wasteland

Önerilen Mesajlar

Absent Yeşil Peri Nedir ?

 

ABSINTHE…. YEŞİL PERİ… LA FEE VERTE

 

 

Absent (Absinthe) ilk kez Henri Louis Pernod tarafından 1805′de ticari olarak piyasaya sürülen aromatik bir likördür. Artemisia absinthium ve diğer bazı Avrupa’ya has mutfak ve tıpta kullanılan bitkilerin damıtılması ile yapılır. %45 ile 75 arası alkol ihtiva eder. Avrupa’da üretime girdiğinden beri geçen 200 yıl boyunca, absinthe tüm dünyada yaratıcılığı arttıran ve afrodizyak bir içki olarak nam saldı. Sanırım başka hiçbir içkinin bu kadar romantik bir tarihçesi yoktur.

 

On dokuzuncu yüzyıl Fransa’sında günlük yaşamın her alanına girmişti absent. Paris’in geniş bulvarlarında yer alan cafeler, akşam üstü saat beşte şık giyimli beyler ve hanımların, zümrüt yeşili içkilerini yudumlayarak hayatın akışını izlemelerine sahne oluyordu. Rengi nedeniyle Le Fee Verte ya da Yeşil Peri diye bilinen bu içecek o denli popülerdi ki, akşam üstü kokteylinin saati yeşil saatler olarak da anılıyordu. Fransız İzlenimcileri: Toulouse Lautrec, Degas, Manet, Van Gogh, Belle Epoque (Güzel Çağ; Batı Avrupa’da barış içinde geçen ve edebiyat, sanat ve teknolojide ilerlemeler sağlanan 1871-1914 dönemi) döneminin Paris’i, Montmartre cafeleri, Verlaine ve Rimbaud’dan Joyce ve Hemingway’e kadar birçok yazarın esin kaynağı olmuş absent.

 

Elbette madalyonun bir de karanlık yüzü var. Başka hiçbir içki bu kadar içtenlikle lanetlenmemiş, başka hiçbir içki böylesine doğrudan hedef alınarak yasaklanmamış.

 

Henri-Louis Pernod tarafindan yapılan ilk absinth; anason, fennel, meyan kökü, çördük (hyssop), yavşan otu, rezene, oğul otu (lemon balm), juniper, hint cevizi (muskat yada nutmeg), melek otu (angelica) ve pelin otu gibi bir dizi kokulu baharatla damıtılmış sert bir bitkisel içkidir. Daha sonra icine Absenth’in “yeşil peri” ünvanı kazanmasına neden olan klorofil ekleniyordu.

 

En kötü üne sahip olan pelin otu (wormwood), latince adıyla Artemisia absinthum, Avrupa’da yabani olarak yetişir, ABD’de ise ekilerek elde edilir. İçkinin efsanevi etkisinin büyük bölümü, %50 ile 75 arasındaki (genellikle %60 civarında) fazlasıyla yoğun alkol oranının yanı sıra bir dizi baharatın katkısına bağlıdır.

 

Geleneksel olarak buzlu su ve küp şekerle servis yapılır; küp şeker, delikli gümüş bir “absint kaşığı” üzerine konur ve su, şekerin üzerinden absint bardağına (genellikle 3:1 ya da 4:1 oranda) sızdırılır. Şeker absentin acılığını bastırmaya yarar, su içkiye damlarken süte benzer yeşilimsi bir beyazlık ortaya çıkar.

 

İngiltere’de cinnet geçiren bir babanın ailesini katletmesi, adamın absinth bağımlısı olmasına dayandırılarak, önce İngiltere’de sonra ise tum Avrupa’da absinth yasaklandı. Günümüzde ise; absinthe Amerika ve İngiltere’de halen yasak olmakla beraber, başta Fransa, İspanya, Çekoslovakya olmak üzere, pek çok ülke tarafından üretilip, tüketilmektedir.

 

GÜNÜMÜZDE ABSINTHE

 

Tüm bu yasaklar, absintı unutturmak yerine daha çekici kılmıştır. Kaçak absent üreticileriyle Avrupa’nın her yerinde savaşılıyordu. 1981 yılında İsviçre hükümeti Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ı Neuchatel’de (Val-de-Travers’in doğu sınırında bir kasaba) Hotel DuPeyrou’da bir akşam yemeğine davet etti. Mitterand’ın ev sahibi, ziyaretin şerefine tatlı olarak souffle glace a la Fee Verte ikram etti. Absint sözcüğü ağızdan kaçırıldığında kameralar bir ipucuna rastlamak amacıyla tüm odayı didik didik etmeye başladı. Unutulmaz bir akşamdı. Ertesi sabah da öyle… İsviçre alkollü içki yetkilileri restoran sahibi Daniel Aimone’u tatlı konusunda sorguladılar. Aimone, stoğunda bu değerli içkiden bulunmadığını bildirdi. Altı müfettiş ve birçok polis, iki gün boyunca mahzendeki 4000 şarap ve içkiyi taradıktan sonra aynı sonuca vardılar. Ama bu İsviçre’lileri durdurmaya yetmedi. Tatlıda gerçek madde (absint) bulunduğu kanıtlanırsa Mösyö Aimone 200 İsviçre frangı ceza ödeyecekti. Ancak restoran sahibinin absint yerine yasal olan pastisi kullandığı ortaya çıkarsa, bu kez sahtekarlıkla suçlanacaktı. Aimone sonuç olarak ikincisini itiraf etmeyi tercih etti…

 

Yasaklar, 1988 yılında Fransız’ların yaptığı bir yasa değişikliğiyle, Avrupa Birliği’nin thujone içeren içkilerle ilgili mevzuatına uygun olarak bu içkinin bir varyasyonunun üretim ve satışına izin verilmesiyle kalktı, tek koşul üzerinde “absint” etiketinin bulunmamasıydı. Benzer düzenlemeler diğer Avrupa ülkelerinde de yapılırken, İngiltere, Portekiz ve İspanya gibi bazı ülkelerde hiçbir zaman absintin yasaklanmamış olduğu ortaya çıktı. Özellikle Çek Cumhuriyetinde absint hala popülerliğini sürdürüyordu. Düşük dozda thujone içeren bazı türler Kanada’da piyasada bulunurken, ABD’de artemisia absinthium’dan yapılmış tüm içkilere konan sıkı yasak güncelliğini koruyor.

http://wormwoodsociety.org/forums/uploads/post-1-1137271021.jpg

 

http://www.math.msu.su/~apentus/znaete/images/absent.jpg

 

Pelin otu İçinde Nekdar çok bulunursa okdar kalitelidir üstünde Şeker yakılıp süzülerek içilir birsürü çakma versiyonu bulunmakdadir ama kıbrısa yolunuz düşerse orada zor ihtimal bula bilirsiniz bana sadece bir tek atmak nasip oldu bir kadeh ama denemenizi tavsiye ederim

 

KONU ALINTI DEĞİLDİR BAŞKA BİR ÇOK YERDE BU KONUYU AÇMIŞ BULUNMAKDAYİM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bulgaristan sınırında ki free shopda da satılıyor dengesiz bir arkadaşım koyu renk şişelere doldurup sınırdan geçirtirdi..

akıl işte..

 

özellikle de hoşuma giden tek şey kadehin üstünde ki o güzel şekillerdi

 

buna benziyordu biraz :ermm:http://www.phawker.com/wp-content/uploads/2006/10/absinthe_home_12006.png

 

daha bana nasip olmadı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyenin imzasına bak :D alkol bizim neyimize dostum :p demicem neyse :D

 

Tüh yakalandık :D bu rada istanbulda bulunabilen bir içki fakat çok pahalı bir de etil akolden yaılan sahtesine denk gelme ihtimali yüksek olduğundan cesaret edemedim ama geide çalışan bir arkadaşa söyledim bakalım bekliyorum.Umarım getirebilir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüh yakalandık :D bu rada istanbulda bulunabilen bir içki fakat çok pahalı bir de etil akolden yaılan sahtesine denk gelme ihtimali yüksek olduğundan cesaret edemedim ama geide çalışan bir arkadaşa söyledim bakalım bekliyorum.Umarım getirebilir :)

 

Hııı getirsin tabi -_- içeriz -_-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de satışı yasak olan içkidir. Buna rağmen çoğu Avrupa ülkesinde ( Çek Cumhuriyeti, Hollanda ) satışı yasaldır. Alkol oranı %80-90 a çıkabilmektedir. Üzerinde ünlü ressam Van Gogh'un fotoğrafı yer almaktadır ( 3 shot ile şimdiye kadar en fazla içebilen kişi olduğu söyleniyor ) Akabinde de ayılmak için kulağını kesmiştir..

 

Absent bu derece ağır bir içki kısaca. İlk shottan sonra halisinasyon görülmeye başlanıyor. Bunlar da bilinçaltına yerleşenler oluyor genellikle. ( Sevgilisinden yeni ayrılan biri onu yanında görüyor mesela ) Buradaki esas nokta içindeki thujon isimli madde.. Thujon beyin hücrelerine inanılmaz zararlar veriyor. Absent'in bu derece ağır bir içki olmasının sebebi de içinde bu maddeyi bulundurması. Az önce söylediğim gibi Türkiye'de satışı yasak olmasına rağmen birkaç yerde rastladım. Ancak thujon içermeyen absentlerdendi. Fiyatı da oldukça uçuk, geçen sene 150 tl civarındaydı. Ulan o paraya ben Prag'a gider havalimanında bir shot içer gelirim.. Elime ulaşan Hollanda'dan alınmıştı.

 

1.5 sene önce 1 shot ( 30 mg thujon içeren %80 lik ) ile beynimi allak bullak etmişti. O geceden hiçbir şey hatırlamıyorum. Tek hatırladığım içtiğim anda boğazımı, yemek borumu ve midemi şimdiye kadar hissetmediğim kadar iyi bir şekilde hissetmiş olmam.. İki üç gün boyunca o baş ağrısı geçmedi ayrıca.. Peki şimdi yanımda olsa içmez miyim ? Tekrar denemeye değer diyorum.. Bir halisinasyon yakalanana kadar en azından..

 

Yine de, içmeyin kardeşim. İçecekseniz de yanınızda mutlaka size göz kulak olacak biri olsun.

 

Cep telefonunuzu da mutlaka kapatın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

türkiye'de de yasak ama bulunuyor :D hollywood içkiside deniyor buna...

 

atış serbest tabi.. sallayın kim yerse.. :) heryerde tekel bandroluyle satıyorlar. isteiğin migrostan alırsın.. ama tekel olanının alkol olranı %35-50 arası değişir. asıl kafa yapan şeyin adı thujonedir. adını aldığı böceğin özsuyudur. türkiyede satılanlarda tarım bakanlıgı nedeniyle thujone yok. o nedenle o yeşil periyide göremiyorsun. avrupada çoğu yerde 90larda uyuşturucu olarak görülüp yasaklanmış ana vatanı çek cumhuriyeti olan dünyanın en iyi içkisidir. ne içerseniz için onun kafası hep başkadır..

 

Efsaneye göre Van Gogh absinthe içtikten sonra öyle bi tribe girmişki kulağını ondan kesmiş derler.. orjinalinden içmek isteyenler ya polonya yada çek cumhutiyetinden getirtebilir yada www.absintshop.com adresinden de sipariş verebilirler. Absinth Beetle tavsiyemdir. şişeyi bitir bütün gece halisilasyon gör :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sen absinth diye ne içtin bilmiyorum ama uluslararası hukukta yasak... buna rağmen bulunuyor diyoruz lafı okumak ayrı bir şey anlamak ayrı kabiliyet istiyor tabi...

 

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en|tr&u=http://www.allthingsabsinthe.com/absinthelaw.html

 

o migroslarda gördüğün alkol oranı düşürülmüş absinthdir alkol oranıda aşağı yukarı rakıdaki alkol oranı kadardır... asıl absinthin alkol oranı %70ler civarıdır bilmem anlatabildim mi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sen absinth diye ne içtin bilmiyorum ama uluslararası hukukta yasak... buna rağmen bulunuyor diyoruz lafı okumak ayrı bir şey anlamak ayrı kabiliyet istiyor tabi...

 

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en|tr&u=http://www.allthingsabsinthe.com/absinthelaw.html

 

o migroslarda gördüğün alkol oranı düşürülmüş absinthdir alkol oranıda aşağı yukarı rakıdaki alkol oranı kadardır... asıl absinthin alkol oranı %70ler civarıdır bilmem anlatabildim mi...

 

 

ama hala bişeyler söylüyorsun sen.. canım kardeşim sen bana internette bulduğun linkleri gönderiyorsun. ben sana açık açık marka model veriyorum.. http://www.absintshop.com/products/absinth-beetle absinth beetle neymiş girer bakarsın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

türkiye'de de yasak ama bulunuyor :D hollywood içkiside deniyor buna...

Türkiyede yasak değil.Zira Türk Freeshoplarında bulunuyor.Yasak olsa bulunmazdı.En son gördüğümde 20 Euroydu İstanbul Sabiha Gökçendeki Freeshopta.Yasak olan ülkelerde yasak olmasının sebebi yüksek alkol oranı.Yoksa pelin otu halüsinasyon gösteriyr vs. olayları birer efsane.İngilizceniz varsa internetten bakabilirsiniz.O kadar halüsinasyon görmek istiyorsanız bir iki bitki halen legal Türkiyede.Hatta Boru otu(datura-tatula) hakkında narkotiğin açıklaması var yasal yaptırımı yok diye.İlla ben yüksek alkollü içki içeceim diyorsanız kaliteli bir markanın kolanyasınhı için, yüzde 80 alkol var.(kalitesizlere metil alkol koyulabiliyor)Benim babaın evsiz ama alkoik bir arkadaşı var.Kolanya içer hep.Bir bardağı ya da kadehi =) bir 70lik kadar sarhoş ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu Açarken Koydugum Resimler Ölmüş Üstünden Çok Yıl Geçince Resimleri Yenileyim Dedim........

 

http://www.blogperest.com/wp-content/uploads/2011/05/absinth-kaufen.jpg

 

http://1.bp.blogspot.com/-dGPoPxiFI7Y/TsDafmgf1UI/AAAAAAAAAVc/HHT5nN0wj7M/s1600/Absinth-794477.jpg

 

http://www.provokator.org/files/images/absinth.jpg

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Absinthe-glass.jpg/200px-Absinthe-glass.jpg

 

 

http://www.easternblockevents.com/pictures/activities/absinth_night2.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...