Jump to content

Sigarayı Bırakmak İçin Bi Neden Daha


YUH

Önerilen Mesajlar

Uzmanlar, sigara paketlerine 'sigaranın körlüğe yol açabileceği'

uyarısının konulmasını istediler. Avrupa Göz Araştırmaları tarafından yapılan ve henüz yayımlamayan, Avrupa Birliği'ndeki 5.000 AMD (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) hastası arasında yapılan bir araştırma, hastalığın yüzde 27'sinin sigaraya bağlı olduğunu saptadı.

Hastalık, İngiltere'de körlüğün en önde gelen sebepleri arasında bulunuyor. Kraliyet Göz Hekimleri Birliği, bu konuda acil önlem alınması gerektiğini belirterek, sigara paketlerine 'Sigara körlüğe yol açar' uyarısının da konulması çağrısında bulundu.

Gözleri savunmasız bırakıyor

Birlik başkanı Nick Astbury, sigara ile körlük arasındaki bağlantı konusundaki bilimsel kanıtın, sigara ile akciğer hastalığı arasındaki bağlantıyla aynı olduğunu belirtti. Astbury, sigara tiryakilerinin, bu hastalıkla körlük riskini ikiye katladıklarını anlamaları gerektiğini kaydetti.

Makula Hastalığı Derneği'nden Tom Brembridge de başka bir araştırmanın da sigarayla AMD arasındaki bağlantıyı ortaya koyduğunu söyledi. Brembridge, 'İnsanlara, sigara alışkanlığının gözlerini savunmasız bıraktığını söylemek istiyorum' dedi.

 

 

alıntıdır....

Kaynak: E-Kolay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...