Jump to content

Recep Tayyip Erdoğan ve İngilizce


chesterfield

Önerilen Mesajlar

Hatırlanacağı gibi, geçen yıl Davos'ta Kasımpaşa aksanıyla yaptığı "van minut" şovundan sonra Başbakanın İngilizcesi tartışma konusu olmuştu. İngilizce iki kelimeyi bir araya getiremediği için Fatih Terim'den ders alması bile önerilen Başbakan meğer rol kesiyormuş.

 

Kuzey Afrika gezisi sırasında "How are you?" diyerek hatırını soran Arap gazeteciye, "Thank you. Siz how are you?" diyen, verdiği iftar yemeğinde kendisini ülkesine davet eden bir büyükelçiye "Next year inşallah" diye karşılık veren, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'in "Fenerbahçe nasıl?" sorusunu "Bath, bath!" şeklinde cevaplayan, Berlusconi'ye hayır diyen İtalyanlara "Olmadı, Berlusconi my friend!" sözleriyle karşı çıkan, sıkıştığı yerde beden diline başvuran Başbakan aslında numara yapıyormuş.

 

Başbakanımız meğer ne mütevazı ne yüce gönüllüymüş. İngilizce bilmeyenler kendilerini eksik hissetmesinler diye İngilizce konuşmuyormuş; sadece tercüman istihdam edebilmek için İngilizce bilmiyor numarası yapıyormuş da haberimiz yokmuş.

 

Neden mi? Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi anasayfasında yer alan özgeçmişi şu cümle ile son buluyor: "İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır."

 

Gözüme takıldı paylaşmak istedim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir başbakanın ingilizce bilmemesi ne kadarda kötü bir durum.

İngilizce uluslararası bir dil bence herkezin öğrenmesi şart helede bir başbakanın.

 

"İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır."

Erdoğan'da ingilizce biliyorsa bende obama gibi ingilizce konuşuyorum demektir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir başbakanın dil bilmesi gerekmez. İsrail büyükelçisinin ibranice bilmek zorunda olmayışı gibi. Ama bilse iyi olurdu. Bilmeyince komik oluyor böyle.

 

aynen katılıyorum. bence de anadilinden başka dil bilmesine gerek yok, bilmensinde fayda var tabi.

 

dünyaya baktığımızda da, avrupa ve abd devlet başkanları kendi dillerinden başka bilmiyorlar. bu genelde 3.dünya ülkelerinde yaygındır...

 

saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

katılmıyorum ıngılızce neredeyse dunya lısanı halıne geldı alm ,fr bılmesın ok ama ıng sart

 

ty-yeap mayyip en nıhayetınde Turkıye yı temsıl edıyor,ikili özel görüşmeler yapıyor(pardon tercumanla üçlü oluyor bu durumda),vali gibi değil uluslar arası platformda sıyaset yapıyor.......

 

dil bilen,master yapan vs vs siyasal bilgiler fak mezunları iş ararken

 

aman neyse ya,başımıza cıkaranlar utansın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

An unprecedent language and a president which is speaking it or not ( hey, tayyeap.. I say;you are neither an unprecedent person nor a person,unfortunately..and no mistake you cannot be a nonsone man,in order words I dont find that you are genuity due to you cannot administer TURKEY,hence according to what I have considered you cannot deserve administering this country, you can neither administer this country nor represent against the world,all the same you are working hard for your profits, (and also there are the ministers which are belong to you or the USA..I say that you must be fuck off from this DIVINE EARTHS,contrary to cammon belief we all TURKs are both too forceful nation and celever by half over THE WORLD! )

 

(bkz:adam gibi madam tayyip ersoğan)

(bkz:entrepreneour tayyeap,walk man(!) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

inanıyormusnuz cumhur başkanımız okadar gelişmiş ki adam sırf beyin :D 9 dil bilior :D erdogan daha dişlerini fırçalıyamaz :D o türkçeyi kasım paşa ağzıyla konuşuyor ... daha türkçeyi bilmiyor diyebiliriz .... ki cumhurbaskanı gül de bi dış işleri başkanı oldugu zamanlarda 9 dil biliyormuşş.. oha abi dedim yalan haberin daniskası.... abartı ve özenti...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...