Jump to content

The Verve


Secret_Sun

Önerilen Mesajlar

http://www.astorminheaven.com/images/verve-press07.jpg

 

1989 yılında İngiltere’nin küçük kasabalarından biri olan Wigan’da kurulan The Verve, 90’lı yılların Britpop akımında önemli rol oynayan gruplardan biri. Vokalde müzik dünyasının en yetenekli isimlerinden biri olan Richard Ashcroft’un bulunduğu grubun kadrosunda, gitarda Nick McCave, basta Simon Jones ve baterist Peter Salisbury yer alıyor. Nitelikli besteler ve şarkı sözleri ile diğer birçok gruptan ayrılan ekip, The Beatles ve Pink Floyd gibi efsanelere olan hayranlıklarıyla da tanınıyor.

 

1992’de Virgin Records’a bağlı Hut şirketiyle anlaşma imzalayarak ilk EP’leri “Verve”ü yayınlayan The Verve, bu EP ile müzik dünyasında tanındı ve “All in the Mind”, “She’s a Superstar” ve “Gravity Grave” gibi single’lar, Ashcroft’ın vokalini ve McCabe’in gitaristliğini öne çıkaran parçalar oldu.

 

1993 yılında “A Storm In Heaven” adını taşıyan ilk albümünü yayınlayan The Verve, eleştirmenlerden çok iyi not alsa da, albümün satışlarıyla ticari bir başarı yakalayamadı. 1994 yılında turneye çıkan grup, ardarda talihsiz olaylarla karşılaştı. İlk olarak bir konser sırasında Richard Ashcroft şiddetli sıvı kaybı sebebiyle hastanelik oldu, Salisbury Kansas’ta bir otel odasını dağıtmak sebebiyle tutuklandı ve son olarak da Amerikan caz plak şirketi ‘Verve’, grubu mahkemeye vererek isim hakkını aldı ve grup ismini “The Verve” olarak değiştirmek zorunda kaldı.

 

Bütün bu aksiliklerin ardından 1995’te yayınladıkları “A Northern Soul” albümü, tüm grubu hayal kırıklığına uğrattı. Zorlu bir kayıt sürecinin ardından Ashcroft ve McCabe arasındaki gerginlik hat safhaya ulaştı ve Ashcroft gruptan ayrıldı. Üç hafta sonra yeniden grubu biraraya getirmek istese de, McCabe geri dönmeyi reddetti ve yerine gitarist/klaveci Simon Tong geldi. 1997 başlarında McCabe’in gruba dönmesiyle birlikte grup efsanevi albümü “Urban Hymns”in kayıtlarını tamamladı. Büyük başarı kazanan albümün tartışmasız en tanınan şarkısı, “The Bittersweet Symphony”ydi. “The Rolling Stones”un “The Last Time” parçasının bir bölümünü sample olarak kullandıkları “Bittersweet Sympony”, İngiltere listelerine 2 numaradan giriş yaptı. Ancak eski lanetli günlerin anısına olsa gerek, şarkının yasal hakları, Rolling Stones’un hak sahibi olan ABKCO Music’e aitti ve bu yüzden açılan davada The Verve şarkı üzerindeki tüm haklarını kaybetti. Albümden yayınlanan 2. single “Drugs Don’t Work”, The Verve’ün İngiltere listesine 1 numaradan giren ilk hiti oldu ve bunu “Lucky Man” ve “Sonnet” adlı parçalar takip etti.

 

1998’deki Amerika turnesinde, Simon Tong sahnede bayıldı ve McCabe strese dayanamadığını söyleyerek gruptan ayrıldı. 1999 yılında da grup dağıldığını açıkladı ve grup üyeleri solo çalışmalarına yöneldi.

 

2007, The Verve hayranları için sevindirici bir yıl oldu. Haziran ayında grubun tekrar biraraya geleceğini açıklayan Jo Whiley turneyle birlikte yeni bir albümün de müjdesini verdi. Kadroda olmayan tek isim Simon Tong olarak açıklanırken, müzisyenin The Good, the Bad and the Queen ile birlikte çalışmaya devam ettiği de belirtildi.

 

Grup, 2008’de konserler vermeye devam etti ve 23 Haziran 2008’de ‘Love Is Noise’ isimli yeni single’ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Grubun yeni albümü «Forth» 25 Ağustos 2008’de piyasaya sürüldü. İkinci single «Rather Be» parçasına seçildi.

(lastfm)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

''Bitter Sweet Symphony''

 

http://s.l.d.5.aimini.net/player/mp3/?file=http://s.l.d.5.aimini.net/play/?fid=5DLsnIliL3p5vLbQlYwK&auto=yes&repeat=yes

-------------------------------*****------------------------------

 

''Love Is Noise''

 

http://i.l.p.f.aimini.net/player/mp3/?file=http://i.l.p.f.aimini.net/play/?fid=fplixO5zLGLPcqciWSfm&auto=yes&repeat=yes

-------------------------------*****------------------------------

 

''Rather Be''

 

http://s.q.j.o.aimini.net/player/mp3/?file=http://s.q.j.o.aimini.net/play/?fid=oJqssb9pJQ8mLUdSJ38t&auto=yes&repeat=yes

------------------------------*****---------------------------------

 

''The Drugs Don't Work''

 

http://x.z.m.e.aimini.net/player/mp3/?file=http://x.z.m.e.aimini.net/play/?fid=eMZXKceZSnkSRRWnJpSs&auto=yes&repeat=yes

----------------------------*****----------------------------------

 

''Sonnet''

 

http://l.7.a.f.aimini.net/player/mp3/?file=http://l.7.a.f.aimini.net/play/?fid=fA7lBqtJ0i4zih4qHqbN&auto=yes&repeat=yes

-----------------------------*****------------------------------------

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ağır kullanıcıydı.. 90'larda bıraktı diye biliyorum.. hatta bu konu ile ilgili hit şarkı bile yazdı adam.. ama belli olmaz tekrar başlamış da olabilir.. (??)

bizimkilerin Balıklı Rum'a yattıkları gibi ara ara çeşitli kliniklere vs. yatıp, detoks türevi birşeyler yapıp çıkıyor adamlar.. hem kullanmayan kim var ki.. ( yaratılığı tetiklerken..... götürebilir de..) :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...