Jump to content

Geçmişten Günümüze Türk Yapımı Filmler (Arşiv)


boogee

Önerilen Mesajlar

Bu başlık Altında geçmişten günümüze gelen Türk yapımı filmleri paylaşalım....Böylece sinemamızdaki gelişimide görmüş olur geçmişte kalan filmleride hatırlamış oluruz diye düşündüm..

 

Bu listeyi gecen sene baska bir site icin tek tek ekleyerek olusturmustum orada bu emek ilgi gormedi belki burda degerlenir diye burayada eklemek istedim saygılarımla :)

şimdilik 2008e kadar var ancak fırsat buldugum an devamı eklenecektir..

film bilgileri beyazperde.com'dan alıntıdır

 

Dracula İstanbulda (1953)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4021-drak-b.gif

Oyuncular

Atıf Kaptan (Drakula) ,

Annie Ball (Güzin)

, Bülent Oran (Azmi)

, Ayfer Feray (Sadan)

, Cahit Irgat (Turan)

, Münir Ceyhan ,

Kemal Emin Bara

Azmi isimli İstanbul'lu bir avukat Romanya'da yaşayan Drakula isimli bir kontun avukatlığını üstlenmiştir. Drakula, İstanbul'da Azmi aracılığıyla pek çok ev satın almıştır ve İstanbul'a taşınacaktır. Fakat Drakula Kazıklı Voyvoda'nın soyundan gelen bir vampirdir. Kahramanlarımızın bunu anlamaları fazla sürmez.

Drakula İstanbul'da Türk Sinemasında çok az örneğe sahip korku filmlerinin en başarılısı olarak nitelendiriliyor. Aslında filmin başarısını sadece en iyi Türk korku filmi olarak değil, en iyi Türk filmlerinden biri olarak tanımlayarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.

Değeri çok geç anlaşılmış bu eser, ABD'de düzenlenen bir korku filmleri festivalinde ayakta alkışlanmış, Bela Lugosi'nin oyunculuğuyla üne kavuşmuş orijinal hikayesini birebir kopyalamadan, özgün bir yorumla sunduğu için muadili olan filmler arasında ayrıcalıklı bir yere konmuştur.

Usta oyunculuğuyla göz kamaştıran Atıf Kaptan'ın canlandırdığı Drakula, sinemada uzun köpek dişleri gözüken ilk vampirdir. Eski İstanbul görüntülerinin zenginlik kattığı fonuyla ve Özen Sermet'in nefis görüntüleri ile zenginleşen film, türün meraklıları için kesinlikle koleksiyonluk bir eser.

 

----------------------------

 

Ölümsüz Kadın / L' Immortelle (1963)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4083-olka-b.gif

Oyuncular

Françoise Brion (Kadın) , Jacques Doniol-Valcroze (Erkek) , Guido Celano (Yabancı) , Belkis Mutlu , Sezer Sezin

(Türkiye - İtalya - Fransa)

Bir erkeğin gizemli bir kadınla tanışmasıyla başlar film. İstanbul'un karanlık ve esrarengiz sokaklarında kadınları kaçırarak fahişeliğe zorlayan bir erkek daha dolaşmaktadır. Erkeğin yavaş yavaş kadına aşık olmasıyla, tuhaf bir ilişkiler ağı kendini göstermeye başlar.

Fransız romancı ve sinemacı Alain Robbe-Grillet'nin en etkileyici çalışmalarından birisi. Yönetmen dönemin İstanbul'unu gerçeküstücü bir biçimde sergiliyor. Hatta bu yönüyle, daha önce herhangi bir yerli yönetmenin sergilemediği farklı bir İstanbul portresi ortaya koyduğu söylenebilir.

Gerçeküstücü sinemadan hoşlananların baş tacı ettiği film, DVD çağında yeniden keşfedildi. İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi de filmin hayranlarına yenilerini ekledi.

 

-------------------------

Susuz Yaz (1964)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4014-susuz-b.gif

Oyuncular

Ulvi Doğan (Hasan) , Erol Taş (Osman) , Hülya Koçyiğit (Bahar) , Alaettin Altıok (Hakkı Haktan) , Zeki TüneyNecati Cumalı'nın aynı adlı eserinden uyarlandı. Anadolu'da suyun ve kadının önemi çok büyüktür. Film suya ve kadına sahip olmak için çalışan tütün işçilerinin zorlu çalışmasını perdeye taşıyor. Filmde Osman'ın hapse giren kardeşinin karısına sahip olma isteğini izliyoruz.

Türk sinemasının ilk uluslararası ödülüne Susuz Yaz sahip oldu ve sinemamızın dünyada tanınmasında epep etkili oldu. Fakat film üzücü bir şekilde bir dönem yasaklarla karşılaşmış, ancak ödüllerin ardından yerli izleyici ile buluşabilmiştir.

1964 yılında Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Susuz Yaz, 61. Cannes Film Festivali'nin "klasik filmler" bölümünde gösterildi. Gösterimden önce filmin tanıtımını Fatih Akın yaptı.

----------------------

Sevmek Zamanı (1965)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4013-sevmek-m.gif

Oyuncular

Müşfik Kenter (Halil) , Sema Özcan (Meral) , Süleyman Tekcan (Başar) , Oya Bulaner , Deniz Çakır , Kemal Ergüvenç Metin Erksan bu sıradışı filmde "surete aşık olma" konusunu ele aldı. Adada boyacı olarak çalışan Halil, boya yapmak için girdiği evde gördüğü bir kadın resmine aşık olur. Odanın duvarını süsleyen büyük resim zaman içinde Halil için bir tutku halini alır.

Bir gün resimdeki kadın olan Meral çıkagelir ve Halil'in resmine duyduğu aşkın farkına varır. Halil'in duyduğu aşk kadını etkiler ve Meral Halil ile çok özel bir ilişki yaşayacağını düşünmeye başlar. Fakat Halil sadece ve sadece Meral'in resmine aşıktır...

Konusu, konuyu ele alışı, estetiği, görüntüleri ve hatta müzikleri klasik Yeşilçam sinemasından çok farklı bir çalışma. Melankolik, derin ama ritmin yükseldiği sahnelerde jazz müziğini anımsatan bir tarzı var. Bu farklılık nedeniyle zamanında gösterime girme imkanı bile bulamadı. Zaman içinde sinema tarihimizin en önemli filmleri arasında yerini aldı ve bugün, DVD'si sayesinde genç kuşak tarafından da ilgiyle izleniyor.

 

--------------

Klink İstanbulda (1967)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4084-kilink-b.gif

Oyuncular

İrfan Atasoy (Orhan "Uçan Adam") , Yıldırım Gencer (Kilink) , Pervin Par (Gül) , Suzan Avcı (Kilink in Sevgilisi) Nadir rastladığımız fantastik Türk filmleri arasında artık kült haline gelen 67 yılında çevrilen Kilink İstanbul'da güçleri olmayan bir anti-kahraman Kilink'in hikayesini anlatır.

1965'te İtalya'da yayınlanmaya başlayan Killing adlı çizgi romanın Türkiye'de de büyük ilgi görmesi üzerine, Yılmaz Atadeniz tarafından uyarlanmıştır. İskelet kostümüne bürünmüş bu anti-kahramanın resmini gazetede ilk gördüğünde filmini yapmaya karar veren Atadeniz'in ilk işi romanın original ismi "Killing"i Türkçe'ye "Kilink" olarak tercüme etmek olur.

Kilink'in karşısında da kötü adam olarak Superman'den kopyalanmış Uçan Adam'ı gördüğümüz filmi, Yılmaz Atadeniz, ikincisiyle aynı anda çekmiştir.

-----------------

 

Kuyu (1968)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4012-kuyu-b.gif

Oyuncular

Nil Göncü (Fatma) , Hayati Hamzaoğlu (Osman) , Demir Karahan (Mehmet) , Aliye Rona , Osman Alyanak , Ahmet Kostarika Bir erkek uzaktan gördüğü kızı kaçırır ve kızın gönlü olmamasına rağmen hayatına ortak eder, bu olay uzun soluklu, tutkulu ve nefret dolu bir ilişkiyi başlatır. Bu beraberlikte erkek-kadın arasındaki iktidar ve güç ilişkisinin ve aşkın tüm boyutlarını görürüz.

Metin Erksan, sert yönleriyle bugün için bile sıradışı duruşunu koruyan bu filmden önce insanın mülkiyetle ilişkisini sorgulayan bir roman uyarlamak istemiş ve roman bulamayınca Kuyu'yu yazmıştı.

Gösterildiği yıllarda çok fazla anlaşılmayan ve yıllar sonra sinema akademisyenlerinin ve eleştirmenlerin katkısıyla başyapıt ilan edilen Kuyu, 1. Adana Film Şenliği'nde, En Başarılı Film Ödülü ve En Başarılı Yönetmen ödülü olmak üzere pek çok önemli ödül kazandı

---------------------

 

Ölüler Konuşamaz Ki (1970)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4107-konusma-b.gif

Oyuncular

Sema Yaprak , Kerem Mertoğlu , Doğan Tamer , Giray Alpan , Aytekin AkkayaGenç bir çift gizemli bir malikaneye gelir. Burada sadece bir kahya yaşamaktadır. Çift aynı gece öldürülür ve zaman içinde malikaneye gelen başka konukların da sonu aynı olur. Ölümlere sebebiyet veren şey, ancak dini yöntemlerle ortadan kaldırılacaktır.

Gösterime girdiği zaman dikkat çekmeyen ve önemsenmeyen yapım zaman içinde doğal olarak unutuldu. Yeniden ortaya çıkışı ve tüm dünyada kült sinema çevrelerinin dikkatini çekmesi ise, şans eseri bulunmasının ardından çıkan DVD baskısıyla gerçekleşti.

Gotik atmosferi, vampir ve zombi türlerine göndermeleri filme fantastik bir boyut katsa da, eğlenceli yeşilçam filmleri arasında yerini aldı ve bu sayede kısa sürede kült oldu.

---------------------

 

Korkusuz Kaptan Swing (1971)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4134-swing-b.gif

Oyuncular

Salih Güney (Kaptan Swing) , Gülgün Erdem , Süleyman Turan (Gamlı Baykuş) , Ali Şen (Mister Blöf) Usta sinemacı Tunç Başaran, 1971 yılında dünya sinemasında ilk defa bizde Kaptan Swing olarak bilinen çizgi roman kahramanını beyazperdeye uyarladı. Bu açıdan sinema tarihinde eşi benzeri olmayan film, Salih Güney başta olmak üzere ana oyuncuların keyifli performansıyla da dikkat çekiyor.

Türklerin fantastik yeşilçam döneminde western konusunda hayli "iddalı" olduğunu ortaya koyan, kimi açılardan temel kaynağına sadık kalmayı başaran aykırı bir uyarlama.

-----------------

 

Düğün (1973)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4078-dodo-b.gif

Oyuncular

Hülya Koçyiğit (Zelha) , Kamran Usluer (Halil) , Erol Günaydın (İbrahim) , Turgut Boralı (Bekir)

Emektar yönetmen Ömer Lütfi Akad, Gelin ile başladığı üçlemesinin bu ikinci filminde, Şanlıurfa'dan gelen bir ailenin yine şehirde yaşamanın zorluklarıyla mücadelesini anlatıyor.

Film, 11. Antalya Film Festivali'nde "en iyi yönetmen" ve "en iyi film" ödüllerinin de sahibi oldu.

---------------

Yarasa Adam (1973)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4148-yarasam-b.gif

Oyuncular

Levent Çakır , Emel Özden , Altan Günbay , Nalan Çöl Batman ve Robin'in yeşilçam macerası. Filmde ikili kötülerle mücadele ederken, farklılıkları da iyice bir ortaya çıkıyor.

Batman (Bedmen) kadınlara ve çıplaklığa fazlasıyla düşkün, süper özellikleri kısıtlanmış bir kahramandır. Robin ise her zamankine göre daha eziktir.

Fantastik yeşilçam döneminin en kara ve en şövalye filmi. Dünya sinemasında, çıplaklığa en fazla eğilen Batman filmi olma gibi bir özelliği de var. Hayli eğlenceli.

--------------

Arkadaş (1974)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4028-c-arkadas-b.gif

Oyuncular

Kerim Afşar (Cemil) , Azra Balkan (Necibe) , Melike Demirağ , Yılmaz Güney (Azem) Cemil yoksul öğrencilik yıllarından sonra zengin olur ve karısı Necibe ve güzel baldızıyla düzenli bir hayat sürer, ta ki eski arkadaşı Azem evlerinde kalmaya başlayıp hayatlarına girene kadar.

Film, küçük bir sahil şehrinin yozlaşan yaşamı çerçevesinde Necibe' nin kocasını aldatışını, baldızla Azem' in ilişkilerini ve Cemil' in çöküşünü anlatır. Patlayan bir silah sesi filmin son sahnesidir. Acaba intiharı kim gerçekleştirmiştir? Yılmaz Güney, bunun cevabını izleyiciye bırakır.

Sınıf farklılıklarının iki arkadaş üzerinden ortaya konulduğu bir Yılmaz Güney filmi

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyet (1974)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4076-diyo-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Hülya Koçyiğit (Hacer) , Hakan Balamır (Hasan) , Erol Taş , Erol Günaydın (Mevlüt) , Güner Sümer (Salim) Ömer Lütfi Akad'ın başyapıtı olan üçlemesinin son ayağı olan Diyet'te, köyden gelmiş iki çocuklu bir kadınla, aynı fabrikada çalışan bir işçinin hikayesi anlatılıyor.

-----------------

 

Hababam Sınıfı (1974)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2388-hsin.jpg

 

 

Oyuncular

 

Münir Özkul (Kel Mahmut) , Kemal Sunal (İnek Şaban) , Tarık Akan (Damat Ferit) , Halit Akçatepe (Güdük Necmi) , Adile Naşit(Hafize Ana) , Cem Gürdap (Tulum Hayri) , Feridun Şavlı (Dom Dom) , Şener Şen (Badi Ekrem) , Muharrem Gürses (Okul Müdürü) , Akil Öztuna (Akil Hoca) , Ergin Orbey (Müfettiş) , Ayşen Gruda (Sunucu)

 

Özel Çamlıca Lisesi'nin yeni Müdür Muavini Mahmut Hoca'nın öğrencilerle başı derttedir. Özellikle Hababam Sınıfı'na söz geçirmek mümkün değildir. Öğrenciler her fırsattan derslerden kaytarmayı başarmaktadırlar.

 

Rıfat Ilgaz'ın ölümsüz eserinden uyarlanan bir mizah şahaseri. Belki de türk televizyonlarında en çok izlenen film. Hababam sınıfı, baba otoritesinden korkan ama onunla yaşamak için de sonsuz kaçış yöntemleri bulan, uyanık ve haylaz yanımızı temsil ediyor.

 

Yeşilçam'ın tartışmasız başyapıtı.

 

--------------------

 

Şeytan (1974)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4108-seytan-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Canan Perver (Gül) , Cihan Ünal (Tuğrul Bilge) , Meral Taygun (Anne) , Agah Hün , Erol Amaç Yerli Şeytan filminin oldukça tanıdık bir hikayesi var. Resmi olarak bir yeniden yapım olmasa da, 1973 tarihli Şeytan'ın hikayesini Türk kültürüne uyarlamakla yetiniyor. Filmde annesiyle beraber yaşayan Gül, içine giren şeytandan din görevlilerinin yardımıyla kurtulmaya çabalıyor.

 

Şüphesiz Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Metin Erksan'ın en iyi filmi değil. Hatta iyiler arasında kabul etmek bile çok güç.

 

Erksan orijinal film bizde doğsaydı sorusuna düşük bütçeli bir filmle yanıt aramış sanki. DVD çağında özellikle kült film meraklılarının ilgisini çekiyor. Fantastik Türk Sineması kategorisinin en eğlenceli filmlerinden birisi.

 

-----------------

 

Sevimli Frankenştayn (1975)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4123-sevim-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Bülent Kayabaş , Meral Orhonsay , Sevda Karaca , Savaş Başar , Yüksel GözenDedesinden kalma bir tıp kitabı bulan Timur Frank bir ölüyü dirilterek hayırlı bir iş yapmaya çalışır fakat ortaya bir canavar çıkınca hatasını düzeltmek için büyük bir mücadeleye girişir.

 

Kitaplara konu olan, tüm dünyada kült sinema çevreleri tarafından el üstünde tutulan Fantastik Türk Sineması türüne giren yapım, Mel Brooks'un aynı temalı filminden yola çıkılarak çekildi.

 

Türü ti'ye alan bir filmden esinlenmiş olması da bu filmi ilginç bir yere koyuyor. Görsel efektleri ve tasarımları düşük bütçeli sinemacılığa yakışır şekilde son derece başarısız.

----------------

 

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3137-selviboylum-bb.jpg

 

 

Oyuncular

 

Türkan Şoray (Asya) , Kadir İnanır (İlyas) , Ahmet Mekin (Cemşit) , Hülya Tuğlu , Cengiz Sezici , Nurhan Nur , Elif İnci Selvi Boylum Al Yazmalım, kamyon şoförü İlyas ile köylü kızı Asya'nın destansı aşkının filmidir. İlyas Asya'yı çok sevmesine rağmen, karısına olan sevgisi kamyonuna olan aşkına yenik düşer. Kamyonu "˜Arkadaş'ı kaybetme korkusu onu kötü alışkanlıklara itmiştir. Mutlu evlilikleri, İlyas'ın kıskançlığı ve alkol alışkanlığı ile sarsılıp, evlilik dışı ilişkisiyle de sona erer.

 

Asya oğullarıyla beraber evi terk etmiştir. Hayatları tam da bir çıkmaza girmişken karşılarına Cemşit çıkar. Cemşit hiçbir karşılık beklemeden onlara sıcak bir yuva verir ve Asya'nın oğluna babalık yapar. Yıllar geçer ve İlyas ansızın yeniden karşılarına çıkar.

 

Döneminin politik yapısına da uyum gösteren film "˜Sevgi nedir?' sorusunun cevabını arar ve filmin sonunda cevabını verir: "˜Sevgi Emektir.' Atıf Yılmaz'ın ve Türk sinemasının başyapıtlarından biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "˜Kırmızı Eşarp' adlı romanından uyarlanmıştır.

----------------

 

Sürü (1978)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/suru.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tarık Akan , Melike Demirağ , Tuncel Kurtiz , Şenel Kökkaya , Levent Yalman Hamo (Tuncel Kurtiz) geçimleri hayvancılık üzerine kurulu, göçer bir ailenin reisidir. Hamo'nun oğlu Şivan (Tarık Akan), aralarında kan davası olan düşman bir aşiretin kızı Berivan'la (Melike Demirağ) evlidir. Hamo, oğlundan olan üç çocuğu da yaşamadığı için Berivan'ı bir türlü sevemez; Berivan, Hamo'nun aşireti için uğursuz ve lanetlenmiş bir gelindir. Hamo, Şivan'ın Berivan'dan boşanmasını ister. Şıvan ise, babasının baskılarına karşı, yalnız ve çaresiz Berivan'i terketmez. Bu yüzden baba oğul surekli kavgalıdırlar.

-------------------

 

Bereketli Topraklar Üzerinde (1979)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3958-Bereketli-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Tuncel Kurtiz , Erkan Yücel , Nur Sürer , Osman Alyanak , Yaman Okay , Özcan Özgür , Bülent Kayabaş , Menderes Samancılar Erden Kıral'ın, 1978-1979 yılları arasında çekimini tamamladığı ve sıkıyönetim tarafından yasaklanan, daha sonra ise kimliği belirsiz kişilerce çalınan filmi "Bereketli Topraklar Üzerinde", 2 Mayıs 2008'de seyircilerle buluşacak.

 

Film, ülkesi Türkiye'de, çekimlerinden tam 28 yıl sonra, bu yıl İstanbul Film Festivali'nde gösterildi. Seyircinin yoğun ilgisi nedeniyle programa ek seans eklendi.

 

Orhan Kemal'in ünlü romanından uyarlanan Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova' ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.

--------------------

 

Yol (1981)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/yol.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tarık Akan , Şerif Sezer , Halil Ergün , Necmettin Çobanoğlu , Tuncay Akça

Sıkıyönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorlukların eşliğinde cunta dönemindeki insan hakları ihlallerinin başarılı bir panoraması sunuluyor. Yılmaz Güney, Yol ile hapishaneden film yöneten ilk yönetmen olma ünvanını da kazanmış oluyor. 1982 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye alan film bu coğrafyada yapılmış en iyi film olma özelliğini taşıyor. Mutlaka gidilmesi gereken bir başyapıt.

 

------------------

 

Çiçek Abbas (1982

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4237-cicekabbasver2ni3-buyuk.gif

 

 

Oyuncular

 

İlyas Salman (Çiçek Abbas) , Şener Şen (Şakir) , Ayşen Gruda , Pembe Mutlu Çiçek Abbas, Şakir adlı sahtekar, dolandırıcı bir minibüsçünün muavinliğini yapmaktadır. Abbas, Şakir'in tam aksine son derece saf, iyi niyetli ve dürüst bir adamdır. İkisininde aynı kıza sevdalı olması aralarında büyük bir rekabete yol açacaktır.

 

Sinan Çetin'in en güzel filmlerinden biri olan Çiçek Abbas, en iyi senaryo dalında da Yavuz Turgul'a altın portakal kazandırmıştır.

-------------------

 

Dünyayı Kurtaran Adam (1982)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1756-dunyayikurtaranadam.jpg

 

 

Oyuncular

 

Cüneyt Arkın , Aytekin Akkaya , Füsun Uçar , Hüseyin Peyda , Necla Fide , Hikmet Taşdemir Çetin İnanç'ın artık dünya çapında üne kavuşmuş fantastik filmi Dünyayı Kurtaran Adam, iki kahraman Türk pilotunun uzaylılara karşı mücadelesinin öyküsünü hiçbir devamlılık, mantık ve estetik kaygısı gütmeksizin anlatıyor. 70'lerin Yeşilçam'ının Hollywood bilim kurgu öykülerinin düşük bütçeyle adapte edilmesiyle oluşan fantastik filmler geleneğini "mükemmelliğe" taşıyan 1982 tarihli yapım son yıllarda tüm dünyada "trash" film meraklılarının gözdeleri arasında girdi.

 

Dünyayı Kurtaran Adam'ın başında Star Wars'dan alınan sahneler eşliğinde bir anlatıcının sesinden filmin nasıl bir gelecek kurgusu içinde geçeceğine dair ipuçları verir. Birbiriyle çelişen, çoğunlukla anlamsız ve bozuk cümlelerle ifade edilmiş gelecek tasvirlerinin hemen ardından dünyayı bilinmeyen güçlere karşı savunmakta olan iki kahraman Türk savaşçı Cüneyt Arkın ve Aydemir Akkaya'yı uzay araçlarının içinde görürüz.

 

Uzay araçları hasar gören Akkaya ve Arkın terk edilmiş görünen bir gezegene - burunları bile kanamaksızın - düşerler. Kendilerine saldıran gladyatörlere karşı Raiders Of The Lost Ark'ın müziği eşliğinde kahramanca bir savaş verdiklerinde artık Dünyayı Kurtaran Adam'ın benzersiz bir fantastik yapım olduğuna eminizdir...

 

Dünyada Shocking Videos etiketi altında pazarlanan film için Türk Star Wars'u tabiri kullanılıyor. Son yıllarda bir devam filminin de gündeme geldiğini ve önümüzdeki 1-2 yıl içinde filme dair somut adımlar atılabileceğini hatırlatalım.

-------------------

 

Badi (1983)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4140-badi-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Cengiz Sayhan (Bülent) , Tolga Sönmez (Ali) , Orhan Çağman, Tuncer Sevi, Pembe Mutlu (Nurten) Dünyaca ünlü E. T.'nin başarısı seksenlerin başında yerli yapımcıları filmin yerli versiyonunu yapmaya teşvik etti. Klasik hikayeyi örnek alan yapım, en başta Badi isimli uzaylı arkadaşın kötü ve hatta ürkütücü tasarımıyla dikkat çekiyor.

 

Senaryonun aşinalığı ve sıkıcılığı, efektlerin kötülüğü söz konusu yapımı fantastik yeşilçam döneminin en acayip çalışmalarından biri yapmaya yetiyor.

 

Yapımcılığını Serif Gören'in üstlendiğini de ekleyelim. Film, "güleriz ağlanacak halimize" türünden bir keyif sunuyor.

-----------------

 

İntikam Benim (1983)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4197-intikam-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Cüneyt Arkın (Kartal) , Hüseyin Peyda , Emel Tümer , Arzu Aytun Eskinin güçlü kuvvetli, tuttuğunu koparan polislerinden Kartal, kardeşinin ölümünden sonra düşmüş, kendini alkole vermiştir. Yakın dostu olan üst düzey bir polis Kartal'ı yeniden göreve çağırır.

 

Bu teklife başta yanaşmayan Kartal, kardeşinin aslında hayatta olduğunu öğrendikten sonra, sürekli sarhoş gibi gezen bir şöförün de yardımıyla kötülerin üzerine gider. Fakat kardeşi (ikiz kardeşi olduğunu öğreniriz) Kartal'ın bulmasının hemen ardından intihar eder. Kartal için intikam kaçınılmazdır. En başta deri eldiveniyle giallo tarzı cinayetler işleyen gizemli adamı bulması gerekmektedir.

 

Kült yönetmen İnanç'ın seksenlerde çektiği filmlerden olan İntikam Benim'in senaristi ve yapımcısı olarak Cüneyt Arkın'ı görüyoruz. Oyuncu burada dövüşüyor, uçuyor, suda gidiyor, adeta James Bond'a kafa tutuyor. İnanç'ın acayip kadrajları, fantastik oyuncu yönetimi bir kez daha dikkat çekici. Kardeşlerin buluşma sahnesi ise unutulacak gibi

 

---------------

 

Ölüme Son Adım (1983)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4192-olum-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Cüneyt Arkın , Yıldırım Gencer , Baykal Kent , Hikmet Taşdemir , Emel Tümer Üç arkadaş uzun bir aradan sonra yeniden buluşur. Cüneyt Arkın'ın dürüst maceracı karakterine, çapkın dostu ve seksi arkadaşları katılır. Yeni görevleri bir profesörü kurtarmaktır.

 

Arkın ve arkadaşları komik olayların ardından profesörü kurtarmayı başarırlar. Fakat işverenleri onlara tuzak kurmuştur. Yeni görevleri onlara tuzak kuranlardan intikam almaktır.

 

Fantastik yönleri olmamasına rağmen "Fantastik Yeşilçam" grubuna alınması gereken son derece acayip bir aksiyon. Her ne kadar konusu ve karakterleri fena halde başka filmleri hatırlatsa da, Çetin'in sıradışı kamera açıları, Arkın'ın esprileri ve araya giren başka filmlerden alma savaş görüntüleri Ölüme Son Adım'ı ilginç kılıyor. Yurt dışında Cüneyt Arkın fenomenini yaratan filmlerden biri olduğunu hatırlatalım.

 

"Bugüne kadar düşmana hep arkamızı döndük, biraz da önümüzü dönelim!"

---------------

Fahriye Abla (1984)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2331-fahriye.jpg

 

 

Oyuncular

 

Müjde Ar (Fahriye) , Tarık Tarcan (Mustafa) , İhsan Yüce , Mesut Çakarlı , Haldun Ergüvenç , Ayşe Demirel , Uğur Yücel , Ülkü Ülker Mahallenin en güzel, en alımlı kızıdır Fahriye. Hayatta hiç bir şeyi de öyle fazla kafaya takmaz. Gerektiği kadar harbi, gerektiği kadar da nazlıdır. Tam ateşli bir aşk yaşadığı gizli sevgilisine kaçacakken Erzurumlu bir adamla evlendirir ailesi onu. Bakire çıkmadığı için kocası kıyameti koparınca Fahriye de onu bıçaklayıp hapsi boylar.

 

Hapisle birlikte yeni bir hayat başlar Fahriye için. Çıktığında bir fabrikada işe başlar ve burada da aşk onu ya da o aşkı bulur. Oysa geçmişte kapanmamış bazı defterler karşısına çıkacaktır en olmadık zamanda.

 

Ahmet Muhip Dranas'ın bu çok sevilen şiirinin Yavuz Turgul gibi bir ustanın ilk yönetmenlik denemesine ilham vermiş olması ne güzel bir rastlantıdır. Müjde Ar'ı Müjde Ar yapan filmlerden.

 

Meraklısı için Dranas'tan bir kaç mısra:

 

Önce upuzun, sonra kesik saçın vardı;

Tenin buğdaysı, boyun bir başak kadardı.

İçini gıcıklardı bütün erkeklerin

Altın bileziklerle dolu bileklerin.

Açılırdı rüzgârda kısa eteklerin;

Açık saçık şarkılar söylerdin en fazla.

Ne çapkın komşumuzdun sen, Fahriye Abla!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üç Süpermen Olimpiyatlarda (1984)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4146-supero-b.gif

Oyuncular

Yılmaz Köksal , Levent Çakır , Stefano Martinenghi , Filiz Özten Dünyalıların biricik olimpiyat oyunları zevkini baltalamak isteyen uzaylı suç şebekesi karşısında bir değil tam üç superman buluyor.

Bazen bir yetmez, iki yetmez; toplam üç superman kurtarır dünyayı. Fantastik yeşilçam döneminin en popüler çalışmaları arasında. Serinin de en eğlencelik çalışması.

----------------

 

Züğürt Ağa (1985)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2328-zugurtposter.jpg

Oyuncular

Şener Şen (Züğürt Ağa) , Nilgün Nazlı (Kiraz) , Füsun Demirel , Atilla Yiğit , Celal Perk (Remo) , Can Kolukısa , Ayla Aslancan , Kemal İnci , Filiz Küçüktepe , Bahri Selin , Sabah Ayşavkı , Erdal Özyağcılar (Kekeş Salman) Seksperest kart babasının, gerdek gecesi taze gelini Kiraz'ın koynunda ölmesi, Haraptar köyünün Ağası için yaşamı çekilmez kılan olayların da başlangıcı olur. Kendi köylüleri tarafından dolandırılan Ağa çareyi köyü satılığa çıkarmakta bulur.

Gözünü rant hırsı bürümüş siyasilere Haraptar'ı peşkeş çeken Ağa soluğu büyük şehirde alır. Ancak metropol yaşamı, şimdiye dek tanıdığı görkemli yaşantısında edindiği pratiklerle altından kalkılabilecek gibi değildir. Çoğu kez komik ve kimi zaman acıklı denemelerle hayatta kalma savaşı veren Ağa'yı karısı da terkettiğinde yanında sadece Kiraz kalıp ona deskek verir. Ağa'nın öğreneceği şeyler vardır...

Senaryosunu Yavuz Turgul'un yazdığı Nesli Çölgeçen imzalı Züğürt Ağa, 80'lere dair trajikomik olan ne varsa tek potada eritip müthiş bir başarıya imza atarken, Şener Şen'i de bir yıldız olarak kabul ettirmeyi bilmiş bir film.

 

--------------

 

Aaahh Belinda (1986)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4243-belinda3-buyuk.gif

Oyuncular

Müjde Ar (Serap/Naciye) , Yilmaz Zafer , Macit Koper , Füsun Demirel , Tarik Pabuccuoglu Tiyatro oyuncusu olan Serap, Belinda şampuanlarının reklam filminde oynaması için sete çağırılır. Rolü gereği ev hanımı Naciye'yi canlandıracak olan Serap, rolün içine girdikten sonra Naciye'nin dünyasında hapsolur ve ordan çıkamaz. Artık maço bir kocası vardır ve bir annedir.

Kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız ve özgür bir kadının trajik komik hikayesini anlatan film, çekildiği döneme de damgasını vurmuştur.

Fantastik yapısı ve farklı mizah anlayışıyla Türk sinemasına yeni bir tarz kazandıran Aaah Belinda, Antalya Film Festivali'nde de en iyi film, yönetmen ve kadın oyuncu ödüllerini de toplamıştır.

 

---------------

 

Muhsin Bey (1987)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2245-muhsinbey-buyuk.jpg

Oyuncular

Şener Şen (Muhsin Bey) , Sermin Hürmeriç , Uğur Yücel , Osman Cavcı , Erdoğan Sıcak , Doğu Erkan , Erdinç Üstün , Tayfun Çorağan , Kutay Köktürk İstanbullu Muhsin Bey, Türk musikisine ve çiçeklerine düşkün, değerlerine bağlı bir "eski usül" adamdır. 80'lerde hızla değişen şehire, köyden kente göçün getirdiği kültür erozyonuna yabancı ve ilkeleriyle yaşayan bir adam. Bir gün kaset çıkarmak için şehre gelmiş, yanık sesli türkücü Ali Nazik'le kesişir yolları.

Muhsin Bey, Ali'yi şöhretle tanıştırabileceğini düşünür. Bu iki ayrı dünyanın insanı böylece, zorlu bir işbirliğine girerler. Dünyaların ne kadar ayrı olduğunu anlamaları içinse, elbette zaman gerekecektir.

Yavuz Turgul'un birden fazla kere en sevdiği filmi olduğunu ima ettiği Muhsin Bey, bünyesinde Şener Şen, Uğur Yücel gibi usta isimleri barındıran, doğru zamanda, doğru şeyleri söyleyen bir film olarak ortaya çıkmıştı. Ancak geçen zamanla değerinin azalmadığı, giderek arttığını gördüğümüz, sinemamızda eksikliğini derinden hissettiğimiz sağlam bir dramatik kurgu ve senaryoya da sahip.

 

------------------

 

A Ay (1988)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3513-aay-bb.jpg

Oyuncular

Gülşen Tuncer , Yeşim Tozan , Nurinisa Yıldırım , Münir Özkul , E. Kutluğ Ataman , Ertuğrul Ilgın , Özcan Özgür , Arif Pişkin 12 yaşındaki Yekta, boğaz kenarında eski ve kasvetli bir yalıda halası ve dedesi ile birlikte yaşamaktadır. Ölen annesi hakkında tek bildiği şey, bir gün kayıkla denize açıldığı ve bir daha geri dönmediğidir.

Bir gece, Yekta, pencereden annesinin bir kayığa binip uzaklaştığını görür, ama herkese anlatsa da kimseyi inandıramaz. Bu olaydan sonra annesinin bir gün geri döneceği inancı daha da güçlenir. Küçük halası Neyyir, Yekta'yı Büyük Ada'daki bir okula kaydettirmek istemektedir. Yaşadığı evden uzaklaşmak istemeyen Yekta, bir gün annesi gibi kendi başına bota atlayıp açılınca, durumu için endişelen halası adaya, kendi yanına aldırır. Her şeye rağmen, Yekta buraya alışmayı reddecektir.

Reha Erdem'in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşıyan A Ay, uluslararası festivallerde çok beğenilmiş, Nantes Film Festivali'nden de ödülle dönmüştü.

 

-----------------

 

Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2736-ucurtmayivurmasinlar-p.jpg

Oyuncular

Nur Sürer (İnci) , Ozan Bilen (Barış) , Füsun Demirel (Fatma) , Rozet Hubeş (Zeynep) , Güzin Özipek , Özlem Savaş , Güzin Özyağcılar (Selma) , Yasemin Alkaya (Filiz) , Meral Çetinkaya , Hale Akınlı (Sümbül) Annesinin mahkumiyeti nedeni ile hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkumların neşe kaynağıdır. Ama siyasi mahkumlardan biri olan İnci ile arasındaki yakınlık diğer bütün mahkumlarla olandan çok farklıdır.

Küçük Barış ile İnci arasında gelişen bu sevgi dolu dostluk, hapishane duvarlarını bile delen koskoca bir dünya yaratmalarını sağlayacaktır.

Tunç Başaran'ın oldukça ses getirmiş ve büyük beğeni toplamış filmi Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu'nun romanından sinemaya uyarlama. Türkiye'nin Oscar adayı olarak Academy'ye de gönderilen film, İstanbul Film Festivali'nde de Yılın En İyi Türk Filmi Ödülü'nü kazanmıştı. Oldukça başarılı bir oyunculuk örneği gösteren Barış rolündeki Ozan Bilen'in, en son Zeki Demirkubuz'un Kader filminde Zagor rolü ile yer aldığını da belirtelim.

 

-------------------

 

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2330-askf.jpg

Oyuncular

Şener Şen (Haşmet) , Pıtırcık Akkerman (Jeyan) , Aytaç Yörükaslan (Nihat) , Yavuzer Çetinkaya , Oktay Kaynarca , İlker İnanoğlu , Cevat Kurtuluş , Arif Akkaya , Şermin Hürmeriç , Şevket Altuğ , Müjde Ar Haşmet Asilkan, 60'lı ve 70'li yıllardaki Yeşilçam furyasında sayısız aşk filmine imza atmış bir yönetmendir. Ama şimdi 80'lerin yerinde sayan Türk sinemasının zamanıdır. Gururlu bir adam olan, yaptığı işi -ve belki de kendisini- inanılmaz ciddiye alan Haşmet eski güzel günlere geri dönmek ister. Bunun için son kurşunlarını kullanıp, her türlü imkanı seferber edecek ve bir başyapıt çekecektir. Ancak ne bunun için doğru bir zamandır Türkiye'de, ne de birlikte yola çıktığı insanlar işini onun kadar ciddiye alıyordur.

Şener Şen'li Yavuz Turgul sinemasının önemli bir taşı daha. Her zamanki sağlam senaryo, usta oyunculuk ve acı acı güldüren bir film daha.

 

--------------------

 

Mem-u Zin (1991)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1133-memuzin.jpg

Oyuncular

Meltem Doğanay (Zîn) , Yalçın Dümer (Mem) , Halil Ergün (Bey) , Füsun Demirel (Ana) , Musa Anter (Dengbej) Mem û Zîn, feodalitenin kıskacında, asla mutlu sona ulaşamayacağı başından belli olan, gerçek ve acı dolu bir aşkın hikayesidir.

Mem ağanın kızı Zîn'e aşık olur, Zîn de bu duyguları paylaşmaktadır. Yardımcısı, Beko'nun ortaya attığı fitneler sonucu ağa, ağalığını yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü ağalık yapmayan ağa değildir. Birbirini seven iki gencin acı dolu günleri böylece başlamış olacaktır.

1991 yılında çekilen bu film Türkiye'nin ilk Kürtçe filmi olmasının yanı sıra vizyona girdiği dönemde yasaklanıp uzun yıllar sonra tekrar gösterime sokulan filmlerden biri olma özelliğini de sahip.

 

------------------

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gölge Oyunu (1992)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2329-golgeo.jpg

Oyuncular

Şener Şen (Abidin) , Şevket Altuğ (Mahmut) , Larissa Litichevskaya , Ülkü Duru , Füreyya Koral , Meltem Savcı , Nazan Kırılmış , Metin Çekmez, Şermin HürmeriçAbidin ve Mahmut pavyonlarda ayaküstü komedyenlik yapan ve hayatta kaybeden tarafta yer almayı alışkanlık haline getirmiş iki arkadaştır. Abidin eskiden gemicilik yapmıştır ve kadınlara feci düşkündür. Bir yetimhanede büyümüş olan Mahmut ise karşı cinse olan utangaç tutumu ve hassas yapısıyla yoldaşından ayrılır.

İki kafadarın sepetli bir antika motosikletin sırtında sürdürdükleri seyyar yaşamları, sağır ve dilsiz ama güzeller güzeli bir genç kızın hayatlarına girmesiyle alt üst olacaktır. Yaşayacakları olaylar hem kendilerini daha yakından tanımalarına hem de hayatın anlamı ve etraflarını saran hayal/gerçeklik üzerine egzersiz yapmalarına yol açacaktır. Elbette bu egzersize filmin seyircisi de dahil olacaktır.

Yavuz Turgul'un bu en güçlü senaryolarından biri, güçlü bir ışık kullanımı ve görüntü yönetiminin yanısıra, Füreyya Koral gibi sürpriz simâlarla da taçlanan bir eser.

-------------------

Berlin In Berlin (1963)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1183-berlininberlin.jpg

Oyuncular

Hülya Avşar (Dilber) , Armin Block (Thomas) , Aliye Rona (Anne) , Eşref Kolçak (Ekber) , Zafer Ergin (Mehmet) , Cem Özer (Mürtüz) Şantiyede mühendis olarak çalışan Thomas, çevrede dolaşan çok güzel bir Türk kadın görür ve fotoğraf makinesiyle onu görüntülmeye başlar.

Bu kadın şantiyede işçi olarak çalışan Mehmet'in karısı Dilber'dir. Olaya tanık olan Mehmet çok sinirlenip Thomas'a saldırır. İtiş kakış sırasında Mehmet ölür ve kardeşleri bu olaydan Thomas'ı sorumlu tutarak peşine düşerler.

Thomas korkuyla kaçarken tesadüf eseri Mehmet ve ailesinin oturduğu eve sığınır.

Thomas'ı ödlürmek için eve gelen Mehmet'in kardeşi Mürtüz, babası Ekber tarafından engellenir. Çünkü töreler eve sığınan, düşman bile olsa el kaldırmamayı gerektirmektedir.

Çekildiği yıllarda büyük gişe başarısı sağlayan Berlin in Berlin, Hülya Avşar'ın mastürbasyon sahnelerinin yanı sıra senaryosunun kendisinden çalındığı gerekçesiyle Gökhan Akçura tarafından açılan davayla da gündemi işgal etmişti.

 

---------------------

 

C Blok (1994)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3645-cblok-bb.jpg

Oyuncular

Serap Aksoy , Ülkü Duru , Zuhal Gencer , Feridun Koç , Fikret Kuşkan , Selçuk Yöntem , Cüneyt Uzunlar , Güler Ökten Kocası ile çoktan bitmiş bir evliliği zoraki sürdürme çabasında olan Tülay, bir gün hiç beklemediği bir olaya şahit olunca sarsılır. Oturduğu C Blok'un kapıcısının oğlu Halit ile hizmetçisinin, kocası ile kendisinin yatağında seviştiğine istemeden tanık olmak, Tülay'ın tutkudan ve aşktan uzak nasıl kupkuru bir hayat sürmekte olduğunu farketmesini sağlar.

Bu olaydan sonra bütün psikolojisi ve davranışları değişen Tülay, kendi içinde bilinçsiz bir arayışa girer. Fakat bu arayış, hem kendisi için hem de çevresindeki insanlar için çok fazla risk barındırmaktadır.

Türk Sineması'nın en önemli ve başarılı yönetmenlerinden biri olan Zeki Demirkubuz'un ilk çalışması olan C Blok, yönetmenin ileriki yıllardaki filmleri ile ilgili pek çok ipucu barındırıyor.

 

-----------------

 

Karanlık Sular (1994)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2514-kar-b.gif

Oyuncular

Gönen Bozbey (Lamia) , Metin Uygun (Haldun) , Daniel Chace (Richie Hunter) , Semiha Berksoy , Cevat Kurtuluş , Giovanni Scognamillo , Haluk Kurdoğlu (Haşmet) , Beste Çınarcı , Eric Pio , Numan Pakner , Tülin Oral Lamia Hanım bir yandan aile yadigarı yalısını elden çıkarması için gelen ısrarlara direnmeye çalışırken, bir yandan da evlilikdışı ilişkisinden olan oğlu Haldun'u denizde yitirmiş olmaktan duyduğu hüzünle başetmek zorundadır. Esrarengiz bir Amerikalı tip olan Ritchie Hunter, Lamia Hanım'la ilişki kurup oğlunun yaşadığını söyler. Aslında Hunter, Haldun'un zamanında bulmuş olduğu eski ve mistik bir parşömenin peşindedir.

Parşömeni tek ele geçirmek isteyen Hunter değildir. İstanbulun eski dehlizlerinde, puslu sokak aralarında ve şehrin karanlığında dönen dolapların arkasında gizli bir tarikat lideri ve küçük bir vampir prensesi de vardır.

Uluslararası sanat çevrelerinde yıldızı parlamış sayılı Türkten biri olan Kutluğ Ataman'ın sessizce vizyona girmiş, sessizce de çıkmış bu ilk uzun metraj filmini izleme şansı bulanlar, söyleyecek çok şeyi olan bir sinemacıyı keşfetmenin şaşkınlığını da yaşamışlardı.

 

--------------------

 

Aşk Nöbeti (1995)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/asknobeti.jpg

Oyuncular

Shiva Gered , Abdurrahman Palay , Akın Tunç , Menderes Samancılar Filmde üç öykü anlatılıyor. Birinci bölüm: Esmer bir adam, karısı Gazale'nin, kendisini sarışın bir erkekle aldattığını keşfeder. Karısının aşığını öldürür ve mahkemede ölüme mahkum edilir. Gazale intihar eder.İkinci bölüm: Sarışın adam Gazale'nin kocasıdır. Esmer olan ise aşığı. Aynı olaylar bu sefer tersten cereyan eder.Üçüncü bölüm: İki erkek arasındaki çatışma anına dek, ilk bölümdeki olayların aynısı. Esmer olan rakibini öldüreceğini ilan eder. Ama rakibi sonunda Gazale ile evlenecektir.

 

------------------

 

Sen de Gitme (1995)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/sendegitme.jpg

Oyuncular

Işık Yenersu , Olivia Bonamy , Meriç Başaran , Laurent Gauthier

Film 1930'ların Fransız işgalindeki Antakya'sında geçiyor. Ayla Kutlu'nun Sen de Gitme Triandilifisadlı romanından senaryolaştırılan film, Rum kızı Triandifilis'in bakıcısı ve en yakın dostu Sultan'la olan sevgi ilişkisi üzerinde gelişiyor. Akıl yaşı 10 olan Triandifilis güzel bir genç kızdır. Zaten trajik olan hayatı Antakya'daki Fransız birliğinde görevli er Pierre'e aşık olmasıyla altr üst olur. Ancak bir süre sonra Pierre ülkesine döner. Triandifilis aşkının peşinden bir bilinmeze sürüklenir

-----------------

Eşkiya (1996)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/179-eskiya.jpg

Oyuncular

 

Şener Şen (Baran) , Uğur Yücel (Cumali) , Sermin Şen (Keje) , Yeşim Salkım (Emel) , Kamuran Usluer (Berfo) , Ülkü Duru (Emel'in annesi) , Özkan Uğur (Sedat) 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkiya yakalandı ve hapse atıldı. Yıllar içinde kimi hastalıktan, kimi hesaplaşma sonucu öldü. Biri hariç... 35 yıl sonra Hapisten çıkınca Baran' ın ilk işi köyüne dönmek olur. Yıllar önce hapse girmesine en yakın arkadaşının sebep olduğunu öğrenir. Bu en yakın arkadaşı onun çocukluk aşkını alarak İstanbul' a gitmiştir. Baran da onu bulmak üzere İstanbul' un yolunu tutar.

 

---------------

 

Mum Kokulu Kadınlar (1996)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2372-mumb.jpg

Oyuncular

Halil Ergün (İhsan) , Sevtap Parman (Gül) , Hande Ataizi (Belkıs) , Yasemin Alkaya (Gülizar) , Selma Güneri (Fatma) , Ceren Enginsoy (Natali) , Murat Coşkuner (Hilmi) , Arslan Kaçar , Ayşen Tekin , Ülkü Ülker , Melike Tözüm , Hülya Karakaş

-------------------

Tabutta Rövaşata (1996)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1068-tabuttarovasata.jpg

Oyuncular

Ahmet Uğurlu (Mahsun) , Tuncel Kurtiz , Derviş Zaim Tabutta Rövaşata, Rumelihisarı civarında yaşayan evsiz Mahsun'un gerçek ve ibret verici hikayesini anlatıyor. Mahsun, soğuk gecelerde ısınmak için araba çalıp sabaha kadar gezdikten sonra çaldığı arabaları yıkayıp temizleyerek eski yerlerine bırakmaktadır. Bu tür riskli bir ısınma metodunun faturasını sürekli oarak karakoa alınıp dayak yiyerek ödemektedir. Eroinman bir kıza duyduğu platonik aşk onun giderek karanlık bir hal alan yaşamını çok kötü yönde etkileyecektir.

Montpellier, Torino ve San Fransisco başta olmak üzere bir çok festivalde ödül alan film, çok küçük bir bütçeyle ve kısa zamanda kotarılmış olmasına rağmen büyük bir beğeni toplamayı başarmıştı. Tuncel Kurtiz ve Ahmet Uğurlu'nun üstün performanslarıyla göz doldurduğu film, yurtdışındaki festivallerde en çok ödül olan Türk filmi oma özelliğini taşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul Kanatlarımın Altında (1996)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2714-istanbul.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ege Aydan (Hazerfen Ahmet Çelebi) , Okan Bayülgen (Lagari Hasan Çelebi) , Beatriz Rico (Franceska) , Burak Sergen (4. Murat) , Zuhal Olcay (Kösem Sultan) , Savaş Ay (Bekri Mustafa) , Tuncel Kurtiz (Topal Recep Paşa) , Haluk Bilginer (Evliya Çelebi) 17. yüzyıl İstanbul'u, 4. Murat'ın demir yumruğu altında yasaklarla dolu ama fantastik karşılaşmalara da pay bırakan bir hayata sahne olmaktadır. Kendilerini uçmaya ve insan sınırlarını zorlamaya adamış iki mucit, Hazerfen Ahmet Çelebi ile Lagari Hasan Çelebi işte böyle bir İstanbul'da yarenlik etmektedirler. Bekri Mustafa ile Evliya Çelebi gibi şahsiyetler, işte bu İstanbul'un sıradışı başka karakterleridir.

 

Dilsiz İtalyan dilber Franceska, Ahmet Çelebi'ye önce köle olarak gelir sonra aralarında bir aşk alevlenir. Franceska da, kafadarlara omuz verir ve mucitler birbiri ardına müthiş deneylerini gerçekleştirirler. Ancak sultanın da öfkesini üstlerine çekerler.

 

Yiğidi öldürüp hakkını verelim. Türk sinemasını 80'lerdeki komadan çıkarıp yeniden popüler yapan, yerli film izlemek için yeniden salonların dolmasına önayak olan bir kaç isimden biri de, herhalde yönetmen Mustafa Altıoklar'dır. Tarihsel gerçekleri fantezileştirme şekillerine ve oyuncu tercihlerine ne kadar dil uzatılırsa uzatılsın, Altıoklar'ın Okan Bayülgen, Haluk Bilginer, Savaş Ay gibi popüler isimlerden yararlanma formülünün gişede işlediğine şüphe yok. Basını toplayıp adı sanı duyulmamış Beatriz Rico'yu önlerine attıkları basın toplantısı ise akıllardan çıkmaz.

------------------

 

Ağır Roman (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/agirroman.jpg

 

 

Oyuncular

 

Müjde Ar , Okan Bayülgen , Savaş Dinçel , Mustafa Uğurlu , Burak Sergen Metin Kaçan'ın aynı adlı romanından uyarlanan "Ağır Roman"nın sezonun en popüler Türk filmi olacağı iddia ediliyor. Film, İstanbul'da bir grup aykırı insanın hayatını konu ediyor. Kolera Sokağını ve bu sokakta yaşayan insanları anlatan film hayatın acımasızlığını yalın bir şekilde gözler önüne serecek.

 

http://beyazperde.mynet.com/agirromanAğır Roman Online'a mutlaka uğrayın.

----------------------

 

Akrebin Yolculuğu (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/akrebinyolculugu.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Aslantuğ , Şahika Tekand , Macit Koper , Tomris Oğuzalp , Tuncel Kurtiz , Nüvit Özdogru , Rana Cabbar , Aytaç Arman Meçhul birinden aldığı anahtarla, bir kasabanın saat kulesini onarmaya gelen saat ustası, burada karşılaştığı bir kadının etkisinde kalır. Cannes film festivalinde gösterime çıkacak olan Akrebin Yolculuğu, geçen ay İstanbul Film Festivali'nde en iyi türk filmi seçildi. Usta yönetmen Ömer Kavur'un en son filmi olmasıyla da Türk sinema severler için kaçırılmaması gereken bir yapıt.

----------------------

 

Avcı (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/213-avci.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ahmet Uğurlu , Jale Arıkan , Fikret Kuşkan , Tomris Oğuzalp , Erol Demiröz Aynı olayın iki farklı ağızdan anlatıldığı film, Çolak Osman, karısı Zala ve "Avcı" arasında geçiyor. Çolak Osman kıskanç ve gururlu bir beydir. Küçük yaşta onunla evlenmek zorunda kalan Zala bastırılmış cinselliğinden dolayı mutsuz ve her türlü ahlak kurallarına karşı koymaya hazırdır. Fırtınaya yakalanıp kulübesine sığınmak zorunda kaldığı Avcı ise kurnaz, bulunduğu ortamdan faydalanmayı bilen, çekici bir gençtir. Daha sonra aralarında geçen olayları yaşlı adamdan ve yaşlı kadından değişik açılarla izleriz.

------------------

 

Hamam (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/160-hamam-b.jpg

 

 

Oyuncular

 

Alessandro Gassman (Francesco) , Mehmet Günsür (Mehmet) , Halil Ergün (Osman) , Carlo Cecchi (Oscar) , Francesca D'Aloia (Marta) , Şerif Sezer (Perran) Francesco, karısı Marta ile birlikte Roma'da küçük bir şirket işletmektedirler. Uzun süre önce İtalya'yı terkeden ve Türkiye'ye yerleşen teyzesinin öldüğü ve kendisine bir hamam bıraktığını öürenen Francesco, hamamın satış işlemleri ile ilgilenmek için İstanbul'a gider.

 

Satmak amacıyla geldiği İstanbul'da hamamın işletmecileriyle tanışır. Ailer üyeleriyle oluşan bağ ve alışık olmadığı bu yeni atmosferden hoşlanması sonucu hamamı satmaktan vazgeçer. Aynı zamanda ailenin oğlu Mehmet ile de aralarında farklı bir ilişki başlayacaktır.

 

Ferzan Özpetek'in ilk filmi Hamam, Roma'da 6 İtalya genelinde ise yaklaşık 22 salonda gösterilen, 34. Antalya Film Festivalinde En İyi Film, Yönetmen ve Müzik ödüllerini de almıştı.

-----------------

 

Karışık Pizza (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/karisikpizza.jpg

 

 

Oyuncular

 

Meltem Cumbul , Cem Özer , Olgun Şimşek , Ali Sürmeli Murat, fiziksel olarak hiçbir cazibesi olmayan ama son derece saf ve sevimli bir pizza dağıtıcısıdır. Kendisinin yenilmez bir kahraman ve son derece çekici bir erkek olduğunu düşleyerek yaşar. Hayat onun bu düş dünyasını sınamakta gecikmez. Bir gün aldığı sipariş üzerine bir eve gider. Kapıyı çaldığında karşısında o güne kadar gördüğü en güzel kadını bulur. Kapıyı açan Emel, parayı vermek için Murat'ı içeri davet ettiğinde bütün gün boyunca sürecek planı da işlemeye başlar. Murat, başına geleceklerden habersiz, içeri girer ve çok geçmeden kendisini kafasına silah dayalı bir şekilde sandalyeye bağlı bulur. Bakalım yenilmez kahraman şimdi ne yapacak. Çünkü bu daha başlangıçtır.

----------------

 

Kasaba (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2203-kasaba.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Emin Toprak (Saffet) , Mehmet Emin Ceylan (Dede) , Fatma Ceylan (Nine) , Semra Yılmaz (Anne) , Havva Sağlam (Asiye) , Sercihan Alevoğlu (Baba) , Muzaffer Özdemir (Deli Ahmet) , Latif Altıntaş (Öğretmen) , Cihat Bütün (Ali) 1970'li yıllarda Türkiye'nin batısında küçük bir kasabadayız. Bahar mevsimi yeni başladığında üç kuşak bir arada yaşayan ailenin küçük kızı, okul dönüşü, kendinden küçük erkek kardeşiyle birlikte dolaşmaya çıkar. Onun gözünden doğaya ve doğayla bir arada yaşayan bu insanların yaşantısına göz atma fırsatı buluruz.

 

Aslen fotoğrafçı olan Nuri Bilge Ceylan, bu ilk uzun metraj filmiyle sonradan uluslararası ödüllerle dolu bir sinema kariyerine adım atıyor. Hayranı olduğunu itiraf edeceği Tarkovski'ye öykünen uzun planlar ve manzaralar çekiyor. Yarı belgesel bir tavır takınıyor.

---------------------

 

Kuşatma Altında Aşk (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/129-kusatma.jpg

 

 

Oyuncular

 

Sevtap Çapan , Erdal Uğurlu , Cüneyt Türel , Erdinç Akbaş , Eray Özbal , Tomris İnceer , Giovanni Scognamillo İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından hemen önceki günlerde, ateşli bir aşk yaşayıp evlenen Yorgo ve Anna'nın hikayesi.

 

Anna, Bizans imparatoru başnazırı Notarasın kızıdır. Yorgo ise annesi Frenk, babası Rum, kendisi ise Katolikliği seçmiş bir gençtir. Fatih Sultan Mehmet'in mahiyetindeyken, padişaha Rumca ve Latince öğreten ve kuşatmadan önce Konstantiopolis'e kaçan Yorgo, Anna ile evlenebilmek için Ortodoks olur.

 

Kameraman Erdal Kahraman'a ve sanat yönetmeni Annie G. Pertan'a bir kaç kez ödül kazandıran film, kimilerince övülürken, kimilerince tam da bu alanlarda pek kuvvetli bulunmadı. Bir döneme, Türk sinemasında alışılmadık bir gözle bakmasıyla dikkat çekici

 

---------------------

 

Masumiyet (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/114-masumiyet-bb.jpg

 

 

Oyuncular

 

Haluk Bilginer , Derya Alabora , Güven Kıraç , Ajlan Aktuğ Türk sinemasının bu yıl çıkardığı en iddialı filmlerden biri olan Masumiyet, Antalya Film Festvalinde 4 Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivalinde 4 ödül aldı. Usta yönetmen Zeki Demirkubuz ve iddialı kadrosuyla izlenmesi gereken bir film.

-------------------

 

Mektup (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/111-mektup.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tarık Akan , Zişan Uğurlu , Nail Çakırhan Amerika'da para, ün, aşk ve iktidar sahibi olduktan sonra, orada kazandığı herşeyden vazgeçip anavatanına dönen Ragıp'ın ve kendisini bulmasının hikayesi. Ali Özgentürk'ün bu son filmi "Mektup"ta Ragıp'ı Tarık Akan, ona yolculuğunda yardımcı olan rehber kadını da sinemada yeni bir isim olan Zişan Uğurlu canlandırıyor. Onlarca filmde rol alan ve Altalya'da beş kez En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan Tarık Akan "Mektup"un aktörlük hayatının en iyi filmlerinden biri olduğunu düşünüyor. Onu bu projeye çeken senaryo olmuş: "Böyle özenle yazılmış bir senaryo okumadım. Beni müthiş çarptı..."

---------------------

 

Nihavend Mucize (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/97-nihavent_mucize.jpg

 

 

Oyuncular

 

Türkan Şoray , Haluk Bilginer , Lale Mansur , Beyaz , Şükran Güngör , Meltem Savcı

Suzan, 25 yıllık zorunlu ayrılıktan sonra oğlunun karşı konulmaz çağrısı üzerine öteki dünyadan dönmek zorunda kalır. Döndüğü dünya terk ettiği dünyadan daha farklıdır. Geçen zamanın, yakınları ve yaşadığı kent üzerinde bıraktığı derin izler karşısında önce şaşırır, bocalar, sonra kendini toparlar.

 

Bu dünyaya bir görevle gönderilmiştir. Acaba, oğlunun güzel, zeki, enerjik, hazırcevap işkadını sevgilisi İris'le (Lale Mansur) ve babasıyla arasını bulabilecek. Kısaca, yaşamına bir çekidüzen verebilecek midir? Bir yandan oğlunun derdine çare ararken bir yandan da güzelliğiyle büyülediği Nejat'in (Beyaz) ilgisine karşılık verir.

 

Filmin yönetmeni Atıf Yılmaz daha önce "Ahh Belinda", "Arkadaşım Şeytan" ve "Adı Vasfiye" gibi yine fantastik komedileri yönetmişti.

 

---------------------

 

Usta Beni Öldürsene (1997)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/ustabenioldursene.jpg

 

 

Oyuncular

 

Hugh O'Conner , Julia Brendler , Karoly Eperjes , Meltem Cumbul , Tuncel Kurtiz Büyük bir savaşın eşiğindeki bir ülkede, küçük bir sirk topluluğu (Ioala Sirki), onları yeni dünyaya götürmeye söz vermiş olan menajerleriyle buluşmak üzere, küçük bir kasabada yer alan Gazhane'ye yerleşirler. Sirkte iki ip canbazı vardır : Usta Abib (elli yaşlarında) ve küçükken evlat edinip oğlu gibi sevdiği çırağı İshak. Usta'nın tek amacı, İshak'ı yaklaşan savaş felaketinden kurtarıp Yeni Dünya'ya götürmektir

------------------

 

Azize (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/azize.jpg

 

 

Oyuncular

 

Güven Kıraç , İştar Gökseven , Cengiz Küçükayva , Elia ManeaÜç kafadar, patronlarından habersiz bir iş yapıp voliyi vurmaya kalkışır. Ancak işler umdukları gibi yürümez. `Bakire` bir hayat kadınını anlaşma yaptıkları işadamına götürürlerken birden karşılarına dört adam çıkar. Hem kızı, hem de aldıkları yüklüce parayı kaptırırlar...

----------------------

 

Cumhuriyet (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/cumhuriyet.jpg

 

 

Oyuncular

 

Rutkay Aziz , Savaş Dinçel , Hülya Aksular , Yeşim Alıç Savaş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti`ni kurmaya çalışan Kuvva-i Milliye`cilerin mücadeleleri anlatılıyor.

------------------

 

Gemide (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/gemide.jpg

 

 

Oyuncular

 

Erkan Can , Naci Taşdöğen , Yıldıray Şahinler , Ella Manea Bir kum kosterinin personeli ve kaptanının başından geçen öykü çerçevesinde Türkiye`nin çarpık yapısına eleştiri getiren, Altın Portakal Ödüllü bir film.

 

-----------------

 

Herşey Çok Güzel Olacak (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/herseycokguzelolacak.jpg

 

 

Oyuncular

 

Cem Yılmaz , Mazhar Alanson , Ceyda Düvenci , Mustafa Uzunyılmaz , Selim Naşit Özcan Altan, gereksiz yere karıştığı bir kavga sırasında üç yıldır görmediği kardeşi Nuri ile karşılaşır. Bu rastlantı, aradan geçen bunca zamandan sonra bu iki kardeş için sürpriz olmuştur. Birbirleriyle tamamen zıt iki karakteri simgeleyen bu kardeşler kaderin oyunu sonucu bir takım olaylara gireceklerdir.

-------------

 

Hoşçakal Yarın (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/hoscakalyarin.jpg

 

 

Oyuncular

 

Berhan Şimşek , Tuncer Necmioğlu , Tuncel Kurtiz , Mazlum Çimen , Bülent Çolak 1968-1972 yılları arasında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de öğrenci ve işçi hareketleri alabildiğince yoğundur. Askeri cunta yönetime el koymuştur. Aranmakta olan öğrenciler yakalanır. Haklarında idam talebi ile dava açılır. Savunma avukatları, gençlerin idam talebini gerektirecek bir suçları olmadığını tüm çıplaklığıyla ortaya koyar; ama askeri mahkeme idamda ısrarlıdır. Yargılanmalar sonunda üç gence idam cezası çıkar. Artık idam için geriye sayım başlamıştır. Dışarıda idamların durdurulması amacıyla ülke genelinde kampanyalar başlatılmıştır, ama içeride üç genç sonucun değişmeyeceğini bilmektedir. Onlar artık ailelerine son mektuplarını yazmaktadır.

-----------------

 

Kaçıklık Diploması (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/kaciklik_diplomasi.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ayda Aksel , Selçuk Yöntem Nur Parlementer bir baba ile büyük toprak sahibi bir annenin çok zeki kızıdır. Birisi kalp hastası olan iki ağabeyi vardır. Anne ile baba sürekli kavga etmektedirler, anne akli dengesi bozuk gibi davranmaktadır. Ağabeyi genç yaşta ölür. Nur pek üzülmez, ailede kendisi ile şimdi daha fazla ilgilenileceğini ummaktadır. Ancak değişen pek bir şey olmaz. Ona sofrada yine tavuğun en kötü yeri düşmekte, yine babasının tatlı olduğunu söyleyerek verdiği biberler Nur un ağzını yakmakta ve yine babası bunu büyük bir keyif alarak seyretmektedir.Nur ilkokulda zekası ile öğretmenlerinin dikkatini çeker ancak aile bununla pek ilgilenmez. 1960 ihtilali olur, babası tutuklanır hapse atılır.Üniversiteye giderken babasının düşüncelerine tamamen zıt, sol görüşlü bir öğrenci olan Murat la tanışır. Kendini beğenmiş, sert birisidir bu. Babası bunu bildiği halde Murat la evlenmesine izin verir.Nur ve Murat ın bir erkek çocukları olur ama evlilik iyi gitmemektedir. Murat sorumsuzdur, kavgacı bir insan olduğu için hiç bir işte dikiş tutturamaz. Murat Nur un annesini topraklarının bir kısmını satıp da kendisine yardım etmediği için suçlamaktadır.Bir trafik kazasında çocuklarını kaybederler.Nur yazı yazmaya karar verir. Amacı bir gazetenin Atatürk ün 100. Doğum yılı nedeniyle açtığı Ataürk konulu yarışmaya katılmaktır. Ödül kazanacağında emindir. Kazanamayınca yıkılır ve çıldırır.

-----------------

 

Kayıkçı (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/kayikci.jpg

 

 

Oyuncular

 

Katerina Moutsatsos , Mustafa Avkıran , Levent Özdilek , Mehmet Ali Alabora Sağır ve dilsiz bir balıkçı (Memet Ali Alabora), Çeşme Festivali sırasında tanıdığı Yunanlı şarkıcı Evdokia'yı (Katerina Moutsatsos) birtürlü unutamaz ve bu yüzden bir gece, kamyon lastiği üzerinde gizlice Çeşmeden Sakız Adası'na yüzer. Kimliği ve pasaportu olmayan bu yabancı, ada halkını ve Yunan polisini şaşkına çevirir. Tutuklanan genç kayıkçı, Evdokia'nın o güne dek sakladığı ilişkisini sevgilisini kurtarmak için açıklamasıyla serbest bırakılır ve İzmir'e geri gönderilir.

---------------

 

Leoparın Kuyruğu (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/leopar.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tardu Flordun , Devrim Nas , Ümit Çırak , Serdar Akar , Yetkin Dikinciler Beş üniversiteli gencin, kaçırdıkları Amerikalı bir askerle birlikte sığındıkları elektrik trafosunda yanlışlıklar ve beceriksizlikler sonucu birbirileri vurmaları ve bundan sonra olayların önlenemez bir boyut kazanması üzerine kurulu gerilimli bir film

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lola ve Bilidikid (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/lolaandbilidikid.jpg

 

 

Oyuncular

 

Gandi Mukli , Erdal Yıldız Murat 17 yaşında Berlin`de doğup büyümüş bir Türk gencidir. Murat`ın ailesinde en çok sözü geçen kişi Murat`ın ağabeyi Osman`dır. Murat yıllar önce evden kovulmuş bir abisi olduğunu öğrenir. Berlin`in karanlık sokaklarında onu aramaya başlar. Sonunda onu bulduğunda hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Abisinin adı artık Lola olmuştur: Berlin gecelerinin süslü çocuğu Lola. . .

----------------

 

Propaganda (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/propaganda.jpg

 

 

Oyuncular

 

Metin Akpınar , Kemal Sunal , Meral Orhonsay , Meltem Cumbul Film; doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasına, Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönen Mehdi ve çocukluk arkadaşı Rahim in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. Neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan Hisli Hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını, aşklarını, ticaretlerinin önünde duran dikenli telleri ve merkezi otoriteye karşı hayatlarını nasıl savunduklarını görüyor, 1948 de yaşanan bu trajikomik öykünün yarım asırdır çok fazla değişime uğramadığına tanık oluyorsunuz.

------------------------

 

Yara (1998)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/yara.jpg

 

 

Oyuncular

 

Yelda Kaymakçı Reynaud , Nur Sürer , Halil Ergün , Mustafa Suphi Almanya'da çalışan bir gurbetçinin kızı olan Hülya (Yelda KaymakçıReynaud), Türkiye'de doğar. Fakat bir süre sonra babası, annesini ve onu yanına aldırır. Hülya için artık zor günler başlamıştır. Almanya ve yeni hayatı ona çok yabancıdır. Ailesi de onunla eskisi gibi ilgilenememektedir.

------------------

 

Asansör (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/asansor.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mustafa Uğurlu , Demet Şener Açık unutulmuş bir kameranın aldığı görüntüler, perdeye yansır. Kamerayı taşımakta olan Namık, soluk soluğa, hastane koridorunda, karısı hemşire Nurcan'ı aramaktadır. Nurcan'la karşılaştığı anda, silahını ateşler. Nurcan cansız yere yığılırken, koridordaki herkes şaşkınlık içindedir. Namık, namluyu ve diğer elindeki kamerayı kendine çevirerek, intihar eder. Cinayetini ve intiharını kaydetmiştir. Mustafa Uğurlu, internette tanıştığı meçhul bir kadınla buluşmak üzere hiç bilmediği bir adrese gider. Apartman , eski, restorasyona alınmış ve terk edilmiştir. Mustafa Uğurlu asansör'e biner. Ve 4.Kat düğmesine basar. Yaşlı asansör sallanarak hareket eder. Tam 4.Kat hizasına bir karış kala, kabin durur. Düğmelere tekrar basar, hareket yoktur. İç kapıları çarparak gürültü çıkartırken, kabin yarım metre aşağı düşer. Panik içinde bağırarak yardım isterken, kabinin tam karşısındaki dairenin kapısı açılır. Arzu görülür. Bu andan itibaren, Mustafa Uğurlu'nun kabindeki 4 günlük esareti başlar.

------------------

 

Duruşma (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/durusma.jpg

 

 

Oyuncular

 

Meltem Cumbul , Zafer Algöz , Güven Kıraç , Rutkay Aziz Film, İstanbul'un eski semtlerinden birinde kendi halinde yaşayan sade insanlar arasına bomba gibi düşen ilginç bir bekaret öyküsünü konu ediniyor. Hikaye, komşu kızı güzel Nazan'ın (Meltem Cumbul), mahallenin yakışıklıları Selami (Zafer Algöz) ve Cavit'le (Güven Kıraç) iki evlilik geçirmesine rağmen bakire kalmayı becermesini; Selami ile Cavit'in, Nazan için kıyasıya kapışmalarını; Nazan'ın annesi Necla'nın çevirdiği dolapları; bu ilginç gelişmeleri komşuların merakla izlemelerini, şaşkınlıklarını ve sade yaşamlarının bir anda medyatikleşmesini komik bir dille anlatıyor.

-----------------

 

Eylül Fırtınası (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/eylul.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tarık Akan , Zara , Kutay Özcan , Hazım Körmükçü 12 Eylül askeri darbesinin ilk günleri beş yaşındaki Metin (Kutay Özcan),camdan bakarken kendi kendisine şarkı söyleyerek annesini beklemektedir. Ama annesi Ayten (Zara) tutuklanarak ceza evine konmuştur. Çocuk evdeailesiz olduğu için onu hücredeki annesinin yanına götürürler, annesininbütün şaka ve oyunlarına rağmen Metin olan bitenlerin farkındadır. Ertesi günMetin'in Bozcaada'da yaşayan dedesi Hüseyin Efe (TarıkAkan), onu almaya gelir ve Metin'in özgür günlerinin geçeceği ada günleri başlar.

 

Üzüm bağları, Efe'yle balık tutma maceraları, Hatice'yle ilk aşk, komşu kadın Şerife Teyze'nin (Deniz Tüerkali) güvenilir kucağı, annesi Ayten'in çocukluk arkadaşı Sadık Amca'nın (Hazım Körmükçü) eğlenceli dünyası arasında geçen günler 12 Eylül'ün sosyal hayatta yarattığı değişimlerle gölgelenir. Arkadaşları, annesinin yediği "komünist" damgasından dolayı onu dışlamaktadırlar. Halbuki Metin daha doğru düzgün komünist demeyi bile beceremektedir. Dışlamanın etkisinde olanMetin'in bir derdi daha vardır, adanın her tarafında asılı duran 'Arananlar' afişlerinde babasının resmi de vardır.

-----------------

 

Fasulye (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/fasulye.jpg

 

 

Oyuncular

 

Selim Erdoğan , Elvin Beşikçioğlu , Bülent Kayabaş , Taner Barlas Köydeki emeklilerin vergi iade zarflarını şehire götürme görevi Genç'e verilmiştir. Saf ve iyi niyetli Genç vasıta ararken kendisini, bir işin hemen sonrasında ücretini almak üzere buluşma noktasına giden ünlü bir kiralık katilin arabasında bulur.

 

Katil'i bu son iş için görevlendiren İşadamı'nın ödemesini taşıyan Kurye buluşmaya gelmez ve Genç kendisini Katil ile İşadamı arasında çıkan büyük bir anlaşmazlığın içinde bulur. Kendisini ait olmadığı bu denklemden kurtarmasına karşın, kaçışı Genç'i daha da şüpheli bir konuma sokar. Genç, bir anda herkesin aradığı adam olmuş, kovalamaca başlamıştır. Bu arada babasının dağ evine tatile giden genç ve güzel televizyon muhabiri Kız da rastlantı sonucu olaylara karışır. Sonuçta İşadamı, Katil, Kurye, muhabir Kız, köylü Genç ve muhabir Kız'ın hiçbirşeyden haberi olmayan Baba'sı ile Kızkardeş'i, Baba'nın dağ evinde bir araya gelirler. Çok geçmeden dağ evinin sakin ortamının yerini gergin yüzleşmeler, komik yanlış anlamalar ve kovalamacalar alır.

---------------

 

Güle Güle (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/gulegule.jpg

 

 

Oyuncular

 

Eşref Kolçak , Şükran Güngör , Zeki Alasya , Metin Akpınar , Yıldız Kenter İsmet (Zeki Alasya), hiç evlenmemiş, hemen heyecanlanan, biraz patavatsız fakat samimi bir ihtiyar.Grubun lideri Celal (Eşref Kolçak) emekli bir albay, muhafazakar ve otoriter biri.Bir taşra kentinde doğup, geleneklere göre yetiştirilen Zarife (Yıldız Kenter) kırk yıldır Celal ile evli. Sevgi dolu, cesur, zarif bir insan. Araba tamirciliği yapan Şemsi (Şükran Güngör), karısından yıllar önce ayrılmış, dinine bağlı, saf ve temizbiri ve Galip (Metin Akpınar), hayatında bir kere gördüğü Küba'lı bir kadınla (Rosa) otuzbeş yıldır inanılmaz bir aşk yaşayan, aşırı romantik, sıra dışı biri. Rosa ile sürekli mektuplaşan Galip, bir fiziki bağları olmasa da onu hiç bir zaman aldatmamış.

 

Bu beş yaşlı arkadaşın adadaki, çekişmelerle, şakalarla, sataşmalarla geçen rutin hayat sürerken Galip, Küba'ya gidip Rosa'yı görmeye karar verir. Başta kimse bunu ciddiye almasa da Galip kararlıdır. Fakat yaşlı adamın yakalandığı ilerlemiş mide kanseri bu yolculuğu imkansız hale getirir.

------------------

 

Gülün Bittiği Yer (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/gulun.jpg

 

 

Oyuncular

 

Cüneyt Arkın , Tolga Tibet , Yağmur Kaşifoğlu , Mümtaz Sevinç 12 Eylül dönemini ve o zamanlarda yapılan işkenceleri anlatan film de gözaltına alınıp günlerce süren işkence seanslarından sonra suçlu olmadığı anlaşılarak serbest bırakılan bir gençin dramı anlatılıyor. Genç, serbest bırakıldıktan sonra, trenle kasabasına dönmektedir. Bu geri dönüş sırasında "geri-dönüşlerle" gençin nişanlısı ile tanışmasından serbest bırakıldığı güne kadar yaşadıkları gösteriliyor. Genç, işkence sırasında kendisini kaybetiğini hatta erkkekliğinin de elinden alındığına inanmaktadır. Bu yüzden nişanlısına dönmekten korkmaktadır.

-----------------

 

Güneşe Yolculuk (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/gunese.jpg

 

 

Oyuncular

 

Newroz Baz , Mızgin Kapazan , Nazmi Kırık (Berzan) İstanbul'a yeni gelmiş olan Mehmet, seyyar arabasında müzik kasetleri satan Berzan ile arkadaş olur. Tire'li olmasına rağmen, Mehmet koyu teni nedeniyle herkes tarafından doğulu sanılmaktadır. Mehmet Berzan'a, bir çamışırhanede çalışmakta olan Arzu ile ilgili gelecek hayallerini, Berzan ise ona günün birinde Irak sınırındaki köyü Zorduç'daki sevgilisine geri dönme arzusunu anlatır. İçlerindeki bu geleceğe doğru taşıdıkları umutlar onları hayata bağlanmalarını sağlayan en büyük etken olmaktadır.

------------------

 

Harem Suare (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/454-haremb.jpg

 

 

Oyuncular

 

Marie Gillain (Safiye) , Alex Descas (Nadir) , Lucia Bosé (Safiye'nin yaşlılığı) , Valeria Golino (Anita) , Malick Bowens (Mithat) , Christophe Aquillon (Sümbül) , Serra Yılmaz (Gülfidan) , Haluk Bilginer (Abdülhamit) , Pelin Batu (Çerkes Cariye) , Ayla Algan , Başak Köklükaya (Gülbahar) 1900'lerin başları, Osmanlı İmparatorluğu sona ermek üzere. Çıkar kavgaları sarayın her yerinde sürmektedir ve bunların en şiddetlisi ise II. Abdülhamit'in hareminde, yaşanmaktadır. İtalyan kökenli bir kız olan Safiye, haremin genç harem ağalarından Nadir'le bir ittifak yapar. Suç ortaklığının yanısıra ifade edemedikleri bir çekimle birbirlerine bağlanan ikili, Safiye'yi önce Padişah'ın gözdesi, sonra da oğlunun anası yaparak iktidarı ele geçirmeyi hedeflemektedirler.

-------------------

 

Kaç Para Kaç (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/kacpara.jpg

 

 

Oyuncular

 

Taner Birsel , Zuhal Gencer , Sermet Yeşil Filmde küçük bir hayata giren, büyük bir paranın, küçük bir suçu, büyük bir trajediye dönüştürmesi anlatılıyor. Kendi halinde bir yaşantısı olan bir adamın günün birinde bindiği bir takside bulmuş olduğu dötyüzellibin dolar ve kendiyle mücadelesinin anlatıldığı filmi sakın kaçırmayın. Özellikle kameranın ve müziklerin çok güzel kullanıldığı film, diğer vizyona giren Türk filmlerinden bir basamak daha üst sırada.

------------------

 

Kahpe Bizans (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/500-kahpebizans.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Erbil (İlletyus) , Demet Şener (Emmanuelle) , Cem Davran (Yetiş Bey/Markus Antonyus) , Sümer Tilmaç (Süper Gazi) , Ayşegül Aldinç (Teodora) , Nurseli İdiz (Helena) , Hande Ataizi (Mağdure Bacı) , Yılmaz Köksal (Sepetçioğlu) Rüyasında, küçük bir çocuk tarafından öldürüleceğini gören Bizans İmparatoru İlletyus, hemen bütün yeni doğan çocukların öldürülmesini emreder.

 

Anadolu'da küçük bir obada yaşayan Süper Gazi, karısından, çocuklarını güvenli bir yere bırakmasını ister.Yeni doğan bebeğini bir sepete koyan kadın, sepeti nehre bırakır.

 

Bebek nehirde yol alırken, imparatorlukta işler iyice birbirine girmiştir.

 

Aslında renkli bir oyuncu kadrosuna ve özellikle gençler üzerinde çok fazla kredisi bulunan bir senariste sahip olan Kahpe Bizans, her saniyesinde komik olma zorlamasına düşmesi bir yana, zaten özünde yeterince içten ve komik olan bir seri filmi taşlama hatasına düşüyor.

--------------------

 

Mayıs Sıkıntısı (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/mayis.jpg

 

 

Oyuncular

 

M. Emin Ceylan , Fatma Ceylan , Muzaffer Özdemir , Muhammed Zımbaoğlu , M. Emin Toprak Bu yıl mayıs ayı, kasabada sanki eskiye göre daha sıcak, daha sıkıntılı. Kasabadaki herkes küçük dertleriyle içiçe ve sürpizlere kapalı hayatlarıyla yine de huzurlu görünüyor. Ancak bu huzur, çocukluğunu geçirdiği bu kasabada bir film çekmeyi kafasına koymuş Muzaffer'in gelişiyle biraz zedelenir.

---------------

 

Mozart Türkiye'de (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/mozartinturkey.jpg

 

 

Oyuncular

 

Yelda Kodallı , Paul Groves , Désirée Rancatore , Oliver Tobias , Lynton Atkinson Yapımcıları arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın da bulunduğu bu yarı-belgesel, Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" adlı operasının dünyaca ünlü müzisyenlerce İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın Harem Dairesi'nde sahnelenişini konu almaktadır. Film bir belgesel tarzında başlar. Orkestra şefi Sir Charles Mackerras, Paul Groves ve Türk soprano Yelda Kodallı'yla birlikte filmin ses kayıtlarının provasını yapar. Opera yönetmeni Moshinsky ise Topkapı Sarayı'nın Harem Dairesi'nde filmin provalarını yönetmektedir. Olay örgüsünün can alıcı noktalarını kadroya izah eder. Çok geçmeden, operanın öyküsü ön plana çıkar. Film artık belgesel havasından kurtulmuştur. İzleyiciler giderek operanın öyküsüne kendilerini kaptırdıkça, film dramatik kimliğini kazanır... Olay Harem'de tutsak olan güzel İspanyol hanımefendisi Konstanze'nin peşinde olan Selim Paşa'nın sarayında geçer. Öyküde bir ikilem vardır: güçlü Paşa güzel Konstanze'ye istediği gibi sahip mi olacak, yoksa onu kurtarmaya gelen sevgilisi Belmonte'yle gitmesine izin mi verecektir? Paşa'nın, genç Belmonte'nin gerçek kimliğini öğrenmesiyle bu ikilemde gerilim artar. Zira, Belmonte, yıllar önce Paşa'nın sarayına saldırıp tüm ailesini öldüren baş düşmanının oğludur...

--------------------

 

Salkım Hanımın Taneleri (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/salkim.jpg

 

 

Oyuncular

 

Zuhal Olcay , Zafer Algöz , Hülya Avşar , Uğur Polat , Derya Alabora Nimet ve Durmuş, Niğde'den İstanbul'a göç ederler ve Durmuş'un memleketten arkadaşı Bekir'in yanına sığınırlar. Bekir, patronu olan Halit Bey'in yanında Durmuş'a hamallık işi ayarlar. Ancak hamallık yaparak hayatını kurmak Durmuş'a göre değildir. Durmuş gözünü yükseklere dikmiştir. Gözü Halit Bey'in mal varlığında ve tabii ki metresi Nefise'dedir. Gelişen olaylar, azınlıklara karşı geliştirilen hükümet politikasıyla çakışır. Kendini güvende hişssedenler de, bir süre sonra bu yanlış politikaların kurbanı olacaktır...

Ülkemizde yaşayan azınlıkların tarihinde önemli bir yer tutan varlık vergisine eleştirel bir bakışla yaklaşan film,TRT'nin katkılarıyla çekildi. ANAP miletvekili olarak tanınan Yılmaz Karakoyunlu'nun romanının senaryolaştırılması aşamasında, Musevi cemaatinin sinagog ve mezarlık sahnelerine mekan temin etmemesi yüzünden filmdeki iki Musevi kardeşin karakterleri Ermeni olarak değiştirildi. Nora'nın ismi sabit kalırken, Leon'a bir harf eklenerek Levon yapıldı.

 

Filmin TRT'de gösterilmesi üzerine yapılan tartışmaların bir kısmı, varlık vergisi gibi bir konunun ele alınmasından kaynaklanıyordu. Alt başlıklarda ise, senaristlerden Etyen Mahcupyan'ın karakterleri Ermeni'leştirmesinde tarafgir bir bakış olduğu iddiaları gündeme geldi.

 

-------------------

 

Sınır (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/sinir.jpg

 

 

Oyuncular

 

Gani Rüzgar Şavata , İlknur Bozkurt, Eylül Deniz Dicle Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci, Dünya'nın üçüncü büyük katliamı olan Kuzey Irak'taki "Halepçe" katliamı mağdurları için Diyarbakır'dan topladıkları yardımı Irak'a götürmek üzere yola koyulurlar.Elebaşlarından birisi Suriye-Irak sınırında yaşayan Kejan Aşireti'nden Battal Ağa'nın kızıdır.Kuzey Irak'ta kendilerinin savaşın içinde bulan bu insanlar için tek kaçış ve kurtuluş yolu Poyraz'ın yardımıyla Suriye'ye geçmektir. Çünkü Türkiye'ye dönmeleri artık imkansızdır. Fakat bu geçiş birçok arkadaşlarının ölmesiyle sonuçlanacaktır

-----------------

 

Üçüncü Sayfa (1999)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/ucuncusayfa.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ruhi Sarı , Cengiz Sezici , Naci Taşdöven Filmlerde figüranlık yapan İsa, mafyatik bir "yerde" 50 doların çalınması ile şüpheleri üstüne çekmiştir. Feci şekilde dayak yiyen İsa'ya parayı geri getirmesi için 24 saat süre tanınır. İsa 50 doları değil ama rastlantı sonucu bir tabanca bulur ve geride bir not bırakıp evinde intihar etmeye karar verir. Tam tetiğe basacağı anda zil çalar....

------------

 

Abuzer Kadayıf (2000)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/abuzerkadayif.jpg

 

 

Oyuncular

 

Metin Akpınar , Talat Bulut , Sibel Turnagöl , Özlem Savaş , Şebnem Özinal Abuzer Kadayıf çok ünlü bir türkücüdür. Konserlerinde taşkınlıklar yaşanırken, halk kendisine olağanüstü sevgi gösterir.

 

Konserlere, turnelere, çeşitli TV programlarına çıkan Abuzer'in kasetleri kapış kapış satılırken gün geçtikçe büyük bir servetin sahibi olma yolunda hızla ilerler.

 

Siyasi partiler onu kendi saflarına çekip milyonlarca hayranından yararlanmak isterken mafya da onun ardı arkası gelmeyen kazancından pay almanın hesaplarını yapar. O çiğköfte yoğururken, kebap yerken, kızlara sulanırken resimleri yayınlanan ve her fırsatta dinden imandan söz ederek çeşitli konularda bilgiçlik taslarken, ahkam kesen sempatik görünümlü esprili bir türkücüdür de.

 

Aynı zamanda o, sosyoloji profesörü Ersin Balkan'dır. Ersin Balkan, bu kimlik değişimini saygın bir amaç için yapar (bir zamanlar karısını öldüren sokak çocuklarını topluma kazandırmak amacıyla) ve bu sırrını doktor sevgilisi Ece'den bile saklar.

 

Ersin Balkan'ın Abuzer Kadayıf olduğunu bilen tek kişi eski başarısız bir türkücü olan ve menejerliğini de üstlenen hemşehrisi Abdo'dur...

---------------------

 

Balalayka (2000)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/balalayka.jpg

 

 

Oyuncular

 

Uğur Yücel , Cem Davran , Yekatherina Rednikova , Nadezha Gorelova , Ercan Yazgan Kişilikleri, hayalleri, aşkları farklı, ama hepsi aynı yolculukta...

 

Babalarının ölümü, üç erkek evladı biraraya getirir. Vasiyete göre, Batum'dan İstanbul'a bir yolculuğa çıkmaları gerekmektedir. Oğullardan en büyük olanı, herşeyiyle babasının etkisi altındadır: Onun gözlüklerini takar, onun gibi tepkiler verir... Diğeri, tam bir denizcidir. Üçüncü ise, uzun zamandır Almanya'da yaşadığı için ağabeylerine yabancılaşmıştır.

 

Aralarında problemler bulunan bu üç kardeş, içi Rus kızlarıyla dolu bir otobüsle çıktıkları seyahatte, hayatı çok daha yakından tanıyacaklardır.

 

Uğur Yücel'in canlandırdığı karakter, ölen babasının fazlaca etkisinde kalıp içine kapanmış bir insan. Bu rol, filmin ithaf edildiği Kemal Sunal için düşünülmüş; Sunal'ı kaybetmemizin ardından, senaryoya da yansıyan bazı değişikliklerle onun yerini Uğur Yücel almıştı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dansöz (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/dansoz.jpg

Oyuncular

Çolpan İlhan , Kerem Alışık , Savaş Ay , Fikret Kuşkan Televizyon programlarından tanıdığımız deneyimli fotoğrafçı ve gazeteci Savaş Ay'ın yönettiği bu ilk sinema filmi, çingenelerin kendilerine has dünyasını ve yaşam tarzını aşk, nefret ve ölümün kolkola geçtiği bir öykü içinde sunuyor.

Yine televizyondan tanıdığımız Beyazıt Öztürk'ün de yer aldığı oyuncu kadrosunda, Çolpan İlhan gibi kıdemli bir isme son dönem önemli oyuncularından Fikret Kuşkan ve bizzat yönetmen Ay eşlik ediyor.

Yapımcısı, filmin öyküsünü şöyle anlatıyor:

"Çok ünlü bir dansöz var. İsmi Cobra. Kim izliyorsa inanılmaz etkileniyor. Bir gün sevdiği adam tarafından vuruluyor ve kötürüm kalıyor..."

Filmin afişi, Turhan Selçuk imzasıyla dikkat çekiyor...

 

-------------

 

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/643-daralanda.jpg

Oyuncular

Müje Ar (Aynur) , Savaş Dinçel (Hacı) , Uğur Polat (Cem) , Rafet El Roman (Serkan) , Şahnaz Çakıralp (Nurten) , Erkan Can (Suat) 20. İstanbul Film Festivali'nde yılın en iyi Türk filmi seçilen Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, yeniden vizyona giriyor:

Esnafsporluların en büyük tutkuları Amatör Kulüpler Ligi'nde şampiyon olmaktır. Esnafspor'un uzatmalı ve vefakar antrenörü Hacı'nın (Savaş Dinçel) en büyük tutkusu Aynur (Müjde Ar) ile evlenmektir.

Aynur'un çok istemesine rağmen direnmesi ile kısır bir döngüye dönüşen bu tutku, gelgitlerle sürüp gider. Şehir dışında, bağ evinde yaşayan bir hayat kadınıdır Aynur. Hacı'nın ona olan aşkını Aynur'un dışında kimse bilmemektedir.

Kendilerine profesyonel bir kulüp olma yolunu açacak olan Amatör Kulüpler Şampiyonluğu'nu kazanmak, önlenemez bir tutkuya dönüşür Esnafspor için. Ülkü Spor'un yakışıklı ve hırslı yöneticisi Cem'in (Uğur Polat) transfer etmeye çalıştığı genç ve yetenekli bir futbolcu olan Serkan (Rafet El Roman), Ülkü Spor'a kaptırılmadan alelacele transfer edilir.

Takımın uzatmalı kalecisi Suat (Erkan Can), mahallenin genç ve güzel kızı Nurten'e (Şahnaz Çakıralp) aşıktır, delicesine. Nurten ise bu tutkunun farkında değildir. Suat, en yakın arkadaşı Ayla'nın (Akasya Asıltürkmen) ağabeyidir. Nurten için. Nurten'e açılamayan Suat, aşkını mektup kağıtlarına döker sonunda. Fakat mektuplarına bir türlü yanıt alamaz. Bir yandan Nurten'in suskunluğu, bir yandan babasının baskısı oldukça bunaltır Suat'ı. Takımın bir türlü toparlanamaması ve üst üste aldığı yenilgiler de tüy dikmektedir bütün bunların üzerine!...

Serkan'ın transferi de takımdan çok mahallenin genç kızlarını etkilemiş, kızların özellikle de Nurten'in takıma ve maçlara ilgisini arttırmış evlerinin pencerelerinden takımın antrenman ve maçlarını büyük ilgi ile izlemeye başlamışlardır. Nurten'in takım arkadaşı Serkan'a olan ilgisi de bardağı taşıran son damla olur Suat için...

 

--------------------

 

Filler ve Çimen (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/fillervecimen.jpg

Oyuncular

Ali Sürmeli , Haluk Bilginer , Sanem Çelik , Uğur Polat Uluslararası bir maratoncu olan Havva (Sanem Çelik), erkek kardeşi ile birlikte yaşayan genç bir kızdır. Kardeşi doğuda askerliğini yaparken bir mayına basıp sakat kalmıştır ve acil tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Ancak Havva silgi fabrikasında çalışarak kazandığı para ile kardeşini tedavi ettiremez. Tek ümidi Avrasya Maratonu'nu kazanmak ve verilen para ödülünü kardeşinin hastane masrafları için kullanmaktır.

Havva, bir taraftan antremanlarını sürdürürken öte yandan kardeşi ile ilgilenir. Lüks bir otel bu zorlu mücadelesi sırasında Havva'ya yiyecek yardımında bulunarak destek sağlar. Ancak otel sahibinin geleceği de tehdit altındadır. Mafya, oteli değerinin epey altında bir rakama satın almak ister. Otel sahibi Ali Bey (Taner Barlas) oteli almak isteyen ünlü uyuşturucu baronu Sabit'in (Haluk Bilginer) teklifini geri çevirince işler karışmaya başlar.

Bu arada Sabit, uyuşturucudan kazandığı paranın bir kısmını sus payı olarak Aziz Bebek (Bülent Kayabaş) isimli bir Bakan'a dolaylı yoldan ama düzenli bir şekilde yollamaktadır. Sabit'le Bakan arasındaki para alışverişini tetikçi Camoka (Ali Sürmeli) sağlar. Aslında sağlamaz; çünkü Camoka kendi krallığını kurmak için Sabit'ten aldığı parayı kullanır. Haracını alamayan Bakan'ın Sabit'i araması ile ortalık karışır...

Havva; devlet, mafya, çete ve istihbarat teşkilatının kirli ilişkilerinin arasına sıkışmış, var gücü ile Avrasya Maratonuna hazırlanırken, kendisine güç veren şeylerden biri otel sahibinin oğluna (Berke Üzrek) duyduğu aşktır.

Bitiş çizgisi ise henüz çok uzaktadır...

 

------------------

 

Hemşo (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/hemso.jpg

Oyuncular

Mehmet Ali Erbil , Okan Bayülgen , Sümer Tilmaç , Özlem Yıldız , Demet Şener Babasının öldüren kanlısından intikam almak için İstanbul'a gelen Cebrail, (Okan Bayülgen) burada şehrin türlü kokuşmuşluklarıyla, Romen hata kadını Tatyana'yla ve kanlısını arama konusunda kendisine yardım! edecek olan Çavuş'(Mehmet Ali Erbil)la karşılacaktır.

Cebrail'i bu şehirde çeşitli sorunlar beklemektedir. Bu sorunların karşısında inatla direnen Cebrail, herkese bir dostluk, namus ve erdem dersi verecektir.

 

------------------

 

Kara Kentin Çocukları (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/karakentinpicleri.jpg

Oyuncular

Nilüfer Açıkalın , Peker Açıkalın , Toprak Sergen , Mehmet Esen , İsmet Ay Yeni evli, Mine ve Kürşat çifti aynı barda dikjokey ve barmaid olarak çalışmaktadırlar... Metruk bir apartman dairesinde, kaygısız ve pek te ideal olmayan yaşamlarını sürdürmektedirler. Çevrelerindeki arkadaşları da gamsız tiplerdir.

Bu çiftin hayatlarının akışı yan dairelerine gelen Özgür adlı sapığın varlığıyla değişir. Özgür'ün beynindeki hastalıklı imgelemi harekete geçiren masumane kişilikli Mine, her yerde Özgür'ün kamerası tarafından izlenmektedir.

Filmin adı çekimine başlandığı zamanlar ilk olarak Kara Kentin Piçleri olarak duyurulmuştu...

 

-------------------

 

Komser Şekspir (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/sekspir.jpg

Oyuncular

Kadir İnanır , Müjde Ar , Gazanfer Özcan , Pelin Batu , Okan Bayülgen Maço tavırları ve "motivasyon" anlayışıyla tanınan Kadir İnanır, karakolunu tiyatro stüdyosuna çeviren bir "komser" rolünde bu kez: Kızının tiyatro tutkusunu gerçekleştirebilmek için gözaltındaki tutuklulara Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'i oynatıyor.... Karakolun bahçesine "Vatansever Şekspir" anıtını dikiyor, kızını çok istediği yarışmaya sokabilmek için bir savcıya silah çekiyor...Ve bütün bunlar komik bir atmosfer içinde gerçekleşirken, Komser içten içe değişiyor..

Gerek rengarenk görselliği, gerek konusuyla ilginç bir film...

 

---------------------

 

Melekler Evi (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/houseofangels.jpg

Oyuncular

Talat Bulut , Hande Ataizi , Yüksel Arıcı , Arslan Kaçar "Melekler Evi" gittikçe karabasana dönüşen olaylar içinde birbirine tutkuyla aşık olan iki kişinin umutsuz serüvenini anlatıyor.

Savaş muhabiri olan Ahmet (Talat Bulut) Bosna'da yaralandıktan sonra mesleğini bırakıp yurda dönmüştür. Açacağı kişisel sergi için terk edilmiş evlerin fotoğraflarını çekmek üzere Şanlıurfa'ya gelir.Üniversiteden arkadaşı olan İbrahim'e (Tarık Papuccuoğlu) uğrar. Ahmet fotoğraf çekmek için şehrin civarında gezinirken Harran'daki bir Kervansaray kalıntısında işlenen bir cinayete tanık olur ve fotoğraflarını çeker. Katil tarafından farkedilen Ahmet kaçarken yaralanır.Gözlerini bir tekkede açan Ahmet tedavisi tamamlanıp Şanlıurfa'ya döndüğünde arkadaşının kaçırıldığını öğrenir. Sorgulanmak üzere emniyete götürülür. Çelişkili ifadesi kuşkuları üzerine toplar. Sonunda gördüğü cinayeti anlatmak zorunda kalır. Ancak cinayetten hiç bir iz yoktur. Gördüğü katilin ise iki yıl önce bir trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Emniyetten serbest bırakılan Ahmet'in karşısına bu kez esrarengiz bir kadın çıkar. Arzuhan (Hande Ataizi) katilin kızıdır ve babasının yaşadığına inanmamaktadır. Ahmet'e kızgındır.Oysa, aralarında tutkulu bir aşkın alevleneceği Ahmet'le sır dolu Şanlıurfa'dan Van'a kadar uzanan bir karabasandan birlikte kurtulmaya çalışacaklardır.

Film bu sene düzenlenen 37. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde , En İyi 2. Film, En İyi Görüntü Yönetmeni (Ali Utku), En İyi Erkek Oyuncu (Talat Bulut) ve En İyi Müzik (Cahit Berkay) ödüllerini aldı...

 

--------------------

 

Oyunbozan (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/oyunbozan.jpg

Oyuncular

Zeki Alasya , Okan Bayülgen , Nikos Sergianopoulos , Şafak Sezer Yazar Kemal Yılmaz taksi şoförü Metin'in eski bir müşterisidir. Aralarında yılların oluşturduğu sıcak bir dostluk vardır. Çaresiz bir hastalığa yakalanmış olan yazar ölmek üzeredir. Hayatta tek bir beklentisi kalmıştır artık; öldürülen dostlarının katillerini öğrenmek. Metin ise bu tür idealleri hiç anlayamamakta, yaşamın içinde sıradan bir şekilde eriyip gitmek istemektedir. Kemal eserlerini yazdığı dağ otelini son kez görmek ister. Her zamanki gibi Kemal'i Metin götürecektir. Ancak buluşamazlar. Metin bir cinayete şahit olmuş ve katillerin eline düşmüştür. Böylece kahramanlarımız hiç beklemedikleri bir oyunun içinde bulurlar kendilerini.

 

--------------------

 

Renkli Türkçe (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/renkliturkce.jpg

Oyuncular

Osman Cavcı , Nilüfer Aydan , Mustafa Uzunyılmaz Sabit (Osman Cavcı), seks filmleri oynatan salaş, eski bir semt sinemasında makinistlik yapan, içine kapalı bir gençtir. Burada tanıdığı insanların dışında kimsesi yoktur. Sinema onun evi, dünyası, herşeyidir. Öte yandan sinemaya takılan çeşitli tipler vardır. Sarhoşu, esrarkeşi, tombalacısı, sapığı farklı dünyalarda yaşarlar. Dosteyevski ve Kafka'nın romanlarında rastlayabileceğimiz tiplerdir bunlar. Sinemada işler de pek parlak değildir. Bir yıl içinde kapanacak, iş merkezi olacaktır. Birgün müdür Celal işi bırakınca sinemanın sahibi, Beyoğlu'ndaki film şirketlerinden filmleri getirme işini Sabit'e verir. Sabit, film şirketinde prodüktör ?adi'nin uzatmalı sevgilisi, bir zamanların seks yıldızı Zerrin Öz'ü (Nilüfer Aydan) görür. Saplantılı bir biçimde kadının peşine düşer, sürekli kadını izler, telefonla arar. Bu saplantı onu tehlikeli bir maceraya sürükleyecektir. Bu arada ucuz bira satılan rock barda bir genç kızla tanışır. Kız ona ilgi gösterir ama Sabit ilgisizdir...

Film, makinist Sabit'in bir zamanların seks yıldızı Zerrin Öz'e olan saplantılı tutkusunu anlatırken, 1974 - 1981 arası Türk sinemasını etkileyen seks filmlerinin çekildiği bir döneme ışık tutmaktadır. Filmin insanları toplumun dışına itilmişler, en alttakiler ve kaybedenlerdir. Ancak, dışarıdan sıradanmış gibi görünen bu insanların yakından bakıldığında zengin ve "Renkli-Türkçe" yaşamları olduğu görülecektir. "Renkli - Türkçe", insanın en olanaksız ve güç koşullarda bile sevebileceğini ve yitik bir aşkın peşinden gidebileceğini anlatmaktadır.

--------------------

 

Vizontele (2000)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/vizontele.jpg

Oyuncular

Demet Akbağ , Yılmaz Erdoğan , Tolga Çevik , Bican Günalan , Cem Yılmaz Küçük bir kasabanın belediye başkanlığını yapan Nazmi Doğan'ın (Altan Erkekli) ailesi ve eşi Siti (Demet Akbağ) ile olan çelişkileri kasabaya gelen televizyon ile doruk noktasına çıkar.

Büyük umutlarla televizyonu çalıştırmak için Deli Emin'den yardım isteyen kasaba halkı, televizyonu çalıştırdıkları zaman hiç te beklemedikleri bir haberle karşılaşırlar.

Müziklerini Kardeş Türküleri'in yaptığı film, büyük bütçesi ve teknik anlamda bir çok ilke imza atmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

 

------------------

 

Acı Gönül (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/acigonul.jpg

Oyuncular

Berhan Şimşek , Selçuk Yöntem , Elyse Mirto Amerikalı Rayna bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla bir Anadolu kasabasına gider. Kasabanın doktoru Zehra, Rayna'nın arkadaşıdır. Zehra'nın kocası İlhan Rayna için çevirmenlik yaparken ona aşık olur. Rayna'nın bir gün köylü halk arasındaki bir namus sorunu yüzünden çıkan cinayete tanık olmasının ardından, bu karmaşık duygulara silah sesleri de eşlik etmeye başlar...

 

---------------------

 

Artık Eksik (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/4136-arto-b.gif

Oyuncular

Hüseyin Baradan (Yaşlı adam) , Serdar Özkaya (Yolcu) Genç, yakışıklı ve iyi giyimli bir adam şık arabasıyla birlikte şehirlerarası yolculuk yapmaktadır. Bir yandan hızla yolları aşan bir yandan da iş konuşmaları yapan adam, ıssız bir yolda beklenmedik bir kaza geçirir.

Münzevi bir hayat süren yaşlı bir adam (Yeşilçam'ın kült oyuncusu Hüseyin Baradan) genç adamı bularak yaşadığı taş eve getirir. Baygın durumdaki genci iyileştirmek için günlerce bakıcılık yapar. Yaşlının yedirdiği et yemekleriyle ve özenli bakımla kendine gelen genç, uyandıktan hemen sonra kazada büyük bir değişim geçirdiğini fark eder.

Beyazperde'den Serdar Kökçeoğlu'nun Kenan Yarar'ın ünlü hikayesinden yola çıkarak dijital kamerayla çektiği yapım, bir dönem sansür haberleriyle gündeme gelmişti. Proje, rahmetli Hüseyin Baradan'ın da son çalışması oldu.

 

-------------------

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana Şans Dile (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1473-banasansdile-bb.jpg

Oyuncular

Deniz Uğur , Volkan Severcan , Nilgün Belgün , Rıza Kocaoğlu , Kutay Köktürk , Aysun Metiner , Nurhan Yılma , Melisa Sözen , İsmail Hacıoğlu , Güler Ökten Bir sabah farklı duygularla uyanan Bahadır, okula gittikten sonra kimsenin aklının ucundan geçmeyen bir şey yapar..

Yanında götürdüğü bir silahın yardımıyla sınıf arkadaşlarını rehin alan genç, bu çabasının, dünyanın değişmesine katkıda bulunacağına inanır.

Bütün sınıf arkadaşlarını çeşitli itiraflara zorlar ve olayların içine, bir muhabir ve komiserin de katılımıyla arkadaşlarına ve hocalarına kolay kolay unutamayacakları saatler yaşatır.

Son dönemde, Asmalı Konak dizisiyle sık sık gündeme gelen genç yönetmen Çağan Irmak'ın ilk uzun metrajlı sinema filmi. Daha önce diziler dışında televizyon filmleri de yapan yönetmen, filmini ilk defa 14. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde izleyicilerle buluşturdu.

Türk sineması açısından sıradışı bir öyküye sahip olan Bana Şans Dile, genç yönetmenin samimi duygularla yaptığı ilk uzun metrajını izlemek açısından da önem taşıyor.

---------------------

 

Büyük Adam Küçük Aşk (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/951-buyukadamkucukaski.jpg

Oyuncular

Füsun Demirel (Sakine / Rojbin) , İsmail Hakkı Şen (Evdo) , Yıldız Kenter (Müzeyyen Hanım) , Şükran Güngör (Emekli hakim Rıfat Bey) , Dilan Erçetin (Küçük Kürt kızı Hejar) Küçük bir Kürt kız, fakir bir akrabası tarafından genç bir kadın avukatın yanına bırakılır. Avukatın evinde, bölücü örgüt üyesi iki kişi de kalmaktadır. Polisin baskını sonucu avukat ve beraberindekiler ölür, ancak küçük kız mucizevi şekilde polisler tarafından farkedilmeksizin daireden çıkmayı ve komşuya ulaşmayı başarır. Komşu, cumhuriyet ilkelerine kökten bağlı bir emekli hakimdir ve kısa süre önce eşini yitirmiştir. Hakimin temizlikçisi de Kürt'tür ve onun çevirmenliği sayesinde kızın durumu kısmen anlaşılır. Onu polise teslim etmeye gönülleri el vermeyince, biri Türkçe, diğeri ise Kürtçe bilmeyen; aralarında ise büyük bir yaş farkı bulunan bu iki insan aynı evde kalmaya başlar.

Büyük Adam Küçük Aşk'ın, iletişimsizlikten doğan kendine has bir mizahı ve dramı var. Kürt sorunu üzerine çekilmiş Türk filmleri içinde en net mesaja da sahip olan yapım, bu yılın Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi senaryo dallarında ödül alırken, minik yıldızı Dilan Erçetin'e de jüri özel ödülü kazandırdı.

-----------------------

 

Dava - Doz (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1036-doz.JPG

Oyuncular

Levent İnanır , Neslihan Acar , Gani Rüzgar Şavata Güneydoğu'da terörden dolayı boşaltılan köylere tekrar dönüş yapılır. Ancak yerleşim yerleri bırakıldığı gibi değildir, yakılmış ve yıkılmıştır. Aynı zamanda hayvancılık da felç olmuştur. Binlerce aile içinde nasibini alan bir aile de Barzan'ın ailesidir. Barzan ve kardeşi cezaevine girdikten sonra aile fertleri tamamen dağılmıştır.Barzan ve kardeşinin 10 yıl sonra, 2001'de salıverilmeleri sayesinde dağılan aile fertleri toparlanıp köylerine dönerler. Ancak beklediklerinden öte, yakılıp yıkılmayan bazı çevre köyler ve aşiretler koruculuk sistemini kabul ederek yerlerinde kalmıştır ve zamanla diğer meraları da kendi topraklarına katmışlardır. Herşeyin eski haline dönmesi için, Barzan ve kardeşine çok iş düşecektir.

-------------------------

 

Deli Yürek - Bumerang Cehennemi (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1030-deliyurek.JPG

Oyuncular

Kenan İmirzalıoğlu (Yusuf Miroğlu) , Melda Bekcan (Zeynep) , Oktay Kaynarca (Cemal) , Selçuk Yöntem (Bozo) , Macit Sonkan (Kasap Hasan) , Zafer Ergin (Şeref) , İştar Gökseven (Doğan) , Haluk Kurdoğlu (Mustafa Ağa) , Bülent Kayabaş (Karpuzcu)

Aynı adlı TV dizisinden sinemaya uyarlanan yapımda, Deliyürek nam Yusuf Miroğlu'nun, terör örgütlerinin cirit attığı Güneydoğu'da giriştiği amansız mücadeleleri izleyeceğiz. Hizbullah ve PKK ajanlarının kanlı planları, aralarında Deliyürek'in tanıdıklarının da bulunduğu yöre halkını tehdit etmeye başlar. Bunun üzerine, masumların haklarını korumak, askerlik arkadaşlarıyla birlikte hareket eden Yusuf Miroğlu'na düşer...

Geçtiğimiz hafta içinde ele geçirilen Hizbullah tetikçilerinin yeniden gündeme taşıdığı girift olaylara, bu kez sinemanın albenili gerçekliğinden yaklaşacağız. Filmin yönetmeni, TV dizisini de yöneten Osman Sınav...

 

---------------

 

Derviş (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1468-dervis.jpg

Oyuncular

Antonio Buil Puejo (Ahmet Nurettin) , Cezmi Baskın (Hasan) , Ruhi Sarı(Yusuf) , Erdem Özipek (Muhammed) , Soner Ağın (Sinaneddin) , Mete Dönmezer (Devlet Memuru) , Tuncer Necmioğlu (Kadı) , Yüksel Arıcı (Muselim) , Başak Köklükaya (Sersen) Derviş, Yugoslav yazar Mehmet Selimoviç'in 1966 yılında yayımlanan ve 30 dile çevrilen, Derviş ve Ölüm romanından, İtalyan yönetmen Alberto Rondalli tarafından beyazperdeye aktarılmış.

Mevlevi Şeyhi Ahmet Nurettin'in kardeşi, suçsuz olmasına rağmen hapise atılır. Derviş, kardeşi masum olduğu için onun eninde sonunda geri döneceğine inanmaktadır. Fakat umutları, Kadı'nın kardeşini idam etmesiyle yerle bir olur. Kendi içinde büyük bir hesaplaşmaya girişen Derviş, sorumlularla uğraşmaya karar verir ve halkı isyana davet etmeye başlar. Zamanla, kendisi de karşı koyduğu iktidar'ın bir parçası olacaktır...

Filmde Ahmet Nurettin'i canlandıran İspanyol Antonio Buil Pueyo dışındaki tüm oyuncular Türk. Başak Köklükaya, Ruhi Sarı, Cezmi Baskın, Menderes Samancılar gibi Türk sinemasının önde gelen oyuncuları yer alıyor filmde.

AFS Film ile İtalyan Cinemaundici şirketi filmin yapımcılığını üstleniyorlar.

Derviş Locarno Film Festivali'nde Jüri Özel Mansiyonu, Gallio Film Festivali'nde ise En İyi Film Ödülü aldı.

 

----------------

 

Fotoğraf (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/975-fotograf.jpg

Oyuncular

Feyyaz Duman (asker Faruk) , Nazmi Kırık (Ali) , Mizgin Kapazan (genç kız) , Muhlis Asan (postacı) , Mehmet Ali Öz (milis) Filmde, güneydoğudaki çatışmanın farklı taraflarında yer almak durumunda kalan iki gencin otobüste yan yana gelmeleriyle başlayan tanışma süreci anlatılıyor. Gidiş nedenlerini birbirinden gizleyen Faruk ve Ali'nin paylaştığı yol, sigara ve sıkıntı, bir fotoğraf yüzünden düşmanlığın gölgesi altına düşer. Güneydoğuda yaşananları ve bu olayların toplumda bıraktığı izleri sorgulayan yapım, dostluk ve düşmanlık kavramları arasındaki ince çizgi üzerine yerleşiyor...

 

------------------------

 

Gönlümdeki Köşk Olmasa (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1523-gonlumdekikosk.jpg

Oyuncular

Mazlum Çimen (Ali) , Şebnem Kocatürk (Elif) , Menderes Samancılar (Dede) , Bora Akkaş (Küçük Osman) , Serra Yılmaz (Kiraz) , Büşra Bora (Nazlı) , Kul Hasan (Aşık) , Tomris İnceer (Babaanne) , Levent Yılmaz (Loonie Cafer) , Süeda Çil (Öğretmen) , Selçuk Uluergüven (Abdullah) , Gülnur Akay (Fatma) 7-8 yaşlarındaki Osman, ailesi Danimarka'ya gittikten sonra yapayalnız kalır. Onun dünyasını Aşık Veysel'e benzeyen bir ozan zenginleştirecektir.

Yıllar sonra babasıyla Danimarka'da karşılaşan Osman, yıllardır görmediği ailesiyle eski günlerin muhasebesine girişir.

Film, Danimarka, Türk, İzlanda ortak yapımı çekilmiş. Danimarka'dan yapımcılığını Zentropa üstlenirken, Türkiyeden'de Ömer Kavur üstlenmiş.

Yönetmen Elisabeth Rygaard, Türk kültürünün yansımalarını, kendisi üzerinde bıraktığı izleri, küçük bir çocuğun gözünden anlatmış.

 

---------------------

 

Hayatının Tek Yolculuğu (2001)

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1027-theonly.jpg

Oyuncular

Ilias Logothetis (-) , Frangiski Moustaki (-) , Roula Pateraki (-)

 

19. yüzyıl sonundayız. 12 yaşındaki Bettina'ya karşı obsesif bir tavır sergilemiş olan yazar Georgios Vizyenos, Atina'daki bir akıl hastanesine kapatılmıştır. Hastanede yattığı süre boyunca, İstanbul'da geçen çocukluğuna dair hatıralar, Vizyenos'un aklında silik gölgeler gibi gezinip durur; fakat asla netlik kazanmazlar. Bir yandan da, bu hatıralara dayanarak geçmişte ürettiği öyküleri okumaktadır. Kendi yazmış olduğu satırlar, gerçeği mi, yoksa kurguyu mu yansıtmaktadır, emin olamaz. Büyük dedesinin ön plana çıktığı anılar ve içinde bulunduğu gerçek, birbirine karışan Vizyenos'u garip bir hayal dünyasına iteler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes Kendi Evinde (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/herkes.jpg

 

 

Oyuncular

 

Erol Keskin , Tolga Çevik , Özlem Çınar , Şükran Güngör Ölümü yaklaşmış olan Nasuhi, yıllar önce bıraktığı toprağına geri dönerken, yeğeni ABD'de yeni bir hayata başlamanın arefesindedir. Sydney'deki babasının yanına gitme olanaklarını arayan Rus kızı Olga'nın yolu Nasuhi'ninkiyle çakışınca öykü renklenir...

 

İlk gösterimi 24 Nisan tarihinde İstanbul Film Festivali kapsamında 19.00'da Beyoğlu Sineması'nda yapılmış olan film,4 Mayıs'ta Türkiye çapında vizyona giriyor

------------------

 

Maruf (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/959-maruf.jpg

 

 

Oyuncular

 

Meltem Cumbul (Cankız) , Nihat İleri (Abdül-Vahap) , Ruhi Sarı (Maruf) , Arzu Oş (İffet) , Emine Umar (Anne) , Ayten Uncuoğlu (Ebe) , Haldun Boysan (Mükremin) Tek derdi sevdiğiyle bir an önce evlenmek olan bir Güneydoğu Anadolu delikanlısıdır Maruf. Annesi, kendisini doğururken kötürüm kalmıştır; bu yüzden babasıyla da arası açıktır. Maruf askere gitmek ister ve şubeden gün alır. Bu arada Maruf'un amcasının ölmesi üzerine dul kalan Cankız ile evlendirilmesi söz konusu olunca herşey birbirine karışır. Üstelik Cankız, sonsuza dek eski eşine sadık kalmak niyetindedir...

--------------------

 

O Da Beni Seviyor (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/937-odabeniseviyor.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ece Ekşi (Esma) , Lale Mansur (Saliha) , Luk Piyes (Hüseyin) , Ali Ökçelik (Şahin) , Ayla Algan (Kerime) 1970'lerin Malatya'sında, 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Esma, kırıklarla dolu karnesi yüzünden babasının askerlik arkadaşı Kemal'in Arguvan yakınlarındaki evine sürgün edilir. Aynı gün, yıllar önce sözlüsünü terkedip sevdiği adamla kaçmış olan, Kemal'in kız kardeşi Saliha da eve dönmüştür. Çocukluğundan beri çok sevdiği Saliha, ergenlik çağındaki Esma'ya iyi bir arkadaş olacaktır. Kemal'lerin yakın dostu olan bir Alevi ailenin oğlu Hüseyin ise, hayatında ilk kez aşk duygusunu tattıracaktır Esma'ya. Fakat bu aşk tek taraflı mıdır acaba?

 

Alevi ve Sünni kültürlerinin bir arada varolduğu köy hayatı içinde geçen, sıcak bir büyüme çağı öyküsü anlatılıyor filmde. 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi 2. film seçilen yapım, başroldeki genç oyuncu Ece Ekşi'ye de jüri özel ödülü kazandırdı.

---------------------

 

Son (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1059-son.jpg

 

 

Oyuncular

 

Levent Kırca (Selim) , Oya Başar (Nejla) , Hakan Altıner (Kerem) , Sümer Tilmaç (Ferit Topaç) , Metin Serezli (Haldun Aslan) , Ali Sürmeli (Sıddık) , Sermin Hürmeriç (Suzan) Hayatları boyunca atıldıkları her işte başarısızlığa uğramış altı adamın yolları kesişir.

 

Hayatlarında bir kereliğine bile olsa başarılı olmak isteyen kafadarlar, bu amaçla bir film çekmeye karar verirler.

 

Amaçlarını gerçekleştirmek için eski oyuncu Nejla'nın paralarını kullanmayı planlarlar. Erkek oyuncu eksikliklerini, inşaatta çalışan bir türkücü ile giderince olaylar gelişmeye başlar ...

 

Son, Levent Kırca'ya göre, 'yokluklar içinde bir filmin nasıl çekildiğinin komedisi'.

--------------------

 

Yazgı - Karanlık Üstüne Öyküler (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/981-yazgi.JPG

 

 

Oyuncular

 

Serdar Orçin (Musa) , Zeynep Tokuş (Sinem) , Engin Günaydın (Necati) , Demir Karahan (Naim) Fransız yazar ve düşünür Albert Camus'nun hayatın anlamını sorguladığı http://beyazperde.mynet.com/vitrin.asp?idk=126Yabancı adlı romanından esinle yazılan ve Efes Pilsen'in desteği ile çekilen film, iradesiz, ya da iradesini kullanmayı reddeden bir gümrük muhasebecisinin öyküsünü anlatıyor.

 

Yaşamın boş ve saçma olduğunu, herşeyin aynı kapıya çıktığını düşünen Musa, kendini olayların akışına bırakmış gitmektedir.Annesinin ölümüne dahi fazla aldırmaz. Hatta, onu sevdiği halde bir tür sevinç bile duyar bu ölümden. Hoşlanmadığı bir kızla sırf o istiyor diye evlenir. Ancak yine iradesizce verdiği bu karar,kaderin bile güç ve iradeler tarafından yazıldığı bir dünyanın eşiğine getirip bırakır onu.İki çocuğun ve bir annenin katledilmesinden sorumlu tutulmaktadır.

 

Peki gerçekten suçlu mudur?

------------------

 

İtiraf (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1154-itiraf.jpg

 

 

Oyuncular

 

Taner Birsel (Harun) , İskender Altın (Süha) , Miraç Eronat (Ayşe) , Gülgün Kutlu (Anne) , Başak Köklükaya (Nilgün) Başarılı bir mühendis olan Harun, karısı Nilgün'ün kendisini aldattığını öğrenir. Ancak inanmak istemediğinden, ya da hala aşık olduğu güzel karısını kaybetmemek için önce bu durumla yüzleşmeyip, bildiklerini karısına söylemez.

 

Ama zaman ağır ve acılı geçmektedir ve belirsizlik dayanılır gibi değildir.

 

Sonunda yüzleşmeye, karısına herşeyi itiraf ettirmeye karar verdiğinde uzun bir gece "sorgusu" başlar.

 

C Blok'tan bu yana "Kendi" filmlerini yapmaya devam Zeki Demirkubuz'dan kimilerince çok başarılı bulunan bir film.

---------------------

 

Şarkıcı (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/920-sarkici.JPG

 

 

Oyuncular

 

Yeşim Salkım (Sevda Erses) , Berhan Şimşek (Refik Ağa) , Nurseli İdiz (Terzi) , Faik Ergin (Mühendis) , Kazım Akşar (Doktor) , Erdinç Akbaş , Settar Tanrıöğen , Aykut Oray , Aysel Gürel , Tunca Yönder , Mustafa Uzunyılmaz , Hilal Cebeci Sevda Erses (Yeşim Salkım), Türk Sanat Müziği'ne gönül vermiş bir şarkıcıdır. Patronu ve dinleyicileriyle profesyonel ilişkinin ötesine geçmemeye özen gösterdiği için, kariyeri hakettiği düzeyde gelişme gösteremez. Erses'in bir kumpanyaya katılarak çıktığı Anadolu turnesi kapsamında, bir kasabada da konserler verilir. Şarkıcı, burada halktan büyük ilgi görmenin yanısıra, kasabanın ağasını da ister istemez kendine aşık eder. Ancak kendi gönlü, yine bu kasabada tanıştığı mühendistedir ...

 

1950'ler Türkiye'sinin kırsalında geçen, müzik katkılı bir ihtiras öyküsü...

-------------------

 

Şellale (2001)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/985-sellale.jpg

 

 

Oyuncular

 

Hülya Koçyiğit (Semra) , Tuncel Kurtiz (Kel Selim) , Aykut Oray (Yusuf Usta) , Ali Sürmeli (Süleyman) , Ege Aydan (Sami) , Nurgül Yeşilçay (Nergis) , Enis Aslanyürek (Cemal) , Savaş Yurttaş (Münir Ağa) , Ezel Akay (Callud) , Zuhal Tatlıcıoğlu (Şehra) , Canan Hoşgör (Cemile) Filmdeki olaylar, 1960 yılında, 27 Mayıs askeri müdahalesinden bir buçuk ay önce Antakya'nın Harbiye beldesinde cereyan ediyor. Türkiye'nin 27 Mayıs öncesi içinde bulunduğu ekonomik ve politik kriz, Harbiye'li bir ailenin trajik öyküsüyle yansır.

 

Cemal'in DP'li babası ile CHP'li amcası arasında, politik tercihleri yüzünden devamlı bir kavga vardır. İki kardeş birbirinin yüzünü bile görmemek için evlerinin bulunduğu ortak avluyu, yüksekçe bir duvar inşa ederek bölerler. Fakat bu duvar birbirlerine sataşmalarını ve duvara merdiven dayayıp duvarın tepesinde birbirlerini hırpalamalarını engellemez...

 

Aile efradı arasındaki sonu gelmez kavgalar, suçlamalar ve nedenini bilmedikleri nefret ironik bir dille anlatılırken, kasabalıların rüyalarını anlattıkları Harbiye Şelalesi'nin öyküsü, lirik bir şekilde araya girer. Kasabada şelaleye rüya anlatma geleneği mevcuttur, çünkü onların deyimiyle "rüyalar sadece akan suya anlatılır ve yorumları Yusuf Peygamber'e mahsustur". Bu geleneğe bağlı olarak Cemal de kız kardeşi Şehra ile sık sık şelaleye giderek rüyalarını anlatır.

 

Bir gün baraj yapmak için şelalenin ağzını genişletmeye kalkan bir inşaat ekibi, şelale ağzındaki kayaları dinamitleyince kayalar yarılır ve şelale suyunun önemli bir kısmı kaybolur. Bu olay, kasaba halkında çeşitli reaksiyonlara sebep olacaktır...

--------------------

 

Dokuz (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1458-dokuz.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ali Poyrazoğlu (Foto Firuz) , Cezmi Baskın (Kitapçı Salim) , Fikret Kuşkan (Kasap Tunç) , Ozan Güven (Kaya) , Rafa Radomıslı (Amerikalı) , Serra Yılmaz (Anne) İstanbul'un sakin mahallelerinden birinde vahşi bir cinayet işlenir. Cesedi bulunan kadının kimliği tam olarak anlaşılamaz, fakat polisin eline kadının çıplak görüntülerinin yer aldığı video görüntüler geçmiştir. Polis, mahalle sakinlerini olayla bağlantılı olarak sorgulamaya başlar.

 

Son dönemin en ilginç yapımlarından biri olan Dokuz, dijital kamerayla çekildi ve 21. İstanbul Film Festivali'nde, En İyi Film ödülünü alıp, Serra Yılmaz'a da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırdı.

---------------------

 

Gülüm (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1542-gulum.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tarık Akan (Ali Bey) , Okan Bayülgen (Sinan) , Rutkay Aziz (Salim Bey) , Nebahat Çevre (Sevim) , Sümer Tilmaç (Hasbi) , Kıvanç Yeniay (Fatih) , İdil Fırat (Aslı) , Güler Ökten (Neşe) Kızlarını kaybetmelerinin ardından, karısı da evi terkeden Ali bey, yardımsever ve babacan bir adam olarak mahalle halkınca çok sevilmektedir.

 

Mütevazi yaşantısında günlerini komşusunun özürlü oğlu Fatih'le ve dünürü Salim ile geçirse de, oğlunun çocuk sahibi olmayı düşünmemesi ve karısının yokluğu ona yalnızlık çektirmektedir.

 

Bu arada oğlunun da evliliği iyi gitmemektedir. Başarılı bir iş adamı olan Sinan, evini çok ihmal etmekte ve bu da karısının ondan uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

 

İki ailenin mutluluğa yeniden kavuşması, ortak bir yol bularak bu yönde çaba göstermelerine bağlıdır.

 

Güle Güle ile sinemaseverlerin izleme fırsatı elde ettikleri yönetmen Zeki Ökten ve senarist Fatih Altınöz'ün birlikte gerçekleştirdikleri ikinci çalışmaları, sıcak bir aile filmi sunuyor izleyicilere.

----------------

 

Hiçbiryerde (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1315-hicbiryerde.jpg

 

 

Oyuncular

 

Zuhal Olcay , Parkan Özturan , Devin Özgür Çınar , Michael Mendl , Ruhi Sarı, Meral Okay , Cezmi Baskın , Şehsuvar Aktaş Şükran Haydarpaşa garının gişesinde çalışan kırk yaşlarında bir kadındır. Tek oğlu Veysel bir tel çekme atölyesinde çalışmaktadır. Ölmüş olan kocasının politik olaylara karışmasından dolayı çok acı çekmiş olan Şükran oğlunu bu tür olaylardan uzak tutarak korumaya çalışmaktadır. Oğlunun bunlardan uzak olduğuna emin olmasına rağmen bir gün Veysel kaybolur.

 

Şükran oğlunu bulmak için sarf ettiği bütün çabalar sonuçsuz kalır.Olağan nedenlerden kaybolduğuna inanır ve tüm yetkili makamlardan bulunması için yardım ister, ama reddedilir.

 

Veysel adında hiç kimsenin tutuklanmadığını söyleyip, bilinmeyen cesetleri tanımasını isterler.Bunların arasında bir tanesi tanınmayacak haldedir ve Şükran onun Veysel olmadığından emindir, ama nişanlısı Şule onun Veysel olduğu konusunda diretir. Hiçbir politik olaya karışmadığından emin olduğu için Şükran Şule ile kavga eder ve Veysel'in hayatta olduğunu ve bir gün mutlaka ortaya çıkacağı konusunda ısrar eder.Şükran umutsuzca her yerde oğlunu aramaya başlar.

 

Bir gün Haydarpaşa kalabalığında onu görür ama ulaşamaz.Bu olayı arkadaşlarına anlatır ama hiç kimse ona inanmak istemez.Berber Ahmet Şükran'ı telkin etmeye çalışır.Bir Pazar sabahı Berber Ahmet Şükran'ı ziyaret eder ve tanıdığı Cezmi adındaki bir polisin Veysel adındaki bir gençle ilgili ilginç bir hikaye anlattığını söyleyerek onu ziyaret etmelerini önerir.Cezmi onlara bu gencin yakalandığı gün kaçtığını ve garip bir biçimde Mardin'de görüldüğünü anlatır.Buna çok heyecanlanan Şükran derhal Mardin'e gitmek üzere trene biner...

---------------------

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2238-karpuzkabugu-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

İsmail Hakkı Taslak (Recep) , Kadir Kaymaz (Mehmet) , Gülayşe Erkoç (Nezihe) , Aysel Yılmaz (Recep'in Annesi) , Boncuk Yılmaz (Nihal) , Hasbiye Günay (Gülay) , Mustafa Çoban (Karpuzcu Kemal) , Fizuli Caferof (Deli Ömer) Olmayacak işler için boşuna uğraşmak diye kullanılır karpuzcu Mustafa bu sözü, karpuz kabuğundan gemiler yapmak. Oysa herkesin hayatında olmayacağını bile bile hayal ettiği şeyler yok mudur?

 

Recep ve Mehmet 60'lı yıllarda Tepecik adlı bir köyde yaşayan iki kafadardır. Yaz aylarını herkes gibi aylak aylak geçirmemek için yakındaki kasabada çıraklık yaparlar. Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışır. Hayat hep böyle mi geçecektir, bir karpuzcu ve berber olma uğruna çalışmayla? İki çocuğun ufku ne o köye ne de kasabaya sığmayacak kadar geniştir. Boş kalan tüm zamanlarını terkedilmiş bir ahırda film projeksiyon makinesi yapmaya çalışarak geçirirler. Kimsenin umursamadığı bu uğraşlarında tek bir destekçileri vardır, köyün delisi Ömer.

 

O yaz sandıklarından çok daha fazla genişletecektir ufuklarını. Recep, kelek çıkan karpuzları toplamaya gelen Nezihe ile ahbap olur ve kadının evine arada bir yemek yemek için gidip gelmeye başlar. Tüm hayallerinin ötesinde bir duyguyla tanışır ve aşık olur. Aşk, iş, hayaller"¦ Bu iki çocuk için Tepecikli köyünde ömürleri boyunca unutamayacakları bir yaz yaşanmaktadır.

----------------

 

Kolay Para (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1471-kolay_para.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mustafa Uğurlu (Servet) , Emre Altuğ (Eray) , Okan Yalabık (Güven) , Şebnem Dönmez (Hülya) , Tuğba Ünsal (Sanem) , İdil Fırat (Şule) , Erkan Taşdöğen (Ali Rıza) , Özcan Deniz (Cevher Yıldız) , Peker Açıkalın (Ender) , Ali Taygun (Toygar) , Suavi Eren (Şahin) Aynı evi paylaşan Eray, Servet ve Güven kolay para kazanma konusunda devamlı fikir cimnastiği yapan yaratıcı gençlerdir. Deneyimlerini hayata geçirmeye kar verdiklerinde, başlarına gelmedik kalmaz. Çalışmalarını sahte içki üreterek kendi pazarlarını yaratma yönünde deneyen gençler, bir süre sonra hayal kırıklığına uğrarlar. Tam hayattan ümitlerini kestikleri bir anda karşılarına bir kadın çıkar...

 

Ömer Vargı'nın, Herşey Çok Güzel Olacak filminin senaryosunu yazan Hakan Haksın ile, filmde aynı zamanda görüntü yönetmenliğini de üstlenen Ercan Durmuş'un birlikte yönettiği, komedi serüven tarzında bir gençlik filmi.

 

Başrollerinde, Mustafa Uğurlu, Peker Açıkalın, Emin Gümüşkaya gibi oyuncuların yanı sıra, Emre Altuğ, Şebnem Dönmez ve Özcan Deniz gibi eğlence dünyasının ünlüleri de yer alıyor.

---------------------

 

Martılar Açken (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1510-martilaracken.jpg

 

 

Oyuncular

 

Meral Oğuz , Umut Ulaş , Ümit Belen , Haldun Boysan , Murat Şen , İstemi Betil , Ümit Çırak , Merih Fırat Yıllarca genelevde çalışan Mehtap ile esrar işiyle uğraşan oğlu Akın'ın, başka karakterlerin de katılımıyla zenginleşen ve bir yolculuğa dönüşen hikayesi. Mehtap bütün parasını Kaptan'a kaptırdıktan sonra alkole sığınır. Kaptan ise iç ettiği parayla bir taksi filosu kurar. Taksilerden birisine, işkence nedeniyle görevden uzaklaştırılan komiser muavini Metin geçecektir. Hayatları kesişen bu insanlar, eski bir hazineye gözünü diken Kaptan'ın ve cinci bir hoca'nın önderliğinde sırlarla dolu bir yolculuğa çıkacaklardır...

 

5 yıl sonra setlere geri dönen, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Meral Oğuz Antalya Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandı. Altkültüre mensup dışlanmış insanların hikayesini anlatan film, kimlik ve aidiyet sorunu yaşayan insanların kendileriyle ve birbirleriyle olan hesaplaşmalarını anlatan ilgi çekici bir yapım.

--------------------

 

Mumya Firarda (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1303-mumyafirarda.jpg

 

 

Oyuncular

 

Nurgül Yeşilçay (Fatma) , Teoman (Ahmet) , Nurseli İdiz (Semra / Nurten) , Tarık Papuçcuoğlu (Cahit) , Maged El-Masri (Hasan) , Selami Şahin (Ekrem) , Samy El-Adl (Salah) , Fathy Abdel Wahab (Megid) , Nelly Karim (Dalia) , Dilek Türker (Mukaddes) , İlhan Şeşen (Yahya) , Hakan Bilgin (Ferhat) , Şebnem Dönmez (Leyla) , Acun Ilıcalı (Tahir) , Tuba Ünsal (Melis) Beş kuşak İstanbullu ailesinin gözünde uçarı bir fotoğrafçı olan Ahmet, aslında başarılı bir MIT ajanıdır. Birbirinden çok farklı iki kimliği, iki yaşantıyı bir arada götürmektedir.

 

Mısırlı saygın bir arkeologun kızı olan Fatima ise yıllar önce ölen Türk annesini bir türlü unutamamış bir üniversite öğrencisi.

 

Mısırlı melez güzel Fatima ve MIT ajanı Ahmet'in yolları, Mısır'dan kaçırılan bir mumya yüzünden kesişiyorlar. Bir mafya babasının iktidar sorununu çözeceğine inandığı için çalınan mumyanın peşine düşen Ahmet'in şüphelisi ise Fatima.

 

Mumyanın getirildiği uçakta bir de kazılar sırasında ölen arkeolog Yahya'nın cenazesi var. Fakat İstanbul'a gelindiğinde tabutlar karışıyor ve mafya babasına Yahya'nın cenazesi verilirken, acılı aileye de mumya teslim ediliyor.

 

Bütün bu karmaşanın ortasında, mumyayı Mısır'a teslim etmeye çalışırken bir yandan Fatima'ya aşık olan Ahmet, fedailerini onların peşine takmış olan mafya babası ve olaylara karışmış olan beceriksiz bir komiser olayları çözüme bağlamaya çalışırlar.

----------------

 

O Şimdi Asker (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1564-osimdiasker.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ali Poyrazoğlu (Hüseyin) , Yavuz Bingöl (Karlıdağ) , Gökhan (Athena) (Ünlü) , Levent Kazak (Artist) , Ercan Saatçi (Murat) , Pelin Batu (Müzeyyen) , Özlem Tekin (Aylin) O Şimdi Asker, deprem felaketi sonrasında özel bir kanunla çıkan Bedelli Askerlik'den faydalanarak, 28 günlük askerliklerini yapmak üzere bir araya gelen kimi genç, kimi orta yaşlı insanların hikayesini anlatıyor.

 

Yurt dışında yaşadığı için, askerliğini yapmak üzere Türkiye'ye gelenlerin de dahil olduğu grup, Çanakkale 116. Jandarma Er Eğitim Alayı'nda bir araya gelir. Kimi zaman, bir araya gelmenin avantajlarını kullanarak, sahnelenmek üzere bir müzikal hazırlıklarına girişen ve askerliğin tadını çıkaran grup, kimi zaman da beklenmedik politik gelişmelere paralel olarak heyecanlı anlar yaşar.

 

Neticede her biri, yaşamlarının sonuna kadar unutmayacakları ve her fırsatta anacakları bir dönem geçirir.

 

Çekimleri başta Tuzla Piyade Okulu olmak üzere, askeri bölgelerde gerçekleştirilen yapım, duygusal bir komedi olarak nitelendiriliyor. Bir buçuk ay bedelli askerlik süresini kapsayan çekimler, medyatik kişilerin de katılımıyla basının ilgi odağı olmuştu. Ali Poyrazoğlu, Küçük İskender, Pelin Batu, Gökhan (Athena) gibi oyuncular, asker ve asker yakını kimlikleriyle projede yer aldılar.

------------------

 

Rus Gelin (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1519-rusgelin.jpg

 

 

Oyuncular

 

Zeki Alasya , Metin Akpınar , Tatsyana Tsvikeviç , Murat Akkoyunlu , Sibel Taşçıoğlu , Şafak Sezer , Bilge Şen , Nezih Tuncay , Nezih Tuncay , Ali Uyandıran , Ömer Çolakoğlu , Serdar Bordonacı , Levent Ünsal, Erdoğan Tuncel , Azer Bülbül Moldovya'dan gelen dünya şampiyonu güzel okçu, Türkiye adına yarışmak istemektedir. Bunun içinse bir Türk ile evli olması gerekmektedir. Fedarasyon başkanı devreye girerek bir formalite evliliği yaptırmaya karar verir. Bnunun için eski bir pehlivan olan damat adayı ikna edilir. Komik evliliğin ardından ise olaylar hayli komik durumlara gebe olacaktır...

 

Zeki Alasya yönetmenliğini yaptığı filmde bir kez daha Metin Akpınar ile kamera karşısına geçiyor.

 

Rus Gelini, yeni kurulan ve alanında hayli iddialı bir şirket olan TURKFİLMİ'nin yapımcılığını üstlendiği ilk film.

--------------------

 

Sır Çocukları (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1465-sircocuklari.jpg

 

 

Oyuncular

 

Fırat Tanış (Velit) , Özgü Namal (Zeynep) , Nur Sürer (Münevver) , Mustafa Uğurlu (Palyaço) , Serdar Orçin (Ziya) , Erdinç Olgaçlı (Hasan Dayı) , Aslı Başak Paçacı (Sincap) , Arif Erkin (Baba) , Arslan Kaçar (Şerafettin) , Halil İbrahim Aras (Cemil) , Batuhan Levent (Tilki) , Ozan Bilen (Hoca) , Barış Küçükgüller (Boyacı ilyas) , Mehmet Ali Alabora (Reşo) Film, üvey babasının şiddetinden kaçarak İstanbul'a gelen Cemil'in ve namus meselesi yüzünden aranırken, oğlunu bulabilmek için İstanbul'a gelen annesi Münevver'in hikayesini, Cemilin de dahil olduğu sokaklarda yaşayan bir grup çocuğun ve piyango satıcısı bir kızın dünyasına yerleştiriyor. Münevver'i öldürmek için İstanbula gelen Reşo ve Cemil'in başına gelenler ile olaylar karışmaya başlıyor.

 

Sokak çocuklarını kendine konu edinen film, Altın Portakal Film Festivali'nde 5 dalda ödül kazandı. Yönetmen Aydın Salman senaryoyu, uzun süre sokak çocuklarını gözlemleyen Ümit Cin Güven ile birlikte yazmış. Mehmet Ali Alabora, Nur Sürer, Mustafa Uğurlu gibi oyuncuların yanı sıra, pek çok ünlü de filme destek vermek amacıyla konuk sanatçı olarak yer almış.

 

Sokak çocuklarının zorlu yaşam mücadelelerinden yola çıkılarak yapılan film, son dönem Türk Sinemasının en içten yapımlarından biri.

--------------------

 

Uzak (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1406-uzak.jpg

 

 

Oyuncular

 

Muzaffer Özdemir , Mehmet Emin Toprak , Nazan Kırılmış , Ebru Ceylan , Zuhal Gencer , Feridun Koç , Fatma Ceylan Nuri Bilge Ceylan'ın Mayıs Sıkıntısından sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmi.

 

Orta metrajlı Kasaba ve ardından Mayıs Sıkıntısı filmlerinde Çanakkale'nin Yenice kasabasını kendisine mekan olarak seçen yönetmen, Uzak filmi için karlar altında bir İstanbul'u tercih etmiş.

 

Film, ideallerinden uzaklaşmaya başladıkça yaşamının anlamını yitiren ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbula gelen bir gencin hikayesini anlatıyor.

 

Minimalist bir sinema anlayışına sahip olan Nuri Bilge Ceylan, filmin senaryosunu ve yönetimini üstlendiği gibi, görüntü yönetmenliğini de kendisi yapmış.

 

Sinemasında doğuya özgü yavaşlığı ve sadeliği temel almasıyla tanınan yönetmenin son filmi, en olgun çalışması olarak kabul edildi.

 

Uzak, 39. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film ödülü alırken, Mehmet Emin Toprak'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Ceylan'a da En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini getirdi.

------------------

 

Yeşil Işık (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1164-yesilisik.jpg

 

 

Oyuncular

 

Hülya Avşar (Elif) , Kenan Işık (Ali) , Haldun Dormen (Yakup) , Behzat Uygur , Uğur Kıvılcım , Çolpan İlhanBir İskoç hikayesinde, bir prenses, güneşin batışı sırasında meydana çıkan yeşil ışığı kendisiyle birlikte görebilen adam ile evleneceğini söyleyip hayatı boyunca o adamı bekler. Adam bir gün çıkageldiğinde evlenip sonsuza kadar mutlu yaşarlar ve bundan sonra yeşil ışığı gören sevgililerin aşkının ölümsüz olduğuna inanılır.

 

Bir borsa şirketinin sahibi olan Ali, hayatının en büyük oyununu oynamak için yanlış bir gün seçer. 11 Eylül sabah evinden çıkar, her işi yolunda giden, mutlu, zengin bir aile babasıdır. Öğleden sonra ise allak bullak olan piyasa geride 6 milyon dolar kaybetmiş bir adam bırakır. Kalp krizi geçirir ve hastaneye kaldırılır. Aynı gün, nakil için karaciğer beklemekte olan genç, güzel bir kadın da fenalaşarak aynı hastaneye yatmıştır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şeytan Bunun Neresinde (2002)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1495-seytanbununneresinde.jpg

 

 

Oyuncular

 

Levent Kırca (Yusuf/Reşo) , Sezai Alptekin , Fatma Murat , Selahattin Taşdöğen , Nilgün Belgün , Ali Demirel , Ferdi Akarnur , Atilla Pekdemir , Teoman Mermutlu , Tulu Çizgen Gece vakti bir jeep, mobiletli bir köylüye çarpar. Jeep'ten inen şehirli insanların, çarptıkları kişinin kim olduğuna bakmalarının ardından, doğuda kırsal kesimde yaşayan Reşo'nun hayatını izlemeye başlarız.

 

Reşo'nun hikayesinin ardından ise, bir gazetenin genel yayın yönetmeni olan Yusuf'un hikayesini ve gazetede dönen dolapları izleriz..

 

Öykü, karakterlerin çarpıştıkları noktaya yol almalarına doğru devam eder.

 

Levent Kırca ikinci yönetmenlik denemesinde filmin öyküsünü yine kendisi yazmış. Senaryo ise, Yaşar Arak ve Müfit Can Saçıntı'ya ait. Ana karakterler olan Reşo ve Yusuf, Levent Kırca tarafından canlandırılıyor.

 

Şeytan Bunun Neresinde, farklı kültürlerden iki insanın hikayesini bir noktada buluşturarak, doğu ile batı arasındaki uçuruma dikkat çekmeye çalışan bir Levent Kırca filmi

-----------------

 

Abdülhamit Düşerken (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1586-abdulhamid.jpg

 

 

Oyuncular

 

Halil Ergün , Meltem Cumbul , Mehmet Kurtuluş , Tarık Akan , Fikret Kuşkan , Müjdat Gezen , Erdal Özyağcılar , Haluk Kurdoğlu , Çetin Öner , Savaş Dinçel , Cüneyt Türel , Nur Sürer , Nedim Saban , Güven Kıraç , İpek Tenolcay , Cezmi Baskın , Ceyda Düvenci , Hazım Körmükçü , Mehmet Ali Alabora Abdülhamid Düşerken, TRT tarafından gerçekleştirilen Kurtuluş ve Cumhuriyet filmleriyle başlayan dev üçlemenin son halkası.

 

Nahid Sırrı Örik'in Sultan Hamid Düşerken adlı romanından yola çıkılarak senaryolaştırılan Abdülhamid Düşerken Meşrutiyet'in ilan edildiği dönemi, bir aşk ilişkisi etrafında anlatıyor.

 

Osmanlı İmparatorluğu'nun demokratikleşme mücadelesinde ön saflarda yer almış, İttihat ve Terakki Cemiyeti yöneticilerinden Binbaşı Şefik'in bir nazır kızına ve iktidara sevdalanış öyküsü etrafında gelişiyor.

 

Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımı olan Abdülhamid Düşerken, sinemamızın pek çok yıldızını biraraya getiren dev bir tarihi yapım.

---------------------

 

Asmalı Konak Hayat (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1805-asmalikonak.jpg

 

 

Oyuncular

 

Özcan Deniz (Seymen Ağa) , Nurgül Yeşilçay (Bahar) , Selda Alkor (Sümbül Hanım) , Menderes Samancılar (Bekir Kirve) , James Altuner (Dr. Oktay) , Kenan Bal (Ali Bey) , İpek Tuzcuoğlu (Dicle) , Efsun Alper Sweet (Ayşe Melek) , Ege Aydan (Yaman) , Devrim Saltoğlu (Seyhan Ağa) , Şerif Sezer (Kader) Yayınlandığı süre boyunca milyonları televizyon başına çeken ve büyük bir merak uyandırarak tv yayını biten Asmalı Konak'ın finali, sinema filmi olarak izleyiciyle buluşmuş ve büyük gişe başarısı elde etse de dizi seyircisini tatmin etmemişti.

 

Bahar'ın dizinin son bölümlerinde ortaya çıkan ağır hastalığının tedavisi için Amerika'ya giden çift, hem hastalıkla savaşacak, hem de aşklarını tazeleyeceklerdir. Mücadelenin sonu ise Kapadokya'da merakla beklenmektedir.

--------------------

 

Bekleme Odası (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1931-beklemeodasi.jpg

 

 

Oyuncular

 

Zeki Demirkubuz , Nilüfer Açıkalın , Serdar Orçin , Nurhayat Kavrak , Ufuk Bayraktar Ahmet, Dostoyevski'nin Suç ve Ceza romanını filme çekmek istemektedir. İdealist görüntüsünün ardında, kendisinin inançsız biri olduğunu düşünmektedir. Hem çekeceği filme, hem sevgilisi Serap ve yaşadığı hayata karşı nedensiz bir kayıtsızlık içindedir. Kadın, adamın hayatında başka biri olup olmadığını sorunca, adam yalan söyler ve doğrular. Bunun üzerine Serap evi terk eder.

 

Bütün bunlar olurken asistanı Elif bir taraftan filmin hazırlık çalışmalarını sürdürmekte ve romanın kahramanı Roskolnikof'u oynayacak kişiyi aramaktadır. Fakat Ahmet, Elif'in deneme çekimlerine katılanların hiçbirini beğenmez. Bu arada, evine hırsızlık için giren adamı oynatmaya karar verir. Ancak hırsızı nasıl bulacağını bilmemektedir.

-------------------

 

Bir Tuğra KAftancıoğlu Filmi (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1683-tugra-b.gif

 

 

Oyuncular

 

Tuğra Kaftancıoğlu (Tuğra) , Gülüm Baltacıgil (Gülüm) , Mehmet Demirtaş (Mehmet) , Emre Akay (Emre) Bir Tuğra Kaftancıoğlu filmi gerçek bir olaya dayanıyor. Kendini bir yönetmen olarak tanıtan Mehmet Demirtaş, amatör sinemacı Emre Akay'a bir film projesi sunar. Demirtaş, oyuncu aramaktadır ve kafa avcılığını Akay'a önerir. Ayrıca Akay tarafından seçilecek oyuncunun gizli çekilmiş görüntülerini de ister.

 

Akay işi kabul eder, fakat kendisinin de gizlice görüntülendiğini bilmemektedir. Aslında Tuğra Kaftancıoğlu'nun tasarladığı sıra dışı film başlamıştır bile...

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü öğretim görevlisi Emre Akay ve Hasan Yalaz'ın senaryosunu yazıp, yönettikleri uzun metraj film, dijital sinemanın olanaklarıyla gerçekleştirilmiş ilgi çekici bağımsız bir film.

--------------------

 

Çamur (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1772-camur.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mustafa Uğurlu , Taner Birsel , Bülent Emin Yarar , Yelda Reynaud , Arslan Kaçar , Tomris İnceer Derviş Zaim'in Ekim ayında vizyona giecek olan filmi, gizemli hastalığına çare olması için şifalı bir çamurun peşine düşen bir adamın trajikomik hikayesini anlatıyor.

 

İyi bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, müzikleriyle de dikkat çekecek gibi gözüküyor. Çünkü Aşk Zamanı'nın müziklerini hazırlayan Michael Gallasso Çamur'un da müziklerini hazırlamış. Önümüzdeki dönemde hem ülkemizde hem de dünya festivallerinde adından sıkça söz ettireceğini düşündüğümüz yapım, Venedik Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne seçildi.

------------------

 

Çanakkale : Son Kale (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2013-sonkale-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Murat Ergür , Ebru Tekgündüz , Eşref Kolçak , Kenan Bal , Okay Şenol , İstemi Betil (Seslendiren) Çanakkale Savaşı'nı, uzun bir araştırma ve uzmanların katılımlarıyla, kronolojik sırayla anlatan Son Kale, uzun metrajlı bir belgesel. Hem çeşitli kaynaklardan derlenmiş arşiv görüntüleri, hem de yüzlerce figüran ve usta oyuncularla tekrar çekilmiş canlandırmalarla, çok kanlı çatışmalara sahne olmuş Gelibolu savunması perdeye yansıtılmış.

 

Yönetmen Ahmet Okur'un, 10 kişilik bir araştırma ekibiyle birlikte derinlemesine incelediği konuyu beyazperdeye taşırken, dramatik etkiyi arttırmak için kullandığı özgün müzikleri ise Ali Otyam hazırlamış.

---------------------

 

Eski Açık, Sarı Desene (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1817-eskiacik.jpg

 

 

Oyuncular

 

Fatih Terim , Galatasaraylı Futbolcular Son dönemde vizyonda sık sık belgesel yapımlara rastlar olduk. Fakat Eski Açık Sarı Desene'nin önemli bir farkı var. O Türkiye'de bir fenomeni, futbol dünyasını gözler önüne seriyor. Filmin yaratıcıları, futbolun bilinmeyen ve her zaman merak edilen yönlerini ortaya koymayı amaçlamışlar.

 

Bir kameranın peşinden içeri'ye uzanıyoruz. Bir teknik direktör ve 11 futbolcunun dışarıda binlerin, televizyonların başında ise sayısız insanın merakla beklediği bir maça hazırlıklarını izleriz. Maçların hazırlıkları, sevinçleri, hüsranları ve bilinmeyen tartışmaları daima içeride yaşanır. Ömer Ali Kazma'nın kamerası bize futbolun merak edilen, mahrem yönlerini gösteriyor...

 

Yapıma imza atan Ömer Ali Kazma'nın adı daha çok çağdaş sanat çalışmalarından biliniyor. Eski Açık ile Bir Galatasaray belgeselinden çok daha uzaklara gittiğini ve ilginç bir futbol filmi ortaya koyduğunu umuyoruz.

------------------

 

Fırsat (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1796-firsat.jpg

 

 

Oyuncular

 

Paul Schneider , David Connoly , Yiğit Özşener , İpek Değer Fırsat (Crude), 7 yıldır Türkiye'de yaşayan Amerika'lı yönetmen Paxton Winters'ın ilk uzun metrajlı filmi. Film, Türkiye'ye gelen iki Amerikalı turistin, medyadan para koparmak amacıyla düzmece bir kaçırılma senaryosu hazırlamalarını anlatıyor.

 

Doğu ve Batı arasında uzanan bir yol filmi olan Fırsat, belgesele yakın görüntüleriyle de dikkat çekiyor. Belgesel kökenli yönetmen, görüntü yönetmenliğini de üstlendiği yapımda, çevrenin belgesel mantığında yansıtılmasına özen göstermiş.

 

Amerika'lı ve Türk sinemacıları biraraya getiren bağımsız proje, 11 Eylül sonrasına da göndermeler içeren son derece ilgi çekici bir yapım. Los Angeles ve Seattle Film Festivallerinde de ödül topladı. Dijital kameraların bağımsız sinemada kullanımı açısından da dikkat çekiyor

-------------------

 

Gönderilmemiş Mektuplar (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1576-gonderilmemis.jpg

 

 

Oyuncular

 

Türkan Şoray , Kadir İnanır , Melike Demirağ , Suna Selen , Levent Yüksel , Aytaç Arman Cem, yıllar yıllar sonra zamanında terkettiği kasabasına geri döner. Ölen kardeşi Cemal'in kimliğine bürünmüş, Amasra'nın sokaklarında yürümektedir. Babasının son nefesine yetişememiştir, geceyarısı cenaze evine adım atar. Kardeşinin ölümünden onu sorumlu tutan annesi onunla konuşmaz. Eski aşkı Gülfem, onun öldüğünü düşündüğü için eski defterleri kapatmış ve Ali ile evlenmiştir.

 

Gülfem'in kızı Ceren, Cem ile şans eseri tanışıp onu radyo programına davet eder. Ceren adamın "gönderilmemiş mektuplarını" programında okumaya başlayınca, yıllar sonra sırlar ortaya çıkmaya başlar...

 

Uzun bir aradan sonra Türkan Şoray ile Kadir İnanır'ı biraraya getiren film, acılarla dolu bir aşk hikayesi anlatıyor.

--------------

 

Hababam Sınıfı Merhaba

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1877-hababamsinifi.jpg

 

 

Oyuncular

 

Halit Akçatepe (Güdük Necmi) , Hülya Koçyiğit (Fatoş Hoca) , Mehmet Ali Erbil (Deli Bedri) , Zeki Alasya (Boz Ali) , Çetin Çiftçioğlu (Hitit Besim) , Bülent Kayabaş (Şalter Haşmet) , Zihni Göktay (Üçbuçuk Yusuf) , Sümer Tilmaç (Sazan Kamil) , Yeliz Yeşilmen (Alev Alev) , Erol Büyükburç (Minör Nurettin) , Hamit Haskabal (Bayır Niyazi) , Ayşen Gruda (Ayşe Hanım) , Cem Gürdap (Tulum Hayri) , Mehmet Ali Alabora (Roket Emre) , Şafak Sezer (Casus Ercü) , Peker Açıkalın (Sayko) , Ceyhun Yılmaz (Pörtlek) Hababam Sınıfı çoktan mezun oldu ama Özel Çamlıca Lisesi eğitim ve öğretime devam ediyor.

 

Okul sahibi Muharrem Gürses vefat etmiş, okul oğlu Deli Bedri'nin yönetimine (Mehmet Ali Erbil) kalmıştır. Hababam geleneği devam etmekte, söz konusu sınıf hocalarına ve idareye zor anlar yaşatmaktadır. Bu durumu fırsat bilen Deli Bedri, okulu kat karşılığı müteahite satıp yerine plaza yapılmasını planlamaktadır.

 

Onun bu hayalinden haberdar olan okul müdiresi Fatoş Hoca (Hülya Kocyiğit) okulun satılma bahanesi olan Hababam Sınıfı ile mücadele edebilmek için eski Hababamcıları göreve çağırır.

---------------

 

Hititler (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1614-hititler.jpg

 

 

Oyuncular

 

Jeremy Irons (İngilizce seslendiren) , Cüneyt Türel (Türkçe seslendiren) , Haluk Bilginer , Sanem Çelik , Fikret Kuşkan , Burak Sergen , Hüseyin Köroğlu , Yeşim Alıç , Atilla Eroğlu , Gürhan Elmalıoğlu "Anadolu'da kurulmuş ve Anadolu'ya hakim olabilmiş ilk krallık. Zengin Eski Doğu kültürünün batıya geçişindeki kayıp halka. Zamanının en büyük askeri ve politik gücü. Mısır'ın güçlü Firavunlarının en zorlu rakibi. Yakın Doğu'nun çehresini daimi olarak değiştirmiş 3500 yıllık bir medeniyet..."

 

Hititler üzerine bugüne kadar yapılmış en kapsamlı belgesel olan yapım, iki saat uzunluğunda büyük bir prodüksiyon. Belgesel için, Mısır coğrafyasında, tarihi mekanlarda ve müzelerde çekimler yapılıp, uzmanlarla konu mekanında röportajlar gerçekleştirilmiş.

 

Yine dikkat çekici bir unsur olarak, belgesel için 1/40 oranlı bir şehir maketi gerçekleştirilmiş. İnsanları, tapınakları, sarayları ve evleri ile yaşayan bir şehir yaratılmış.

 

Hititler'in vizyona girmesi, bir kez daha başarılı belgesellerin vizyonda kendisine yer bulabileceğini gösteriyor. Son yıllarda özellikle inceleme kitapları ve romanları ile olağanüstü bir ilginin odağı olan döneme dair özenli bir inceleme...

-----------------

 

Karşılaşma (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1874-karsilasma.jpg

 

 

Oyuncular

 

Uğur Polat (Sinan) , Lale Mansur (Aslı) , Çetin Tekindor (Mahmut) , İsmail Hacıoğlu (Osman) , Aytaç Arman (Hasan) , Ani İpekkaya (Tasula) , Berrin Madenci (Filiz) , Kamuran Usluer (Hikaye anlatıcısı) , Can Kolukısa (Hasta) , Tomris İnceer (1.kadın hasta) , Yüksel Arıcı (Recep) , Necmettin Çobanoğlu (Usta) , Ayten Özdemir (2.kadın hasta) , Rafa Radomisli (Pansiyoncu) Sinan ile Mahmut'un yolları bir terapi seansında kesişir. Sinan motorsiklet kazasında ölen oğlu için suçluluk duymaktadır. Mahmut ise gençliğinde işlediği bir günahın acısını çeken, intihara meyilli, karanlık biridir.

 

Bir süre sonra, aradığı kişinin peşinden İstanbul dışına çıkan Mahmut'un ölüm haberi gelir; bir adada gizemli bri cinayete kurban gitmiştir.

 

Sinan, olayı araştırmak üzere adaya gider. Adada ölümle yaşam arasındaki ince çizgide yürüyen Sinan için yeni bir yaşam sunulur. Bu bir mucizedir adeta.

----------------

 

Metropol Kabusu (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1906-metropolkabusu.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mine Çayıroğlu , Timur Ölkebaş , Hasan Mullaoğlu , Mustafa Üstündağ , Murat Baran , Ayla Algan , Mustafa Uzunyılmaz , H. İbrahim Kuzucu Doğudan göç eden bir ailenin en büyüğü Mazlum, babası cezaevinde ölünce, ailenin reisi görevini üstlenir ve iş aramaya başlar. Fakat iş bulma çabaları bir sonuç vermez. Ailesini geçindirmek için, onlardan gizli bir şekilde kapkaç yapmaya başlar.

 

Genç yaşlarda hapishaneden çıkan ve bir dönem Mazlum gibi iş arayan ama bundan bir sonuç alamayan Şahin, kapkaççıların abisi konumuna gelmiştir. Birikimini Mazlum ile paylaşmaya başlar. Şahin'in ailesinden kalan tek kişi olan kardeşi ortaya çıkınca, beklenmedik olaylar gelişir.

------------------

 

Vizontele Tuuba (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1883-vizonteletuuba.jpg

 

 

Oyuncular

 

Yılmaz Erdoğan (Deli Emin) , Tarık Akan (Güner Sernikli) , Demet Akbağ (Siti) , Altan Erkekli (Nazmi) , Tolga Çevik (Nafiz) , İclal Aydın (Ceyhan) , Cezmi Baskın (Latif) , İdil Fırat (Aysel Sernikli) , Tuba Ünsal (Tuuba Sernikli) , Bülent İnal (Mahmut Duran) Halen Türk sinemasında tüm zamanların seyirci rekorunu elinde tutan yapımın devam filminde, kasabaya gelen solcu bir öğretmen ile ailesinin kasaba sakinleriyle ilişkisi, 80'lerin politik ortamı içinde anlatılıyor.

 

Yılmaz Erdoğan ilk Vizontele filmi için "Anlatacağım şeylerin önsözüydü. Şimdi giriş bölümünü anlatıyorum" diyor. Ve "daha gelişme ve sonuca çok var" diyerek yeni filmlerin müjdesini veriyor

----------------

 

İnat Hikayeleri (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1941-inathikayeleri.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tuncel Kurtiz (Anlatıcı,Meselci,Latif,Latifflah,Cambaz Şaho) , Sabri Tutal (Kızakçı Daşo, Koço) , Kemal Gültekin (Malakan Kayzer) , Ali Başkan (Bankacı) , Aslı Sulan (Şahsenem) , Reyhan Ulu (Koço'nun karısı) , Katip Amca (Piro) , Meclis Emmi (Köy meddahı) Öykü, köy ve şehir arasında ulaşımı sağlayan at kızağı ile minübüs arasındaki rekabeti ve yarışı konu ediniyor. Kızak ve minübüs yolcularından aşıklar ve hikaye anlatıcıları kendi öykülerini bizimle de paylaşıyor.

 

Yönetmen Reis Çelik, aşıkların doğaçlama geleneğini sinemaya taşımak için ilginç bir karar alıyor ve dev oyuncu Tunçel Kurtiz ile birlikte Ardahan'ın Çıldır kasabasına doğru yola çıkıyor. Projelerini şekillendirecek bir senaryo yerine bir kavram seçtiler. Kışın oldukça sert geçtiği bölgede, "İnat" kavramından yola çıkarak öyküler geliştirdiler.

-----------------

 

İnşaat (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1850-insaat.jpg

 

 

Oyuncular

 

Emre Kınay (Ali) , Şevket Çoruh (Sudi) , Suna Pekuysal (Yaşlı kadın) , Yeşim Büber (Nazife) , Binnur Kaya (Ayşe) , Ahmet Mümtaz Taylan (Nizamettin) , Tuncay Beyazıt (Şevket) Bir mafya patronuna şöförlük yapan Nizamettin'in inşaatında çalışan Ali ve Sudi, kafalarındaki hayalleri bir kenara bırakıp zoraki mezar kazıcılığı ve part-time şeyhliğe soyunmak zorunda kalırlar.

 

Nizamettin'in baskısı altında, mahallenin güzel kızı Nazife ve derdine çare arayan Ayşe'nin aşkı arasında, mahallenin teyzesinin merakı peşinden giden Ali ve Sudi, kendilerine çıkış yolu arar.

 

Öldürmek için çok haklı sebebi olduğuna inanan bir takım insanlar, haklı olduklarını savundukları cinayetleriyle ve cesetleriyle İnşaat'ta buluşur ve işler sarpa sarar.

-----------------

 

Ömerçip (2003)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1610-omercip.jpg

 

 

Oyuncular

 

Onur Selimbeyoğlu (Ömerçip) , Mehmet Ali Erbil (Şoför Adnan) , Aşkın Nur Yengi (Zengin Kızı Melek) , Zeki Alasya (Tonton Dede Hulusi) , Göksel Kortay (Kötü Büyükanne Bedia) , Bekir Aksoy (Aşk Hırsızı Önder) , Buket Dereoğlu (Kötü Teyze Jale) , Nuri Alço (Psikopat Nuri) Başlangıçta aşk vardı. Şöför Adnan, zengin kızı Melek'e tutuldu. Melek de, adamın sevgisine karşılık verdi. Ve mutluluk, önlerinde çiçek dolu geniş bir bahçe gibi açıldı. Bu bahçenin ve aşklarının ilk meyvesi ise dünya güzeli Ömerçip oldu.

 

Fakat mutluluklarında gözü olanlar, kötüler ve vicdansızlar, kara yağmur bulutlarını güzelim bahçenin üzerine yağdırmakta gecikmediler. Eski neşeli günler, artık eski bir fotoğraf gibi zihinlerde yaşayacak, zaman zaman bakılıp ağlanacaktı...

 

Türk sinemasının yeşilçam ziyaretlerinin yeni ayağı. Aklı boyundan büyük çocukların başrollere yerleştiği, yusufçuk, ömercik, halilcik tarzı filmlerin parodisine dönüşen bir Zeki Alasya filmi.

 

Fakat filmin sürprizleri burada bitmiyor. Senaryosu, mizah dünyamızın "ciddi" isimlerinden Kemal Kenan Ergen tarafından yazılan film, eski unutulmaz kötülerle de buluşma imkanı sağlıyor:

 

Psikopat Nuri rolünde, şehrimizi süsleyen duvarlarda ölümsüzleşen Nuri Alço'yu izliyoruz. Diğer bir kötü adam ise Tecavüzcü Çoşkun. Alço nasıl ki, Yeşilçamın kötü adamlarına bir karakter kazandırmışsa, Çoşkun da aynı edebiyata bir aksiyon getirmiştir.

 

Bu tarz yapımların olmazsa olmazlarından biri de müziklerdir. Ömerçip'in "paramparça" aile tablosuna eşilk eden şarkılar da ise Müslüm Gürses'in ve Aşkın Nur Yengi'nin adlarını görüyoruz.

----------------

 

Anlat İstanbul (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2253-anlatistanbul.jpg

 

 

Oyuncular

 

Altan Erkekli (Hilmi) , Özgü Namal (Şenay) , Mehmet Günsür (Rıfkı) , Erkan Can (Darbukacı) , Azra Akın (İdil) , Nejat İşler (Ramazan) , Vahide Gördüm (Hürrem) , Şevket Çoruh (Recep) , Güven Kıraç (Mimi) , İsmail Hacıoğlu (Fiko) , DJ Bülent (DJ Bülent) , Nurgül Yeşilçay (Saliha) , Bülent İnal (Musa) , Erdem Akakçe (Recai) , İdil Üner (Melek) , Fikret Kuşkan (Rafet) , Ozan Güven (Takip eden adam) , Yelda Reynaud (Banu) Kader oyunlara düşkündür. Sıradan insanları birer masal kahramanlarına dönüştürebilir. Bir klarnetçiyi Fareli Köyün Kavalcısı'na, bir fahişeyi Külkedisi'ne, işsiz bir genci Beyaz Atlı Prens'e, boğazda yalıda yaşayan delirmiş bir kadını Uyuyan Güzel'e...

 

Beyoğlu'ndan Aksaray'a İstanbul panoramasında masal gibi anlatılan 5 öyküden oluşuyor, Anlat İstanbul. Bu 5 öyküyü, Türk sinemasında ilk defa uygulanan bir yöntemle, 5 yönetmen beyazperdeye yansıtıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Balans ve Manevra (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2296-balansmanevra-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Teoman (Timur) , Erol Demiröz (Nihat) , Yusuf Akgün (Ruhi) , Bülent Polat (Zagor) , Didem Erol (Helen) , Bülent Kayabaş (Ümit Kaptan) , Seda Akman (Zeynep) , Burak Sergen (Kamyoncu Ali) , Berna Öztürk (Barmaid) Ruhi, 17 yaşında içine kapanık, ailesi ile yaşayan, kendi halinde bir delikanlıdır. Nihat, karısının ölümünden sonra her şeyini satmış, parasal sorunları olan 65 yaşlarında emekli bir adamdır. Bu iki kişinin yolları Bodrum otobüsünde kesişir.

 

Yolculukları sırasında hiç konuşmayan Ruhi ve Nihat, başlarına gelen hırsızlıktan sonra Bodrum Karakolu'na giderler. Nihat' ın kardeşi Ümit, Bodrum' da yaşamakta ve teknecilik yapmaktadır. Beraber O'nu aramaya başlarlar. Tam bulamayacaklarını sandıkları bir anda Kamyoncu Ali devreye girer. Ümit' in oğlu Timur'un, burada, bir pansiyonda kaldığını ve onlara yardım edebileceğini söyleyince, ikili Zagor'un pansiyonuna yerleşir. Timur sorunlu bir tiptir, sıkıntılarını sevgilisi Zeynep'e yükleyip durur. İlerleyen zamanlarda Zeynep ve Ruhi arasında bir arkadaşlık başlar.

 

Birbirinden ilgisiz ve problemli insanların durağı olan bu pansiyonda, Tekneci Ümit'in fikirleriyle, herkes yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır.

-----------------

 

Bulutları Beklerken (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2292-bulutlaribeklerken-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Rüçhan Çalışkur (Ayşe/ Eleni) , Rıdvan Yağcı (Mehmet) , İsmail Baysan (Cengiz) , Dimitris Kamberidis (Tanasis) , Feride Karaman (Feride) , Suna Selen (Selma) , Oktar Durukan (Muharrem) , Jannis Georgiadis (Nikos) , Irene Tachmatzidou (Zoe) , Demoklia Mustakidou (Demoklia) , Fatma Parlagi (Fatma) 1.Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı ordusu Karadeniz'deki Rum köylerini boşaltmaya başlamıştır. Evlerini terk etmek zorunda kalan aileler yollara düşerek Güney'e doğru ilerlemeye başlarlar. Ayşe ve ailesi de böyle bir yolculuğa çıkmıştır.

 

Ayşe (Eleni), ailesinin bir kısmını geride bırakarak küçük kardeşi ile Mersin'e varır. Burada bir Türk ailesi tarafından evlat edinilir. Yeni ailesi ile beraber artık yeni bir de ablası vardır: Selma"¦ Selma'yla aralarında çok güçlü bir bağ oluşan Ayşe, kardeşi Niko' nun gitmesine bile ses çıkarmaz. Hayatını adadağı Selma vefat edince, yalnız kalan Ayşe, geçmişi ile yüzleşmeye başlar. O'nun bu trajik öyküsünün en yakın dinleyicisi Mehmet adındaki bir çocuktur. Mehmet farkında olmadan sırlarla dolu bu hayatın gizemlerini çözmeye başlayacaktır.

 

Niko'nun hala yaşayıp yaşamadığı, kendisini affedip affetmeyeceği düşünceleri arasında kalan Ayşe, yıllar öncesinin pişmanlıklarıyla içsel bir hesaplaşmaya girer.

----------------

 

Büyü (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2280-buyu-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

İpek Tuzcuoğlu , Ece Uslu , Özgü Namal , Dilek Serbest , Nihat İleri , Okan Yalabık , Okan Selvi , Ebru Ürün , Çiğdem Suyolcu Lanetli olduğuna inanılan bir köye araştırma yapmak için bir grup arkeolog gelir. Lanetin sebebi bundan tam yedi yüz yıl öncesine dayanmaktadır. Kız çocuklarının uğursuzluğuna inanan köy halkı hepsini öldürür. Sadece bir baba kızına kıyamaz ve yaşlı bir kadın ona büyü yapar.

 

Ayşe ve ekibi Artuklu Kralı Sultan Salih' e ait bir kitabı aramaya başlarlar. Zeynep, Ayşe' nin çok yakın bir arkadaşıdır ama duygularını engelleyememiş ve yıllardan beri arkadaşının kocası Tarık' a bir aşk beslemiştir. Zeynep' in bu aşkı lanetin yıllar sonra tekrarlanmasına sebep olur. Büyücüye giden Zeynep, Tarık'ı elde etmek için yardım ister. Ama büyü yenilenir ve kötü cinler ekibe korku dolu günler yaşatmaya başlayacaktır.

 

Oyuncuların bile çekimler sırasında ürkmüş olduğu söylenen filmin afişinde, Kuran'dan bazı ayetler de kullanılmış"¦

-------------------

 

Eğreti Gelin (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2380-egretigelin-b.jpg

 

 

Oyuncular

 

Müjde Ar (İffet) , Metin Akpınar (Tavid) , Nurgül Yeşilçay (Kostak Emine) , Onur Ünsal (Ali) , Fikret Hakan (Talat) , Füsun Demirel (Çeneto) , Şevket Çoruh (Hasan) , Eylem Yıldız (Neşe) , Nilüfer Aydan (Semiha) , Mehmet Esen (İbiş) Ali evlenmek üzere olan toy bir delikanlıdır. Ali'nin doğru düzgün bir işi bile yoktur. Oysa nişanlısı Neşe'nin evlenmek için her şeyi hazırdır. Tek eksik; akıllanması beklenen damattır.

 

Gençlerin aileleri bu evliği istemektedir. Ailelerin kurdukları ortaklığın gerçekleşmesi, çocuklarının dünya evine girmesine bağlıdır. Ali'nin halini gören anne ve babası duruma el koyar. Akıllarında parlak bir fikir vardır.

 

Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz'ın son filmi, Şükran Kozalı'nın "Eğreti Gelinler" romanından uyarlanmış.

------------------

 

G.O.R.A (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1642-gora-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Cem Yılmaz (Arif/Kom. Logar/Erşan Kuneri/Kom. Kubar) , Özge Özberk (Ceku) , Ozan Güven (216) , Şafak Sezer (Kuna) , Rasim Öztekin (Bob Marley Faruk) , Özkan Uğur (Garavel) , İdil Fırat (Mulu) , Erdal Tosun (Rendroy) , Cezmi Baskın (Amir Tocha) Cem Yılmaz'ın senaryosunu yazdığı ve 4 rolde birden karşımıza çıktığı G.O.R.A. bir bilim-kurgu komedi.

 

Anadolu'nun turistik kentlerinden birinde tüccarlık yapan Arif, uzaylılar tarafından kaçırılıp onların dünyasına götürülür. Gönlünü gezegenin prensesi Ceku'ya kaptıran kahramanımız, canını dişine takıp gezegenden kaçmak için uğraşır. Bunun için de uzaylıların komutanı Logar'a karşı mücadele vermesi gerekecektir.

 

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı ilgi çekici yapım, şimdiden Türk sinemasında İlklerin Filmi olarak tanınıyor. Türk sinemasındaki gelmiş geçmiş en pahalı prodüksiyonlardan olan G.O.R.A. için, Antalya'da yaklaşık 8000 metrekarelik bir arazide 24 ayrı set kuruldu. 3 boyutlu mekanların da yaratıldığı çekimlerden sonra, post prodüksiyonda, yine sinemamızda bir ilk olarak, filme 2 ve 3 boyutlu efektler eklendi

-------------------

 

Gece 11:45 (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2593-gece1145-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Feridun Düzağaç (Mehmet) , Yelda Reynaud (Zeynep) , Yiğit Özşener (Okan) , Nail Kırmızıgül , Yasemin Öztürk , Emin Gümüşkaya , İştar Gökseven , Mehtap Bayri , Nihat Odabaşı , İlkay Akdağlı, Tolga DurmuşGece yarısına doğru, hayatlarından bıkmış usanmış üç insan karşılaşır... Her birinin ayrı ayrı derdi vardır.

 

Kağıt toplayarak hayata tutanmaya çalışan Mehmet; kalbinin sesine kulak verip, sevdiği adamın yanına kaçmayı kafasına koymuş Zeynep; idealleri olan ve düzene bir türlü uyum sağlayamayan idealist senarist Okan. El ayak çekilip, çoğu insanın uyumayı tercih ettiği bir saatte karşılaştıklarında, hayat, isteklerine bir şekilde cevap verecektir.

 

Müzisyen Feridun Düzağaç, bol ödülü oyuncu Yelda Reynaud, ve genç yeteneklerden Yiğit Özşener' in başrollerini paylaştığı film, ansızın kesişen yolların ve beklenmedik olayların hayata yeniden başlayabilme ihtimaline nasıl destek olduğunu gösteriyor.

-------------------

 

Gönül Yarası (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2052-gonulyarasi-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Şener Şen (Nazım) , Meltem Cumbul (Dünya) , Timuçin Esen (Halil) , Güven Kıraç (Mehmet) , Devin Çınar (Piraye) , Sümer Tilmaç (Takoz) , Erdal Tosun (Haşmet) , Gamze Atalay (Melek) Nazım Anadolu'daki idealist öğretmenlik kariyerinden emekli olduktan sonra İstanbul'a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz'un taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır.

 

Bir gün Nazım'ın taksisine bindiğinde, her ikisinin de hayatı değişir.

 

Yavuz Turgul'un Eşkıya'dan sekiz sene sonra çektiği ilk film olmasının dışında Eşkıya'nın prodüktör-Yavuz Turgul-Şener Şen formülünün bir devamı olması ile de iddialı bir yapım. Eşkıya'nın prodüktörleri Ömer-Mine Vargı bu sefer Most Production ile beraber iş başında.

 

----------------

 

Hababam Sınıfı Askerde (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2325-hababamasker-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Erbil (Deli Bedri) , Hülya Avşar , Halit Akçatepe (Güdük Necmi) , Şafak Sezer (Casus Ercü) , Cengiz Küçükayvaz , Peker Açıkalın , Melih Ekener , Ceyhun Yılmaz, Zihni Göktay , Volkan Severcan , Kerem Alışık , Mehmet Ali Alabora (Roket Emre) Macera kaldığı yerden devam ediyor...

 

Yaşıtları çoktan iş güç sahibi olmaya başlayan Hababam sınıfı öğrencileri, okul müdürü Deli Bedri' nin bulduğu çözümle, bir sabah ansızın askeri inzibatlar tarafından uyandırılırlar. Acaba, haylazlıkları, artık, tahammül edilemeyecek boyutlara varan sınıf, kışlada adam olabilecek midir? Ama kırk yıllık hababam değişmez ve son sürat yaramazlıklarına devam eder.

 

Öğretmenlerden sonra uğraşma sırası artık komutanlardadır. Hababam ve aynı bölükteki diğer bir tabur arasında rekabet başlar. Üstelik bu taburun tamamı kızlardan oluşmaktadır.

 

Rıfat Ilgaz'ın unutulmaz klasiği, yıllardır bizleri güldüren Hababam Sınıfı, kadrosuna yeni eklenen renkli karekterlerle yine beyazperdede.

--------------------

 

Hoşgeldin Hayat (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2259-hosgeldinhayat-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ferhat Gündoğdu , Ceyda Düvenci , Ahmet Mekin , Kerem Alışık , Yelda Reynaud , Arzu Yanardağ , Nihat Nikerel , Murat Daltaban , Hakkı Can Ümit Elçi, sekiz yıl önce Sarıkamış'ta yaşanmış gerçek bir olayı beyazperdeye taşıyor.

 

Emir ve Serhat çocukluklarından beri arkadaştılar ve Serhat'ın babası Şemdin'le birlikte sınırda silah kaçakçılığı yapmaktadırlar. Ancak bir gece çıkan çatışmada Emir arkadaşının hayatını kurtarmak için farkında olmadan asker kardeşi Baran'ı öldürür. Olaydan sonra yurtdışına kaçan genç adam ülkeye geri döndüğünde herkesin hayatında büyük değişiklikler olduğunu görür. Serhat milletvekili olmuştur, kendisi ise kardeş katili ve kanun kaçağıdır.

 

Dünyanın neresinde olursanız olsun modern çağın yarattığı yozlaşmadan nasibinizi aldığınızı söyleyen Ümit Elçi ve Ferhat Gündoğdu, kahramanları hala hayatta olan hikayede tüm gerçek kişilerin isimlerini değiştirmişler. Ancak bu trajik hikaye önümüze sadece güneydoğu gerçeklerini sermekle kalmıyor, kazara yaşanan bir olayın insan hayatını nasıl altüst edebileceğini de gösteriyor.

---------------

 

Kalbin Zamanı (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2069-kalbinzamani-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Hülya Avşar (Belkıs) , Birol Ünel (Demir) , Oktay Kaynarca (Akfar) , Halil Ergün (Cemil) , Zeki Alasya (Fikret) , Güler Ökten (Alexandra) , Kayhan Yıldızoğlu (Melikyan) , Nezih Tuncay (Üstün) Kalbin Zamanı'nda dört gencin 50'lerde başlayan ve günümüze dek gelen dostluk, aşk ve mizah eksenindeki ilişkileri bir de cinayetin esrarıyla yoğrularak anlatılıyor.

 

Bir kadın ve üç erkek arasındaki aşk ve arkadaşlık 50'lerde başlar ve aynı dörtlü 80'lerde yeniden gençliklerinin favori mekanı olan otelde bir araya gelir. İçlerinden birinin öldürülmesiyle başlayan trajedi ise nerdeyse yarım asırlık sırların açığa çıkmasına ve bu garip ilişkiler zincirinin çözülmesine neden olacaktır.

 

Çekimlerin başlamasından kısa bir süre sonra, tiyatromuzun genç yeteneklerinden Arda Kanpolat'ın filmin setinde intihar etmesi, Kalbin Zamanı filmiyle ilgili unutulmaz trajedilerden biri olarak kalacak.

 

Balalayka'dan dört yıl sonra Ali Özgentürk'ü sinemaya döndürmüş olması bir yana, Kalbin Zamanı Türk sinemasına bir ilk daha kazandırdı ve filmin açılış ve kapanış sahnelerinde Alfred ve Agatha isimli bir animasyon kullanıldı

-------------------

 

Meleğin Düşüşü (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2192-meleginposteri.jpg

 

 

Oyuncular

 

Tülin Özen (Zeynep) , Budak Akalın (Selçuk) , Musa Karagöz (Müfit) , Engin Doğan (Mustafa) , Can Kolukısa (Selçuk'un babası) , Yeşim Ceren Bozoğlu (Funda) , Özlem Turhal (Nilgün) Babasının tacizlerine katlanmak zorunda kalan Zeynep, bir otelde temizlik işçisi olarak çalışmaktadır. Aynı otelde görevli olan Mustafa, Zeynep'le yakınlık kuran tek kişidir. İçinde bulunduğu cehennemden nasıl çıkacağını bilemeyen genç kız Mustafa'nın ona olan ilgisine kayıtsız kalamaz.

 

Selçuk karısını kaybetmiştir. Yoğun suçluluk duygusuyla yaşamı katlanılmaz bir haldedir. Karısının kıyafetleriyle dolu bir bavul, adamın hayatını değiştecek anahtarın ta kendisidir.

 

Yıllar sonra, eğitimini aldığı sinemaya Herkes Kendi Evinde ile dönerek beğenileri üzerine toplayan Semih Kaplanoğlu'nun son filmi.

-------------------

 

Mustafa Hakkında Herşey (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1935-mustafahakkindahersey.jpg

 

 

Oyuncular

 

Fikret Kuşkan (Mustafa) , Nejat İşler (Fikret) , Şerif Sezer (Mukadder) , Arda Seçgün (Kerem) , Zeynep Eronat (Selda) , Borgahan Gümüşsoy (Mustafa'nın Çocukluğu) , Kutay Köktürk (Kenan) , Başak Köklükaya (Ceren) Mustafa'nın örnek bir yaşamı vardır. İyi bir işi, mükemmel bir eşi ve dünya güzeli bir çocuğu. Fakat bu eşsiz yaşamı bir kazayla aniden darmadağın olur. Karısı yabancı bir adamla trafik kazası geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Sır dolu yabancı ise hastaneye kaldırılır.

 

Mustafa karısının adamla olan ilişkisini öğrenemek için çılgınca bir plan yapar. Fikret adını taşıyan genci kaçırıp şehirden uzak bir yere götürür, böylece karısının gizli yaşamı hakkındaki detayları zorla da olsa öğrenecektir. Fakat bu gerilim dolu ilişki sonucu kendi hakkında da bazı gerçeklerin farkına varacaktır. Ve olaylar kısa sürede kontrolden çıkar!

--------------

 

Neredesin Firuze (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1922-neredesinfiruze.jpg

 

 

Oyuncular

 

Haluk Bilginer (Hayri) , Özcan Deniz (Ferhat) , Demet Akbağ (Firuze) , Cem Özer (Orhan) , Şebnem Dönmez (Melek) , Ruhi Sarı (Seyfi) , Ragıp Savaş (Melih) , Uğur Uludağ (İbrahim) , Janset (Sibel) , Güner Özkul (Neval) , Ahu Türkpençe (Ayşen) Hayri ve Orhan piyasaya sürdükleri başarısız kasetler sonucu borç batağında olan iki müzik yapımcısıdır. Sansar isimli menajerin "genç yetenek" diye lanse ettiği, o sıralar Almanya'da yaşayan Ferhat ile irtibata geçerler.

 

Telefonda şarkı söylettikleri Ferhat'ın sesini çok beğenirler ve acil bir eylem planı oluştururlar: Ferhat gelecek, altyapıyı söyleyecek, kasetten gelen paralarla borçlar ödenecek ve düze çıkılacaktır...

 

Plan hayata geçtikten sonra, ofise Firuze isimli gizemli, kararlı ve zengin bir kadın gelir. Ferhat'ı televizyonda seyretmiş ve çok beğenmiştir. Parası olduğunu ve Ferhat'a yatırım yapmak istediğini söyler...

------------------

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okul (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/1787-okulbig.jpg

 

 

Oyuncular

 

Nehir Erdoğan (Güldem) , Burak Altay (Gökalp) , Berk Hakman (Ersin) , Cem Kılıç (Burak) , Sinem Kobal (Şebnem) , Melisa Sözen (Ceyda) , Ahmet Mümtaz Taylan (Müdür Vedat Bey) , Deniz Akkaya (Felsefe Hocası Alev) , Ali Sunal (Matematk Hocası Alparslan) , Emre Kınay (Din hocası Kemal) , Barış Yıldız (Umut) , Caner Özyurtlu (Ediz) , Deniz Güngören (Orçun) , Serdar Deniz (Giz) , Raga Oktay (Sülo) , Hamdi Alkan (Müfettiş) Doğu Yücel'in Hayalet Kitap romanından uyarlanan Okul, kitapta yer alan olayları bir lise ortamına aktarıyor. Film ÖSS'ye hazırlanan ve tüm zamanını sınav çalışmalarına ayıran bir grup gencin hikayesini anlatıyor. Aniden hayatlarına giren bir hayalet, küçük oyunlarla gençleri kışkırtmaya ve korkutmaya başlar. Onun tehditlerinden etkilenenler ise sadece öğrenciler değildir.

 

Okulun hepsi birbirinden ilginç öğretmenleri de bu oyunların kurbanına dönüşür. Bütün bu hayalet hikayesinin kökeninde ise olayların başlangıcından bir yıl önce intihar eden bir arkadaşları bulunmaktadır...

 

Yönetmenliğini Taylan Biraderler'in, prodüktörlüğünü Sinan Çetin'in üstlendiği filmin senaryosu da, romanın sahibi Doğu Yücel'e ait. Bir lisede geçen filmin yaratık tasarımları ise çizgi romancı Galip Tekin tarafından yapılmış.

------------------

 

Papatya İle Karabiber (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2131-papatyakarabiber-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Sibel Can (Papatya) , Alişan (Karabiber) , Müjdat Gezen (Cümbüşçü Mahmut) , Bulut Aras (Burhan Bey) , Durul Bazan (Ömer) , Taner Barlas , Eylem Şenkal , Ateşböceği Ercan , Mine Soley , İlhan Daner , Merih Akalın Güzeller güzeli Papatya ile O'nun çocukluktan beri aşık olduğu Karabiber'in umut, heyecan, hayal kırıklıkları, şöhret ve kara sevda dolu hayatlarının öyküsü.

 

Papatya kendisi kadar sesi de güzel olan, dans ederek ve şarkı söyleyerek hayatını kazanan bir genç kızdır. Karabiber ise Papatya'nın babası cümbüşçü Mahmut'un saz ekibinde klarnet çalmaktadır. Çocukluklarından beri birbirini tanıyan ve seven bu iki gencin bir gün evleneceğine herkes inanmaktadır. Ancak hayat iki gönül bir olunca samanlık seyran olur misali kolay değildir gençler için. Mahallenin belalısı Ömer Papatya'nın peşini bırakmaz bir türlü. Her fırsatta Papatya'yı sıkıştıran, tehditler yağdıran Ömer genç kızı hayatından bezdirmiştir. Ömer'den korkmamasına rağmen Karabiber'in başına kötü şeyler geleceğinden korkan Papatya olayları kimseye duyurmamaya çalışsa da mahallede her gün yeni bir kavga yaşanır.

 

Bu standartları düşük ama mutlu yaşam Papatya'nın özel bir davette şarkı söylemesine kadar devan eder. Davete katılan konuklardan gazinocu Burhan Papatya'daki güzellik ve yeteneği keşfedince O'nu assolist yapmaya karar verir. Burhan'ın peşine takılıp şöhret kapısını aralayan Papatya için hayat bir daha eskisi gibi olmayacaktır. Tüm servetine ve popülerliğine rağmen gerçek dostlarını en çok da Karabiber'i özleyen Papatya, hem O'na aşık olduğunu söyleyip tacizlerde bulunan Burhan'dan kurtulabilmek hem de gerçek aşkına dönebilmek için eski dünyasına kaçmaya karar verir.

 

Bir dönem Türk sinemasında hit olmuş Gırgıriye serisini andıran yapımda orijinal filmden sadece bir oyuncuyu, Müjdat Gezen'i izleme şansı buluyoruz.

---------------

 

Simbiyotik (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2381-simbiyotik-b.jpg

 

 

Oyuncular

 

Taylan Özgür Ölmez , Ece Dizdar , Emsal Özaksun , Harun Özakıncı , Ersin Aycan Taylan yetenekli fakat olanakları sınırlı bir şarkıcı adayıdır. Özel bir üniversitede şan bölümü kazanınca hayatının değişeceğini zanneder fakat ödemesi gereken para çok yüksektir. Sinema hocası Harun, Taylan'a sahip çıkar ve okulun peşinatını öder, daha sonra da kendisine kaset yapması ve klibi için yardımcı olacaktır.

 

Harun ve Taylan'ın hayatında herşey hızla değişmeye başlar. Harun, arkadaşları Emsal ve Ersin'in nikahında sevgilisi Ece ile evlenmeye karar verir ve evlenir. Taylan kendisine bir yapımcı bulur ve Uludağ'da sahneye çıkmaya başlar. Tüm karakterler, Taylan'ın kasedi için düzenlenen basın toplantısından sonra Uludağ'da biraraya gelir ve kayak yapmaya giderler. Kayakta Taylan kaybolur, bulunduğundaysa donarak ölmek üzeredir ve doktor yapılabilecek hiç bir şey olmadığını söyler. Tabi tıp dışı olasılıklar düşünülmüyorsa"¦

 

Simbiyotik'in dramatik kurgusundaki en önemli özellik, filmin baştan sona gerçek zaman tekniğiyle çekilmiş olması. Zamansal değişimlerin, birebir oyunculardaki fiziksel değişikliklerle yansıtıldığı filmde, Harun Özakıncı'nın kendi atölyesinde yetişmiş ve henüz tanınmayan birçok oyuncu rol alıyor.

------------------

 

Yazı - Tura (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2128-yaziturapst.jpg

 

 

Oyuncular

 

Kenan İmirzalıoğlu (Hayalet Cevher) , Olgun Şimşek (Şeytan Rıdvan) , Bahri Beyat (Cemil) , Engin Günaydın (Sencer) , Teoman Kumbaracıbaşı (Teo) , Erkan Can (Firuz) , Settar Tanrıöğen (Zeyyat) , Mizgin Kapazan (Şefika) , Levent Can (Hamit) 1999 yılına dönüyoruz. 3 ayrı görsel ve kültürel atmosferde geçen, birbirine dolanmış iki ayrı öykünün bileşkesi bu. Göremeli futbolcu Şeytan Rıdvan ile İstanbullu Hayalet Cevher'in tek ortak yanı vardır; birlikte yaptıkları askerlik. Güneydoğu'da birlikte savaşmış, silah arkadaşlığı yapmışlardır.

 

Rıdvan'ın da, Cevher'inde askerden sonrası için farklı hayalleri vardır. Farklı toplumsal değerlerin, folklörün bu iki Türkiyeli insanı da hayatın içine dönerler dönmesine, ama artık aynı insanlar değildir onlar: Mayın tarlasında bacağını kaybetmiş olan Rıdvan, Göreme'deki futbol sahasına ancak boynu bükük çıkacaktır. İstanbul'daki karmaşaya artık sağ kulağı olmadan gelen Cevher'i ise yine büyük bir üzüntü beklemektedir. Depremde göçük altında kalan babasının acı anısı...

 

Usta oyuncu Uğur Yücel'in yazdığı ve yönettiği bir film. 35mm yerine dijital çekilmiş. Zaten klasik bir sinema diline de sahip olmayan bir yapım. Yücel, izleyenleri rahatsız etmekten, filmden sonra da rahatsız etmeye devam etmekten çekinmediğini söylüyor

--------------------

 

Şans Kapıyı Kırınca (2004)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2288-sanskapiyikirinca-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ferhan Şensoy (Kuddusi-Presidente Carlos) , Asuman Dabak (Nermin) , İlkay Saran (Lezize) , Rasim Öztekin (Hose Ricardo) , Zeki Alasya (Peder Alfonso) , Ayça Tekindor (Prenses Maria) , Alev Gezer (Ebru) , Fethi Kantarcı (Ya-man) , Necmi Yapıcı (Ercan) , Sinan Çetin (Hotel Bonita Cocierge) , Doğa Rutkay (Hostes) , İpek Tuzcuoğlu (Uçak yolcusu) , Mehmet Ali Alabora (Uçak yolcusu) , Tamer Karadağlı (Pilot) Yurdum ailesi izlenme rekorları kıran Şans Kapıyı Kırınca adlı yarışma programına katılır. Kazandıkları takdirde bir çok pahalı hediyenin sahibi olacaklardır. Bu önemli görev evin reisi olarak Kuddusi Yurdum'a düşer.

 

Kuddusi'nin eline bir kalori tablosu verilir, yapması gereken burada yazılan kalori değerlerini ezberlemektir. Çalışır, uğraşır ve en sonunda hepsini ezberler. Yarışma günü, bütün aileyi heyecanlı bir bekleyiş sarar ve herkes dualara sarılır. Başarılı bir şekilde başlayan Kuddusi son maddeye gelince takılır. Ağzından yanlış cevap çıkınca da yarışmayı kaybederler. Bütün aile hayal kırıklığına uğrar. Ama onları bekleyen iyi bir haber vardır. Teselli armağanı olarak, daha önce ismini hiç duymadıkları, Barbunya Adası'nda, bir haftalık tatil kazanmışlardır.

 

Yakın bir yerlerde sandıkları ada, Karayib Denizi'nde, Küba açıklarında bir adacıktır. Curcuna başlar.

 

Filmde Barbunay Adası için özel bir dil bile kullanmılmış: Barbunyaca"¦

------------------

 

Anne Ya da Leyla (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3074-anneleyla-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Turgay Başyayla , Oğulcan Gezgin , Aylin Coşkun , Müge Oruçkaptan , Şehnaz Dilan , Orhan Aydın , Özcan Varaylı , Bülent Polat , Ahmet Fırat Kerem... Annesiz 10 yaşında bir çocuk. Ruhu fazla dayanamaz küçük yaşta bu ağır sarsıntıya. Bir haber almak ister artık annesinden. Nerdedir, kimlerledir, neden arayıp sormaz biricik oğlunu? Babasına yalvarışları fayda etmez, dadısı bir resim sıkıştırır eline annesi diye. Evini terk eder, düşer Beyoğlu sokaklarına. Kararlıdır annesini bulacaktır.

 

Mecnun... Çocukluk aşkı Leyla'dan haber alamamıştır yıllarca. İçini yakan bu aşk sevgilin pavyona düştü diyenlerin sözleriyle dayanılmaz olur. Soluğu Beyoğlu'nda alır. Her yere girip çıkacak Leyla'sını bulacaktır.

 

Beyoğlu... İstanbul'un en karmaşık semti, en renklisi ya da en siyahı... Arka sokaklarından birinde karşılaşır Kerem ve Mecnun. Kerem'in sıkı sıkı tuttuğu resim düşüverir koynundan. Mecnun fotoğraftaki yüzü görünce gözlerine inanamaz. Leyla'dır, bu yüzü nasıl unutur? Genç adam artık çocuğu bırakamaz. Sevdiği gerçekten evlenmiş olamaz. Peki ya Kerem... Hayallerindeki annesi yıllarca onu kandırmış mıdır? Ya İstanbul... Gerçek Leyla'yı nerelere saklamıştır?

 

Annesini arayan bir çocukla sevdiğine kavuşmayı bekleyen genç bir adamın, Beyoğlu'nun arka sokaklarından birinin hikayesi Anne ya da Leyla...

-----------------

 

Ayın Karanlık Yüzü (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2540-ayinkaranlikyuzu-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Alabora , Ali Poyrazoğlu , Sanem Çelik , Metin Belgin , Eser Ali , Mustafa Alabora , Hikmet Körmükçü , Özdemir Çiftçioğlu , Katerina Moutsatsos , Turgay Tanülkü Cezaevinden kaçan dört mahkum bir adaya sığınırlar. Banka hortumculuğundan tetikçiliğe kadar uzanan çeşitli suçlardan hüküm giymiş bu mahkumlar hep birlikte adada yaşamaya başlarlar. Zaten yeterince karmaşık duygular içinde olan grubun bir üyesi, adalı bir kadına aşık olunca işler iyice sarpa sarar.

 

Yönetmen Biket İlhan' ın Kayıkçı filmden tam yedi yıl sonra çektiği son filmi Ayın Karanlık Yüzü 24. İstanbul Film Festivali' nin Ulusal Yarışması' na katıldı. Bu filmde, yönetmenine göre, "kaybedenler"in ama ne olursa olsun kazanacakları için tutkularından vazgeçmeyen insanların hikayelerine tanıklık ediyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Babam ve Oğlum (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2754-babamveoglum-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Fikret Kuşkan (Sadık) , Çetin Tekindor (Hüseyin Efendi) , Hümeyra (Babaanne) , Şerif Sezer (Küs Teyze) , Özge Özberk (Sadık'ın sevgilisi) , Binnur Kaya (Hanife) , Ege Tanman (Deniz) , Yetkin Dikinciler (Amca) Deniz, yedi yaşında tam bir şehir çocuğudur. 80 darbesinde annesini kaybetmiştir ve İstanbul'da babasıyla yaşamaktadır. Günün birinde babası, Sadık'la beraber Ege'deki ufak bir kasabaya doğru yola çıkar. Böylece dedesi Hüseyin Efendi'yle tanışır.

 

Hüseyin Efendi okuması için İstanbul'a yolladığı oğlu Sadık'ı politik olaylara karıştığı için evlatlıktan reddetmiştir. Babasıyla yıllardır dargın olan Sadık, istese de istemese de, doğduğu topraklara dönmek zorundadır çünkü oğlunu emanet edebileceği tek kişi kendi babasıdır.

 

Deniz bir yandan alışık olmadığı kasaba hayatına uyum sağlamaya çalışırken, diğer yandan da büyüklerin arasında olup bitenleri deşifre etmeye çalışır. Bu sevimli ufaklık ailenin yıllardır içine gömdüğü acılarla yüzleşmesine sebep olacak, baba ve oğul arasındaki buzları yavaş yavaş eritecektir.

 

Ülkemizin genç yönetmenlerinden Çağan Irmak yine kendisine ait olan bir hikayeyle, Türkiye'nin 80'li yıllarına sevimli bir çocuğun gözlerinden bakıyor.

-------------------

Banyo (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2752-banyo-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Selçuk Yöntem , Demet Evgar , Janset , Burak Sergen , Sermiyan Midyat , Seray Sever , Arda Kural Evin en mahrem köşesi olan banyo, meraklı gözler tarafından izlenmeye başlanırsa neler olur? Ya da insanın en özel zamanlarının geçtiği bu mekandaki sırların ikinci bir kişi tarafından fark edilmesi nelere sebep olabilir?

 

Mustafa Altıoklar' ın son filmi Banyo' da üç ayrı çiftin yaşadıkları gözler önüne seriliyor. Kadın-erkek arasındaki anlaşılmaz savaşlar, ihanetlerin gizli kalmışlıkları, ses etmeden büyüyen bencillikler, erotizmle süslenmiş acılar başka bir pencereden, bir banyonun penceresinden, çıkıp kameralara yansıyor.

 

Aynı isimli bir tiyatro oyunundan uyarlanan film, ilişkilerdeki çıkmazları, gel gitleri ve insanın en gizli hislerini bir evin en mahrem mekânı olan banyosunda gözler önüne seriyor.

-----------------------

 

Çalıntı Gözler (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2982-calintigozler-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Vesela Kazakova (Ayten) , Valeri Yordanov (Ivan) , Nejat İşler (Kardeş) , Itzhak Finzi (Büyükbaba) , Iliana Kitanova (Kadın doktor) , Stoyan Aleksiev (KGB memuru) , Maria Kavardjikova (Valya) Bulgar vatandaşı müslüman bir kadınla, müslüman olmayan bir erkeğin garip, imkansız ve sıradışı aşkını hikayesi.

 

İvan, Bulgaristan Türklerinin asimile edilmesi için yapılan isim değiştirme işlemlerini yapmaktadır. İsim değişikliğini onaylamak için gereken damgalardan da sorumludur. Öğretmen olan Ayten, bu mühürleri çalarak kendince, bu asimilasyona karşı tavrını koyup işlemleri sekteye uğratmak çabasındadır. Beklenmedik anda gerçekleşen bu olay ikisi için de bir ilişkinin başlangıcı olur.

 

Ivan ya Ayten'in adını değiştirecek ya da sonuçlarına katlanacaktır. Kader ağlarını örerken, bir gösteri sırasında Ayten'in çocuğu gruba müdahale eden özel kuvvetler tarafından öldürülür. Göstericiler arasında olan İvan şoka girer. Yatırıldığı hastanede hafızasının silinmesine karar verilir. Ayten de aynı hastanede gözetim altında tutulur. Hastanede birbirileri ile yakınlaşmaya başlayan İvan'la Ayten eskinin düşmanlıklarını sevgiye dönüştürürken, Aytenin ağabeyi Türkiye'den döner.

 

Son dönemin gözde oyuncularından Nejat İşler'in de rol aldığı bir yapım.

------------------------

 

Cenneti Beklerken (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3259-cenneti-bb.jpg

 

 

Oyuncular

 

Serhat Tutumluer , Melisa Sözen , Mesut Akusta , Nihat İleri , Mehmet Ali Nuroğlu , Rıza Sönmez , Numan Acar , Bülent İnal , Altan Erkekli , Ahmet Mümtaz Taylan , Mustafa Uzunyılmaz 17. yüzyılın tarihsel dokusunda, İstanbul'dan Anadolu'ya uzanan büyüleyici bir aşk masalı Cenneti Beklerken. Özel bir görev için Anadolu'ya gönderilen nakkaş Eflatun, her bir parçası ayrı bir kültürün taşıyıcısı olan bu topraklarda dolaşırken sanatını da bu kültürlerle besler.

 

Ama beslenen sadece sanatı olmayacaktır. Bu uzun yolculukta tanıştığı Leyla ile yaşayacağı aşk, hem oldukça gizemli bir maceranın içine sürüklenmesine neden olacak hem de hiç bilmediği gerçeklerle yüzleşmesini sağlayacaktır.

 

Osmanlı'nın görkemli ve tam bir kültürel karışımdan ibaret olan tarihinin etkiliyici bir atmosferde sunulduğu Cenneti Beklerken, Derviş Zaim'in önceki filmlerinden de oldukça farklı bir yerde duruyor.

----------------------

 

Dabbe (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2838-dabbe-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ümit Acar , Kaan Girgin , Serdar Özer , Ebru Aykaç , Serhat Yiğit , Süha Tok , Zeynep Hasdal Çolakoğlu , Fulya Candemir , Sabri Tekinalp , Murat Seviş

Amerika'da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye'de de yaşanır. İzmir'de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

 

Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık'tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık'ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran'da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe'tül Arz'ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

 

Filmin yönetmeni, Japonya'da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu'da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.

 

-----------------

 

Dondurmam Gaymak (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3097-dondurmamgaymak-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Turan Özdemir (Ali Usta) , Gülnihal Demir (Canfeda) , İsmet Can Suda (Tingöz Kerim) , Ulaş Sarıbaş (Kamil) , Canberk Zaifoğlu (Çete) , Altuğ Sarıbaş (Çete) , Kadir Kapız (Çete) , Ali Dural (Çete) , Hüseyin Dural (Çete) , Alptuğ Şevik (Çete) 1990'lı yıllar. Ege'deki küçük bir kasabada dondurmacı olan Ali Usta, yakın çevresinin alaycı eleştirilerini duymazdan gelerek büyük dondurma şirketleriyle mücadele için kolları sıvar. Yerel televizyona reklam filmi çektirmenin yanısıra, kredi ile bir de motosiklet satın alır.

 

Motorun arkasına monte ettiği uydurma römorkuyla, peşinde dondurmaya aç ve çulsuz bir çocuk çetesi olduğu halde köyleri dolaşıp promosyona başlar.

 

Yüksel Aksu'nun, Muğla halkının içten katılımıyla gerçekleştirdiği bu samimi filmi, 25. İstanbul Film Festivali'nde de oldukça sıcak karşılandı ve Jüri Özel Ödülünü kucaladı.

------------------

 

DÛR (Uzak) (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2564-duruzak-poster.jpg

 

 

Filmde Kürmeş köyünde, genç kuşağın büyük şehirlere ve Avrupa'ya göç etmesiyle gittikçe yalnızlaşan yaşlı nüfusun ve göç ettikleri kentlerde köy özlemine gömülen gençlerin yaşadıkları konu ediliyor.

 

Kazım Öz, doğup büyüdüğü Tunceli-Pertek'te "göç ve sonrası" teması üzerine çektiği filmi Dûr ile Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali'nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

 

---------------------

 

Dün Gece Bir Rüya Gördüm (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2878-ruyagordum-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Pelin Batu , Emre Kınay , Arzu Yanardağ , Fikret Hakan , Yıldırım Bezayıt , Serap Ezgü , Nebahat Çehre , İstemi Betil , Yeşim Gül Akşar , Mustafa Turan Deniz bilgisayar mühendisi olan genç ve aşık bir adamdır. Yaşadığı küçük yerden kalkıp İstanbul'a gelmiştir ve kendi dünyasının doğruları ile yaşamaktadır. Aşık olduğu Lale ise madde bağımlısı genç bir kadındır. Rüya mı gerçek mi olduğu kestirilemeyen bir gecenin sonunda beraber uyanırlar. Deniz'in hayalini kurduğu ve sevdiği kadınla yanyana olması onu gerçekten çok şaşırtır.

 

Bir aşk hikayesini konu alan filmde beklenmedik bir şekilde tamamen değişen, aşk yüzünden değişen hayatlardan biri anlatılıyor. En özel duygusunun hayat bulması Deniz'i hiç uyanmak istemeyeceği bir rüyada mı yoksa gerçeğin tam ortasında mı yakalıyor?

----------------

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Döngel Karhanesi (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2798-dongel-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Metin Akpınar , Ahmet Uğurlu , Şenay Gürler , Goncagül Sunar , Şebnem Sönmez , Fadik Sevin Atasoy Bir genelev sahibi olan Bertan Bey, işyerine renk katmak için dışardan kızlar getirir. Ama yasal olmayan yollardan gelen bu Rus hanımlar aniden ortadan kaybolur. Bütün işletme ailesini bir panik alır. Çünkü Rus mafyası borçlarını almak için her an kapıyı çalmak üzeredir. Ama ortada ne para vardır, ne de kızlar...

 

Tek çare vardır: Bankadan kredi alarak borcu ödemek. Mafya belasından bu şekilde kurtulurlar ama sırada bankanın ödeme günü vardır. Borç ödenemez ve iş yerinin sahibi banka oluverir. Bertan ve çalışanları derin bir sükunete gömülür. Sessizlik Ankara'dan gelen şok bir haberle bozulur. Bu kez de banka el değiştirmiştir. Devletin el koyduğu bankanın elinde olan işyerlerinden bazıları satışa çıkarılır. Bunların en başında da "Döngel" vardır. Ama işletmenin daha fazla kâr etmesi ve bütün borçlarını kapatması gerekmektedir.

 

Filmde Metin Akpınar ve Ahmet Uğurlu gibi usta oyuncuların yanı sıra, son zamanların en renkli isimlerinden, Zekeriya Beyaz da rol alıyor.

----------------------

 

Eve Dönerken (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2690-evedonerken-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Stathis Papadopoulos , Theodora Tzimou , Yannis Stankoglou , Minas Hatzisavvas , Arto Apartian Giannaris, Eve Dönerken'i 1999'da Kuzey Yunanistan'da yaşanmış gerçek bir olaydan kurgulamış. Arnavutluk kökenli bir adam şehirlerarası bir yolcu otobüsünü rehin alır ve yolcuları bırakmak için 500.000 Euro fidye ister.

 

Elinde otomatik bir silah ve el bombası bulunan adamın para dışında istediği bir şey daha vardır: sorunsuz olarak Arnavutluk'a geçişinin sağlanması. Kısa zamanda polis tarafından kuşatılan otobüste ölüm kalım pazarlığı başlar. Başlarda sert görünmeye çalışan eylemci kısa süre sonra yumuşar ve yedi kişi hariç otobüsteki tüm rehineleri serbest bırakır.

 

Eve Dönerken'de Giannaris Amerikan aksiyon filmlerini aratmayacak bir tema yakalamış. Tansiyon her ne kadar Hollywood gerilimlerindeki kadar yüksek olmasa da özellikle diyaloglar, Yunan-Arnavutluk ilişkilerini ve insan doğasını oldukça iyi yansıtıyor.

------------------------

 

Gelibolu (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2469-gelibo.jpg

 

 

Oyuncular

 

Jeremy Irons (Anlatıcı) Birbirine uzak coğrafyadaki üç ülke için Birinci Dünya Savaşı'nın en can alıcı ayları Çanakkale savaşında yaşandı. Yeni Zelandalı, Avustralyalı ve Türk askerler aslında olmaması gereken bir savaşta sayısız kayıplar verdiler. Dünya ise gelmiş geçmiş en büyük çıkartma hareketlerinden birinin yenilgisine sahne oldu.

 

Hititler ile adından söz ettiren Tolga Örnek'in, yazıp yönettiği, yapımcılığını üstlendiği belgesel film bizi geçen yüzyılın en önemli dönemeçlerinden birine götürüyor.

----------------

 

Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2894-hababam3bucuk-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Erbil , Seda Sayan , Şafak Sezer , Peker Açıkalın , Cengiz Küçükayvaz , Melih Ekener , Kibariye , Hakan Yılmaz , Dost Elver , Sümer Tilmaç , Zihni Göktay , Hamit Haskabal , Tuncay Akça , Deniz Oral , Seçkin Piriler , Halit Akçatepe , Mehmet Ali Alabora Askerliğini bitiren Hababam Sınıfı yuvasına geri döner. Bir türlü iflah olmayan sınıf, Çamlıca Lisesi'nin müdür ve öğretmenlerini yeniden çileden çıkarmak üzeredir.

 

Okul müdürü Deli Bedri Hababam Sınıfı'nı bu kez kesin göndermek niyetindedir. Karısı Deli Bedriye ve oğlu ile beraber okula taşınır. Türlü numaralarla onlardan kurtulmaya kararlıdır. Deli Bedriye'yi de çok geçmeden düşmanları arasına katan Hababam Sınıfı'nı yeni sürprizler beklemektedir. Okul koridorlarında yeni bir kovalamaca başlar.

 

Kadrosunu yeni isimler katarak vazgeçilmez karakterleri ile yoluna devam eden film, bu kez korku ve komediyi aynı anda yaşatmayı hedefliyor.

-------------------

 

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2994-hacivatkaragoz-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Haluk Bilginer (Karagöz) , Beyaz (Hacivat) , Ragıp Savaş (Orhan Gazi) , Levent Kazak (Dimitri) , Ayşe Tolga (Nilüfer Hatun) , Ayşen Gruda (Ana) , Altay Özbek (Çoban) , Hasan Ali Mete (Küşteri) , Serdar Gökhan (Köse Mihal) , Şebnem Dönmez (Ayşe Hatun) , Güven Kıraç (Pervane) 14.yüzyılda Bursa'dayız... Anadolu'daki Moğol tehlikesi fırtınalar estirirken halkın büyük bir kısmı kaçmakta ve Bursa'ya yerleşmektedir. Üstelik sedece halk değil, çeşitli devletlerin ve beyliklerin liderleri de bu kente sığınır. Dinleri, dilleri apayrı olan insanların bir arada yaşadığı Bursa karmakarışık bir yer olurken Osmanlı da, İmparatorluğu'nun ilk tohumlarını atmaktadır.

 

Karagöz ve Hacivat'ın hikayesi de burada başlar. Akıllı ama cahil, sinirli ama komik Karagöz, kendisinin tam tersi olan zekasını fırsatçılığı ile birleştirip her işten sıyrılan Hacivat ile tanışır. Orhan Gazi'nin adına yapılan caminin inşaatında beraber çalışmaya başlarlar. Ama yaptıkları işten çok, mizah yönü kuvvetli sohbetleri hemen farkedilir. Atışmaları sırasındaki komiklikleri o kadar ünlü olur ki, davetten davete koştururlar, gülmek isteyenlerin gönlünü yapmak için.

 

Şöhretin bedeli şimdi nasıl ağırsa o yıllarda da bundan farksızdır. Hacivat ve Karagöz'ün hem güldüren hem düşündüren diyaloglarından rahatsız olanların kahramanların kaderini değiştirmeleri hiç de zor olmayacaktır.

-----------------

 

Hırsız Var (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2137-hirsizvar-poster.jpg

 

 

Oyuncular

 

Haluk Bilginer , Mehmet Ali Erbil , Birol Ünel , Dost Elver , Haldun Boysan , Gamze Özçelik , Gülse Birsel , Fatih Akın , Dost Elver , Mustafa Turan , Haktan Pak , Suna Pekuysal Mafya, moda, magazin, medya ve finans dünyasının önde gelen isimlerinin yolları, bir gece rastlantı sonucu kesişir.

 

Uzlaşma'nın yönetmeni Oğuzcan Tercan'ın 13 yıl aradan sonra çektiği "Hırsız Var"da uzun zamandır sinemada göremediğimiz Suna Pekuysal da bankada tüm birikimini batırmış bir emekli olarak karşımıza çıkıyor.

-----------------

 

Keloğlan Kara Prens'e Karşı (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2796-keloglan-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Erbil (Keloğlan) , Özcan Deniz (Kara Prens) , Petek Dinçöz (Cankız) , Ahu Türkpençe (Balkız) , Bülent Polat (Cankuşoğlan) , Gazanfer Özcan (Padişah) , Nükhet Duru (Makarena) , Ayşen Gruda (Sultan) , Hakan Bilgin (Kılbil) , Ekin Türkmen (Külkedisi) , Sinemis Candemir (Pamuk Prenses) Masal kahramanı Keloğlan'ın İyilikler Ülkesi'nin prensesi Cankız'a aşık olduğunu bilmeyen yoktur.O'nun kalbini kazanabilmek için bütün saflığı ve iyi niyetiyle yollara düşer. Komşu kızı Balkız'ın aşkını kendi sevdası uğruna farkedemez.

 

Cankız'ın da aklı fikri Kara Prens'tedir. Ailesi kızlarının böyle kötü birisine aşık olmasına çok üzülür. Kara Prens de Cankız'ın duygularını karşılıklısız bırakmayınca bu aşkı tek önleyecek olan bizim Keloğlan'dan başkası değildir.

 

Balkız da aşkını kalbine gömerek Keloğlan'ı Kara Prens'e karşı gösterdiği mücadelede yalnız bırakmaz. Bunun için erkek kılığına bile girmekten çekinmez. İyilerin ve kötülerin savaşına bir de aşk eklenince macera dolu bir serüven başlar.

--------------------

 

Korkuyorum Anne (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2941-korkuyorumanne-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Ali Düşenkalkar (Ali) , Işıl Yücesoy (Neriman) , Köksal Engür (Rasih) , Şenay Gürler (İpek) , Arzu Bazman (Ümit) , Turgay Aydın (Keten) , Aydoğan Oflu (Aytekin) , Bülent Emin Yarar (Kasap) , Ozan Uygun (Çetin) , Esra Bezen Bilgin (Selvi) Bol karakterli hikayesi ile insanlığın evrensel bir resmini çizmeye çalışan bir film Korkuyorum Anne. Eski bir apartman dairesinde, ekseninde bir kaza sonucu hafızasını kaybetmiş Ali Düşenkalkar'ın bulunduğu birbirinden değişik karakterler. Hafıza kaybı ile beraber insan olmayı yeniden keşfediyor Ali ve etrafında yaşayanlarda bu serüvenden etkilenip kendi insanlıklarının farkındalığına ulaşıyorlar. Filmin yan hikayesi ise elden ele dolaşan bir kayıp yüzüğün hikayesi.

 

Bol ödüllü olmasına rağmen uzun zaman vizyon izleyicisi ile buluşamamış bu film, dönemin diğer Türk filmlerinden oldukça özgün ve öncü bir yönetim stili ile ayrılıyor. İnsan olma hali bir vücudun parçaları gibi bölünüp, filmin finalinde tekrar bir araya getiriliyor sanki...

------------------

 

Kısık Ateşte 15 Dk (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/3054-KisikAteste15Dakika.jpg

 

 

Oyuncular

 

Metin Akpınar (Resul) , Haluk Bilginer (Muhtar) , Ata Demirer (Güngör) , Özkan Uğur (Fazıl Bir) , Eyşan Özhim (Kader Sayar) , Janset (Pelin) , Cezmi Baskın (Marcel) , Aysun Kayacı (Yasemin) , Erhan Yazıcıoğlu (Adnan Arsev) , Ali Sunal (Erhan) "Le Chic" adlı bir Fransız restoranında 15 dakika içinde gelişen ve tamamına eren olayların aktarıldığı "Kısık Ateşte 15 Dakika"; uzun zamandır biraraya gelmesi beklenen iki büyük tiyatrocuyu, Metin Akpınar ve Haluk Bilginer'i buluşturuyor. Cinayetten hapis yatmış kör bir heykeltraş olan Resul'ün, ünlü oyuncu Kader'in, Kader'i filminde zorla oynatmak için canlı bombaya dönüşen çatlak yönetmen Fazıl Bir'in, sanat müziğinin çileli emekçisi Güngör'ün, Güngör'ün bir kaybedene dönüşmesini sağlayan beceriksiz menajer Muhtar'ın yolları sıradan bir restoranda kesişir ve sıradışı olaylar patlak verir. Birkaç dakika içinde kesişen hikayeler, şaşırtıcı bir finale doğru sürüklenir.

 

Yönetmenliğini kısa filmleriyle adından söz ettirmeyi başaran Neco Çelik'in yaptığı "Kısık Ateşte 15 Dakika"; incelikli bir senaryoya dayanan, çok az mekânda ve çok kısa bir süre zarfında geçen, Türk Sineması'nın pek el atmadığı, 40'lı yıllardaki Amerikan komedisi tarzına yakın duran yapısı ve sayısız konuk oyuncusuyla uzun zamandır beklenen bir komedi filmi"¦

------------------

 

Maskeli Beşler (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2797-maskelibes.jpg

 

 

Oyuncular

 

Mehmet Ali Alabora (Murat) , Cengiz Küçükayvaz (Kamil) , Melih Ekener (Zeki) , Şafak Sezer (Tezcan) , Peker Açıkalın (Bahattin) , Sümer Tilmaç (Salih) , Dost Elver (Tekin) Aynı yetimhanede büyüyen Süper beşli Tezcan, Bahattin, Murat, Zeki ve Kamil dışarı çıkınca bir çete kurarlar. Son zamanların en belalı çetesi olma niyetleri beceriksizlikleri ve türlü terslikler yüzünden bir komediye dönüşür.

 

Can dostlarından birinin çocuğu amansız bir hastalığa yakalanınca tedavi için gereken parayı bulmak bizim maskeli soyguncularımıza düşer. En ciddi ve belki de en gerekli soygunlarını gerçekleştirmek için planlar yapmaya başlarlar.

-----------------

 

O Şimdi Mahkum (2005)

 

http://beyazperde.mynet.com/images/film/2538-osimdimahkum-p.jpg

 

 

Oyuncular

 

Yavuz Bingöl (Karlıdağ) , Burhan Öçal (Numan) , Gökhan Özoğuz (Gökhan) , Levent Kazak (Levent) , Erkan Can (Kazım) , Zafer Algöz (Niyazi) , Fadik Sevin Atasoy (Katerina) , Ayça İnci (Suzan) , Ali Atay (Yiğit Çiftgör) , Melisa Sözen (Aylin) Askerliklerini bitiren üç arkadaş Levent, Gökhan ve Karlıdağ'ın hikayesi... Bir işte dikiş tutturamayan Levent senaryosunu kendi yazdığı bir sitcom çekmeye karar verir. Başrolde Gökhan' ın oynamasını ister. İş bu ya; başları bir şekilde, belaya girer ve kendilerini cezaevinde bulurlar. Sitcom'larının adı O Şimdi Mahkum gerçeğe dönüşmüştür.

 

Yerleştirildikleri koğuşta, askerlik arkadaşları Karlıdağ da vardır. Tekrar bir araya gelen arkadaşlar, hapishanede, daha önceden hiç tanık olmadıkları yaşamlar, insanlar ve olaylarla karşılaşırlar.

-------------------