Jump to content

ESP (Duyular-Dışı Algılama)/ESP(Extra-Sensory Perception)


Omulus

Önerilen Mesajlar

Duyular-dışı algılama, parapsikologların telepati, durugörü, prekognisyon gibi beş duyunun ötesindeki her türlü paranormal algılamaları belirtmek üzere kullandıkları bir terim olup, Türkçe’de DDA veya DDİ (duyular-dışı idrak) kısaltmasıyla, İngilizce’de ise ESP (extra-sensory perception) kısaltmasıyla ifade edilir.

Terim ilk kez 1870'de Sir Richard Burton tarafından kullanılmış, 1930'larda J.B. Rhine tarafından popüler hale getirilmişt

Psi enerji ya da psi etkisi Parapsikoloji alanında kullanılan bir terim olup, insanın paranormal yeteneklerinde sözkonusu olan gücü ya da etkiyi belirtmek üzere ortaya atılmıştır. Grek alfabesinin 23. harfi olan "psi", kimi filozoflarca "ruh" ya da "yaşamsal güç" anlamında kullanılan "psikhe" sözcüğünün ilk harfi olduğundan, Parapsikoloji'de ESP (duyular-dışı algılama) ve PK fenomenlerinin açıklanmasında kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Parapsikologlar yapılan deneme ve yanılmalar sonucunda insanın fizik bedeninin ötesinde fizik olmayan bir yanının bulunması gerektiğini ortaya koymuş bulunuyorlar. Parapsişik yeteneklerin, çeşitli zamanlarda, çeşitli araştırmacılar tarafından değişik isimlerle anılmış olan ve fizik kanunlarla açıklanamayan bir enerji alanı içinde gerçekleştiği düşünülmüştür. Eski Çin’de buna hayat enerjisi anlamında chi veya ki, Hint’de ise Prana, Çekoslavakya’da Psikotronik enerji ve günümüz parapsikolojisinde PSİ enerji adı verilmiştir. Bu hayat enerjisi her yerde mevcuttur ve her yanımızı sarmış durumdadır.

Psi enerji sadece beyne bağlı bir enerji değildir, bütünsel varlığımıza ait bir durumdur. İnsanın beyni dahil tümünden yayılan bir enerjidir. Bu konu üzerinde araştırmalar devam etmektedir. Ancak psi enerjinin fizik kanunlara tabi olmadığı anlaşılmaktadır. Fizik kanunlar nasıl bizim bir parçamızı oluşturuyorlarsa bu aşkın kısmımız da bizim bir parçamızdır. Onu fizik olarak duyularımızla göremezsek de varlığını hepimiz hissetmekteyiz. Psi yeteneği zaman ve mekanla sınırlı değildir. Fizik ortamda zaman ve mekan sınırlamalarımız vardır. Ancak bir durugörü medyomunun çevresiyle sınırlı olması mümkün değildir. O durugörü yeteneğiyle geçmişe de geleceğe de uzanılabilir. Telepatide de kilometrelerce uzağa gidilebilir ve neler düşündüğünü bilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...