Jump to content

Yeni Yılı Kutlamayın Bildirimleri


breathless

Önerilen Mesajlar

aslında nefret ederim böyle durumlarda bu tür başlıklar ya da bloglar yazmaya ama tepkisiz kalamayacağım

 

Bolu'da posta kutularına ‘Yılbaşını kutlamayın' bildirileri

 

 

 

BOLU, (DHA) 28 Aralık 2009

 

 

 

Bolu'da yılbaşının kutlanmaması için posta kutularına bildiri bırakıldı. Kim tarafından yazıldığı belli olmayan bildirilerde, yılbaşı gecesinde genç kızların namus ve iffetlerini kaybettikleri, ‘kafirlere benzememek' için yılbaşı gecesi eve sakız dahi götürülmemesi gerektiği, şarkılı- türkülü eğlenceli programların izlenmemesi istendi.

 

sizler kimsiniz nesiniz ki insanların iffeti ve namusunu düşünüyorsunuz? kime neyi nasıl dayatıyorsunuz? nerede ne zamanda yaşıyoruz. bu tür baskıları artık göz göre göre son derece cür'etkâr biçimde yapma haddini nerden alıyorsunuz? a cahil noel nedir yılbaşı (yeni yılın ilk günü) hala mı bilmiyorsun? hala mı zındıksın? hala mı bacak arasınd sın(çok özür dilerim)

 

bu olanları gerçekten benliğim ve insanlığım almıyor.. başımıza daha neler gelecek diyorum!!

 

konuyu yanlış yere mi açtım ki acaba :S

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni yıl kutlamayın diyen şu yobaz,gelişememiş,zihniyetsiz insanlardan nefret ediyorum.Abi böyle bir saçmalık olabilir mi ya ? Yeniyıl diyoruz,2012ye geçiş için ara dönemdeyiz,hadi bundan anlamıyorsunuz,yenilyıl demek yeni bir başlangıç,yeni bir sürü şeyin olup biteceği,çok önemli bir hadise.İnsanların yeniyıla girerken içinde bir heyecan,umut,mutluluk,sevinç,neşe vardır;Dostlarımızla ve ailemizle birlikte yeniyıla girmenin mutluluğu pahabiliçilemez..Kutlamamak,aşşağılamak sizin neyinize ? Böyle insanlar yüzünden çağımız gittikçe geriye gidiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kutlamayın efendim tabi! neden kutuluyosunuz ki yeni yılı! hem ne getiriyor kim yeni yıl. sadece yaşlanıyoruz biraz daha. biraz daha sıkıntıya batıyoruz, enflasyon daha da çıkıyor, herşeye zam geliyor, maaşlar düşüyor. neyini kutluycaz efendim yeniyılın! kutlamayın valla. en güzeli zaten bu! zaten bu yıl yedik yiyeceğimiz gaz bombasını, jopu! bi de bunun yeni yılı var... piiii... yok yok kutlamayın!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

root tebrik ederim cidden müttiş yaklaşmışsın. bizde zaten bu zorlama hakkında ah vah ediyorduk. bak ya şakkadanak anlamış..tebrik eder ellerinden sıkarım..

konuya bu bakış açıları beni cidden şaşırtıyor.

 

bende bildiri dağıtacağım "ramazanı yapmayın" "hristiyanlar pazarları toplaşmasın" felan diye bakalım neler oluyor.

 

burada söz konusu olan "toplum üzerine yapılmaya çalışılan korkutma çalışmaları, zihniyet yıkama çalışmaları ve özgür iradeye yapılmak istenen basitçe sinsice eylemlere tepki gösteriyoruz" daha kaç parantez açıp ifade etmem gerekecek o da ayrı bir soru..

dini tek ellerine alıp, eğitimsiz saf insanları tarihte karanlığa gömen ve din şudur budur, şu günah bu günah , onu yapma bunu yapma gibi diktelerle onlara dini yanlış öğreten molla, bağnaz ve korkunç din adamlarının günümüzde bu kadar basit bir şekilde dahi olsa hayatlarımıza müdahele etmek "istemelerine" tepkidir bu. aslında gerçekten dindar olan insanların bu tip davranışlara izin vermemeleri lazım. benim gibi ateist bir insan bile buna tepki verebiliyorsa toplum adına.....sevgiler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslami kesimin genel bakışı ;

 

''Soru:

 

Yılbaşı size neyi ifade etmektedir, İslamdaki yeri nedir; kültürümüzdeki yeri nedir? Yılbaşı münasebetiyle dindar oyuncak ve aksesuarcıların, "biz satmasak başkaları satıyor" düşüncesiyle Noel Baba oyuncakları, parti şapkaları, çam ağaçları satmaları caiz midir? Buradan elde edilen para helal midir?

 

Değerli Kardeşimiz;

 

Konuya birkaç yönden cevap vermek daha uygun olacaktır:

 

Cevap 1:

 

Bu konuyu iyi kavrayabilmek için önce şu ayet ve hadisleri göz önüne getirmek gerekir

 

1. "Iyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah`tan korkup sakının..." (Mâide, 5/2. )

 

2. "Zulum yapanlara en ufak meyil göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah`tan başka velileriniz de yoktur, sonra yardım da göremezsiniz. (Hûd, ll/113.)

 

3. "O (Allah) size Kitapta : "Allah`ın ayetlerine küfredildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze geçip dalıncaya dek onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz" diye indirdi. Doğrusu Allah münafıkların da, kâfirlerin de tümünü cehennemde toplayacaktır". (Nisâ, 4/140)

 

Konuyu başkalarına benzeme noktasından ele alan hadis-i şerifler vardır. Bunlardan biri şudur:

 

"Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır." (Ebu Davûd, Libas 4) Özellikle bu hadis-i şerif çok önemli psiko-sosyal gerçeklere işaret eder. Şekli benzeşmenin sonuçta itikadı benzeşmeye götüreceğini anlatır.

 

Ibn Haldun da konuyla ilgili olarak önemli tarihi gerçeklere parmak başar. Mağlupların galipleri taklit etme psikolojisi yaşadıklarını anlatır. (Ibn Haldun, Mukaddime (trc.) I/374-75.)

 

Cevap 2:

 

İslâm Dini yepyeni bir nizamla ortaya çıkmış, önceki dinlerin hükümlerini bütünüyle yürürlükten kaldırmıştır. Bu dinin gecesi de gündüzü kadar aydınlıktır. Müslüman anasından metbu' olarak doğar, tabi' olarak değil. Yani o ilmiyle, irfanıyla, yüksek ahlâkiyle ve dindarlığı ile herkese örnek olur, herkes ona uymaya özenir. O ise kimselere özenmez. Çünkü dini ona yeterince malzeme sunmuş, ihtiyacını karşılamıştır. Tabii bu tabiiyet ve matbuiyet ilim ve teknikte, sanatta değildir. Çünkü ilim ve teknik müslümanın yitik malıdır, onu nerede, kimin yanında bulursa almaya daha haklıdır. O halde tabiiyet ve matbuiyet ahlâk, din, adalet ve hakseverliktedir.

 

O halde diğer dinlerin kutsal saydığı günleri kutlamak, onların âdetlerine uymak, büyük günahlardandır.

 

Buna birkaç misal verelim :

 

a) Batı ülkelerinde olduğu gibi, yabancı kadın ve erkeklerin bir arada toplanıp dans etmeleri, çeşitli oyunlar tertiplemeleri İslâm'a göre büyük günahlardandır. Bir müslümanın onlara özenerek bu gibi şeyleri helâl kabul etmemek şartıyla yaparsa büyük günah işlemiş olur. Helal sayacak olursa, küfre girer.

 

b) Güzellik yarışmaları, bilindiği gibi daha çok gayr-i müslim ülkelerde yapılır. Bundan amaç, şehvetperestlere kadın vücuduyla ziyafetler çekmektedir. Aynı zamanda genç kızları bu gibi ahlâksızlıklara özendirmek suretiyle onları baştan çıkarmaya yöneliktir. Tabii Kur'ân'a ve Sünnete göre, bir müslüman kadının bu tür müsabakalara katılması, soyunup etini teşhir etmesi büyük bir günah ve ağır bir suçtur. Çünkü ahlâkı ifsad etmekte, kadının annelik vakarını düşürmekte, onu bayağı bir eşya gibi müzayedeye çıkarmaktır.

 

Bu tür müsabakaların mubah olduğunu iddia eden kimse dinden çıkar. Tevbe ve istiğfar etmesi gerekir. Aksi halde cenaze namazı kılınmaz.

 

c) Noel Yortusunu Hıristiyan alemiyle birlikte kutlamak da büyük günahlardan biridir. Hattâ buna özenerek İslâm'da böyle güzel âdetler olmadığını söyler, Hıristiyanları takdir ederse, İslâm Dininden çıkar

 

Yılbaşında tebrikleşmek de İslâmî sünnetlerden değil, Hıristiyanlara mahsus bir âdettir, Bundan da Müslümanların kaçınması gerekir. Kendi millî ve dinî günlerimizde tebrikleşmemizde ise sayısız yararlar vardır. Her şeyden önce dinî ve millî âdetlerimizi yaşatmış, çocuklarımıza güzel örnekler vermiş oluruz. (Bkz. Celal Yıldırım, İslam Fıkhı)

 

Cevap 3:

 

1- Noel Baba, Yılbaşı, Christmas bayramı gibi başka dinlerin alameti, sembolü olan günlere, o günü tazîm ve kutlama maksadıyla katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi vb. almak, yemek, ziyafet çekmek, aynı maksatla bu tür kutlamalara katılmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara elbise almak ve pişirdikleri yemekleri pişirmek caiz değildir.

 

2- Böyle zamanlarda, böyle zamanlara has hindi vb. şeyleri sırf gıdalaşmak için almak, ucuz postane hizmetinden yararlanmak için tebrikleşmek haram değilse de, onlara benzeme, onların uygulamalarını yaygınlaştırma ve meşru gösterme anlamı taşıdığından tehlikeli ve mahzurludur. Müslümanların, hangi maksatla olursa olsun, o günlere mahsus bir şey yapmamaları gerekir.

 

3- Hindi gibi sırf o günlere mahsus şeyleri, o günlerde satmak, fasıklara "günahta yardım" anlamı taşıdığından, haram ya da tahrimen mekruhtur. Ancak alacağı para haram değildir. Haram ve günah olan o işi yapmasıdır. Bu hindilerin besmele ile kesilmiş olması halinde böyledir. Besmele ile kesilmemişse "meyte" olacaklarından satılmaları hiç bir surette caiz olmaz.

 

4- Yılbaşı kutlamaları için matbaa sahiplerinin davetiye, afiş, kart vb. şeyleri basmaları da aynıdır. Yani bunlar sırf yılbaşına özel olarak kullanılacaklarsa yapılıp satılmaları aynı derecede mahzurludur: Eşantiyon eşya için de aynı şey söylenir. Ancak satıcılar bizzat yılbaşını kutlamış gibi günah almazlar. Çünkü, satılan şeylerin kötü amaçla kullanılması haramdır. Halbuki süs eşyaları satmak esasen haram olan bir iş değildir. Bu açıdan satıcıların sattığı süs eşyaları bizzat haram değildir. Bunu bir dükkanı içki imalatçısına vermeye benzetebiliriz. İmamı Azama göre içki satışı yapacak birisine binayı kiraya vermek haram değildir. Bu noktadan yapılan satışın kendisi haram değildir. Bunu yanlış yerde kullanacak olanların yaptıkları haramdır.

 

Bununla beraber, bir şeyin haram olmaması hiçbir sorumluluğunun olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir konuda yardımcı olmak, en azından mekruhtur. Mekruh ise harama yakın derecede kişiyi sorumlu eden demektir. Bu nedenle bir mecburiyet yoksa bu işin yapılmasını tavsiye etmeyiz.

 

Selam ve dua ile...''

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o da Allah'ın dini değil mi kardeşim senin dinin hoşgörü dini değil mi? her zamnki gibi sözde hoşgörü o yüzden ben hep söylemişimdir müslümanım ama sizden değilim henüz insanlıktan çıkmadım

 

isteyen istediğini kutlar kime ne ya namus bekçisi misiniz herkes kendinden sorumlu bi noel kutladın diye inançlarından cayacak kadar kişiliksizsen de bence zaten müslüman olma hiç gerek yok :) ayrıca kutlanan noel değil yeni yıl insanlar mutlu olmak için bahane yaratıyo işte bi güncük de mutlu olsunlar kutlama yapsınlar yani nolur

kendilerini ne sanıyolar bunlar anlamıyorum ki dinin bekçileri bunlar kurtaracaklar insanları bunlar koruyacak ahlakı töbeler olsun yarabbim ya :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.. soo what? biz arap mıyız sorusu geliyor aklıma? araplaşmak caizdir felan. islam dininin sizler tarafından bu şekilde ele alınıp açıklanması (hrıstiyanlıkta dahil) hiç mi hiç umrumda değil. ne kitaplar ne de peygamberlerin hadisleri şu bu. islam ya da her hangi bir dine ait değilim. çok içim rahat. kendimi bildim bileli.

Kİİİİ yukarıda okuduklarım da beni dehşete düşürdü. YİNE KADINLARI KÜÇÜMSEYEN, YASAKLAYAN, HOR GÖREN ZİHNİYET İŞ BAŞINDA. ]kaş yapayım derken göz çıkarmak buna denir sanırım. BAKAR MISINIZ? KADINLAR HAKKINDA YAZANLARA_ AKLIM BYNİM ALMIYOR ALAMIYOR? HADİ ORDAN DERİM BEN ADAMA HADİ ORDAN!!!! SİNİRLENİYORUM NEDEN Mİ? İNSAN YERİNE KOYAMADIĞINIZ KADINLAR ÜZERİNDEN DİNİ ISPATLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?? YAZIK

 

en islam olarak bütün dinlere inanmak zorundasın de sonra dine bile dahil olmayan yeni yıl karşılama kutlamalarını salakça onlara ait diye hor gör, o dine düşman ol!! hani nerde hoşgörü!!

 

EVET HOŞGÖRÜ İSLAM DİNİNE AİTTİR. AMA MUHAMMEDDEN SONRA GELEN KAFASINA GÖRE İSLAMLAR SAYESİNDE HOŞGÖRÜ DİYE BİRŞEY KALMIŞ AKSİNE, KEDNİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANILMIŞ BİR KAVRAM OLMUŞTUR.

 

TEKRAR ALTINI ÇİZEREK BELİRTİYORUM. [uİ]NSANIN ÖZGÜR İRADESİNE MÜDAHELE EDİLMİŞTİR, EDİLMEK İSTENMİŞTİR. ORTAÇAĞ BASKICI SİSTEMLE İNSANLAR RESMEN CAHİL YERİNE KONARAK "KUTLAMA GÜNAHTIR" DENMİŞ. [/u]SİZ HALKI HALA CAHİL Mİ SANIYORSUNUZ BRE ADAMLAR? SİZ HALA HALKI AYAKTA UYUTAB İLECEĞİNİZİ Mİ SANIYORSUNUZ? BİLGİ AYDINLANMA ÇAĞINDAYIZ ..

 

ŞİMDİ ÖZGÜR İRADEMİZE VE KADINLARIMIZDAN ÇEKİN ELLERİNİZİ.. GİDİN..İSLAMI ÖĞRENİN..

 

BU SON YAZIŞIMDIR..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://mypetjawa.mu.nu/archives/1happy-new-year.gif

 

May your holiday season be blessed with peace, love and great joy..

wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!!

*** 2 şubat'ı unutmayın.. ;):D ***

 

http://www.myspaceimagecodes.net/images/71370HN-00021-C%7EHappy-New-Year-Waking-up-the-Moon-Posters-5.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş madem hiçbirşey umurunuzda değil madem kurallar sözler öğütleri takmıyorsunuz o zaman neden burda bizimle onları tartışıyorsunuz? Hoşgörüyle ne alakası var başkasının dini bayramını kutlamanın. O zaman genelevlere fon felan açalım bari ne de olsa hoşgörülüyüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cahillik, yobazlık, düşüncesizlik... İslam bunu mu çağrıştırıyor bu geri kalmış beyinlere ? Nasıl bağdaştırıyorlar yeni yıl ile saçma namus kavramını?

Siz elalemin kızına birgüzel şehvetle bakın. Bir avuçluk çıplak tenlerini o pis beyinlerinizde, iğrenç fantezilerle donatın sonra da yeni yılı namus kaynına bağlayın.

Hay ben sizin taaa ...... neyse

 

 

Allah Rasulü (sas), “Nice namaz kılanlar vardır ki, nasipleri sadece yorgunluk ve zahmettir.''ve oruç hakkında da: “Nice oruç tutanlar vardır ki, nasipleri sadece açlık ve susuzluktur.” buyurmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vaLLA çok can sıkıcı bi konu bencede dinle yeniyılı kutlamanın ayırdımınn yapılması lasım biz sonuçta isann doğumunu değiL yeni yıl geLio die kutluours ayrıca isann doğumunu kutlasak ne olur tamam müslümnız ama isa da allhın peygaberi en sevdiği kullarından biri müslümanlığa ihanet etmekle başka dine saygı duymak ayrı şeyLedir bunun ayrımını yapamayan insanlarda sorun onlarda zaten böle saçma sapan şeyLer yapıolar ama olsun herşeye rağmen yeni bir yıl var önümüzde şimdiden herkesin yeni yılı kutlarım inş.. hepimizn istediğiniz gibi bir yıl olur:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet... Denildigi gibi noel 25 ya da 24 -tam hatirlayamiyorum- araliktadir. Yeni yil hristiyan olayi degildir. Carpitilmis hali oyle gorunebilir ... Fakat asil amac yeni bir yilin gelisini kutlayarak, sorunlari geride birakip bu yil mutlu gececek kararini almaktir, namus kaybetmek degil.. Kimse musluman adetlerine uymak zorunda degil. Oyleyse dogum gunu kutlamayin... Pastanin ustundeki muma dilek dilemek nedir peki.. Maji olabilir mi? Ayakta uyuyoruz. Istemeyen kutlamaz baska kisilere bunu yaptirmaya gerek yok.

Tartismaya girmek icin soylemedim aklima bu dusuncelerin gelmesine engel olamiyorum.

Guzel bir yil olmasi dilegiyle..

eleonora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şahsi görüşüm bu tür insanlara hoşgörü gösterilmemeli çünkü siz anlayışlı olursanız onlar size dayatıcaklardır..

O yüzden zaten islami bir ülkedeyiz islamı bu kadar el üstünde tutmanın bir anlamı yok bence kişisel fikrim böle yani insanlar zaten inanıyor,yaşıyor görüyorlar yani bu kadar üstüne gidilirse irana döner çünkü islam dini değil insanlar saldırıyorlar baskı altına alınıyoruz buradaki tepkide bundan yani sen otobüse istediğin gibi binemezsin yada istediğin gibi konuşamazsın öle bir durumda ancak açık fikirli kişilerin yanında islam hakkında konuşursan o insanlara dokunmuyor olayda bu bazı müslümanlar yada olduğunu düşünenler faşist görüşlerini bizlere dayatmak için fazlasıyla çaba sarf ediyor buna tepkisiz kalırsanız bi zaman sonra sokakta ben bunu istemiyor dediğinizde kafanıza jopu yersiniz.. noel değil olay

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...