Jump to content

Antikythera Mekanizması


fotonkedi

Önerilen Mesajlar

http://img.haberler.com/galeri/22/dunyanin-cozulemeyen-6-gizemi_79970_b.jpg

 

Antikythera Mekanizması Yunanistan yakınlarında Milattan önce 100 yıllarına ait bir gemi batığında bulunmuş olan karmaşık bir makinedir. Antikythera Mekanizmasında bulunan donanım ve yapı 1000 yıl öncesine kadar yoktu

 

http://img.haberler.com/galeri/22/dunyanin-cozulemeyen-6-gizemi_47542_b.jpg

 

 

Niye Çözemiyorlar? İlk önce kimse makinanın nerede yapıldığını veya kimin dizayn ettiğinde anlaşamıyor. Popüler düşünceye göre Yunanistan'da bulunduğuna göre orada yapılmıştır. Ama ciddi araştırmalar sonunda dizaynın Sicilya'dan geldiği öne sürülmüştür.

http://img.haberler.com/galeri/22/dunyanin-cozulemeyen-6-gizemi_67647_b.jpg

Bu mekanizmanın, parmağınızı koparmanın yanında, astrolojik pozisyonları belirlemek için kullanılmış olduğu düşünülmekte. Ancak problem o zamanda daha kimsenin yerçekimini keşfetmememiş olmasıdır. Antikythera Mekanizması sahip olduğu özellikleri o zamanda yaşayan hiçbir insanın bilmemesi ve anlamaması ve o çağa ait hiçbir mekanik özelliğinin olmaması.

 

*haberler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Antikythera düzeneği

 

 

Antikythera Düzeneği,(Yunanca:IPA: [ˌɑndiˈkiθirɑ], ahn-dee-kee-thee-rah), astronomik konumları hesaplamak için tasarlanan eski mekanik bir hesap makinesidir. 1900'de Yunan Antikythera adasındaki Antikythera enkazında Kythere ve Crete'nin arasında keşfedildi

 

Keşfi

1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan'da Antikythera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti. Bu yaklaşık M.ö. 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Denizin dibinde, batığın çevresine saçılmış hekeller, süngerciyi çok etkilemişti. Geminin taşıdığı yükler arasında, mücevherler, çömlekler, mobilyalar, bronz eşyalar ve anforalar dolusu şarap vardı. M.Ö. birinci yüzyılda yaşayan insanlar için lüks tüketim malları taşıyan bir gemiydi bu. Batıktan çıkarılanlar arasındaki en değerli bulgunun, içinde tuzlu suyun etkisiyle bozunmuş, ezilerek içiçe geçmiş çarklar bulunan tahta bir kutucuktu. Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki bu kutunun içinde, bir tür mekanik düzenek bulunuyordu. Batığın bulunduğu yıllarda, ahşap buluntuları korumaya yarayan yöntemler henüz olmadığından, kutu çıkarıldıktan kısa bir süre sonra bozularak yok oldu.

Düzeneğin İşlevi

 

Bugün "Antikythera Düzeneği" olarak adlandırılan bu aygıtın ne işe yaradığı hâlâ tam olarak bilinmiyor. Kesin olarak bilinen, onun, M.Ö. birinci yüzyıl teknolojisinin ipuçlarını veren eşsiz bir bulgu olduğu. Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek. Keşfedildiğigünden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor. Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür "analog bilgisayar" olduğu.(Analog bilgisayar, birbirinin ardı sıra değişen nicelikleri ölçerek işlem yapan aygıtlara verilen isim. Örneğin, sayısal hesap makineleri geliştirilmeden önce hesap yapmada kullanılan"fasit" adlı mekanik hesap makineleri gibi.) Düzeneğin en çarpıcı yönü, birbirine bağlı çarklardan oluşan bu sistemin, bu kadar eski bir zamanda geliştirilmiş olması. Çünkü, daha önceleri bu sistemin ilk kez 16. yüzyılda geliştirildiği sanılıyordu!

 

Bilim Çevrelerince Yapılan Araştırmalar

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Meccanismo_di_Antikytera.jpg

 

1959 yılında, Yale Üniversitesi'nden Derek J. De Solla Price adlı bir bilim tarihçisi, bu düzeneği anlatan bir bilimsel makale kaleme aldı. Bu makalede, düzeneğin işleyişiyle ilgili çizimlere de yer verdi. O sıralarda, Yunan arkeologlar, gama ışınları yardımıyla düzeneği incelemeye başlamışlardı. Solla Price, aygıtın, Eski Yunanlı gökbilimci Rodoslu Geminus tarafından yapılmış olduğunu öne sürdü. Bu tezi, dönemin öteki uzmanlarınca kabul edilmedi. Çünkü, o dönemin uzmanlarına göre, Eski Yunanlılar böyle bir düzeneği yapmak için gerekli kuramsal bilgilere sahip olabilirlerdi. Ancak, düzeneği tasarlayacak ve çarkları yapacak teknolojiye sahip değillerdi. 1990'lı yıllarda, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Allan George Bromley, Sidney'deki bir saatçiyle birlikte Antikythera Düzeneğinin bir kopyasını yapmaya çalıştı. Ancak, bunda tam olarak başarılı olamadı. Çünkü düzeneğin bazı bölümlerinin ne işe yaradığını bulamadılar. Daha sonra, John Gleave adlı bir İngiliz gökbilimci, aygıtın parçalarını yeniden yaparak bunları çalışır bir düzenek ortaya çıkacak biçimde bir araya getirdi.Ortaya çıkan aygıtın ön yüzünde, Güneş'in ve Ay'ın gökyüzünde yıl boyunca değişen konumları gösteriliyordu. Arka yüzündeyse, Eski Yunanlıların yıl ve ay kavramlarına göre yıllar ve aylar gösteriliyordu. 2002 yılında, Londra'daki Bilim Müzesi'nde çalışan Michael Wright adlı bir uzman, Allan G. Bromley'den de yardım alarak Antikythera üzerinde çalışmaya başladı. İki uzman, "linear tomografi" adlı özel ve gelişmiş bir görüntüleme yöntemiyle düzeneği yeniden incelediler. Düzeneği oluşturan çarkların çok ayrıntılı görüntüleri elde edildi. Wright, bu bilgiler ışığında düzeneğin çalışır bir kopyasını yaptı. Bu yeni düzenek, yalnızca Ay'ın ve Güneş'in hareketlerini değil, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'ün hareketlerini de gösteriyordu. Eski Yunanlılar'ın bildiğitüm gökcisimleri bunlardı. Uzmanlara göre Antikythera Düzeneği, yalnızca gökcisimlerinin konumunugöstermekle kalmıyor, çeşitli olayların yıldönümlerini hesaplamada da kullanılıyordu. Ancak, öncekiler gibi bu yeni düzeneğin de aslına ne kadar uygun olduğu belki de hiçbir zaman bilinemeyecek. Yine de, düzeneğin bu son hâli, kimi eski yazarların Eski Yunan dünyasına ilişkin anlattıklarıyla da tutarlılık gösteriyor. Örneğin, M.Ö. birinci yüzyılda Cicero, Poseidoneus adlı arkadaşının yaptığı bir aygıttan söz ediyordu. Bu aygıt, Güneş'in, Ay'ın ve beş gezegenin gökyüzündeki konumlarını gösteriyordu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/NAMA_Machine_d%27Anticyth%C3%A8re_6.jpg/180px-NAMA_Machine_d%27Anticyth%C3%A8re_6.jpg magnify-clip.png

 

 

 

Günümüzde Sergilendiği Yer

 

Antikythera Düzeneği, Eski Yunanlılar'ın karmaşık mekanik düzenekler yapmaya yarayan teknolojiye sahip olduklarını gösteriyor. Kimi uzmanlara göre bu teknoloji, daha sonra Arap dünyasına geçmiş, oradan da Avrupa'ya taşınmıştı. Bugün, Antikythera Düzeneğinin aslı, Yunanistan'ın Atina kentindeki Ulusal Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Yanında da, uzmanlar tarafından yapılmış çalışır bir kopyası bulunuyor. Düzeneğin bir başka kopyasıysa, ABD'de, Montana'daki Amerikan Bilgisayar Müzesi'nde sergileniyor.

*viki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dünyanın İlk Bilgisayarı Antikythera Düzeneğinin Çalışan Bir Modeli Legolarla Yeniden Yapıldı

MÖ 100 yılında Yunanlar benzersiz hassaslıkta dişlilerden oluşan çok orjinal bir mekanik bilgisayar yaptılar. 2000 yıllık bir süre boyunca bu aracın kayıp olduğu düşünülmüştü. Fakat 1901 yılında Yunan Antikythera adasındaki enkazda avcılar tarafından bir Roma gemi batığında bulunmuştu. "Antikythera Düzeneği" olarak adlandırılan bu aygıtın ne işe yaradığı konusunda tartışmalar yıllarca sürerken 2006 yılında yapılan yüksek çözünürlüklü X-ray tomografisi sonucu cihazın gerçek yapım amaçları gökyüzü olaylarını ve güneş tutulmalarını eşi görülmemiş doğrulukta tahmin etmek olarak ortaya çıkmış oldu. 2010'da ise Antikythera Mekanizmasının tamamen birebir işlevsel kopyasını bir Apple mühendisi Legolar kullanılarak yeniden yaptı.

Yukarıdaki videoyu izledikten sonra kendinizi büyülenmiş gibi hissedebilirsiniz ama basit plastik parçalardan böyle bir antik icata anlamamıza yardımcı olacak bir makinenin çıkabilmiş olması gerçekten oldukça etkileyicidir.

 

 

Yunan hatta dünya tarihinin en eski bilimsel hesap makinesi olduğu düşünülen Antikythera Düzeneği Digital Science sponsorluğunda Andrew Carol tarafından 1,500 Lego parçası ve 110 dişli kullanılarak 30 günde yapıldı.

Carol'un yaptığı makine orjinal makineyle aynı işlem ve işlevleri gerçekleştirebilmek için 2 bölmeli kanat ve 4 dişli kutusunda oluşuyor. Her bir dişli kutusu farklı bir matematiksel işlemi gerçekleştiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Psişik Yeteneklerimizin(Durugörü vb.) Çalışma Mekanizması ve Bilinçli Kullanılması

   Orjinal başlık: Psi Enerji'nin Psişik Olaylar ve Yeteneklerimiz İle İlişkisi   (Psişik Yetenekler bölümündeki "Psi Enerji" yazsının genişletilmiş-eklenmiş halidir.)   Gnoxis e-Dergi'sinin 1.sayı'sındaki yazımdan...   Psi Enerji'nin Psişik Olaylar ve Yeteneklerimiz İle İlişkisi     Psi; ruh,ruhla ilgili anlamlarına gelebilmektedir... Psi Enerji bütün duyudışı algılarımızın(DDA) meydana gelmesine yarayan bir olgudur.Bir duyudışı algılama telepati,telekinezi,durugörü,duruişiti,kehanet vs. ve

   , Yer: Psişik Yetenekler

  • Etki-Tepki Mekanizması ve Doğum Haritamız..

   Gözlemler gezegenimiz dışından insan davranışını etkileyen birçok kaynak olduğunu göstermektedir. Bunlardan bazıları Güneş radyasyonu, güneş parçacıkları, ay radyasyonu ve gezegenlerin jeomanyetik alana etkileridir. Evrenin her yerinde mevcut olan manyetizma, tüm Dünya üzerindeki insanlar da dahil olmak üzere birçok canlının biyolojik döngülerini etkilemektedir. Araştırmacı Michael Gouglin’e göre insanların biyolojik saatleri direk olarak gezegenlerle bağlantılıdır.   Dünya da dahil olmak üzere

   , Yer: Astroloji

  • Rüyalarda Sansür: Bir Tür Savunma Mekanizması

   "Rüyalarımızın birçok yerinde kesilmeler, anlaşılmayan, duyulamayan sesler, mırıltılar olduğuna şahit olmuşuzdur.Birdenbire rüyamız anlaşılmaz ve acaip bir hale girmiş olur; bu şekil değiştirme rüya yapımının bir ürünüdür. Birçok rüyanın içeriğinin şok yaratacak yapıda olması onun bastırılmasını gerekli kılmaktadır." "Bu durum için verilecek bir örnek, olağanüstü durumlar söz konusu olduğunda basın organlarının sansürlenmesi olabilir. Bakarsınız ki, elinizdeki gazetedeki bazı cümleler kaldırılmı

   , Yer: Rüyalar

  • Kehanetlerin Mekanizması

   Kehanetler büyük ölçüde Akaşa Sistemiyle ilgili bir konudur. Akaşa sistemi, bize, doğu teozofisinden intikal eden bir kavramdır. Akaşa, bir kaşıt merkez sistemi, bir tür “Levh-i Mahfuz” yani bir yerde mevcut, saklı, örtülü, insanın gözünden uzak, insanın göremediği, hıfzedilmiş, insanın duyularıyla algılayamadığı bir şey. Kuşkusuz, akaşanın çeşitli düzeylerde anlamları vardır. Bireysel akaşalar olduğu gibi, toplumsal akaşalar da vardır. Nitekim, “Levh-i Mahfuz”da, bazı sufi

   , Yer: Fal ve Kehanetler

  • Tesirler mekanizması

   GÜNEŞ' te Canlı Varlıkların olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yaşantımızda çok önemli bir yer tutan TESİRLER MEKANİZMASI' nın ne olduğunu biliyormusunuz? *Yüzeyinde 5 Bin oC derece, İçinde 15 milyon oC derece Sıcaklık olan Güneş'te yaşam olabilir mi? Bilgi Kitabı çesitli sahifelerinde Sh.67, 77, 353, 382, 402, 499, 589 ve 610 da Güneş'in Sol Boyutunda bulunan TESİRLER MEKANİZMASI isimli bir Mekanizmanın - bir Çalışma Odağının mevcudiyetinden bahsetmektedir. *TESİRLER MEKANİZMASI, Güneş'in sol b

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...