Jump to content

Vega


Deaths_Expulsion

Önerilen Mesajlar

18.jpg

Deniz Özbey Akyüz

 

American Oil Company School-Tripoli/LİBYA

Connaught Primary School-Brighton/İngiltere

Summerhill High Scholl-Brighton/İngiltere

Ataköy Lisesi-İstanbul

Mimar Sinan Üniversitesi-Mimarlık Fakültesi/Mimarlık Bölümü(1987-93)

Klasik Bale eğitimi(1975-1985):özel okul-libya

özel okul-ingiltere

devlet diplomalı özel okul-istanbul

 

Bale eğitimim nedeniyle müziğe hep özel bir ilgim oldu.Ortaokuldan beri söz yazıp,orgumda bestelemek en büyük eğlencemdi.Mimarlık eğitimim sırasında kısa bir dönem bir kız punk grubuna amatörce solistlik yapmış ancak derslerimin ağırlığı sebebiyle bırakmıştım.1997 senesinde Tuğrul'un çalışmalarına katılmaya başladım.Dinlediğimiz türler ortak,müzik üretmek adına eğilimlerimiz aynı yönde ve biribirini tamamlayacak nitelikteydi.96,97 yılları arasında tamamen eğlenmek amaçlı çalışmalarla birikimlerimizi biraraya getirirken;ortaya çıkan müziğin tarzı,o yıllarda 'NR1 MÜZİK' şirketini kurmak üzere olan arkadaşımız Murat AKAD ve ortağı Ömer KARACAN ın dikkatini çekti ve onların teşviki ile ilk profesyönel çalışmamız olan “(Tamam)Sustum!”u gerçekleştirdik.

 

Deniz’in “(Tamam)Sustum!” hakkında düşünceleri:

 

İlk biraraya geldiğimizde ben grubun ana vokali değildim.Oluşturduktan sonra dinlemekten keyif alacağımız denemeler yaparak başladık.Tuğrul altyapı çalışıyor ve binlerce ses deniyor iken,ben mırıldanıyor,eski alışkanlığımla synthde melodiler arıyor,önceden yazılanları okuyor,kah ekliyor, kah çıkartıyor,kah yeni birşeyler karalıyordum..Beni dinliyorlar mıydı,bir grup var mıydı,yok muydu,varsa ben grupta mıydım?Bunları hiç hesaplanmadan yanlarında bulunuyor,çokta eğleniyordum ve sonuçta keyif duyarak söyleyebilirmki; “şimdi grup kuruldu,sen varsın,öbürü gitsin,herkez kendi partisyonunu çalışsın, sonra toparlayalım” tarzında asla olmadık.Bir vesile olur,bir iki nota ve bir satır sözle bir yerden girer,heyecana kapılır,tozu dumana katar,gülme krizlerine girer,kavga eder,ter içinde öbür ucundan çıkardık bir parçanın ve o parça tamamen müzikal rolleri birbirine karışmış üç kişinin ortak çalışması olurdu.

Bugüne kadar da bu üretim biçimimiz doğal olarak korundu.Bu yüzden de parçalarımızın altında söz: “şu”,beste:“bu” değil sadece “Vega” yazar.

Ama yolun bir yerinde yine Murat Akad’ın teşvikiyle ben ana vokali üstlenir oldum.Çok heves duyduğum halde bu bana ekstra bir kimlik ve sorumluluk vereceği için açıkçası korktum.Parçaları yapmak,yaparken mırıldanmak eğlenceli,ancak sonlanmış hallerine 'ses' vermek tamamen tecrübesiz oluşumu da göze alırsak ürkütücüydü.Murat; “(Tamam)Sustum!”a ilk yaptığım deneme kaydını tesadüfen(!) dinlemiş,ilginç bulmuş,muhakkak gerisini de getirirsin diyordu.Tuğrul 'unda desteği ile ilk ciddi vokal tecrübemi direk stüdyoda almış oldum. “(Tamam)Sustum!” albümü bana kendi ses rengimi,söyleyiş biçimimi tanıtırken,kendimi vokal olarak ne yönde geliştirmem gerektiğini gösteren ve bana daha iyisini yapabilmem için olumlu ve bilinçli bir hırs kazandıran büyük bir tecrübe oldu.“Tatlı Sert” e daha fazla sorumluluk duyarak ancak ne yapacağımı daha net görebildiğim için daha az endişelenerek başladığımı söyleyebilirim.

 

“Tatlı Sert” hakkında düşünceleri:

 

“(Tamam)Sustum!” un yayınlanmasının ardından ilk sahneye çıkışımızla birlikte çok çabuk hissettikki: şarkılar; karşımızda bizi seyredip dinleyen insanlara gönderdiğimiz açık birer mektuptu.Kendimize saklalamak istermiş gibi davranıp aslında paylaşmayı istediğimiz his,söz ve melodileri dinleyici o anda telaffuz eder hale geliyor, tepkileri,elektrikleri üzerimizde geziyordu ediyordu.

Biz “Tatlısert” in çalışmaları boyunca bu hissin pozitif anlamda tetikleyici etkisinden kurtulamadık sanıyorum.Her parça hazırlanırken sanki seyircide hep bizimle birlikteydi,izleniyor gibiydik.Dolayısıyla “(Tamam)Sustum!”un aksine dışarıya daha açık, hazırlıklı ve “dinleyecek olanla çoktan tanışıldı” havasında bir album oldu.

“Tatlı Sert” benim için keyif alarak vereceğim bir konserin albümüdür.

 

 

Albümler ile ilgili...

 

İlk albüm kullanılan altyapı teknikleri ve akor yapısı itibarıyla şimdiye kadar yapılan pop müzik oluşumlarının dışında tamamen özgün bir bakış ve sound anlayışına sahip..

Bestelerde kullanılan elektronik bazlı sesler ve enstrumanlar genel olarak ilk albümde daha karamsar ve melankolik bir tarzın oluşmasında rol oynadı.. akustik enstrumanlara pek fazla yer verilmedi.. gitar partisyonları sıcaklık vermekten daha çok, melankolik ruhu vermesi için bir efekt mantığıyla oluşturuldu.. vokal melodileri ise ironik olarak oldukça pop bir yapıya sahip, bazı parçalar hariç-“Tren” gibi.. Bu birleşim en neşeli parçalarda bile hüzünlü bir hava veriyor.. Tamamına bakıldığında kendi içinde bir bütünlüğü olan, ama aralarında tamamen birbirine zıt duyguları yansıtabilen bestelerin de yer aldığı bir albüm oldu.. Bestelerin oluşturulmasında gösterilen özen, kayıt ve mix aşamasında gösterilemedi.. Bunda zamanın kısıtlı olması ve tecrübesizliklerin de etkisi vardı..

İlk albümde bana en yakın parçalar “Vakit Varken”, “Birgün Mutlaka”, “Blöf” “Tamam Sustum” ve “Tren”..

İkinci albümde kayıt ve mix aşamalarında çok daha fazla özen gösterildi.. bestelerde ise daha sıcak ve daha pozitif bir yaklaşım söz konusu.. akustik gitarlara daha çok yer verilmesi, denge olarak akustik elemanların elektronik seslerin önünde yer alması, ve vokal melodilerinin de bunlara uyumlu olarak oluşturulması ile duygulara yakınlık sağlandı.. Kullanılan sert gitarlarla da ifadenin güçlenmesi sağlandı..düzenlemeler ilk albüme göre daha cesur, daha kişilikli, içten, ve bir tavır ifade eden şarkılardan oluşuyor.. Kendi kabuğundan çıkmış, hissettiklerini ve varlığını gösteren bir anlayışa sahip.. Albümdeki hüzünlü bestelerde bile pozitif bir yaklaşım var, örneğin “Bu Sabahların bir Anlamı Olmalı”.. Çoğu parça ise enerjik, sert ama melodik ve biraz da alaycı bir tavıra sahip; “Desem de İnanma” ve “Evet, Ne Var?” gibi..

Bu albümde bana en yakın parçalar “Normal mi sence”, “Desem de İnanma”, “Isınamazsın Ağlarken”, ve “Evet, Ne Var?”

 

 

 

TUĞRUL AKYÜZ

 

5 Mayıs 1969-İstanbul

 

Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi (1980-1988)

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (1988-1992)

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği masterı-3D Modelling, Image Processing (1992-1995)

 

Müziğe ilgim 10,11 yaşlarında babamın Rossini,Tchaykovski ve Bethoven plaklarında dinlediklerime ‘orkestra şefliği’ ‘ yapma özentisi ile başladı.

Müzik yapma isteği beni önce dinlediklerimi analiz etmeye, hissettiklerimi kendi ortamımda biraraya getirerek yeniden kendimce oluşturmaya yöneltti.Kolay algılayabildiğim,sevdiğim veya bana çok itici,tuhaf,zor veya şaşırtıcı gelen bir çok müzik türüne, yapılarını incelemeye olan merak nedeniyle önyargısız ve açık olabildim.

Benim için:

Rossini,Ttchaykowski ve Bethowen,Bach (başlangıç)

Yes, King Crimson (aksi istikamet)

Pat Metheny (duygu)

Depech Mode (ses fetişistliği)

The Cure (sıcaklık-dürüstlük-gitar) ve

Daft Punk (zeka ve cesaret) birer göz açılma noktalarıdır.

Aslında herhangi bir enstrüman tek başına benim için müziğin bütününden hiçbir zaman daha önemli hale gelmediyse de gitara olan ilgim özeldir.Üniversite yıllarında bilgisayarda müzik programları kullanmaya başladım.Birkaç değişik grupta gitarist olarak yer alıp,konserlere katılsam da bilgisayar ortamı bana işin bütününe tek başıma hakim olabilme vizyonunu verince kendi parçalarımı yapmaya başladım.1997 senesinde bizim kadar The Cure ve Depechemode saplantılı olabildiğini gördüğümüz ilk kız olan Deniz’in de katılımyla grup elektriği tamamlandı.Murat Akad(nr1) “size bir albüm yapalım”dedi.Ömer Karacan(nr1) da adımızı Vega koydu...

 

“Tamam (Sustum!)” hakkında Tuğrul :

 

İlk albüm;o güne kadar dinlediğimiz,sevdiğimiz herşeyin bizim üzerimizde yarattığı etkinin yansımasıdır.Ne elektronik,ne rock,ne poptur,ne de başka bir sınıfa girme çabası vardır.Üç kişinin hayatlarının 45 dakikalık ortak bir dışavurumudur.Çalışmalarımızı stüdyoda “olması gereken”e yakın hale getirme çabası parçaları ilk bestelendikleri hallerinden biraz uzaklaştırmış olsa da bu tabir ettiğim “ortak dışavurum”u yakalayabilme şansı herkeze,her gruba ilk albümlerinde rastlamayabilir.

 

“Tatlı Sert” hakkında:

 

Tatlı Sert bana kendimize ve çevremize karşı almak istediğimiz duruşu bilinçli olarak arayıp bulduğumuzu ifade ediyor..Bunun yanında bana;ne kadar titiz ve detaycı olduğumuzu ve bu özelliğimizi müzik yaratırken “duygu”yu kaybetmeden dengelemenin ne kadar zor olduğunu uzun yoldan gösterdi sayılır.Bizimler diye söylemiyorum ama özellikle ‘Zat-ı ali’, ‘Isınamazsın Ağlarken’ ve ‘Desem de inanma’ adlı parçalarımız bana yıllanarak tadı oturmuş birer şişe şarap gibi geliyor.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deniz'in sesi melek gibidir insanı başka diyarlara sürükler ayrıca canlı performanslarıda çok iyidir.

 

bir kaç şarkı sözü de benden ;)

 

ALIŞAMADIM YOKLUĞUNA

 

gece agir agir gelir

gelir bas ucumda bekler

bana gittigini soyler

bir daha donmeyecegini de

duvarlarin ardindan seni

duymaya calisiyorum hala

buradan gittin coktan

ve gece bana birak diyor

 

bir gun gelir

bir gun gecer

bazi seyler hic

ama hic degismez

her gecen anin sonunda

hala

alisamadim yokluguna

 

 

gece agir agir gelir

gelir bas ucumda bekler

bana bittigini soyler

bir daha sevmeyeceginide

uyumaya calissamda faydasi yok

sana sarilmayi ozluyorum hala

buradan gittin coktan

ve gece bana bırak diyor

 

bir gun gelir

bir gun gecer

bazi seyler hic

ama hic degismez

her gecen anin sonunda

hala

alisamadim yokluguna...

 

 

BENİ ÜZEN NEYSE BURDA BİTSİN

Yarım kaldı

Sende kalsın, kalsın yarım

Tadın kaldı

Bende kalsın, kalsın tadın

Bir daha dokunursan

Bir kez daha bana, dokunursan

Karışırız

Karışırdım ve yarın

Bizi üzen neyse burda bitsin

Bizi üzen neyse burda bitsin

 

Yarım kaldı

Sende kalsın, kalsın yarım

Tadın kaldı

Bende kalsın, kalsın tadın

Bir daha dokunursan

Bir kez daha bana dokunursan

Karışırız

Karışırdım ve yarın

Bizi üzen neyse burda bitsin

Bizi üzen neyse burda bitsin

 

Bizi üzen neyse burda bitsin

Bizi üzen neyse burda bitsin

 

 

ELİMDE DEĞİL

Bir senin gözler beni anlar; elimde değil

Görür görmez deliren ihtiyaçlar; elimde değil

Düşerken son bir kez yalana; benimsin benim

Yalansan yalanı severim elimde değil

 

Gitme nolur gitme,itirazlar elimde değil

Yalnızım,yalnızız,yalnızlıklar elimde değil

Düşerken son bir kez yalana benimsin benim

Yalansan;yalanı severim elimde değil...

 

Yüzü suyu hürmetine bir gel aşkın

Içimde bir rüzgar essin

Bu gece doldum,bu gece taştım

Adımı yüzüme söylersin

 

Gel kollarına bir gel aşkın

Içimde bir rüzgar essin

Geceme doldun,geceme taştın

Güzelsin ah güzelsin

 

Gözlerinden sızan karanlıklar umrumda değil

Ne şimdi ne sonra ne boşluklar umrumda değil

Düşerken son bir kez yalana benimsin benim

Yalansan yalanı severim elimde değil

 

Dizime başını düşür uyu

Saçlarım yüzünde gezsin

Geceler uzun geceler boyu

Ben yorgun sen güzelsin

 

Dizime başını düşür uyu

Korkular içimden aksın gitsin

Geceler uzun geceler boyu

Ben yorgun sen güzelsin

 

YANIYOR ZAMAN

 

Silah sesinden anla

Yok bir şey sonra

Gel, gel, gel

Dur, dur, dur

Ve vur, vur, vur gerçeği üzerimize

Kesiklerimden damlar sessizlikler, çığlıklar

Gel, gel, gel

Dur, dur, dur

ve vur, vur vur gerçeği üzerimize

Yanıyor zaman

Yansıdı yüzüm bir an kıpkırmızı sularda

Bu ben miyim?

Ağlıyor şehirler yanıyorken nehirler

Kıpkırmızı sularda yüzen ben miyim?

 

 

ISINAMAZSIN AĞLARKEN

Dudaklarımdan dur da dinle bu defa

gözlerimden anlamıyorsan

Gitmiyor ki zorla!

Duyuyor musun?

Görüyor musun beni hala?

Bu deli oyunda

bu deli oyunda oynuyor muyuz hala?

Ka ybolanlardan burada bir iz arama

özlüyorsan, bulamıyorsan.

Bilinmiyo ki, sorma!

Yaşıyor muyuz?

Görüyor musun beni hala?

Bu deli oyunda...

bu deli oyunda oynuyormuyuz hala?

Gerçekler soğuk olur sen ağlarken.

delirsen bile, dirensen bile bu kadar.

Gerçekten bu kadar hain... üzülme

Isınamazsın ağlarken.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...