Jump to content

Atatürk’ün Soyağacı 85 Yıl Sonra Yayımlandı


Lucky

Önerilen Mesajlar

Atatürk’ün Soyağacı 85 Yıl Sonra Yayımlandı

 

http://www.hurriyet.com.tr/_np/1618/9161618.jpg

 

http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif

http://www.hurriyet.com.tr/p/newsDetail/spacer.gif

85 yıldır ortada görülmeyen ve Atatürk’ün akrabalarından Ahmet Esmen’in elinde bulunan bu soyağacı, NTVTarih tarafından yayımlandı.

 

Soyağacı, başta Rıza Nur olmak üzere pek çok kişi tarafından Atatürk hakkında öne sürülen iddiaların niçin ciddiye alınmaması gerektiğini bir

kez daha seriyor gözler önüne.

 

Mustafa Kemal’in ailesi hakkında öteden beri, neredeyse tamamı dedikodu niteliğinde olan ve itibarını zedelemeyi amaçlayan söylentiler ortaya atılmıştır. Mustafa Kemal’in, 1924 yılında Bayındırlık Bakanı olan kuzeni Süleyman Sırrı Bey ile birlikte hazırladığı soyağacı, bütün bu iddialara cevap niteliği de taşıyor.

 

TÜRKİYE’de öteden beri Atatürk’le uğraşmanın en ucuz yollarından birisi, ailesi ile ilgili iddialar ortaya atmaktır. Bunlardan en ünlüsü ise Sağlık ve Eğitim Bakanlığı da yapan Dr. Rıza Nur tarafından ‘Hatıratım’da dile getirilmiştir. Cumhuriyet dönemi çalışan tarihçiler doğal olarak gülüp geçmişlerdir bu türden iddialara ama Atatürk’ü yıpratmayı yahut ismini zedelemeyi amaçlayanlar da bundan bir türlü vazgeçmemişlerdir.

 

İşte NTVTarih Dergisi’nin Kasım sayısında ilk kez yayımlanan Atatürk’ün soyağacı, bu türden iddialara da cevap niteliği taşıyor. Derya Tulga ile Ayşegül Parlayan’ın imzasını taşıyan haber Atatürk’ün soyağacı konusunda yapılan çalışmaların genel bir özetini de veriyor. Ancak, asıl önemli olan, 85 yıl sonra ilk kez yayımlanan bu soyağacının doğrudan Mustafa Kemal tarafından hazırlanması. Dergide yer alan bilgilere göre, Mustafa Kemal, kendisi gibi Hacı Abdullah Ağa’nın torununun torunu olan ve Cumhuriyet’in ilk Bayındırlık Bakanlığı görevini yürüten Süleyman Sırrı Bey ile birlikte oturup soyağacını hazırlamaya başlıyor.

 

Dergiden takip ediyoruz:

 

MUSTAFA KEMAL HAZIRLADI

 

“Zübeyde Hanım dahil aile büyüklerinin peşpeşe hayata veda etmeleri, belki de bu kararın alınmasını etkilemiştir. Çalışmada diğer kağıtlara göre katlamaya biraz daha dayanıklı olan ve tuval olarak da kullanılan beyaz keten resim kağıdı seçilir. İş bittikten sonra Gazi, Süleyman Sırrı’ya kendisinden sonra bu şecereyi muhafaza etmesini tembihler. Fakat o sırada zor şartlarda çalışan Süleyman Sırrı Bey, 51 yaşında vefat eder. Böylece şecere, Süleyman Sırrı’nın ilk evliliğinden olan kızı Gülseren Hanım’la oğlu Fikri Ziya Aral’a miras kalır. Yeni kuşakların eski yazıdan anlamadıkları için şikâyet etmeleri üzerine Aral, 1987’de bunu Latin alfabesine çevirir, yeni kuşakları ekler ve kısa süre sonra vefat eder. Gülseren Hanım’a kalan aile emaneti 2009’da onun da vefatıyla tek çocuğu Ahmet Esmen’in eline geçer.”

 

SOYAĞACI AHMET ESMEN'DE

 

Peki ama bu kadar kıymetli bir belge, nasıl olmuş da bugüne kadar kütüphane raflarında kalmıştır? Ahmet Esmen şöyle diyor: “Durumu anlayabilecek yaşa geldiğimde annemle babam beni karşılarına alıp, ‘Tesadüfler bu kıymetli insanla aynı soydan gelmene sebep oldu. Senin bunda hiçbir marifetin yok. Ayrıca hepsinden önemlisi, akrabalığın verdiği bir mesuliyet var’ dediler.”

 

SOYAĞACI HANGİ YALANLARI ÇÜRÜTÜYOR

 

Dergİdeki yazıda, 85 yıl sonra ortaya çıkan soyağacının bugüne kadar ortalıkta dolaşan pek çok iddiayı çürüttüğü de belirtiliyor:

 

“Pek çok yerde ortaya atılan Zübeyde Hanım’ın Hacı Sofiler’den olduğu iddiası bu şecereyle çürüyor. Çünkü bu aile Mustafa Kemal’in değil, şecerede görüldüğü gibi Hacı Sofilere gelin giden Gülsüm Molla yoluyla Süleyman Sırrı’nın sülalesi. Bazı kaynaklar, Zübeyde Hanım’ın babasının tam üç kere evlendiğini kaydetmesine rağmen şecerede bunu göremiyoruz. Israrla Atatürk’ün teyzesinin oğlu iddia edilen eski TKP liderlerinden Reşat Fuad Baraner de şecerede gözükmüyor, zaten şecereye göre Atatürk’ün teyzesi yok, iki dayısı var.”

 

http://www.hurriyet.com.tr/_np/2674/9162674.jpg

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence atamızın soyağacını deşmeleri cidden gereksizdi. Tabu olduğundan demiyorum .

Bu vatanın kurtuluşunun baş mimarı olan bu yüce insanı halen kötüleme çabasında olan kişilerin saçma iddaalarını çürütmek için bu soyağacı ortaya çıkmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence atamızın soyağacını deşmeleri cidden gereksizdi. Tabu olduğundan demiyorum .

Bu vatanın kurtuluşunun baş mimarı olan bu yüce insanı halen kötüleme çabasında olan kişilerin saçma iddaalarını çürütmek için bu soyağacı ortaya çıkmış.

Katılmamak elde değil...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bunun nedeni aslen türk olmadığınn iddaalarını kırmaktı...gercekten desmek gereksızdı ama guzel bır cevap oldu ;) ayrıca bu ıddaalarda buunanların soy agacına ındıgın zaman ermenılık cıkıyor ..ne garıp ..ne acınası...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet dogru dıyorsun arkadasım 5 kardesi vardı fatma ahmet ömer makbule nacıye fatma 4 ahmet 9 ömer 8 yasında ozamanlar yaygın olan difteri hastalıgından vefat etmıslerdi...nacıye 12 yasındayken vefat edıyor en uzun yasayanları bır makbule hanım ya 17 yada 18 yıl yasamıstı ataturkun vefatından sonra... ama soyagacında neden yok bılemıyorum :s

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...