Jump to content

nevermore

Önerilen Mesajlar

Neter-Khert, Büyüsel-Tanrısal Evren, Ölülerin Ziyaret Ettiği Yer ve Osiris’in Mahkemesi olarakta adlandırılır. Ölü, ölümden sonraki yaşamına geçmeden önce Osiris’in Mahkemesi’nde sorguya çekilir. Bu mahkemenin sonunda, ölü ya huzura kavuşarak pisliklerden arınmış ırmaklarda dilediğince su içer ve yeryüzüne geri döner ya da acı çekmek üzere, kaynayan suların ve zehirli yaratıkların bulunduğu Tuat’a yollanır. Yüce ruhlar ise Sekhet gemisi ile Osiris’in maiyetine girerek onun adına tanrısallık kazanır. Neter-Khert 6 bölümden oluşur.

 

1) Maati Salonu

 

Her insanın bir Ka yani kendi tanrısı vardır. Birden fazla tanrıya tapınmasına rağmen sadece içinde bir tanrıyı varedebilir. Ruhun yolculuğunda ölüye bu Ka eşlik edecektir. Ka kimi zaman Anubis, kimi zaman İmhotep olabilir. Ancak genelde Horus’tur.

 

Ka, ruhun elinden tutarak onu ilk önce Maati salonuna getirir. Burada tanrıların babası Osiris ve adaletin sağlayıcısı Maati haricinde 42 tanrı oturmaktadır. Bu tanrılar doğru konuşmak, cesaretli olmak, tövbekar olmak gibi soyut kavramların somut halini simgeler. İlk olarak ruhun kalbi tartılır. Terazinin bir koluna kalp diğerinede Maati’nin adaleti, doğru olanı temsil eden devekuşu tüyü konur. Tüy burada temizliği temsil eder. Bu aşamadan geçen ruh Osiris’in önüne getirilir. Osiris’in karşısında ruhun geçmişteki davranış ve sözlerinin gözden geçirilmesi gerçekleştirilir. Bu aşamada ruh yaşamı boyunca yaptıklarını ve yapmadıkları sıralar. İşlediği günahları ifrazat ile ağzından atarak temizlenir.

 

Buradan sonra ruh özgürdür. Eğer ruh yücelmiş ise, Sekhet Gemisi’ne bindirilir. Değil ise Güneş Kayığı ile yola çıkar. Güneş Kayığı’ndaki yolculukta ölünün yanında Ka’sı, Maati ve Ra bulunur. Sekhet Gemisi’nde ise bunlara 42 tanrı ile Osiris’te eklenir.

 

 

http://web.ukonline.co.uk/gavin.egypt/images/pa2.jpg

 

( Ani papirüsleri. Solda Anubis ruhu getiriyor. Yine Anubis kalbi tartıyor. Ölü günahkarsa kalbi yemek üzere Ammet hazırda.. Yukarıda 42 tanrı işlemleri gözlüyor. Thuti tutanak tutuyor. Sağda bir başka ölü temizliği kanıtlanmış olarak Horus tarafından Osiris’e götürülüyor. )

 

http://web.ukonline.co.uk/gavin.egypt/images/pa3.jpg

 

( Ani papirüsleri. Ölü Ka’sı Horus’un ağzıyla suçsuz olduğunu ifade ediyor. Yaptığı günahları ağzından ifrazat olarak atarak temizleniyor. )

 

 

2) Aritler

 

Güneş Kayığı ölüyü buraya getirir. Kabul Salonu’dur. Kapısında Sekhet-her-ast-aru adı verilen nöbetçiler bulunur. Ruh bu bölümde yedi kabul salonundan geçer. Her salonda tanrılarına taparak ilerler.

 

http://img293.imageshack.us/img293/3986/adszcz6.jpg

 

( Sekhet-her-ast-aru resmi )

 

3) Tuat

Tuat’ta ölülerin karanlık bölgelerden ışıklı bölgelere kayıkla geçirildiği bir ırmak akar. Ölü temiz ise bu ırmaktan istediği kadar su içerek yeryüzüne geri döner ve yeni bir bedende yaşama başlar. Eğer ölü temiz değilse sudan içmesine izin verilmez ve acı çekmesi için Tuat’ın farklı bir bölümüne atılır. Burada kaynayan sular ve zehirli yaratıklar bulunur. Güneş Kayığı’nın yolu buraya kadardır. Sekhet Gemisi ise 6. bölüme kadar ilerler.

 

4) Busiris

Osiris’in Evi anlamındadır. 21 pilona ayrılır. Pilonlar ruhun devam edeceği diğer dünyadaki farklı safhalardır. ( Nasıl Anubis, ölülerin koruyucusu, İmhotep, sağlığın bekçisi pilonunu seçmiş ise Yücelmiş ruhda bir pilon seçer. ) Her pilonun kapısında Sekhet-her-ast-aru bulunur.

 

5) Aatler

 

Bölümler anlamına gelir. 15 bölüm bulunur. Bölümlerden geçen Yücelmiş ruh pilonu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olur. Bu bölümden sonra ölüye Sirius Yıldızı’nın kapıları açılır ve Sekhet-Hetep’e girmesine izin verilir.

 

6) Sekhet-Hetep

 

Eve hoş geldiniz. Barış ve bereket tarlası anlamına gelir. Ölüm yargılamasının son aşamasıdır. Tarladan geçen ölü Sekhet Gemisi ile Tanrıların ve maiyetinin yaşadığı yer olan Sekhet-aau’ya götürülür. Eğer tanrılık mertebesine ulaşacaksa, tanrıların oturduğu yere, Sekhet-hatebet’e götürülür. Sekhet-Hetep’te Ennead ismi verilen bir konseyde bulunur. Tanrıların toplanma yeridir ve başkanı Horus’tur.

 

Araştırma – Derleme

M. Atakan FOÇA

 

Kaynak :

 

Ali Narçın – A’dan Z’ye Mısır

C.W. Ceram – Tanrılar, Mezarlar ve Bilginler

Albert Champdor – Ölüler Kitabı

Wikipedia – Eski Mısır Kategorisi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://web.ukonline.co.uk/gavin.egypt/images/pa2.jpg

 

 

Son dönemlerdeki inanca göre, ölünün ruhu Duat'taki bir mahkeme salonuna Anubis (mumyalama tanrısı) tarafından götürülür ve ölünün kalbi, ki kalbin kişinin ahlaki durumunun kayıdı olduğuna inanılırdı, Ma'at'ı (Hakikat ve Adalet) temsil eden bir tek tüye karşı tartılır. Eğer sonuç olumlu ise, ruh Osiris tarafından Aaru'ya götürülür, yok eğer sonuç olumsuzsa iblis Ammit (Kalp Yiyici) - yarı timsah, yarı aslan ve yarı hippopotam - tartılmış olan kalbi yer (ve böylece yok eder) ve ruh Duat'ta kalmaya mahkûm edilirdi.... Bütün bu olup biteni Tanrıların katibi Thoth kayda geçirirdi...

(alıntı vikipedi)

-------------------------------------------

bu arada bir yerde Ammet bir başka yerde Ammit olarak karşınıza çıkan bu isim ki daha önce yine burada paylaşmıştım.. Ammit (diğer söylenişleri: Ammut, Ammet, Amam, Amemet ve Ahemait)

----------------------------------------------------

 

 

http://img293.imageshack.us/img293/3986/adszcz6.jpg

 

resimdeki yılan bana Apep gibi geldi?? altdaki figür de Sobek ???:confused:

cidden kafam karıştı..:rofl::rofl: sanırım kendi bildiklerimi bir kenara bırakmam gerek..:wacko: neyse.. paylaşım için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...