Jump to content

Ispanak Nedir Arkadaşlar?...


raskolnikov

Önerilen Mesajlar

ıspanak nedir arkadaşlar!...

Sorarım size, herkese, ıspanak nedir?.. bakın ne işe yarar demiyorum, ondan hemen atlayıp da "içinde demir var, mineral olum, vücuda gerekli lan" gibisinden nutuklar atmayın. benim sorum basit; ıspanak nedir?...

Şimdi bakın, geçen gün, arkadaşımın birine " hastayım ben lan, ne yapayım da geçsin bu hastalık.." gibisinden bir şeyler söyledim, kendileri de bana, o ulvi bilgileri ışığında "sende demir eksik lan demirsiz, gidip ıspanak yemelisin..." gibisinden laflar söyleyip, uzun bir nutukla beni baş başa bırakınca, bende gidip hemen biraz ıspanak alayım dedim içimden. Neyse efendim, biz dükkanı kapattıktan sonra en yakında ki markete giderek ıspanak almak için yola koyulduk. Zaten bu markette çok yakın olduğundan, marketin önüne gelmemiz fazla zaman almadı.

Neyse efendim; biz iki kişi, iki kitap kurdu arkadaş marketin giriş kapısının yanında durmuş, dışarı da bulunan sebzelere bakıyordur. İkimizde birbirimize bir şey söylemesek de aradığımız şey aynıydı ve ikimizde bulamıyorduk ama bunu itiraf edemiyorduk. Aradan geçen kısa bir sessizlikten sonra arkadaşıma dönerek, portakalın gerekliliğinden, çok güzel bir meyve olduğundan, meyveler içerisinde en kralı olduğundan, vitamin manyağı bir meyve olduğundan dem vurmaya başlamışken arkadaşım artık dayanamadığını belli eden, kabız olmuş ve acı çeken bir insan suratı ile sözümü keserek, "o değil de, ıspanak nasıl bişey lan!.." dedi.

Sustum...

Sadece sustum...

Dudaklarım kitlenmiş durumdaydı, beynim çalışmıyordu, vücudum kendini dondurmuş bir vaziyetteydi, ne yapacağımı, neler söyleyeceğimi bilemiyordum ama bu durumdan kurtulmam kısa sürdü. Kendime geldim ve arkadaşımın gözlerinin içine bakarak, "bende bilmiyorum ki lan..." dedim.

İkimiz de, bir marketin giriş kapısının yanında, sebzelerin yanında duruyor ve birbirimize bakmamaya çabalayarak bekliyorduk. İlk adımı kimin atacağı bir muammaydı ve bu durumdan bir an önce kurtulmak zorundaydık yoksa marketin güvenliğinden sorumlu, uzun boylu, kaslı, coplu kişi bizi dövebilirdi. Uzun süren bir sessizlikten sonra ilk olarak arkadaşımın sesini duydum.

"şu uzun olan olmasın lan, hem bak yeşil o!..."

"değildir lan, ıspanak öyle salakça olamaz ki, içinde demir var onun!.."

"aha şurada yapraklı olan var, o olmasın ?..."

"olum varya, bence meyvedir ıspanak!... bakma öyle, gerçekten meyvedir lan, demir var içinde, mineral var, insan sağlığını koruyo. bak meyvelerde öyle yapıyo. eee... demek ki ıspanak bir meyve!... hadi gel, meyve reyonuna gidelim..."

"lan allahın salağı, açlıktan, hastalıktan saçmalıyon iyice, gel şuradan makarna alıp yapalım, en kolayı..."

İşte böyle, en sonunda gidip makarna aldık ve makarna yedik ama aklımdan hiç çıkmadı bu soru. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum; kardeşim bu ıspanak ne şekil bir şey, nasıl bir şey? bunu bilmek istiyoruz. Sizi biz seçtik, çabuk cevap verin bize, ıspanak nasıl bir şey ve neden meyve değil?...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rasko kim diyebilir? kim diyor sana ıspanağın meyve olmadığını? Ispanak karpuzun bir çeşidi meyve sınıfından... Şimdi siz o marketin önünde elinde jop olan kaslı güvenlikçi arkadaş varya ona yaklaşıyorsunuz, arkadaşınızla gayet usturuplu bir şekilde bakarmısınız bize meyve reyonundan karpuzun bir çeşidi olan ıspanağı gösterebilirmisiniz dediğinizde, güvenlikçi arkadaş; karpuzun bir çeşidi olan, içinde demir bulunan ıspanağı size nazik bir şekilde jop'uyla bizzat hizmet edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Rasko çiftçi olan biziz aaa bizim işimizide bize bırakında mesleğimizi icra edelim...

Teşekküre gerek yok vazifemiz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lat. Spinicia oleracea

 

http://www.bamyacicegi.com/siparis/images/ispanak.jpg

 

Âlem: Plantae

Bölüm: Magnoliophyta

Sınıf: Magnoliopsida

Takım: Caryophyllales

Familya: Amaranthaceae

Cins: Spinacia

Tür: Spinacia oleracea

 

Tarihi:

Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. İran'dan 11. yüzyılda Araplar tarafından Avrupa'ya (İspanya) ya götürülmüştür.

 

Yararları:

Kansızlığa iyi gelir, antidepresandır, hazımsızlığa iyi gelir, C vitamini bolca bulunur.

 

 

Şahsi tavsiyem: yoğurtla ye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yaşa kadar gelipte ıspanağı bilmemek gerçekten ilginç. :)

yazım tarzını beğendim kitap kurdu olduğun belli oluyor zaten gerçekten sanatsal anlatarak güzel bi ürün çıkmış ortaya :), ebe kardeşim google denilen bişey var ıspanak yaz resminden tarihine kadar herşeyi öğrenebilirsin bu kadar yazmakla zahmet etmeseydin.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...