Jump to content

Kriya Yoga..


grim

Önerilen Mesajlar

Kriya Yoga

 

Felsefesi ve Hayat Tarzı Uygulamaları

Sanskritçe bir kelime olan kriya“eylem / hareket” demektir. Yoga, yapılanuygulamaların nihaî sonucu olarak: “geneliyi-olma-hâli ile ruhsal gelişmeyi” ya da “birlik-bilincini” meydana getirme diye tanımlanabilir. Patanjali’nin, üst bilinç meditasyonu üzerine yazdığı iki bin yıllık eski risalesi olan yoga-vecizelerinde kriya yoga / eylem yogası: zihinsel ve duyuşsal itici güçlerin hakimiyet altına alınması, kendi kendini tahlil etme, metafiziğin (yüksek gerçekliğin) derin incelemesi, meditasyon ve sıradan ben-bilincinin (düşük benliğin) Allah bilincine teslim olması olarak tanımlanmaktadır.

Kriya yoga, kendini keşfetmeye ve ruhsal aydınlanmaya yoğunlaştırılmış bir yaklaşımdır: Sonsuz’un ve kainattaki süreçlerinin tüm bilgisine tamamen uyanmaktır. Bütün yoga tarzlarının en etkin süreçleri – sağlığın bütünlüğüne, yapıcı yaşayışa ve üst-bilinç meditasyonuna vurgu yapan uygulamaları ile – buraya dahildir. Kriya yoga çalışmasının amacı, uygulayıcısının farkındalığını tekrar bütünlüğe kavuşturmaktır. Bu, kişinin, bir ruhsal varlık olarak gerçek doğası hakkında bilgi edinmesi yoluyla başarılır: akılcı düşünmenin kazanılması, duygusal denge, bedensel sağlık, amaçlı yaşama ve meditasyon.

İçsel niteliklerin kat kat açılması ve üst-bilinç hâllerinin açığa çıkması için hususî meditasyon teknikleri öğretilir ve uygulanır. Meditasyona yeni başlayanlara genellikle dikkatlerini basit bir kelimeye ya da sese (mantra / zikir) odaklamaları öğretilir. Bir hazırlık çalışması ve alıştırmaları döneminden sonra, daha ileri düzeyli bilgi verilmesi ve daha ileri bir meditasyon sürecine başlatılma talebinde bulunulabilir.

Yüzlerce yıldır bilinmesine ve uygulanmasına rağmen, kriya yoga’yı Batı’da ilk vurgulayan kişi Roy Eugene Davis’in gurusu (ruhsal öğretmeni) Paramahansa Yogananda olmuştur. Yogananda 1920 senesinde Hindistan’dan Amerika’ya seyahat etmiş, 1952 senesinde bedeninden ayrılıncaya kadar ABD’de dersler vermiş, yazılar yazmış ve öğrenciler yetiştirmiştir. Kendisinin en iyi bilinen kitabı, şu anda dünyanın birçok dillerine çevrilmiş bulunan Bir Yogi’nin Kendi Kaleminden Özgeçmişi (Oto-Biyografisi) adlı eseridir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...