Jump to content

Şakra Meditasyonu


Urumhamatahayil

Önerilen Mesajlar

Kadim Sanskrit yazarlar omurga boyunca yer alan yedi enerji merkezine, çark ya da lotus anlamına gelen bir sözcük olan şakra adını vermişlerdir. Şakralar normalde gevşemiş, tamamen uykuda ve saklı enerjiyle dolu durumdadır. Bununla birlikte, bir şakra meditasyonu biçiminde uyarıldıklarında, bunların enerji ışınları yukarıya döner.

 

Meditasyon aynı zamanda "yılan ateşi" olarak da bilinen kundalini'yi de uyandırır. Kundalini, Kök Şakra'dan çıkan dinamik bir spiritüel güçtür. Çoğunlukla Kök Şakra'nm içinde, her an harekete hazır, kıvrılmış bir yılanla sembolize edilir. Yılan binlerce yıldır cinsel bir sembol olarak düşünülmüştür, dolayısıyla kundalini de sperm ve yumurta üreten cinsel organları uyarır. Bunun küçük bir parçası aynı zamanda beyinde yaratıcılığı uyararak beden boyunca ilerler. Şakra Meditasyonunda bu enerji beyindeki epifiz bezine farklı şakralarla yukarı doğru dönerek çıkabilir ve aşkın bir aydınlanma anı sağlar. Bu duruma ulaşmak için epey uygulama yapmak gerekir, ama bu konuda uzmanlaşana kadar sebat etmeye değer. Zamanla, bu yetenek sizin sezgisel algılarınızı, iyileştirici yeteneklerini zi ve spiritüel anlayışınızı geliştirecek ve fizik bedeninize bağlılığınızı azaltacaktır; bu da astral seyahatin çok daha kolayca yapılmasına olanak tanır.

 

Meditasyon

 

1. Yere uzanın ya da dik oturun. Rahat olmanız ve omurganızın mümkün olduğunca düz olması gerekir. Dolayısıyla, düz bir şekilde yere uzanmak bir yatağa uzanmaktan daha iyidir, ayrıca klasik bir yemek masası sandalyesi, arkaya yatan bir sandalyeden daha uygun olur.

2. Burnunuzdan sabit ve yavaş bir şekilde nefes alın. Dörde kadar sayarken nefes alıp yine dörde kadar sayarken nefesinizi tutmanın ve altıya kadar sayarak nefesinizi bırakmanın işe yaradığını düşünüyorum. Birkaç dakika sonra da sekize kadar sayarken nefesinizi bırakın.

3. Omurganızın köküne konsantre olun. Kök Şakrayı girdap gibi dönen kırmızı bir enerji dairesi olarak hayal edin. Bu zihninizde açıkça yer ettikten sonra, kırmızı dairenin içinde sarı bir kare olduğunu düşünün. Sarı karenin içinde de mavi bir üçgen bulunmaktadır. Bu, yılanın evidir. Zihninizde canlandırma beceriniz iyiyse, bu yılanın üçgenin içinde üç buçuk tur kıvrılmış bir durumda olduğunu da canlandırabilirsiniz. Bu enerji merkezinin gücünün farkına varın. Onun ürettiği ısı ve enerjinin vücudunuzun her yanını kaplayacak biçimde yayıldığını hissedebilirsiniz.

4. Şimdi göbeğin sadece birkaç santimetre altında bulunan Sakral Şakraya konsantre olun. Bunu, girdap gibi dönen turuncu renkli bir top olarak zihninizde canlandırın. Bu turuncu rengin içindeyse, bir kap şekli oluşturacak biçimde sırt üstü duran açık mavi bir hilal bulunmaktadır. Nefes aldığınızda, bu kabın duru, iyileştirici bir sıvıyla dolduğunu hayal edin. Nefes verirken de bu iyileştirici sıvının size sınırsız bir enerji sağlayarak vücudunuza yayıldığını düşünün.

5. Şimdi, kendinizi tamamen gevşemiş hissetmeli ve tümüyle alttaki iki şakraya konsantre olabilmelisiniz. Bu şakralara odaklanmış durumdayken, aynı zamanda solar pleksusunuzdaki Solar Şakrayı da düşünün. Bunu dönen, sarı bir enerji dairesi olarak zihninizde canlandırın. Bu dairenin içinde daha küçük kırmızı bir daire, onun içinde de daha koyu kırmızı renkte bir üçgen bulunmaktadır. Nefes aldıkça kırmızılığın yoğunlaştığını, nefes verirken de yoğunluğunu kaybettiğini hissedin. Üçgenin içindeki kırmızılığın tüm vücudunuzda hastalığın tüm belirtilerini yok ettiğini hayal edin.

6. Kalp Şakrayı, dönen yeşil bir enerji dairesi olarak zihninizde canlandırın. Yeşilin içinde birbirine geçmiş, güzel, altın renkli iki üçgen bulunmaktadır. Üçgenlerden biri göğü diğeri ise Toprak'ı işaret etmektedir. Bu iki üçgenin üst üste bindiği alanı zihninizde canlandırın ve tüm vücudunuzu dengeleyecek ve uyumlu bir hale getirecek şekilde bu alandan gelen Güneşin yumuşak, iyileştirici ışınlarını hissedin. Bu şakraya odaklanmış, nefes alıp verirken, vücudunuzun evrensel sevgiyle dolduğunu ve daha da hafiflediğinizi hissedin.

7. Boğaz Şakranızın bulunduğu alana konsantre olun ve bunu harika mavilikte bir top olarak zihninizde canlandırın. Bu dönen mavi topun içinde menekşe rengi enerji içeren kırmızı bir üçgen bulunmaktadır. Nefes aldığınızda, bu menekşe rengi dairenin yaratıcı esinle dolduğunu hissedin. Yavaşça nefesinizi verirken de bu yaratıcılığın tüm vücudunuzda aktığını düşünün. Aklınıza koyduğunuz her şeyi başarabileceğiniz duygusu yaşayacaksınız.

8. Şimdi alnınızın ortasında, kaşlarınızın az üstünde ve arkasında bulunan Alın Şakrasına odaklanın. Onun çivit mavisi bir çark olduğunu düşünün. Bunu başarıyla zihninizde canlandırdıktan sonra, aynı zamanda önceki şakraların da farkında kalarak, bu çivit mavisinin ortasında altın rengi bir daire olduğunu hayal edin. Altın rengi daire bir taç yaprağı içerir ya da her bir tarafında bir taç yaprak bulunur. Nefes aldığınızda altın renginin sağ tarafta yoğunlaştığını hissedeceksiniz. Nefes verirken de sol tarafın parlaklığının arttığını düşünün.

Birkaç nefesten sonra, altın rengi dairenin ortasında kırmızı bir üçgen olduğunu zihninizde canlandırın. Birkaç nefes daha alın ve üçgenin içinde bir göz olduğunu düşünün. Sadece tek bir göz olmasına karşın, büyük bir sevgi ve anlayış iletiyor. Bu, elbette, ünlü "üçüncü göz"dür ve epifiz bezi kontrol eder.

9. Başınızın tepesinin hemen üzerindeki bölgeye konsantre olun. Burası Taç Şakra bölgesidir. Başınızın hemen üstünde, menekşe rengi, hızla dönen bir enerji dairesi olduğunu hayal edin. Bu dairenin içinde, küçücük üçgenlerden yapılmış daireler oluşturarak dışarı doğru hareket eden parlak, beyaz bir ışık bulunmaktadır. Bu çoğunlukla bin taç yapraklı lotus olarak bilinir.

10. Buraya kadar geldiyseniz, her nefes aldığınızda omurganız boyunca akan sabit bir enerji akışı hissedeceksiniz. Bu muazzam güçlü bir irade bataryası yaratır. Güç, bilgi, spiritüel anlayış ve sevgi duygusu hissedeceksiniz. Ayrıca, kendinizi ağırlıksız hissedecek ve vücudunuzun her hücresinde iyi olmanın verdiği enerjik bir duygu yaşayacaksınız.

11. Bu egzersizi bedenden ayrılmak için kullanıyorsanız, birkaç dakika durun. Zamanın uygun olduğunu düşündüğünüzde, derin bir nefes alıp elinizden geldiğince tutun. Yine elinizden geldiğince hızlı bir şekilde nefesinizi bırakın ve kendinize "Şimdi!" deyin. O anda kendinizi fizik bedeninizin tam üzerinde havada süzülürken bulacaksınız.

Bu egzersizi meditasyon ve spiritüel amaçlar için yapıyorsanız, birkaç dakika durun ve her şakranın dengelendiğinin ve vücudunuzun her bölümüne pozitif enerji gönderdiğinin farkına varın. Daha sonra adımlarınızı teker teker izleyerek kaynağa geri dönün, bu sırada her şakranın enerjisinin bir sonrakine geçmeden önce geri döndürüldüğünden emin olun.

Bitirdiğinizde, gözlerinizi açmadan önce birkaç dakikalığına hareketsizce yatın. Ayağa kalkmadan önce gerinin ve meditasyon hakkında düşünün. Kendinizi yıllardır olmadığı kadar iyi hissedeceksiniz, çünkü kendinizi tümüyle gevşetmiş, şakralannızı dengelemiş ve onlara enerji vermiş, ve hem sevgi hem spiritüellik açısından bir gelişme yaşamış olacaksınız.

Bu meditasyonu ilk birkaç denemede hatta ilk yirmi-otuz denemede tamamlayabilmeniz neredeyse ihtimal dışıdır. Bunun nedeni, öncekinin farkında kalmaya devam ederken bir sonraki şakraya odaklanmanın son derece güç olmasıdır.

Size kundalini gücünü uyandırmaya başlarken, adım adım yol gösterecek bir öğretmeniniz olursa tüm süreç çok daha kolay işleyecektir. Aslında, bu meditasyonu başarıyla tamamlamış bir kişinin, bu bilgiyi, Shaktipat olarak bilinen bir diğer sürece geçirebileceğine inanılır. Bu bilgi, dokunma, telepati, mistik müzikler ya da gözü odaklama teknikleriyle verilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...