Jump to content

Kendama...


goce

Önerilen Mesajlar

http://web-japan.org/kidsweb/virtual/kendama/images/kendama.jpg

 

Oyunun amacı Tahtadan yapılan bir küçük tabaklı ve sopalı kılıç ile ona iple bağlanan delikli tahta topunu oynatarak, kılıçın tabak kısmına veya sopasına topu yerleştirmeye çalışmasıdır.

 

 

 

Bir çok kişi kendamanın japon icadı olduğunu düşünse de kendama 16. yüzyilda Fransa'da kesfedilen bir oyundur. Kral III Henry zamanında popülerleşen bu oyuncak Kraliyet eğlencelerinin gözdesi haline gelmiştir hatta Kral III. Henry seyahatleri sırasında bile bu oyuncağı yanında bulundurduğuna ve oynadığına dair bilgiler bulunmaktadır. O zamanlarda ismi "Bilboquet" olarak bilinmektedir. Ayrıca farklı teorilere göre yunanisten ve çinde bu oyunun geliştiğine dair görüşler bulunmaktadır. Japonya Bilboquet ile ipek yolu zamanında 17. yüzyılda tanışmıştır. Japonya'da iyice ünlenen bu oyuncak artık Kendama olarak bilinmektedir. Genelde erkek çocuklarının oyunu olarak bilinen Kendama 1945 yılında Kendamas olarak şeker ve oyuncak mağazalarında satışa sunulmuştur. Bunun ardından Japon Kendama Derneği kurulmuş ve turnuvalar düzenlenmeye başlamıştır. Günümüzde ise nihayet Japonya'dan sonra Amerika ve Almanya'da da Kendama takımları kurulmuş ve bu oyuncak yaygınlaşmıştır. Hatta paten kayan topluluklar arasında alternatif spor haline gelmiştir. Şuan ABD'de ünlü patenciler Alex Broskow ve Franky Morales adında iki adet kendama takımı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Malesef ki kendamanın ülkemizde henüz satışı bulunmamaktadır. Hatta internet üzerinde kendama ile ilgili hiç bir Türkçe sitede bulunmamaktadır. Ama bu oyuncağı almak isteyenler internet üzerinden sipariş verip yurt dışından getirtebilmeleri mümkündür. İlgilenen arkadaşlar şuan online satışı bulunna grindhouse sitesinden faydalanabilirler.

(ben bu site üzerinden aldığım için bu adresi veriyorum isteyenler araştırığ farklı siteler üstünden de satın alabilirler.)

 

http://www.grindhouse.eu/srcontent/module/20/product/1850.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1200lu yıllara kadar uzanıyor yani..yalnız oyun zor bir oyun olsa gerek oynayan varmı bilemiyorum ama o delikli bilyenin sopaya girmesi çokta kolay gibi gözukmuyor

onu getittirene kadar resmin çıktısını alıp marangozda yaptırıcaksın ne gereği var oho çok zor iş o

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...