Jump to content

Kreator


serpentine

Önerilen Mesajlar

http://userserve-ak.last.fm/serve/500/63048/Kreator.jpg

 

Alman gruplarından bahsedildiğinde veya thrash metal dünyasından konuşulduğunda akla ilk gelen gruplardan biri şüphesiz Kreator'dur.

 

İlk kadrosunu gitar ve vokalde Milan "Mille" Petrozza, bassta Rob Fioretti ve davulda Jürgen "Ventor" Reil'in oluşturduğu topluluk, "Tormentor" adıyla kurulduktan bir sene sonra yani 1984 yılında grubun ismini "Kreator" olarak değiştirdi.

 

İsim değişikliği sonrası grup tam gaz çalışmalarına devam etti ve 1985 yılında Noise Records tarafından piyasaya sürülen "Endless Pain" adındaki debut albümlerini piyasaya sürdüler. Albümde Essen'de yaşadıkları sorunların yanısıra korku, dehşet gibi bazı temalardan da yola çıkarak ilk albümlerini oluşturdular. Albüm thrash metal piyasasında büyük ilgi gördü, "Flag Of Hate" sloganları ve etkileyici şarkı sözleriyle Kreator özellikle Avrupa'da ismini sıkça bahsettiren bir grup haline geldi.

 

Aslında grup en büyük çıkışını 1986 yılında "Pleasure To Kill" albümü ile ciddi anlamda Avrupa'da ses getirir. Kreator'un Avrupa'daki hızla çoğalan fanlarına "Helloween ve Celtic Frost" ile çıktıkları Avrupa turuyla grup fan sayısını katlamıştır. Turne dönüşü, 1986 yılının sonlarına doğru "Flag of Hate" E.P sini piyasaya sürmüşlerdir.

 

Sene 1987'i gösterdiğinde grup "Terrible Certainty" albümünü ve "Out of the Dark, Into the Light" E.P. sini çıkartır. Grubun hızla büyüdüğünü fark eden Noise Records Kreator'a ait herşeyden faydalanma isteğindedir. Plak şirketi Kreator'un albümlerini dağıtım için Sony/Epic ile anlaşır ve Kreator Amerika'da Randy Burns (Megadeth, Nuclear Assault) prodüktörlüğünde kayda girer. Bu birlikteliğin meyvesi en çok satan ve thrash metalde bir kilometre taşı sayılan "Extreme Aggresions" albümü olur. Turne özellikle gruba dahil olan eski Sodom gitaristi Frank "Blackfire" Gosdzik'in Mille ile yaptığı gitar düelloları ile anılır. 1990 yılında grup "Coma Of Souls" albümünü yayınlar, lakin eski başarıya ulaşamaz. Bunun sebeplerine inecek olursak o yıllarda klasik heavy metal ve türevleri yerine death metal ve grunge gruplarına bırakmalarıdır.

 

Kreator, Tom Morris eşliğinde Tampa'da kayda girer ve o zamana kadar ki en radikal Kreator albümü olan "Renewal" 1992 senesinde Florida'da kaydedilir ve yayınlanır. Endüstriyel etkiler ve yer yer death metale göz kırpan bu albüm grubun çoğu fanı tarafından anlaşılmaz. Yoğun turnelerden yorulan grup uzun bir süre sessizliğe gömülür.

 

Grubun bu sessizliği bassa Christian Giesler ve bateriye Whislash grubundan tanıdığımız Joe Cangelosi alarak bozar ve kendilerini stüdyoya kapatırlar. 1995 yılında "Cause for Conflict" albümünü yayınlayan grup artık eski thrash sounduna geri dönmüş ve fanlarının gönlünü almıştır.

 

Mille grubu Coroner'dan tanıdığımız Tommy Vetterli ile takviye eder ve orijinal bateristleri Ventor gruba geri döner. 1997 yılında Outcast ve 1999 yılında yayınladıkları Endorama albümleri ile Kreator gothic ve endüstriyel müziğe hafifçe bir giriş yapar. Endorama albümünde gothic metal'in temel taşlarından sayılan Alman grup Lacrimosa'in vokaliyle düet yapılmıştır.

 

Tommy Vetterli'nin gruptan ayrılışı ile grup tekrar bir yol ayrımına girer. Vetterli'nin yeri Sami Yli-Sirnio ile doldurulur ve tekrar thrash köklerine sadık bir şekilde "Violent Revolution" ve 2000'li yılların en sağlam thrash albümü "Enemy Of God" yayınladılar.

 

KREATOR Kadrosu(Şuan):

 

Miland "Mille" Petrozza : Gitar, Vokal

Sami Yli-Sirniö : Gitar

Christian Giesler : Bass

Jürgen "Ventor" Reil : Davul

 

Eski Grup Elemanları:

 

Gitar:

Michael Wulf (Öldü) (1986)

Jörg "Tritze" Trzebiatowski (1986-89)

Frank "Blackfire" Gosdzik (1989-1996)

Tommy Vetterli (1996-2001)

 

Bass:

Roberto "Rob" Fioretti (1982-1992)

Bogusz Rutkiewicz (1988)

Andreas Herz (1992-95)

 

Davul:

Joe Cangelosi (1994-96)

 

Alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Love us ore hate us it does'nt mean to me

Hangi şarkısıydı hatırlamıyorum çok küçüktüm bu cümleyi ezberleyeceğim diye ne çok uğraşmıştım :)

 

cahil adam bu şarkı işte :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=gSHa6ZS8oQc

 

Don't try to tell us what is right for us

We don't give a fuck anyway

Don't try to steal imagination from us

Things we believe we will never betray

Those who have the power to

Suck us try - throw us away

those who never could create

Destroy the music of today

Those devoid of any feeling

Those who make the compromise

Betray themselves to make a deal

Sell their soul at any price

Sounds without feeling, energy or

aggression

From money hungry brains and not

from the heart

Fortune, fame and glory are their

obsessions

Salesmen, deaf to music, blind to art

No honesty, just sterility

A cautious sound they make without

creativity

It's still the same as another age

When they took the words of truth and

put them to a flame

No more

Love us or hate us

No more

Love us or hate us

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En sevdiğim grup diyebilecegim gruptur kendisi. Ankara konserine gidemeyişim hala içimde kaya gibi oturur...

Bir iki albümü dışında mükemmel metal yapıyorlar,onlar da olmasa kusursuz olurlardı,ona ragmen hatalarını affedip mükemmel atfediyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sert kal taviz verme felsefesini benimsemiş asla ödün vermeyen benimde en sevdiğim gruplar arasında

Paganlaw sen renewal albümünden bahsediyosun kesin ordaki tarz kayması grubu baya bi sarstı sonrasında olanlarda malum, neyse geçmişe mazi geleceğe niyazi deyerekden bağrımıza basıyoruz Kreatorumuzu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın,Hatice'ye değil neticeye bakıp hordes of chaos'la yola devam Moonrise :)

 

aynen bu albümdeki sound çok kaliteli mesela , kariyerindeki en üst mertebeye yükselmiş durumda Kreator bu albümle tabiki neticeye bakmalı tam gaz yola devam Paganlaw :)

 

ee yine klasik olcak ama Kreator Candır ! ... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet kaliteyi gittikçe artırdılar. Enemy of god çıkınca umarım düşüşe geçmezler dedim,nitekim yükseldiler bile :)

Bakalım sonraki nasıl olacak..

Kreator candır,şimdi de çalmayı canım çekti enemy of god çalıp saygı duruşunda bulunayım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kreator fanları :D sitede vardır vardır serpentine ve paganlaw dan başka kesin biryerlerde gizlendiler ya adamlar 1 haziranda yeni albüm çıkartıyorlarmış yeni okudum haberini pek sevindim şimdi bak Phantom Antichrist” oluyormuş albüm ismi vay kapağıda leşş thrash kokuyor. Hadi bakalım kesin iyi birşey çıkar.

 

http://www.pasifagresif.com/wp-content/uploads/kreator_albumdetay_5.jpg

 

10 muhteşem şarkı olucakmış 10 tane of heyecanlandım şuan. 20 Nisanda ise albümle aynı adı taşıyan single piyasada olucak fırtına öncesi sessizlikte şuan Kreator ortalığı fena yakıcak ne diyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kreator fanları :D sitede vardır vardır serpentine ve paganlaw dan başka kesin biryerlerde gizlendiler ya adamlar 1 haziranda yeni albüm çıkartıyorlarmış yeni okudum haberini pek sevindim şimdi bak Phantom Antichrist” oluyormuş albüm ismi vay kapağıda leşş thrash kokuyor. Hadi bakalım kesin iyi birşey çıkar.

 

http://www.pasifagresif.com/wp-content/uploads/kreator_albumdetay_5.jpg

 

10 muhteşem şarkı olucakmış 10 tane of heyecanlandım şuan. 20 Nisanda ise albümle aynı adı taşıyan single piyasada olucak fırtına öncesi sessizlikte şuan Kreator ortalığı fena yakıcak ne diyim.

 

Moonrise (montrose mu demeliydim!) neredesin yahu, gelsen diyorum artık!

Yıllar sonra bu mesajını görüyor olmam da ayrı bir üzücü oldu.

 

Kreator 27 Ocak'ta yeni albüm çıkardı. Uzun uzadıya albüm tanıtımı yapamayacağım ama albümün adı Gods of Violence. Maalesef grubun sevmediğim bir huyu tutan şeyi olabildiğince tekrarlamaya çalışıyorlar. Enemy of God albümündeki başarı sonrası Hordes of Chaos'ta da yapmışlardı ama o zaman gözüme o kadar batmamıştı. Tamam o albümde yaptın da, Phantom Antichrist'te niye tekrarladın. 1 oldu, 2 oldu, tamam da 3 niye oldu? 3 kez aynı şeyleri yaptın, o zaman 4. niye bu kadar benzer oldu YİNE!

Grubu YİNE DE çok beğeniyorum. Ama bu tutan şeyin aynısını yapalım yine tutar kafası sağlıjlı değil. İsimler bile çok değişemiyor, Enemy of God albümü var, şimdi de Gods of Violence albümü yaptılar. E niye, çünkü Violent Revolution şarkısı da tuttu, gods da tuttu vs. Keşke şarkılar hep Violent Revolution kalitesinde olabilseydi. İnsan sevdiğini ve hakkında bilgi sahibi olduğu şeyi daha çok eleştiriyor sanırım.

 

Yeni albümü birkaç kez dinledim. Son 3 albümün ortaya karışık yapılmış hali olmuş. Son şarkı geleneği ortaya çıkardılar bu son 4 albümde, son şarkılar bile mi aynı olur arkadaş :)

 

United in Hate şarkısı ile Gods of Violence şarkısının bir bölümü birebir aynı hatta.

 

Satan is Real şarkısındaki riffleri özellikle beğendim. Genel anlamda kullandıkları riff tonları doyurucu geldi.

 

Gözlemlediğim kadarıyla bu albümü iyi pazarladılar, hiç olmadığı kadar kaliteli ve çok sayıda da klip çekiyorlar. Totalitarian Terror şarkısının klibini Auschwit'te yaşanan katliamım gerçekleştiği gün yayınlamaları mesela güzel bir plan olmuş. İşte bunlar hep para, bunlar hep kapitalizm :)

 

Dediğim gibi YİNE DE seviyorum seni Kreator!

 

Moonrise, geri dön n'olur moonrise diyerek mesajıma son veriyorum. Go to hell Kreator

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlık sayesinde uzun zamandır dinlemediğimi fark ettiğim grup. Oysa eskiden bütün hafta dinlemesem de Cumartesi akşamları Taksim'de mutlaka çalardı... Yeni albümlere karşı nedense bir önyargım oluyor benim. Benim dinlemeyi bıraktığım noktada kalmalı, ben piyasadan uzaklaştım diye başka albüm yapmamalı sanki gruplar. Hele ki bu zamana kadar yaptıklarından daha iyi yapıtlar asla aama asla ortaya çıkarmamalılar (ne kadar bencilce bir düşünce?)

 

Neyse canım devam etsinler. Yapsınlar... Özlediğim parçalarını da ekleyeyim;

 

https://www.youtube.com/watch?v=Z9u1NPpnbg0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...