Jump to content

Yoyo


blueboy

Önerilen Mesajlar

http://img2.blogcu.com/images/f/l/a/flatout2/purple_platinum_yoyo_label_1237404503.jpg

 

İki adet eş ağırlıklı halkanın ortalarından bir metal veya tahta çubuk ile tutturulmaları ve bu çubuğa ip sarılması ile oynanır hale gelen oyuncak, alternatif spor aracıdır. Dragon adlı yoyo dünya'nın en pahalı yoyosudur

Çeşitli stillerde oynanan yoyo, Türkiye'de popüler olmasa da uluslararası yarışmaları bile düzenlenmektedir.Bu stillerden bazıları

1A : Yoyo ipe ve sağ elin orta parmağına bağlı şekildeyken yoyo ile ip üzerinde dönerken yapılan hareketlerdir.

2A : 2 el ile 2 yoyonun hiç durmaksızın, sürekli atılıp çekilip tekrar atılmasıyla yapılan hareketlerdir.

3A : Bu stilde 2 adet yoyo sürekli tekrar atılmadan, dönme esnasında ip üzerinde birbirleriyle uyum içinde hareketler sergilenir.

4A : Bu stildeki hareketler, yoyonun ipe bağlanmadan yapılmasıyla elde edilir.Yoyo ilk önce havaya fırlatılır ve sonra tekrar ip üzerine düşürülür ve kombine hareketler sergilenir.

5A : Yoyo bu stilde ipe bağlıdır fakat ip orta parmak yerine ufak bir ağırlığa bağlanır ve yoyo ile ağırlığın birbirine uyumlu hareketleri bu stilin genel amacıdır.

Bir ip ve ona bağlı, ortasında ipin geçtiği açıklık bulunan top şeklinde oynanan oyuncaktır.Yoyo ayrıca bilim içinde önemlidir.Yoyoyu etrafımızda çevirirken merkezkaç kuvveti oluşur.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TARİHİ

 

Hepimizin çocukken oynadığı oyuncaklardan olan Yoyo,günümüze kadar bir çok aşamalardan gelerek bizleri eğlendirmiştir. Yoyonun, ilk olarak Çin'de kullanıldığına inanılmaktadır.Ancak yoyo hakkında ilk tarihsel metin M.Ö 500 yılında Yunan metinlerinde görülmüştür.Bu eski oyuncak ağaç kabuğu ve metaldan yapılmış bir diskten oluşmuştur.Bu zamanda yapılmış ve şu an Yunanistan'daki Atina Milli Müzesi'nde bulunan çömlek vazo'da Yunan Gençliği'nin yoyoyla oynarak eğlendiği anlaşılır.Eski zamandan kalma Mısır'lı tapınakların üzerindeki resimlerde Mısırlılarında yoyoyu kullandığı bilinmektedir.

 

Çinlilerin kullandığı yoyo Yine tarihi kayıtlar göstermekteki ,16. yüzyılda Filipinli avcılar ,vahşi hayvanları ,ağaçtan yapılan bir cisim ve uzun bir ipi,avlarının altına atmak suretiyle yakalamışlardır. Bu silahtaki ip yukarı çekilir ve av ip içerisinde çabalayarak döner.

Bu ,pratik yoyonun silahın günümüz yoyosuna ilham verdiği söylenmektedir. Fakat , bunun tamamen bir hayali bir fikir olduğu gözümüzden kaçmamalıdır. Yoyo'nun çıkış noktası ister Çin olsun ister Filipinler ya da Mısır ,sonuçta Yoyo çok uzun bir zaman periyodu içerisinde çocukların favori oyuncağı olduğu aşikardır.

 

Yoyonun bahsi geçtiği bir diğer tarihçe ise 1765'de yapılan bir Hindistan kutusunun varlığıdır.Bu ufak kutunun üzerinde elle çizilen yoyosu ile oynayan kırmızı elbiseli minik bir kız çocuğunun resmi vardır. Bundan 25 yıl sonra ise yoyo bir şekilde Avrupa'ya seyahat eder.Böylece yoyo artık İngiliz ve Fransız Aristokratlarının elinde bulunuyordu.

 

Yoyo Fransa boyunca yayıldı ve genelde stres atmak içinde kullandı. Artık ismi JOUJOU DE NORMANDIE olmuştu. Bu da Amerikalıların Yoyo olarak isimlendirdiği oyuncağın isim kökünü oluşturmuştu. Oyuncağa olan bu ilgi Figaro'nun Düğünü adlı piyes'te de dile gelmişti.Piyes'in yazarı BEAUMARCHAIS yoluyla delillendirilen bu oyunda sıkıntı atmak için yani düşüncelerinizi boşaltmak için oyuncakların araç olduğu söylenmişti.

 

Tarihler 1789 yılını gösterdiğinde ise ,yapılan bir temsili resimde geleceğin kral adayı 4 yaşındaki 17.Louis'in elinde bir L'emigrette(yoyo) bulun maktaydı.Fransız yaşam biçimleri ve köylülerin ayaklanması sırasında Fransız Aristokrasisinin Paris ve Almanya'ya gitmeye zorlanması sıralarında cam ve fildişinden yapılmış yoyolar ,aristokratların elindeydi. L'emigrette burda "ülkeden ayrılmak" anlamına gelen fransız terimidir. Yoyo'ya Fransa'da verilen bir başka isim ise "De Coblenz"(Fransız şehri).

Aslına bu isimler, oyuncaklar ile Fransız devrimi arasında önemli tarihsel bağlantıyı yansıtırlar.

 

Daha sonralari İskoçya ve Fransa'dan geçerek çılgın yolculuğuna

İngiltere'de devam eden yoyo, İngiltere'de fransızca bir kelime olan

bandrole olarak adlandırıldı. Bunun anlamı Fransız züppesi idi.1791'de ise ileride kral olarak 4. George bu bandrole ile eğlendi.Kral adayının bu oyuncağı kullanması İngiltere'de Yoyo'nun popüler oyuncak olmasında önemli rol oynadı.Ve ünlü kimseler yoyoyu elinden bırakmadı. Amerika'da yoyonun kullanıldığına dair ilk kayıt 1866 tarihlidir.O zamanlar taşıt yoluyla Ohaio'ların evlerine ulaşan yoyo "improved bandrole" yani gelişmiş bandrole olarak patenti alındı.

 

1 yıl sonra ise Alman göçmen Charles Kirchoff ,dönen tekerleği endüstri yel yoyoya ilk ivmeyi verdi.Artık yoyo ticari bir oyuncak olmuştu.1911'lere kadar ,çeşitli patentlere karşın yoyo, pek de önemsenmedi. Ta ki Ünlü Scientific Amerikan dergisi 1916 yılında yoyo hakkında bir makale yayınlayıncaya kadar.Makale de oyuncağın Filipinlerden geldiği anlatılıyordu. Ve yoyo olarak isimlendirdi.Bunun sebebinin de Filipinlilerin kullandığı kelime olan yoyonun "come come"( gel gel )ve " to return(geri dönmek)" anlamını taşımasıydı.

 

Bu makalenin üzerine yoyo tüm Amerika'da duyuldu.Bu arada Filipinlere geri dönersek , Filipin yerlilerinin bu oyuncak konusunda uzman olduğu söylenebilir.Yoyoyu harika oyma tekniklerini kullanarak odunu biçimlendirerek oluşturmuşlardı.Daha sonra ip yardımıyla dingili döndüren sistemi geliştirdiler. Ve bugünkü yoyonun kalıbını bu şekilde yön vermişlerdir. 1928 ve 1929 yıllarında iş adamı DONALD F DUNCAN, San Francisco'da iken yoyonun geleceğini gördü ve Yoyonun kaderini çizdi. Aslında Yoyo severler Duncan'ın bazı kararlarını olumsuz gibi algılasalar da ,bir bakıma da yeni yoyo severlerin bu yolla oluşacağından seviniyorlardı.

 

1946 yılında Duncan Şirketi saatte 3600 yoyo üretmeye başlamıştı.Ve her yıl 1 milyon yoyonun yolu açılmıştı.Akçağaçtan yapılan yoyolar dünyayı kasıp kavuruyordu. 1960 yıllar plastik yoyonun yıllarıydı. Satışlar git gide artıyordu.Ve Dunca Şirketi 45 milyon yoyoyu 40 milyon çocuğa satmayı başararak bir rekor kırdı.

 

Yoyo Amerika'da oldukça tuttu ve uğruna bir çok milli organizasyon gerçekleşti. Dünyanın her yerinden gelen yoyocular bu yarışmalarda hünerlerini sergiledi. Hatta yarışmalara bazı katı kurallar konuldu.Örneğin yarışmaya katılan yarışmacılara Dünya'nın her yerini gezme şartı konuldu.Bu kimimize anlamsız gelebilir ama bu kural sayesinde yoyo bayağı bir yol kat etti ve dünyadaki ününe ün kattı.Ünlüler koleksiyonlarını sergiledi ve oldukça yüksek ücretlerle müzayedelerde satıldı.

 

Bunun yanında yoyo bilimsel alanlarda da kullanıldı. Örneğin NASA bu konuda oldukça ayrıntılı bir çalışma yaptı.1996'da uzaya yolladığı STS-75 uydusu ile yoyo artık uzaya da ayak basmış oldu. Bu salınım belki küçüktü ama insanlık için büyük hareketlere neden olması şüphesizdi.Bu konuda NASA astronotu ile yapılan bilimsel röportajda sorulan soru ve cevabı şöyle idi:

"KUVVET ERGOMETER NE OLDUĞU AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ ? "

"YOYO yu İsviçreli araştırmacılarla birlikte deneysel olarak kullandık. YOYOYU aşağı atarsınız, açılır ve yoyo içindeki enerjiyi bildirirsiniz." Buradaki amaç yoyonun yaptığı hareketini ve yavaş dönüşümü incelemekti.Yoyonun yaptığı hareket sonrası biriken enerji ise ilginçti. Yoyo nasıl enerjiyi tutuyordu? Bunun cevabını bulduklarında ise artık araç içindeki insan hareketlerini kontrol edebileceklerdi. Bildiğiniz gibi yoyoyu aşağı atarsınız ve bir sonraki gelişinde onu aşağı çekecek hiç bir ağırlık yoktur.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=XvG3IK-hzRs

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

feci bir alışkanlık çok muhteşem bir hobi bende de var ama o çocukluk yoyolarımıza asla benzemiyor içinde rulman olduğu için:D tabi şuan yoyoların birçok çeşidi bulunmakta belirli hareketler yapmak için ama ben daha çok başındayım yoyoyu aldığımızda içinden çıkan eğitim cdsi sayesinde belirli hareketler çıkarmaya başladım ve herkese tavsiye ederim. ayrıca eğer böle enteresan alışkanlıklarınız varsa bir de kendamayı deneyin o da muhteşem bir alet:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

blueboy ben açacaktım bu konuyu neyse iyi ki açtın :) geliştir de kendi videolarını koy e mi :D biraz daha profesyonelleşmeye başlayınca insan hiç bırakamıyor ...

 

Yardımcı olması için birkaç site yazıyım bari (moderatör arkadaşlar kızmasın yoyocu arkdaşların işi ilerletmesi açısından veriyorum :) )

 

1.www.yoyoexpert.com = yabancı bir site , ingilizce anlıyorsanız harika bütün temel hareketler videolu bir şekilde anlatılıyor.

2.www.yoturk.com = bana göre türkiyedeki en iyi yoyo sitesi , bütün sorularınızı sorabilir,birkaç teknik bilgi öğrenebilir,yeni yoyoları takip edebilirsiniz.

3.www.yoyonation.com = hem satış yapan hem de harika bir forumu olan yoyo sitesi , ingilizce biliyorsanız problemlerinize en iyi yanıtları buradan alabilirsiniz ...

 

Bir de daha başlangıçtakiler hangi yoyoları almalı ? nereden almalı ?

 

Birkaç ay öncesine kadar armağan oyuncak türkiyede satılan en iyi marka olan yoyojam yoyolarını getirdi , ilk geldiğinde fiyatları gayet cazipti (hatta blueboy da da bir lyn fury var ) , fakat daha sonra bütün fiyatlar iki katına çıktı , sebebini yoyojamin zamı demelerine rağmen en pahalı yoyo olan axiom un fiyatının sabit kalması , diğer yoyo fiyatlarınınsa iki katına çıkması kafa karıştırıcı ... Eğer yurtdışı alma gibi bir seçeneğiniz yoksa paraya kıyıp armağan oyuncaktan bir lyn fury veya kickside alın derim (fiyatları 45 ytl civarı) . Evet biraz tuzlu fiyatlar ama türkiyede alabileceğiniz en kaliteli yoyolar ve bu yoyolar yine armağanda satılan 50 ytl olan blazing teens yoyolara fark atar performansta bunu aklınızdan çıkarmayın . Veya türk yoyo sitelerinden yoyolarını satışa çıkaran arkadaşlardan alabilirsiniz ki ben ilk profesyonel yoyomu o şekilde aldım ... Fakat yurtdışından kredi kartıyla alışveriş yapma imkanınız varsa kesinlikle ordan yapın ve lyn fury,kickside ,journey gibi yyj in 14$ lık yoyolarından alın derim . Şöyle de birşey var bütün yurtdışı yoyo satış sitelerinin fiyatları farklı benim size tavsiye edebileceğim siteler ise www.yoyoguy.com ve www.yoyonation.com , eğer sadece yoyo alacaksanız en iyi en uygun kargo fiyatı yoyoguyda , 5-8$ arasında değişiyor , ama sadece yoyo almayacak yanında başka şeyler de alacaksanız ve özellikle arkadaşlarınızla beraber toplu bir alışveriş yapacaksanız yoyonation ı tavsiye ederim , kargo fiyatları 20-30$ a falan çıkıyor sanırım onları kesin olarak yazarım daha sonra ...

 

bütün yoyoculara kolay gelsin :)

 

bu arada blue bir düzeltme yapıyım en pahalı yoyo dragon değildir büyük ihtimalle , ismini bile duymadım aratınca da çıkmadı , benim duyduklarım arasında en pahalıları spyy pure,duncan freehand zero mg fiyatlar yaklaşık olarak 300$

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bunu, okul dahil her gün cebimde taşıdığım bilirim:) yoyo benim için sıradan bir oyun değil sadece,

hiç bir kaygının olmadı,

belki "annem ne yemek yaptı acaba" kaygısının olduğu,

"bu kız çok güzel bana bakar mı" kaygısının olduğu,

"tüh, yine pantolonum çamur oldu, annem kızacak" kaygısının olduğu

günlerimin oyuncağı....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

discoveryde izlemiştim gerçekten çok hoş bir uğraş, ayrıcana türkiyedede bunu profsyonel olarak yapan küçük bir grup var ve yanılmıyorsam her hafta ücretsiz istanbul asyada ders veriyorlar. bende bu yoyoların çok farklı çeşitleri olduğunu duymuştum çokta uygun fiyatlardan başlıyor. belgeselde izlediğim kadarıylada uğraşan kişiler öyle yoyolarına bağlanmışlarki (nasıl oluyorsa)bıkmadan usanmadan ellerinden bırakmıyor,kısacası bu tarz ilgisi olana iyi bir hobi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben ilgileniyorum yoyoyla ama bu senin bahsettiğin ölçüde değil ama senin bahsettiğin gibi birini tanıyorum bana yoyoyu tekrar sevdiren arkadaşım elinden bir dakika bile bırakmıyor yoyosunu çok acayip bir duygu ve farklı bir heyecan sahilde yüyürken oturup kafaları çekerken veya bir mekanda muhabbet ederken bile elinde yoyosu var devamlı farklı hareketler öğrenmeye sürüklüyor bu onu. ayrıca eğer ilgilenenler varsa şöyle söyliyeyim aldığınız yoyonun yanında bir eğitim cdsi veriyorlar yoyoyu nasıl tutmanız gerektiğinden tutun da bir hareketi nasıl yapmanız gerektiğine kadar herşeyi açıkca gösteriyor. yani illa ders almak gerekmez bu hareketleri yapabilmek için. şiddetle tavsiye ediyorum çevrenizdeki insanların size garip gözlerle bakmasını umursamıyorsanız( biz sahilde yürürken hep bu insanlarla karşılaşıyoruz malesef ki :S) bir yoyo almalısınız gerçekten...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

önce garip gözle bakıyolar ama sonra yanına gelip bakabilirmiyim diyolar =) okulda oynarken ilk önce gelip "çocukmusun bu ne" veya "aa benim de vardı orta okulda falan diyolar" sonraa bi kaç hareket yapıca daıtıyolar =)) çok komik oluo öyle olduklarında :D müthiş zevk alıyorum sonra bende yapabilirmiyim falan diyolar vermiyorum yoyomu=))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bizim burda sadece çocuklar gelip soruyor yetişkin insanlar sanki yaratık görmüş gibi hayret ve şok içinde bakıyorlar o hareketleri yaparken. ama bizi sahilde yürürken biraz garip bi görüntü yaratmıyor değiliz iki kişinin elinde yoyo benim elimde kendama belki yüzden de öyle bakıyorlar olabilirler:D ama en güzeli çocukların tepkisi, arkadaşıma abi sen yoyomu satıyorsun yada sen yoyo birincisimisin diye soranlar oluyor. arkadaş çevremizdekiler de senin dediğin tepkiyi veriyor çocukmusun sen ne bu ya deyip duruyorlar ama yoyoyu onlara verince ve eski çocukluk yoyolarıyla ilgisi olmadığı anladıklarında yüz ifadeleri ve artık oluşan hayranlıklarını görmek güzel oluyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence yoyo oynamak çevredeki kalıpları azcık da olsa kırmak.. kocaman adam elinde çocuk oyuncağı olarak bilinen bi oyuncak la sokağın ortasında oynuyor =) sanırım başkası için ilginç bi şeydir=) ben yoyo işini biraz büyültüp en kısa zaman da bi topaç edinmeyi düşünüyorum=) onu da asfaltın önünde çevircem bakalım nasıl tepkiler alıyorum=)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...