Jump to content

Mitolojinin narsizmle ilişkisi


Locked

Önerilen Mesajlar

Mitolojiye göre, dünya üzerinde birçok tanrı bulunmaktaydı. Bunlar çeşitli doğa olaylarından ya da canlı-cansız varlıkların kontrolünden, davranışlarından sorumluydular. İnanışa göre bu tanrılar insan şeklindeydi ve insanlarla ilişki içine de girerlerdi.

 

http://www.toplumdusmani.net/resim/narcissus.jpg

 

Size narsisizm sözcüğünün köken aldığı narkissos 'un mitolojik öyküsünü aktaracağız. Kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür . Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda eko dediğimiz yankılara dönüşür.

 

Olimpos dağında oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve Narkissosu cezalandırmaya karar verirler. Gene günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, ayni Ekho gibi Narkissos ta günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.

 

İşte narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erirler, çökerler. Başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerle bagdaşmasa bile daima kendilerini haklı göstererek ve o hedefi, gerekli emeği vermeden bile haketmiş sayarak en onde, en gözde ve tek olmak isterler.Kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarini anlayamazlar.Sanki hersey sadece kendileri için vardır ve ne olursa olsun herşeyin kendi amaçlarına hizmet etmesi gerekir. Başkalarının fikir ve hareketleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler tahammül edilemez düşüncelerdir. Gerçekle bagdaşmayan, başkalarinin zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadiklarinda öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır ,çöker hatta ağır psikotik tablolara girerler .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kart Serilerinin Dış Görünüşle İlişkisi

   Merhaba Ben Tarot'taki Değnek, Kupa, Kılıç, Para(Tılsım) serilerinin Kral veya Kraliçelerinin dış görünüşle ilişkisi olduğunu duydum. Hatta bazı falcılar belirleyici kartı dış görünüşe göre seçiyormuş. Mesela ''Sarı saçlı, mavi gözlü erkek: Para Kralı'' gibi. Böyle bir şey varsa; Değnek, Kupa, Kılıç ve Para Kral ve Kraliçelerinin karşılık geldiği dış görünüşleri söyler misiniz, falda nasıl kullanabiliriz?   Şimdiden teşekkür ederim.

   , Yer: Tarot

  • Çakra gezegen ilişkisi.

   1. çakramız omurganın bitiminde yer alan Muladhara’dır. Kök çakra olarak da bilinen bu merkezin yönetici gezegeni Koç burcunu yöneten Mars’tır. Muladhara çakranın içimizde barındırdığı ruhsal nitelikler saflık, masumiyet, çocuksu saf neşe, bilgelik, doğru yön hissi, yeryüzü ve yaşamla güçlü bağlantıdır. Eğer bu çakramız güçlü ise bu bize hareketlerimizde bilgelik ve kararlılık, yaşamımızda doğru yönü bulma, doğru seçimleri yapma gücü verir. Mars gezegeni burçlar kuşağında cana yakın ve dostça t

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • zihinsel hastaliklar ve cakra-astral beden iliskisi ile ilgili sorular

   son zamanlarda uzerinde cok dusundugum bir konu ile ilgili sorularim var, sizlerin cevaplarini merak ediyorum. -zihinsel hastaliklar cakralarin duzgun calismamasi ile ilgili olabilir mi? pratikte uygulanabilecek cozumleri var midir? -zihinsel hastaliklar astral bedenin fiziksel bedenden kismen ayrilmasi sebebiyle olusabilir mi? ( Sylvan Maldoon'un Astral Bedenin Projeksiyonu adli kitabinda bu konudan bahsedilmis ve sizofreni hastalarinin astral bedenlerinin fiziksel bedenleriyle tam bagli olm

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • İllüminati ve Antik Mısır İnancı İlişkisi

   http://4.bp.blogspot.com/-M167drfbo-E/UCUTZuFed6I/AAAAAAAAIyk/NeANUP-ymVg/s200/ufo-uzay.jpg Merhabalar arkadaşlar.. Bu yazımızda bir çok konuya değineceğiz. Antik Mısır'dan Adolf Hitler'e, Hz.Musa'dan 11 Eylül'e kadar bir çok konu hakkında yazacağız. Yazımızın tamamının anlaşılmasını beklemiyoruz ancak kafanızda oluşan bir çok soruya cevap bulacağınızın garantisini veriyorum.   "O halde sen bu şerefli sözü, Kur'ân'ı yalan sayanı Bana bırak! Biz onları, bilmedikleri, farkına varmadıkları bir y

   , Yer: Komplo Teorileri

  • Kundalini Uyanışı ve Deeksha İlişkisi...

   Kundalini bizim hara bölgemizde bulunan ve uyur olarak tasvir edilen gerçek yasam enerjimizdir. Kundalini enerjisi aslında arada   kendiliğinden yükselerek acil durumlarda bize destek olmaktadır. Dolayısıyla tamamen devre dışı değildir.   Tüm aydınlanan kişilerin kundalini enerjisi doğal olarak uyanmaktadır. Doğal olarak uyanmayan; ciddi bir kaza yada kundalini enerjisi hazır olmadan uyandırılan kişi sorunlar ile karşılaşabilir. Hazır olmadan kundalini uyanışı; aslında enerji bedenlerinin, en

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

×
×
 • Yeni Oluştur...