Jump to content

Basit Çözümler :)


EsmerCiX

Önerilen Mesajlar

PROBLEMLERE ODAKLANMAK ile ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK arasındaki fark

 

Durum # 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

 

Çözüm # 1: Bu problemin çözümü NASA’ya on yıla ve 12 milyon dolara maloldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem, yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altından 300 C’ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüm # 2: Peki Ruslar ne yaptı…?? Kurşun kalem kullandılar. :p

 

Durum # 2: Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya’daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur.

Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi.

Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi.

 

Çözüm # 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek-çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

 

Çözüm # 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir işçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.

Buradan çıkarılacak ders :p

 

* Her zaman basit çözümler arayın

* Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın

* Her zaman çözüme odaklanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Basit Flash Oyunlar

   Hexxagon   http://www.freegamesnews.com/en/wp-content/uploads/2007/06/hexxagon-300.jpg   http://christophe.dalibard.free.fr/Jeux/hexxagon.swf --------------------------------------------------------------------   Rome Puzzle   http://games-free-online.net/igri_file/large/l_20090405063023.jpg   http://christophe.dalibard.free.fr/Jeux/rome_puzzle.swf ---------------------------------------------------------------------   Star Ball   http://www.maniacworld.com/star_ball.jpg   http://chri

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Tarot Basit Açılım(geçmiş-şimdi-gelecek)

   Geçmiş şimdi gelecek  

   , Yer: Tarot

  • Basit malzemelerle hologram oluşturma

   Dün denedim bunu güzel oldu. Malzeme olarak herhangi bir şeffaf plastik, cam, ürün kabı vb. kullanılabilir. YouTube'a hologram video yazarsanız uygun dört görüntülü videoları bulabilirsiniz.   http://i.hizliresim.com/nEmq6l.jpg     [video=youtube;SKIdY-cOAz0] Erkekler için motivasyon videosu:

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • basit yöntemlerle, küçük sorunlara çözümler...

   Yazacağım şeyler, dilden dile, kulaktan kulağa anneannelerimizden kalmış formüller olacak. Aklıma geldikçe yenilerini ekleyeceğim.   öncelikle bayanların bahar aylarında menstürasyon dönemleri geciktiğinde yapabilecekleri ilk şey yakın zamanıysa menstürasyonun, 1 saat içinde regl olmalarını sağlayan KARANFİL terapisi...   bir su bardağı su içine 5 adet karanfil koyulup kaynatılır, ve ılık olduğu anda içilir... 1 saat içinde regl olursunuz.     ikinci olarak en etkili üst solunum yolu enfeksiy

   , Yer: Aromaterapi

  • Basit Demonik Ritüeller

   Çeviriye kaynak olan kitabı reincarnated nickli üye http://www.gnoxis.com/daemon-daveti-goetia-41222-6.html#post752259 isimli başlıkta paylaşmıştı.Bu konuyu paylaşıp paylaşmama konusunda çok düşündüm. Normalde bu tür davet içeren konuları ayan beyan paylaşmıyoruz. Ancak siteye üye olup araştırma yapan herkesin artık bir nebze çocukluktan uzaklaştığını, saçma denemelerle kendilerini riske atmayacaklarını umuyorum. Zaten kaynak da her bilgiyi aşırı açıklamalı şekilde vermemiş. Bu tarz ritüeller ha

   , Yer: Maji ve Türleri

×
×
 • Yeni Oluştur...