Jump to content

Norveç dil ve kültüründe '' Atatürk gibi düşünmek ''


Valkyrie

Önerilen Mesajlar

Genç Türk işadamı Utku Oğuz, bilgisayarında kayıtlı son Atatürk fotoğrafını Projeksiyon makinesinin aydınlattığı duvara yansıtıp sözlerini tamamladı:

- İşte, Anadolu aydınlanmasının temeli olan Türk Devrimi budur...

 

Perugia'nın önde gelen kişilerinin oluşturduğu Felsefe ve Tarih Kulübü'nün üyeleri ve konuklar büyük bir coşkuyla alkışladırlar genç adamı.

Genç adam da bir saatlik '1918 - 1939 arası Türkiye ve Atatürk Reformları' konferansının gördüğü ilgiden mutlu, biraz da şaşkındı!

 

Kulübün başkan yardımcısı İtalyan dostu bir süre önce, "Şu hayranı olduğun ve her karşılaşmamızda bana anlatıp durduğun Atatürk'ü bizim kulüp üyelerine de anlatır mısın?" dediğinde hiç tereddütsüz kabul etmiş, ama böylesine yoğun bir ilgi ve heyecanla karşılanacağını düşünmemişti...

 

Ama Utku Oğuz için o 18 mayıs gecesini asla unutulmayacak kılan yorum, orada konuk olarak bulunan yaşlı bir Norveç'liden geldi:

- Norveç dilinde "Mustafa Kemal gibi düşünmek" diye bir deyim vardır...

Herhangi bir problem karşısında, çözümü imkânsız olduğu düşüncesiyle hemen kestirmeden teslim olma eğiliminde olan, ne yapıp edip bir çözüm üretmek için yaratıcılığını zorlama zahmetine katlanmak istemeyen ruh ve zihin tembeli kişilere söylenir bu söz...

Bu tip insanlara derhal, "Hayır, yanılıyorsun bu problemin mutlaka bir çözümü olmalı, biraz da Mustafa Kemal gibi düşün" deriz...

Ancak sizin bu geceki sunuşunuzdan sonra bu sözün arkasındaki anlamı çok daha derin bir şekilde kavramış durumdayım; bu güzel fotoğraflar eşliğinde yaptığınız sunşunuz bana bu yaşımda bir şey daha öğretti; yani benim anadilim olan Norveççeye yerleşmiş olan eski bir deyimin arkasındaki gerçek ve derin anlamı! Size bunun için minnettarım...

 

Genç Türk'ün gözleri yaşardı... Dünyanın bir başka ucundaki ülkenin anadilinde bir deyim olarak yerleşmiş büyük devrimciyi bir kez daha minnet ve özlemle andı.

Yalnızca bir saatlik bir konferans olarak planlanan gece ancek 19 Mayıs'ın ilk saatlerinde sona erebildi.

 

Saatlerce süren tartışma ve yorumlar ise şu ortak yargıyla sonuçlandı:

 

- Atatürk Devrimleri bütün ülkelere uygulanabilecek evrensel bir reçetedir. Zira din ve etnik ayrım temellerine dayanmayan çağdaş devlet modeli ne kadar çok ülkede uygulanırsa, dünya o kadar daha huzur ve barış içinde bir yer olacaktır...

 

Genç adam gecenin sessizliğinde yürürken büyük bir iç sızısıyla "Türk Devrimi'ni yıkmak için yola çıkan kerşı devrimciliğin ülkeyi sürüklediği bataklığı, "Başka çare yok" diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetçileri" düşündü. Sonra büyük bir heyecan ve coşkuyla yaşlı Norveçli'nin bu kölelik zincirini kırmak için müthiş bir formül sunduğunu anımsadı:

 

- Mustafa Kemal gibi düşünmek!

 

 

 

- Alıntıdır -

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kore , Çin , Japonya dada mustafa kemal ve devrimi hakkında okullarda dersler verildigini duydum

ozelllikle Çinde devlet mustafa kemali ve devrimlerini örnek alıyomus.

Çinlilerin Şuanki yukseliside mustafa kemalin devrimlerini ornek alarak yaptıkları devrimlerden dolayı.. bunu bir tv programında dinledim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söylemeyeyim söylemeyeyim diyorum çatlıcam artık... Ya Norveç'de sorsan adamlara haritada Türkiye'nin yerini gösteremez, Atatürk'ü mü bilecek ? Hadi diyelim kullanıyorlar bu deyimi, peki bu kullananın kaçı tanır Atatürk'ü ? Yok Çin Atatürk sayesinde şimdi gelişik yok Norveç'liler Atatürk'ü deyimlerinde yaşatıyor...

 

Atatürkü anlayamayan, onun kadar başarılı liderler daha da çıkaramayan, Atatürk'çü düşünce diye naralar atarken en basit sorulara bile cevap veremeyip, ancak onu tanrısallaştırıp bir puta dönüştüren hatta onu sevmek ibadettir diyip şovenist duygularla kendinden geçen insanlar böyle mi buluyor kendınde teselliyi ? Norveç'de öyle bir deyim olsa ne olur, olmasa ne olur ? Ki, büyük ihtimalle de yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşım için teşekkürler.

 

Atatürk'ü anlamak ile Atatürk'çü olmak farklı şeylerdir. Öncelikle bunu belirteyim.

 

Yazının doğruluğu hakkında bir şüphem yok. Atatürk tüm dünya tarafından tanınan gerçek bir liderdir. Haritada Türkiye'nin yerini bilmemesine rağmen, Atatürk'ü tanıyan kişiler olabilir. Sanırım lider olmak burda daha iyi anlaşılıyor. Peki bu mümkün olabilir mi ? kendimizden örnek verelim.

 

Ernesto Che Guevara'yı ele alalım. Tanımayan var mı ?

 

Peki üstünde Che'nin resmi olan tişörtü giyen her kişi Küba'nın haritadaki yerini biliyor mu ? ( Ağızlarına che sözcüğünü plesenk eden kişiler de dahil edilebilir bu örneğe ) Cevabı ben vereyim, hayır.

 

Liderlik, geride kalanlara öncülük etmek böyle birşeydir..

 

Böyle bir deyim olsa ne olur ? Ben bir Atatürk'çü olarak gurur duyarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşım için teşekkürler.

 

Atatürk'ü anlamak ile Atatürk'çü olmak farklı şeylerdir. Öncelikle bunu belirteyim.

 

Yazının doğruluğu hakkında bir şüphem yok. Atatürk tüm dünya tarafından tanınan gerçek bir liderdir. Haritada Türkiye'nin yerini bilmemesine rağmen, Atatürk'ü tanıyan kişiler olabilir. Sanırım lider olmak burda daha iyi anlaşılıyor. Peki bu mümkün olabilir mi ? kendimizden örnek verelim.

 

Ernesto Che Guevara'yı ele alalım. Tanımayan var mı ?

 

Peki üstünde Che'nin resmi olan tişörtü giyen her kişi Küba'nın haritadaki yerini biliyor mu ? ( Ağızlarına che sözcüğünü plesenk eden kişiler de dahil edilebilir bu örneğe ) Cevabı ben vereyim, hayır.

 

Liderlik, geride kalanlara öncülük etmek böyle birşeydir..

 

Böyle bir deyim olsa ne olur ? Ben bir Atatürk'çü olarak gurur duyarım..

 

katılmadan geçemeyeceğim.. ki ben Atatürk'ün kısa sürede ve yoktan var ederek başardıklarını başaran bir lider tanımıyorum.. ki adamlar da bunu örnek olarak alıyor.. bakalım dünya basınında neler demişler???

--------------------------------------------------------------

11 Kasım 1938 tarihinde çıkan gazetelerde, Atatürk için dünyanın duyduğu üzüntüyü dile getiren yazılarda, şu cümleler yer almıştı:

 

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/43274.asp

-------------------------------------------

 

Almanya

 

Alman Ajansı

Almanya, ATATÜRK' ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda, tarihi eseri, özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir...

 

Beobahter Gazetesi

Almanya, Türk Milletinin bu ölçülmez derecede büyük ziyanından dolayı acısını samimi olarak katılmaktadır. Atatürk bütün dünyanın hayran kaldığı bir kalkınma yapan ilk devlet başkanı olmuştur.

 

Illustrierte Dergisi

Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan yeni Türkiye' ye bakılarak bu günden ölçülebilir.

Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören akıl ve hikmetle birleşmiş olan bu gerçek halk önderi ve devlet adamı; Anadolu dağlarının en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

 

Volkischer Beobachter Gazetesi

Atatürk Türkiye' yi tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır.

 

A.B.D.

 

New York Times Gazetesi

Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

 

Chicago Tribune

Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti.

 

Arnavutluk

 

Stipsi Gazetesi

Bu Türk Milleti yastadır. Çünkü yeni Türkiye' nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.

 

"Atatürk eski Türkiye'den modern bir devlet çıkarmıştır."

 

Avusturya

 

Neue Freie Presse

Büyük düşüncelerin adamı, bir devlet mimarıydı.

 

Belçika

 

Libre Belgique Gazetesi

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk' tür.

 

Nasyonal Tidende

Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

 

Bulgaristan

 

Bulgar Basınından

Bu müstesna büyük adamın ölümünden sonra dünya artık eskisi kadar enteresan değildir.

 

Dness Gazetesi

Hiç bir ülke, Atatürk'ün Türkiye'sinin gördüğü değişiklikleri bu kadar hızlı bir şekilde görmemiştir. Bugünün Türkiye'sinin tarihi Mustafa Kemal'in tarihidir.

 

Slovo Gazetesi

Atatürk; milletin atası, kılıç,fikir, kalp ve irade adamı idi. milletin bu büyük evladı, aynı zamanda yirminci yüzyılın en büyük yurttaşıdır.

 

Çekoslovakya

 

Ceska Slova Gazetesi

Bu derece yüksek hilkatte bir adama sahip olduklarından dolayı, Türklere gıpta ediyoruz.

 

Çin

 

Çin Basınından

Biz Çinli'ler hepimiz bu mateme iştirak ediyoruz. Zira, büyük bir milletin çok sevilen büyük Ata'sının ölümü yalnız Türkiye için değil, aynı zamanda bizim kıtamızda ve bütün dünyada büyük bir boşluk bırakmıştır.

 

Danimarka

 

National Tidence Gazetesi

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi. O, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.

 

"Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir."

 

Finlandiya

 

Fin Basınından

Atatürk, fevkalade bir devlet adamı, harb sonrası dünya tarihinin en mühim simalarından biriydi. Atatürk'süz Türkiye, büyük bir devlet olamaz.

 

Hufvud Stadbladet Gazetesi

Atatürk, olağanüstü nitelikte bir devlet adamı, savaş sonrası dünya tarihinin en önemli simalarından biri idi.

 

Fransa

 

Excelsior Gazetesi

Atatürk büyük bir şahsiyet, çok büyük bir komutan, politik bir dehadır.

 

Fransa Basınından

Atatürk'ün ölümü herkeste hayranlık uyandıran Türkiye için azim bir kayıptır. O'nun kahramanlığı ve dehası, Türkiye'nin istikbalini yaratmış ve kalkınmasını temin etmiştir.

Bu kayıp, Fransa için de çok acıklıdır, çünkü Atatürk, onun sadık ve dürüst bir dostu idi. Gene bu kayıp sulh davası şefi yorulmaz bir surette bu davanın korunmasına çalışmakta idi.

Türk milletinin bu büyük matem gününde duyduğumuz ıstırabın ne kadar geniş olduğunu takdir edersiniz.

 

Le Jour-Echo de Paris

Dünyanın, çağdaş, en büyük kişilerinden biri.

 

Paris-Le Temps

Atatürk, bir milleti, birkaç yılda asrileştirmek mucizesini göstermiştir.

 

Noell Roger Gazetesi

Atatürk' ün yurt kurtarıcı olduğunu, milletlerin en vefalısı olan Türkler asla unutmayacaklardır.

 

Noelle Gazetesi

Ansanlığın bütün belirtileri Onda kendini hemen gösteriyor.

 

Le Nouvelliste Gazetesi

Devrin yüksek şahsiyetleri kitaplarda, konferanslarda Türkiye' nin asla değişmeyeceğini ve değişmeden öleceğini ilan etmişlerdi. Halbuki ölmeden değişti. Hem de kökünden ve baştan aşağı değişti. İnançlar, gelenekler, yöntemler yıkıldı. Son döküntülerini de yabancı zırhlıları ve kapitülasyonlar gibi memleketten sürüp attılar. Türkiye, ruhunu değiştirmişti. Tamamen ve tasavvur edilmesi mümkün olduğu kadar.

 

SANERWIN Gazetesi

Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı.

Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O' nun 1930'da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felaketinin içine sürüklemişlerdir.

 

Paris-Soir

Sırasıyla ihtilalci ve asi, sonradan muzaffer bir kumandan olan "Türklerin babası" Yeni Türkiye' yi yarattı, sultanları kovdu, kadınlara hürriyet verdi fesi kaldırdı, ülkesinde radikal bir inkilap yaptı.

 

Hindistan

 

Star of India

Dünyanın yetiştirdiği en büyük insanlardan biri.

 

İngiltere

 

Daily Telegraph

Atatürk, Türk Milleti'nin ruhunda Türk Bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.

 

The Fortnightly

Savaş sonrasının en ileri gelen devlet adamlarından biri.

Kendi başına bir klas oluşturuyordu ve hemen her açıdan tekti.

 

İngiliz Basınından

Atatürk'ün ölümüne, bütün dünya da, büyük bir devlet, büyük bir asker, büyük derecede şeferli bir şahsiyet olarak ağlamaktadır. İngiltere; önce cesur bir düşman, sonra sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır.

 

London Times

O'nun idaresi altında Türkiye, Avrupa'nın kıymetli bir üyesi oldu.

 

Observer

Çağımızda hiçbir isim Atatürk' ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.

 

Spectator

Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.

 

Sunday Times

İngiltere önce, cesur ve asil bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır.

 

The Truth Dergisi

Cumhuriyet Türkiye' sinin Devlet Başkanı Kemal Atatürk, diğer önderlerde görmeye alışmadığımız şu değerli nitelikleri kişiliğinde toplamış bulunuyor: alçak gönüllülük, yeterlik ve başarı.

 

Times Gazetesi

O, Türkiye' nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları, Türkiye' nin Avrupa devleti olmasını sağladı, yakın doğunun tarihini değiştirdi.

 

"Padişahların gösterişini, halifeliğin çekiciliğini umursamayıp bakışlarını, ordularının belkemiği olan Anadolu çiftçisine sevgiyle yöneltti."

 

Word Price

O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi. Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir.

 

İran

 

İran Gazetesi

Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir Şef'i olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.

 

Tahran Gazetesi

Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

 

"Atatürk gibi dehalar sadece görünüşte ölürler. Oysa, gerçekleştirdikleri eserlerle daima hayattadırlar."

 

İspanya

 

İspanyol Basınından

Parçalanmış, hor görülmüş, can çekişir bir hale getirilmiş olan Türkiye'yi kuvvetli, ileri ve mütecanis bir millet haline getiren adam ölmüştür. Sakarya'nın Gazisi, istilacıların galibi ve İzmir'in fatihi, tarihte en ziyade hayranlığa layık örneklerden birisi olarak yaşıyacaktır.

 

İsrail

 

Palestine Post

Dünya, çağımızın en dikkati çekici adamlarından birini kaybetti.

 

İsveç

 

Nya Dagligt Gazetesi

O, olmasaydı modern Türkiye olmazdı. O' nun sayesinde Türkler, O' nun olağanüstü eserini izleyebilecekler ve zaten dünyaca pek yüksek olan onurlarını daha fazla yükseltebileceklerdir.

 

İtalya

 

Gazeta Del Popolo

Atatürk'ün ölümü ile dünya büyük bir liderini kaybetti.

 

İtalyan Basınından

Türkiye'nin Büyük Şefinin ölümü karşısında İtalyan milleti dost Türkiye'nin teessürüne iştirak eder. Atatürk'ün ölümü ile Yakın Doğunun Tekamülüne birinci derece amil olan son derece kuvvetli bir şahsiyet zayi olmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin bu matemli gününde İtalyan milleti dost memlekete en derin muhabbetlerini gönderir.

 

Tribuna Gazetesi

Atatürk'ün ölümü ile Yakın Doğu' nun gelişmesine birinci derecede etken olan son derece kuvvetli bir şahsiyet kaybolmuştur.

 

Japonya

 

Japan Times

Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük, fakat devlet adamı olarak daha büyük.

 

The Japon Chronicle

Yüzyıldan beri Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider.

 

Lübnan

 

An Nahar Gazetesi

Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.

 

Ennehar Gazetesi

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

 

Loryan Gazetesi

Kelimenin tam anlamıyla bir yapıcı ve yaratıcı olan Atatürk, dünya haritasında memleketine yepyeni bir sınır çizmiştir.

 

Macaristan

 

Esti Ujsag.Macar.

Yüzyılımızda, "olmayacak hiçbir şey yoktur" şeklindeki tarihi gerçeği ıspatlayan ilk adam olmuştur.

 

Macar Basınından

Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile fakir düşmüştür.

 

Pester lioyd Gazetesi

Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür.

 

Mısır

 

Egyptian Gazetesi

Çağının, belki de tüm tarihin en olağanüstü kişilerinden biri.

 

El-Mısri Gazetesi

Atatürk'ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı.

 

Norveç

 

Le Morgen Bladet Gazetesi

Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.

 

Polonya

 

Gazeta Polska

Atatürk, yeni Türkiye'yi kılıcı ile kurtarmış ve dehası ile düzene sokmuştur. O'nun yaratıcı ruhunun ve coşkun yurtseverliğinin harekete geçmediği hiçbir alan yoktur.

 

Polska Zbrozna Gazetesi

Atatürk zaferiyle, milletin hayatında bugünkü yeni merhaleye yol açmıştır.

 

Romanya

 

Independance Romaine Gazetesi

Atatürk, tarihte teşkilatcı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.

 

Timpul Gazetesi

Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.

 

Suriye

 

Elifba Gazetesi

Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi...

 

El Tekaddum Gazetesi

Atatürk'ün başardığı işler mucize ve harika kabilindedir. Birkaç yıl içinde memleketinde yaptığı inkilaplar, birkaç yüzyılda gerçekleştirilmeyecek işlerdir.

 

Yugoslavya

 

Politika Gazetesi

Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamının ismini hak edecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekası ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur.

 

Yunanistan

 

Elenikon Mellon Gazetesi

Atatürk, ölümünden önce herkes tarafından saygı gösterilen, değer verilen güçlü, dinç, ve çalışkan bir Türkiye yaratma ülküsünü tamamiyle başardı.

 

Messager D'Athenes

Çok, pek çok devrimciler görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk'ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapmadı.

 

Yunan Basınından

Her memleket; milleti, zafer, refah, saadet yolunda ilerleten büyük adamlarına heykeller dikecektir. Fakat Türkiye'nin Kemal Atatürk'ün heykelinin yapılmasında kullanacak taşı bulmak için dağlarını deşmesi, karıştırması icap edecektir. Zira, Türkiye herkesin haset ettiği bir adama, dostlarının ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adamın kaybı yalnız Türkiye için değil, bütün medeniyet ve dünya için bir kayıp teşkil eden bir adama malik bulunmak bahtiyarlığına nail olmuştur.

(alıntı)

 

http://okulweb.meb.gov.tr/47/11/966003/ataturk/dunya_basini.html

--------------------------------------------------------

 

asıl tanımayanlar... sanırım... neyse.. sizler kendinizi biliyorsunuz..;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...