Jump to content

Koronis ve Pitys


Secret_Sun

Önerilen Mesajlar

Apollon'un Bir Başka Aşkı Koronis ve Asklepios'un Doğuşu

 

http://www.codart.nl/images/PoelenburghApolloAndKoronisLiechtenstein450.jpg

 

Apollon'un Koronis ile olan aşkı büyük bir facia ile bitti. Şöyle ki:

Koronis, Lapithes(*) lerin kralı Phlegyas'ın kızı idi. Apollon ile sevişerek hamile kaldı. Anne olacğı sırada Arkadia'lı ''Iskhys'' ile evlendi. Apollon bir kargayı, sevgilisi Koronis'i gözetlemesi için görevlendirmişti. Bu karga Apollon'a sevgilisinin ihanet ettiğini ve Iskhys'a kendini isteyerek verdiğini söyledi. Apollon bu habere çok üzüldü, kargaya lanet etti ve onun tüyleri birden bire karardı. Halbuki o zamana kadar karga süt beyaz renkli güzel bir kuştu. Apollon kendini aldatan sevgilisini de, kocası Iskhys'i de öldürdü, bazı mitologlara göre Apollon hain sevgilisi ve kocasından öç alması için kız kardeşi Arthemis'den yardım istemiştir. Arthemis onların cesetlerini odun yığınlarının üzerine koydurdu ve yaktırdı. Koronis'in cesedi daha yarı yanmış, yarı yanmamıştı ki, Apollon, birden bire geldi, onu çıkarttı. Karnını yardırınca canlı bir erkek çocuk meydana çıktı. Bu çocuk daha sonradan hekimlik tanrısı olan ''Asklepios'' oldu.

 

http://www.nlm.nih.gov/exhibition/cesarean/images/asclepius.jpg

 

Phlegyas'a gelince bütün olanların arkasında Apollon'un olduğunu öğrenince ''Delphi'' ye yürüdü ve Apollon tapınağını ateşe verdi. Sonradan bu kral güneş tanrısının okları altında can verdi ve Tartaros'a atıldı.

 

(*) Lapithes'ler Thasalia'de yaşadığı sanılan halk, bunların at kullanmakta çok ilerledikleri ve Kentoros (Centaur)'larla yaptıkları savaşlar çok meşhurdur. Tanınmış Flaman ressamı ''Rubens'' bazı tablolarında bu savaşları canlandırmıştır.

---------------------------------------------------------------

 

Pitys

 

Hafif, çevik, afacan ve çok güzel bir peri olan Pitys, hem Pan hem de Kuzeyin dondurucu rüzgarı olan Bora tarafından seviliyordu.

 

Fakat Pitys önce yaramaz Pan'ı beğendiği için Bora kıskançlığın verdiği hiddetle, zavallı bakirenin üzerine saldırdı, onu yerden yere çarptı. Dövdü, dövdü, kemiklerini kırdı. Ama bütün yaptıkları onun korkunç öfkesini yatıştırmadı. Güzel ve narin peri kızını kaldırdı, büyük ve yüksek bir kayanın tepesinden aşağıya attı. ''Toprak'' bu talihsiz güzel kıza acıdı. Onun ezilmiş, külçeleşmiş vücudunu ''Çam ağacına'' dönüştürdü. O günden sonra çam ağaçları yalçın kayalıkların kenarlarında, uçurumların dibinde görülmeye başladı.

 

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/Images/Flower1.jpg

 

O zamandan beri, periler sevgililerine onun dallarından götürürler, Pan, onun iğne gibi olan yapraklarıyla başını süsler ve hırçın kuzey rüzgarı esmeye başlayınca, zavallı Pitys'in eski yaraları kanar, sızlamaya, acı acı inlemeye başlar..

 

(alıntı: Şefik Can, Klasik Yunan Mitolojisi, İnkılap ve Aka Kitapevleri,1970)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...