Jump to content

Hitler'in Atatürk hayranlığı


Valkyrie

Önerilen Mesajlar

Hiç unutmam! Bir Almanya seyahatimizde arkadaşımız merhum Siirt mebusu Mahmut beyin sefir Kemalettin Sami Paşa delaletiyle Hitler'le yaptığı bir mülakat esnasında o zamanlar bütün dünyanın dikkatini üzerine celbetmiş olan mağrur Hitler'in:

 

"Bütün enerjimi Atatürk'ten alıyorum.Onun hayatı bizim feyizli ışığımızdır!"

 

Diyerek Atatürk'ü övmesi ve Rusların onbeşinci yıl dönümünde yaptıkları merasimde bulunmak üzere bir hayetle Moskova'ya gittiğimiz zaman o zamanın hariciye komseri olan Çiçeri'nin heyetimize hitaben verdiği bir nutukta:

 

- " Mustafa Kemel gibi büyük çapta kudret sahibi bir adamın başınızda bulunması sizin için ne kadar büyük bir kuvvet ise onun dostluğu bizim için de aynı şekilde kuvvet ve bahtiyarlıktır!"

 

Demesi bir Türk olarak göğüsümüzü ne kadar kabartmışbizi ne kadar gururlandırmıştır.

 

Atatürk'ün sağlığında bize:

 

Büyük hadiseleriyapılan işleri bir ferde mal etmek milletin hakkına saygısızlık ifade eden bir görüş tarzı olur."

 

II.

 

Hitler, Gizli Karargahındaki Sofra Sohbetlerinde Atatürk’ten de Söz Ediyordu! İkinci Dünya Savaşı Son Hızla Sürerken Hitler Atatürk'ü Hangi Özellikleriyle Anıyordu? İşte Adolf Hitler'in Atatürk'le İlgili İddiaları!

 

Adolf Hitler’in hayranlık beslediği devlet adamı ve askerler arasında Mustafa Kemal Atatürk de vardı. Hitler, Atatürk’e hediye ettiği zırhlı bir Mercedesle de gösterdiği bu hayranlığını çeşitli vesilelerle hep yinelemiştir. Versailles Anlaşmasını yırtarken, Sevr’i kastederek `Atatürk’ün 10 yıl önce yaptığını biz şimdi yapabiliyoruz’ deyişi ünlüdür.

Ancak, Hitler’in Türkiye’de pek bilinmeyen bir kitabında da (macerası ve aldığı onay dikkate alındığında kitap onun sayılır!) Atatürk hakkında söyledikleri çok dikkat çekici. `Hitler’in Sofra Sohbetleri’ adlı bu kitap, Alman devlet adamının 2. Dünya Savaşı tüm hızıyla sürerken gizli karargahındaki akşam yemeklerinde yaptığı konuşmalardan oluşuyor.

 

Hitler 1941-44 yılları arasında gizli karargahlarındaki konuşmalarında, kitaplaştığı kadarıyla dört yerde Atatürk’ten söz ediyor.Hitler'in Atatürkle ilgili iddiaları son derece ilginç. Hayalhanesi güçlü bir kişilik olarak bilindiğinden, tabii ki ona göre okunmalılar.

 

İngilizce çevirinin 3. baskısında 223. sayfada şunu söylüyor:

`Arkasında ordusu olmayan bir kumandan uzun süre ayakta kalamaz. Atatürk de iktidarını Halk Partisi sayesinde güvenceye aldı. İtalya’da da aynı şey geçerli. Eğer Antonescu bugün ortadan kaybolacak olsa, ordu içinde onun yerine talip olacaklar arasında korkunç bir mücadele başlar. Ama onun yerine geçecek kişiyi belirleyecek bir örgüt olsa, bu olmazdı.’

Hitler burada, Atatürk’ün ölümünden sonra büyük gerilimler ve çatışmalar olmaksızın iktidarın İsmet İnönü’ye geçişini övüyor. Bunun, Halk Partisinin disiplini içinde mümkün olduğunu gösteriyor.

"ATATÜRK CERMEN'Dİ"

Adolf Hitler’in kitapta Atatürk’ten söz ettiği ikinci yer 230. sayfa. Burası gerçekten ilginç, çünkü Hitler’e göre Atatürk Türk değil, Cermen! Şöyle diyor Almanya’nın Führer’i:

`Cermenlerimizden bazılarını kaybettik! Kuzey Afrika’nın Berberilerini, Küçük Asya’nın Kürtlerini. Bunlardan biri de, ırki açıdan yurttaşlarıyla bir alıp vereceği olmayan KemalAtatürk’tü.’

 

Adolf Hitler, Türk değil de Cermen, yani neredeyse Alman saydığı Atatürk’ten bir de kitabın 391. sayfasında söz ediyor. Siyasi suikastların soz konusu olduğu bir bağlamda şunları söylüyor:

"ANKARA'YI SUİKASTLERDEN KORUNMAK İÇİN BAŞKENT YAPTI"

`Balkanlarda suikastın bu kadar önemli ve güçlü bir silah olmaya devam etmesinin nedeni, oraların halklarının hâlâ kan dökerek intikam almak fikrinin etkisinde olmalarıdır. İşte bu nedenle Kemal Paşa, iktidarı ele geçirir geçirmez yeni bir başkent ilan etmekle çok bilgece davrandı. Çünkü böylece polisin denetim sağlaması etkin bir biçimde başarılabildi.’

 

AYASOFYA NASIL MÜZE OLDU? HİTLER'İN YAKLAŞIMI...

Hitler, Atatürk’ün liderlik vasıflarına ve azmine hayran. Bunu her fırsatta vurguluyor. Karargahtaki sofra sohbetlerinin kayıtlara geçmiş halindeki son bahis de yine bu bağlamda. Kitabın 607. sayfasında şunları söylüyor:

`Mustafa Kemal Atatürk’ün din adamlarından kurtulmak konusundaki hızı tarihin en dikkate değer bölümlerinden biridir. 39 tanesini astı, diğerlerini aşağıladı, ve Konstantinapol’deki Aya Sofya şimdi bir müze!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belkide Hitler'in düşmanlarını azaltma çabalarından biridir, ki onun gibi birinden beklenir.Ayrıca heykelini de dikse ben hitler'in bu konuda samimi olduğuna inanmam.Madem çok hayranmışta neden biraz örnek almamış?

 

Konuyu açan dostuma teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hitler"in Atatürk Için Söyledigi Sözler

 

* 'Mavi gözlü Mustafa Kemal, bize demokrasi ve milliyetçiliğin ne olduğunu öğretmiştir." "Benim ustam Il-Duce'dir, ama onun ustası da Mustafa Kemal'dir."

Adolf Hitler

 

* "Dünyada savaşmayacağım tek ülke Türkiye'dir."

 

* "Benim mücadelem Tanrı'nın eserini korumak içindir" diyen büyük lider..

Ayrıca Atatürk'ten çok etkilendiğini ve O'nu fikir babası olarak gördüğünü şu sözleriyle açıklar.

 

* " Hiç unutmam! Bir Almanya seyahatimizde arkadaşımız merhum Siirt mebusu Mahmut Beyin sefiri Kemalettin Sami Paşa delaletiyle Hitler'le yaptığı bir mülakat esnasında o zamanlar butun dünyanın dikkatini üzerine celb etmiş olan mağrur Hitler'in ''Bütün enerjimi Atatürk'ten alıyorum.O'nun hayatı bizim feyizli ısığımızdır.''diyerek Atatürk'e hayranlığını belirtmiştir."

(Kılıç Ali Ataturk'un Hususiyetleri)

 

* “Yeni Türkiye'nin büyük ve dahi yaratıcısı ki talihin terk ettiği ve kaderin çöküntüye uğrattığı o zaman ki müttefiklerilerine kalkınmak için ilk muhteşem orneği verdi. “

(Adolf Hitler)

 

* “Mustafa Kemal,bir millet bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi kendini kurtarabilecek vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.O'nun ilk oğrencisi Mussolini,ikinci öğrenciside benimdir.”

Adolf Hitler...

 

* "..Hitler; o, her zaman Atatürk'ten örnek aldığını söyledi..." (Mahmut Esat BOZKURT)

 

* "Bu ayaklanma (Atatürk'ün Hareketi) Türk ulusunun, mazlum milletlere muhteşem bir örnek olan heybetli direnişti ki, başında Atatürk bulunuyordu"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hitler,sadece Atatürk'e değil, Türk'lere karşı bir sevgisi vardı. Savaştan önce yapılan Berlin olimpiyatlarında altın madalya kazanan sporcumuzu Hitler dahil bütün stad Nazi selamı ile selamlamıştır. Bu olayı diğer ülkelerin sporcularına yapmamışlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...