Jump to content

Sepultura


serpentine

Önerilen Mesajlar

http://www.metalkingdom.net/band/photo/0706/2/458.jpg

 

1984’te Belo Horizonte, Brezilya`da Igor Cavalera, Max Cavalera Paulo Pinto, Wagner Lamounier ve Jairo Guedes tarafından kuruldu. İlk birkaç sene sadece konserler vermekle yetinen grup bir süre sonra Cogumelo Records ile anlaştı. Lamounier`in ideoloji farklılıklarını ileri sürerek gruptan ayrılmasıyla yerine Max geçti. Bu sayede "Bestial Devastation" isimli ilk çalışmalarının kaydı gecikmemiş oldu. İlk albüm denemesi olan "Morbid Visions" bir sene sonra geldi. Bu iki çalışma da o zamanın şartlarına göre oldukça kötü kayıtlardı ve dinleyici kitlesi açısından dar bir alanı aşamamışlardı. Buna rağmen, yıllar sonra death metal`in oluşumunda atılmış en önemli adımlardan biri olarak kabul edileceklerdi. Sonraki albümün yayımlanmasından önce Jairo Guedes, grubu bırakarak yerini Andreas Kisser`a devretti. İkinci albüm olan "Schizophrenia"nın başarısı Roadrunner Records`un ilgisini çekerek grubun sıçramasında önemli bir etken oldu. O döneme kadar Brezilya sınırlarını aşmakta zorlanan Sepultura, Roadrunner`ın albümü dünya çapında dağıtması sayesinde yeni bir dinleyici kitlesine ulaştı. Topluluk üyelerinin daha önceki yaşantıları, yaşadıkları yerdeki sosyal sıkıntı ve zayıflıklar müziklerine de hız ve öfke dolu bir dinamizm katıyordu. Genişleyen dinleyici kitlesi de bu dinamizmden etkilenmişti. 1989`da yayımlanan "Beneath The Remains" albümü 80lerin en başarılı thrash albümlerinden biri oldu ve grubun çıkmayı planladığı Avrupa-Amerika turnesine zemin hazırladı.

 

Avrupa ve Amerika’daki başarılara rağmen Sepultura kendi yurdu Brezilya’yı terketmedi. Yine 1990’da Rio’da Rock Şenliklerinde sahne aldılar. 1991’deki "Arise" plak şirketlerinin kısa tarihindeki en yüksek satış rakamlarına ulaştı. 1993`de çıkan "Chaos A.D." ise topluluğun kendi müziğine olan yaklaşımının değiştiğini ortaya koyuyordu. Geleneksel thrash köklerinden kopan grup, 1996 tarihli "Roots" ile en başarılı albümlerine ve hala dinlenen efsanevi Roots parçasına imza attı. 1994’te Cavalera, Alex Newport ile Nailbomb adı altında yaptığı kayıt çalışmalarının sonuncunda Point Blank CD’sini yayıma hazırladı. Bir doruk noktası olarak görülen Roots`un başarısını daha yeni yeni yaşamaya başlayan grup üyeleri, dumur edici bir olayla karşılaştırlar. Grubun vokalisti Max Cavalera, yeni grubu "Soulfly"ı kurmak üzere topluluktan ayrılıyordu. Cavalera`nın yerine Amerikalı Derrick Green geldiğinde işler bir süre yolunda gitmeyecekti. Hayran kitlesi Sepultura`nın Cavalera`sız olamayacağını düşünüyordu. 1998’de yayımlanan "Against" ve sonrasında gelen "Nation" albümleri öncekilere göre çok az sattı. Derrick`in gruba gelmesiyle birlikte sound`da yaşanan değişimin de bunda rolü vardı. Öte yandan, 2003 tarihli "Roorback" yeni Sepultura`nın kabuğundan sıyrıldığını gösteren başarılı bir çalışma oldu. 2006`da yayımlanan "Dante XXI" ise hayranlar tarafından beğeniyle karşılandı ve Derrick Green`in dahil olduğu en iyi Sepultura çalışması olarak kabul edildi.

 

Max ve Igor yıllar sonra tekrar biraraya gelip "Cavalera Conspiracy" adında yeni bir grup kurdular. Sepultura üyelerinden Andreas Kisser yakın bir süre önce yaptığı açıklamada 2008 tarihli "A-Lex" adlı yeni albümün Cavalera kardeşlerden hiçbirinin yer almadığı ilk Sepultura çalışması olacağını belirtti. Böylelikle Cavalera kardeşlerle başlayan ve yıllarca öyle anılan Sepultura, bu geleneği devam ettiren Igor`u da kaybetmiş oldu.

 

 

ve roots bloody roots klibinde bana ezergecerus bir tip cizdikleri için yılın godzilla grubu seçtim onları :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pavarotti düetinin Sepultura ile ilgisi yokmuş alman grubu JBO tarafından yapılmış.Pavarotti nin sesi değil zaten o.Ben Sepultura dinlemeye o şarkı ile başlamıştım :)

 

 

Aşağıdaki video JBO nun live videosu ve ses tonlarının ne kadar benzediğini görüceksin :)

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...