Jump to content

Gün Çiçeği ve Selvi Mitleri


Secret_Sun

Önerilen Mesajlar

Heliotrope ''Gün Çiçeği'' Miti

 

Okeanos'un kızı güzel Klytie'yi, Apollon bir gün bir dere kenerında gördü, uzun boylu ve narin yapılı bir kız olan Klytie tarntının hoşuna gitti. Onunla tanıştılar. Güzel ve parlak bir delikanlı olan Apollon da bu güzel kızın kalbine kolayca girdi. Onu deliler gibi sevmeye başladı.

 

Fakat vefasız Apollon, kısa zamanda bu güzel kızdan bıktı. Bazıları Klytie'nin sevgisinin fazlalığı Apollon'u usandırdığını söylerler. Araları açıldı. Zavallı kız, duruma şaşırdı. Ağladı, inledi; yandı, yakıldı, fayda vermedi. Apollon ondan soğumuştu, Klytie acıya fazla dayanamadı, öldü. Apollon kendi sevgisi yüzünden mezara giren ve güneşin parlak ışıklarını bir daha göremeyecek olan bu kızın cesedini ''Heliotrope'' yani ''Gün çiçeği''ne çevirdi. Gün çiçeği Apollon'a olan sevgisini hala gösterir, o ne tarafa gitse yüzünü o tarafa döndürür. Aşkına karşılık bulamadığı için hala üzgündür. Zavallının kalbi yaralı, boynu büküktür.

 

Kyparissos ''Selvi'' Miti

 

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/RM/ThGRomanoApolloKyparissos.jpg

 

Apollo'nun Kyparissos adlı diğer bir sevgilisi daha vardı. Özellikle söylediği güzel şiirlerle, güzel sanatlar tanrısının kalbini çalmıştı. Bir gün Kyparissos ormanda avlanırken çok sevdiği bir geyiği dalgınlıkla öldürdüğü için o kadar çok acı duydu ki, kendi kendini öldürmekten başka çare bulamadı. Apollon matem sembolü olmak üzere bahtsız dostunu ''Selvi'' ağacına çevirdi. bu yüzden mezarlıkları süsleyen selviler, rüzgar estiği zaman, kalbe hüzün veren şiirler, ağıtlar okurlar.

 

(alıntı: Şefik Can / Klasik Yunan Mitolojisi / İnkılap ve Aka Kitapevleri 1970)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...