Jump to content

Beyninizin Hangi Tarafı Daha Çok Gelişmiş?


Hedef

Önerilen Mesajlar

1) Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz?

a)Türkçe,resim,sosyal v.b. b)Fenle ilgili

 

2)Gördüğünüz rüyaları hangi sıklıkta hatırlarsınız?

a)Çoğunlukla hatırlarım c)Ender olark hatırlarım

 

3)Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne sıklıkta kullanırsınız?

a)Çok kullanırım b)Çok az kullanırım

 

4)İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek şekilde kapatın.Hangi elinizin başparmağı üstte kalıyor?

a)Sağ b)Sol

 

5)Şuan saatin kaç olduğunu tahmin edin,şimdi saate bakın,yanılma payınız ne kadar?

a)On dakikadan fazla b)On dakikadan az

 

6)Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız?

a)İnsanların yüzlerini b)İnsanların isimlerini

 

7)İki gözünüzü açık tutarak elinizdeki kalemi, bir cam kenarı veya kapı kenarı ile hizalayın.Önce sol gözünüzü sonra sağ gözünüzü kapatın.Hangi gözünüzü kapatınca kalem daha az oynuyor?

a)Sağ göz b)Sol göz

 

 

 

Değerlendirme

 

''A'' sayısı fazla ise,beyninizin sağ tarafı gelişmiştir.

Ben sağ beyinli biriyim,çünkü...

-hayal ederim

-duyduklarımı unutmam

-hissederim

-koku alma tat alma benim için çok önemlidir

-sezgilerimi kullanırım

-iç güdülerim kuvvetlidir

-yeni şeyler üretirim

-subjektifim

-boyutları iyi algılarım

-ritim duygum gelişmiştir

 

''B'' sayısı fazla ise,beyninizin sol tarafı gelişmiştir.

Ben sol beyinli biriyim,çünkü...

-mantık yürütürüm

-lineer düşünürüm

-sınıflandırır-isimlendirir

-dizer,listeler yaparım

-analiz ederim

-yapı incelerim

-matematiksel işlemler yaparım

-bilinçli hareket ederim

-dili doğru kullanırım

-detayları görürüm

-inceler ve odaklanırım

-bütünü değil parçayı görürüm

-sistemli ve disiplinli çalışırım

-objektif davranırım

bir bütün olarak görürürüm

-duygularımla hareket ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağ taraf pek de doğru çok da doğru hatta bana koku demeyin:)

 

Bende beş a çıktı.Evet teste bakmadan da anlardım sağ beynimin geliştiğini.Bana koku demeyin deyince white aklıma bir şarkı geldi var ya çok sinir bi şarkı.Bu kokuyu sürmeyin beni deli etmeyin sevdiğimin kokusu bu sürüp sürüp gezmeyin....... diye:rofl:

--------------------

B çıktı bitane soruyo a dedim oda 2.

 

bir tek sen Bsin galiba:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beynin bir tarafı diğerine göre daha ağırlıklı öbürüde çalışıo ama bi tarafı daha baskın.Yoksa beynin tamamı aktiftir.

--------------------

ALINTIDIR

 

Algılama araçlarımızdan en önemlisi olan beynimizin, sağ ve sol yarı küreleri vardır. Sol beyin zincirleme zekanın sağ beyin ise sezgisel aklın kaynağıdır.

 

Sağ küre, doğadan beslenir. “İlham geldi”, “İşte, buldum!” gibi hislerimizin, ilhamların ve maneviyatın kaynağıdır. Sağ beyin hislere güvenir, yaratıcı enerjinin ve duyguların temelidir. Sol beyin ise kendi dünyasını oluşturmak için çalışır. Zincirleme zekanın kaynağıdır. Bilimin, Batı düşüncesinin gerçeği, bu sol beyni tek başına insan olarak uzun yıllar kabul ettirme inadıdır. Sağ beyin parçadan bütüne gitmez, rasgele işler. Geçmişten ve gelecekten noktalar işaret eder. İnsanlığın ortak aklı ile haberleşir, frekansları, titreşimleri algılar ve yorumlar. Ancak onun bütün bilgilerini bildiğimizi aslında biz bilmeyiz. Çünkü sağ beyin yaşadıklarını, hislerini duyumsamak konusunda uzmandır; ancak bunları ifade etmek, sıralamak becerisinden yoksundur. Çünkü bu sol beynin, zincirleme zekanın işidir.

 

Sol beyin zincirleme zekasıyla kendini ancak diğer insanlarla kıyaslayarak anlar, sağ beynini ağırlıklı olarak kullanan insan ise insanlar arasındaki binde birlik farklar yerine bütüne odaklanır ve kendini bütünün içinde tanımlamaya çalışır.

 

Sağ beyin doğuda ifade edilmiş, sol beyin ise batıda gelişmiştir. Doğu, bir varlık olarak insanın özelliklerini bilir. Batı ise, bir insan ve bir akıl olarak insanı geliştirmeye çalışır.

 

***

 

İnsan beyninin sol yanı, kısa vadeli düşünür, sıralamaya güvenir, parça psikolojisi taşır ve hareket ve güç ister. İnsanların çoğunun kendini diğerleriyle karşılaştırarak anlamaya çalışmasının, maddeyi ilk sırada tutmasının nedeni baskın tarafının zincirleme zekası olmasıdır.

 

İnsan beyninin sağ yarım küresi ise doğadan bilgi alır. Duygularına ve sağlığının sesine düşkündür. Kalbiyle birlikte çalışır. Gerçekte bizi asıl etkileyen uzun vadedeki gelişimimize, bütünün hissine odaklıdır.

 

Bu ikilik çeşitli ölçeklerde karşımıza sürekli çıkar. Şu an dünyada batının ve temsil ettiği sol beynin gelişimi dengesizlik durumunu açıklamaktadır. Yaratıcı ses susmuştur. Var oluşa duyulan heyecan yitmiştir. Duyguların gösterdiği gerçeklere yüz çevrilerek mutluluğun ve huzurun gelişimi ihmal edilmiştir. Maddelerin altında yatan gerçek unutulmuştur.

 

Meditatif dans insanı doğasıyla, duyguyu akılla birleştirerek gerçek ve sürekli gelişimin, sonsuz sağlığın kapılarını çalar.

 

Sol beynin uyumla çalışmasının daha verimli olduğunu keşfeder, yaratıcı enerjiyle sınırsız kombinasyonlara ulaşır. İnsanlığı geçmişten beri var olan parlak çizgisiyle birleştirir. Bu bilinçle karşılaştığı her şeye karşı daha güçlü, belirleyici ve etkin olmasını sağlar.

 

***

 

 

Bedenimizin ilginçliklerinden biri de; sağ beynimizin sol tarafımıza, sol beynimizin ise sağ tarafımıza hükmetmesidir. Buradaki X bilinmeyenin sırrı sağ beynimizle birlikte çalışan kalbimizdir. Ve kalbimizin derinliklerinde doğanın bir parçası olduğumuz ve sevgiyle yaşadığımız gerçeğinin yatmasıdır.

 

X bilinmeyeni bir gerçeği daha söyler. Aklımızın ve duygumuzun kesişmesi gerektiğini anlatır. Bu kesişim ancak denge noktasında, tek bir merkezde gerçekleşir. Bu yüzden biz meditatif dansta, aklı ve duyguyu, onları doğuran batı ve doğu teknikleriyle kesiştiririz ve kesişim yani denge noktasına kendi tarihimizin, Sufilerin gerçeğini koyarız.

 

***

 

Kullan ya da kaybet ilkesi, vücudumuzdaki kaslar için olduğu kadar beynimizin yarı küreleri için ve duygu çeşitliliğimiz için de geçerlidir. Onları kullanarak varlıklarını sürdürmelerini ve bir sonraki nesle ulaşmalarını sağlayabiliriz. Onu dinlemediğimiz için kaybetmeye yaklaştığımız sezgisel aklımızı uyandırmak için nefes ve vücut tekniklerini kullanırız. Şehir hayatında bize en yakın doğa parçası olan vücudumuzla ilgilenerek doğanın dilini öğreniriz. Sezgisel aklı, mucizeleri, bütünlük hissini ve hayatımızın anlamını korumak için saf duyguların peşinden koşmamız gerekir. Sezgisel aklın mekanı olan geceleri, yıldızları daha çok seyretmemiz, doğanın seslerine ve insanların duygularına açık olmamız gerekir. Çünkü ne yapmamız gerektiğini söyleyen, gelecekten haberler veren sezgilerimizdir.

 

http://www.meditativedance.com/seminer.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hepsi B çıktı. ben de sol tarafı kullanıyor muşum..

 

 

Ayrıca:

 

Sol beyini geliştirmek için; en sevdiğiniz kitap için eleştiri yazısı yazın. Aile ağacınızı çıkarın. Seyrettiğiniz filmde geçen bir repliğin sizi neden etkilediğini düşünün. Sık kullandığınız bir makinenin nasıl çalıştığını öğrenin.

 

Sağ beyini geliştirmek için; kalem ve uçurtma gibi ilgisiz iki nesne arasında mümkün olduğunca çok bağlantı kurun. Sevmediğiniz bir yemeği seveceğiniz hale getirmek için bir tarif yazın. Kendinizi 2550 yılında düşünün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...