Jump to content

Selene/ Hekate


Secret_Sun

Önerilen Mesajlar

Selene (Yunanca: Σελήνη, "ay"; Roma'da Luna)

Yunan mitolojisindeki ay tanrıçası. Hyperion ve Theia isimli titanların kızıdır.

 

http://www.theoi.com/image/postclassical-selene.jpg

 

Bir ay tanrıçası her zaman büyük bir görev ve öneme saiptir. Eğer ismi Yunanca kökenli ise, büyük ihtimalle "ışık" anlamındaki selas ile ilişkili olmalıdır (Kerenyi s. 197). Zamanla Selene'nin yeri Artemis tarafından alınmıştır, bu nedenle bazı yazarlar onu Artemis gibi tanımlamış ve tasvir etmişlerdir. Hatta bu nedenle Zeus veya Pallas'ın kızı olarak tanımlandığı da olmuştur.

 

http://i104.photobucket.com/albums/m181/Nathanael_Greene/SeleneandEndymion-JohnPoynter.jpg

 

Geleneksel ilahi soyağacına göre Helios, yani güneşin, onun erkek kardeşiydi. Helios gökyüzündeki yolculuğunu bitirdiğinde, Selene kendi yolculuğuna başlardı. Ayrıca Eos, gün doğumunun (şafak) tanrıçası, da onun kardeşiydi.

 

http://www.gaiaselene.com/Images/selene.jpg

 

Sanat eserlerinde, Selene bir çift at veya öküz tarafından çekilen gümüş bir savaş arabısını süren, solgun yüzlü güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Sıklıkla, başında bir yarım ay ve elinde bir meşale ile bir atı veya boğayı sürerken resmedilmiştir.

 

http://www.quizilla.com/user_images/S/ST/STR/StrangeReality13/1137285297_leneBoulet.jpg

------------------------------------------------------------------

 

Hekate

 

http://www.blueroebuck.com/image/Hecate3.jpg

 

Artemis'e benzeyen ama kendine özgü efsaneleri bulunmayan bir tanrıça.Titanlar kuşağından gelmedir.Bu sebeple Olymposlu tanrılardan değildir. Hekate iyiliği bütün insanlar üzerine yayar. Gerek savaşta gerekse spor oyunlarında başarı ihsan eder. Balıkçılara bol balık verir, istediği kişinin davar ve sığırlarını çoğaltır. Özellikle gençliğin feyizlendirici tanrıçası olarak Apollon ve Artemis kadar kendisine başvurulan bir tanrıçadır. Zamanla Hekate'nin özellikleri değişmiş, sihir ve büyüye hükmeden bir tanrıça olarak görülmeye başlamıştır. Karanlıklar alemiyle ilişkilendirilmiştir. İki elinde birer meşale taşırken ya da kurt, köpek veya kısrak şeklinde görülür. Sihirbazlığın icadı ona atfedildi. Kolkhisli Aietes ve Medeia gibi en ünlü büyücüler sınıfına soktu. Nitekim; daha geç tarihli bazı hikayeler Kirke*'yi onun kızı yaparlar. Oysa Kirke Medeia'nın annesi veya halasıdır.

http://www.thayaeodin.com/site/hecate.jpg

Hekate, büyücü olarak enbirinci büyü yerleri olan yol kavşaklarına hükmeder. Buralara Hekateyi üç gövdeli veya üç başlı olarak gösteren heykelleri dikilmiştir.

 

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/Images/HecateCapitol.jpg

*Kirke, Odysseia'da ve Argonatlar efsanesinde adı geçen büyücü kadın.Güneş (Helios) ile Okeanos'un kızı Perseis'in çoçuklarıdır.Bazı yazarlar annesinin Hekate olduğunu da yazarlar. Mitos yazarları tarafından farklı yerlerde gösterilen Aia adasında otururdu. Odysseus'un denizci arkadaşlarını kendi karakterlerindeki gizli eğilimlere göre farklı farklı hayvarlara (domuz, aslan, köpek, tilki vs. dönüştürmüştür. Odysseus, ormanda arkadaşlarını bu durumdan nasıl kurtaracağını düşünürken Hermes'le karşılaştı.Hermes, Kirke'nin büyüsünden etkilenmemesi için yediği ya da içtiği yiyeceklere moly denen bitkiden katmasını söyledi.Böylece büyüden etkilenmeyen Odysseus, Kirke'yi öldürmekle tehdit etti.Kirke ona arkadaşlarını eski haline getireceğine Styks üzerine yemin etti. Bundan sonra ikisi arasında bir aşk başladı. Yazarlara göre farklı sayılarda çocukları oldu.

 

http://www.kiskoseura.fi/troija/img/kirke.jpg

 

(yunanmitolojisi.blogspot)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.filozof.net/Turkce/images/stories/mitoloji-2/hekate-tanrica.png

Witchcraft ve Wicca'da önemli bir Tanrıça olan Hekate, Ay'ın üç yüzünü temsil eder. Birçok wiccan tanrıça figürü olarak Hekate'yi kabul eder ve ona yakarır. Hekate'nin bu kadar popüler olmasının bir nedeni de geç çağlarda büyü ile ilişkilendirilmesidir. Özellikle Shakespeare'in ünlü eseri Macbeth'de de Hekate'nin bu şekilde geçmesi bu özelliğini gösterir. Yine Macbeth'de geçen üç cadı, Hekate'yi ve üçlü yapısının anımsatır.

 

Birçok wiccan Hekate'yi esas alarak çalışmalar yapmıştır. Wicca'nın en çok kullanılan Ay sembolü de Tanrıça Hekate ile alakalıdır.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Wiccan_Triple_Moon_4.PNG

Hekate'nin Trak kökenli bir Tanrıça olduğu ve Yunanistan'a böylece girdiği ileri sürülmüştür. Bu Tanrıçanın ismi de etimolojik açıdan oldukça ilginçtir. İsmin Apollon Hekatos ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Hekatos "uzaktan vuran" anlamına gelir. Aynı şekilde Hekate sıfatı da Artemis Hekate olarak kullanılmıştır. Thompson bu konuyu şöyle açıklar;

 

"Gerçekte Hekate Apollon Hekatos'un kız kardeşi Artemis Hekate'dir. Oklarını ya da doğum sancılarını uzaktan atan Tanrıça'dır. Her iki Tanrıçaya da trioditis ve triprosopos ön adları yakıştırılmıştır. Trioditis ile kavşak, üç yolun birleştiği yer belirtilir; tirprosopos ise üç yüzlü anlamına gelir. Kavşak kuttöreni aya seslenen bir kuttören olduğuna göre, buradaki üç yol da, ayın üç evresini simgelemektedir."

 

Hekate, başlangıçta tüm iyi özelliklere sahip, Ana Tanrıça'ya denk bir Tanrıça iken, zamanla iyice özdeşleşmiş ve gecenin ürkütücü özelliklerini de kendinde barındıran korkutucu ve uğursuz bir Tanrıça olmuştur. Hekate geceleri kötü ruhları yeryüzüne göndermekte, kendisi ise, buraya cehennem köpeklerinin eşliğinde gelmektedir.

 

Hekate daha çok kavşaklarda, mezarlıklarda ya da daha önce bir cinayet işlenen yerlerde bulunurdu. Bu yüzden daha çok kavşaklarda üç yüzlü Hekate büstü dikilirdi ve Yeni Ay olduğu zaman buralara sunular getirilirdi.

 

Halk arasında, Hekate kültü gece ile ilgili kültler arasında önemli bir yer tutuyordu. Thompson, Yunan Uygarlığında Hekate ile ilgili inançları şöyle anlatır:

 

"Ay ile arasında en açık seçik bağ kurulan kutsal varlık, büyü Tanrıçası Hekate idi. Ay sonunda görünmez olduğunda, Yunanlı kadın yerleri süpürür, çöpleri ve süpürüntüleri bir yol ayrımına götürür, başını başka yana çevirip oraya döker, sonra da ardına bakmadan geri dönerdi. Yol ayrımına bırakılan bu süpürüntü yığınlarına, Hekate'nin akşam yemeği denirdi. Öteki çer çöple birlikte süpürülen insan salgılarının büyü yükü, dolayısıyla tehlikeli olduğu düşünülürdü."

 

Hekate, Yunan mitolojisinde Titan Perses ile Asteria'nın kızıdır. Klasik mitolojide adı çok sık geçmeyen bir Tanrıça'dır. Homeros eserlerinde adı hiç geçmez. Hesoidos'un anlatımlarında ise daha çok Ana Tanrıça ile büyük benzerlikler gösterir Hekate... Homeros'un aksine Hesoidos geniş halk kitlelerini ele alıyordu. bu nedenle onun eserlerinde yer alan bir Tanrıça'nın geniş halk kitlelerine mal olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

images?q=tbn:ANd9GcR39XBrslQYT-4gaVAZ3KueJaVlLQNwE08KB9Vl7EhpcepKEvGMzA

Hekate tapımı en çok Roma'da yaygındı. Roma'ya geçtiğinde Hekate artık çok başka özelliklere sahiptir. Büyü, sihir, cinler ve karanlık güçlere de hükmeden Tanrıça'dır artık Hekate... Ortaçağ boyunca da modern büyücülükte de öyle olacaktır. Aeneas destanında Tanrıça'nın bu yönünden bahsedilir.

 

Erhan Altunay - Kadim Cadılık Öğretisi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hekate'nin hiç babasından etkilenme durumu oldu mu? Bildigiğim kadarıyla Hyperion Tartarus'taki eski titanları salmıştı Zeus'a savaş açmak için. Hatta sonra insan Thesseus tarafından öldürülmüştü. Ya da insani aile bağlarıyla tanrıların aile bağlarını karşılaştırmamam mı gerek? :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hekate Şifa Büyüsü

   Şifa Büyüleri, şifa sürecini hızlandırmak için kullanılagelmiştir ve kesinlikle tıbbi çözümlerin yerini almaz. Bu büyü, hastalığı kişiden çekmek ve temizlemek adına başka bir yere koymak adına düzenlenmiştir.   Gerekli Malzemeler   *Hematit Taşı [İksir için] 1 parça karanfil çiçeği (bulamazsanız karanfil) 1 parça mine çiçeği (güvercinotu diye de bilinir) 3 parça mayıs papatyası 1 parça sarımsak 2 parça adaçayı 2 parça okaliptus   Yapılışı;   Bu iksiri uygun şekilde kaynatın. Ardından

   , Yer: Witchcraft

  • Hekate'ye Kutsal Ateş Ayini

   KUTSAL ATESI AYINI   Hazirlik; Ayini rahatsiz edilmeden yapabileceginiz sakin bir yer bulun. Bir muma yada yakilabilecek, kandil ve benzeri bir seye ihtiyaciniz olacak. Mumu yada kullanacaginiz diger seyleri kutsamak, ayinsel yontemle temizlemek isteyebilirsiniz, tabi sadece temiz olmalarindan emin olmaniz da yeterlidir. Baslangic;   Rahatlayin, derince nefes alip, dunyaya karsi nazik ve gururlu olmak anlamina odaklanip, aklinizi, ruhunuzu ve vucudunuza buna istinaden dengeleyin. Derin n

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Hekate ve Karanlığının İnvokasyonu

   Karanlık Tanrıçayı İnvoke Etmek   Malum Hekate paganizmde en önemli tanrıçalardan biridir. Her ne kadar yer altına aitmiş gibi lanse edilse de, o hem gökyüzünde hem yeryüzünde hemde yeraltında hükme sahiptir. Bu yüzden büyük önem taşır. Anahtarın sahibidir ki bu üç mekanda da giriş izni olduğu anlamına gelir, elindeki meşale ile cadılara yol gösterir bilinmezliğin gizli diyarında. Bu yüzdendir cadıların en önemli tanrıçalarından biridir.   http://j1305.hizliresim.com/19/9/mw1nn.jpg   Anadolu

   , Yer: Witchcraft

  • Hekate Vizyon-Kehanet Büyüsü

   Hekate Vizyon-Kehanet Büyüsü http://28.media.tumblr.com/tumblr_m1e7p9bRUX1r7gu3fo1_r1_250.png         Kullanılacak Eşyalar; Siyah bir kase Su Siyah bir mum Bir kaç damla kan Tütsü; sandal ve ya diğer odunsu kokular     Bu ayinin yapılabileceği en iyi saat gece 3 ile 4 arasıdır.Ritüel alanının merkezine kasenizi yerleştirin ve kasenizin içine su dökün.Sonra parmağınızı delin, ve suya bir kaç damla kan dökün.Tütsü ve siyah mumu yakın ve siyah mumu alevinin sudan yansıyabileceği bir yer

   , Yer: Witchcraft

  • Hekate (god)

   eski topraklı 4 yol ortasına bağdaş vaziyetinde oturun kırmızı cıva ve soma öz suyu getirin bu bitki güçlü arkeşiflere sahiptir ,bir heykelin başına yetecek kadar kırmızı toprağı önünüze alın , bu envokasyon ayın son salı gününde yapılmalı .kırmızı cıva ile soma suyunu kırmızı toprağa dökerken heykeli yaratmaya başlayın , sürekli hekate diye çağrıda bulunun heykelin saçları yılanlardan örülü olmalı işleminiz bitimine kadar he

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...