Jump to content

Daidalos, Icarus ve Minotor Efsanesi


Secret_Sun

Önerilen Mesajlar

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/Images/MinotaurTribute.jpg

 

aidalos, ustaca işlenmiş ya da işleyen "usta işçi" demektir. bu isim, Yunan mitolojisi'nde eli her sanata yatkın olan bu kişiye verilmiştir.

 

Attika ilinin kurucusu Erekhteios’un (bir adı da, başka bir mit’e konu olan Kekrops) torunu, Metion’un oğlu olarak tanıtılmış; Atina doğumlu olmasına karşın, yeğenini öldürdüğü için Girit’e sürülmüştür.Atina'da atölyesinde Talos adlı yeğeni ile birlikte çalışmaktaydı. Ancak Talos çok yetenekli bir gençti ve ustası Daidalos'u bile geride bırakacak kadar çalışkandı. İşte Talos'un bir gün ölü bir yılanın dişlerini kullanarak testereyi icat etmesi, pergeli icat etmesi ustası Daidalos'u çok kıskandırmış ve çırağını Akropol'den aşağı atarak öldürmesine neden olmuştur. Yeteneklerin koruyucusu Athena Perdis’i (Talos) havada yakalayarak kuş haline dönüştürmüştür. Perdis Yunancada keklik anlamına gelir. Bu kuşlar yükseğe çıkmaz, ağaçlarda yuva kurmazlar. Atalarının maruz kaldığı büyük tehlikenin korkusu ile çitlere sığınırlar. Daha sonra bu cinayet ortaya çıkar ve Girit kralı Minos'a sığınır. Minos ondan kızı Ariane için bir Dans yeri inşa etmesini ister. Orada bir saray cariyesinden oğlu İkaros dünyaya gelir.Girit’te hüküm süren güçlü kral Minos, gücünü kanıtlamak için Poseidon’dan ona kurban edeceği bir boğayı denizden çıkartıp vermesini ister. Ama hayvan Minos’a o kadar güzel görünür ki onu kurban etmeye kıyamaz ve saklar.

 

http://www.theoi.com/image/F44.1Pasiphae.jpg

 

Bunun yerine başka bir boğayı kurban eder. Poseidon bunu fark ettiğinde çok sinirlenir ve Minos’un karısı Pasiphae’de boğaya karşı bir aşk uyandırır.Pasiphae Daidalos tan boğayla çiftleşebileceği bir düzenek oluşturmasını ister. Daidalos Pasiphae’nin içine girebileceği tahtadan bir inek yapar ve çiftleşmelerini sağlar.

 

http://www.mlahanas.de/Greeks/Inventions/PasiphaeTool.jpg

 

Pasiphae’nin boğayla çiftleşmesinden boğa başlı ve kuyruklu, insan bedenli Minotor doğar.

 

http://www.ifg.bioteck.org/Fish%20species/FISHIMAGES/pasiphae-minos.jpg

 

Minotor, Sanatçı Daidalos’un yaptığı, Labyrinthos adlı, içinden kimsenin çıkamayacağı yapıya kapatılır. Minotor insan etiyle beslenmektedir. Bunun için, Atinalılara karşı savaş kazanmış olan Minos onlardan, haraç olarak, her yıl Minotor’un yemi için yedi genç erkek, yedi genç kız ister. Üçüncü haraç yılı geldiğinde, Theseus Minotor’u öldürmek için Girit’e giden gemiye biner. Labyrintos’a sokulacak kafile halkın gözü önünden geçirilirken, kralın kızlarından Ariadne Theseus’u görür görmez ona âşık olur. Daidalos’un öğüdüyle Theseus'a bir yumak iplik verir. İpliğin ucunu girişe bağlamasını, böylece dönerken ipi takip edip çıkışı bulabileceğini söyler. Ariadne Theseus'un kendisiyle evleneceğine dair bir de söz alır. Theseus, uykuda yakaladığı Minotor’u kıpırdamaz halde yere bastırıp yumrukları ile öldürür. Minos bunu sineye çekemez ve Daidalos'u oğlu İkaros'la birlikte labirente kapatır.Burada oğlu İkaros ile beraber bir süre hapis kalır. Daha sonra, aklına balmumu ve tüylerden, tıpkı kazlarınki gibi bir kanat yapıp havalanmak gelir.

 

http://cfs.tistory.com/attach/7436/1039180719.png

 

Planını uygular. Bununla beraber kendisinin ve oğlu İkaros'un birer balmumundan kanatları olur. Onlar havalanarak labirentten çıkmayı başarırlar.

 

http://uit.no/getfile.php?PageId=462&FileId=1493&Size=big

 

Bu arada Daidalos, oğlu İkaros'a uçarken çok alçalırsa denize düşeceğini, çok yükselirse de güneşin tüyleri birbirine bağlayan balmumlarını eriteceğini tembihler. Ancak uçmanın cazibesine iyice kapılan İkaros, babasının uyarılarına kulak asmaz, bu uyarılara uygun davranmaz ve yükseldikçe yükselir.

 

http://www.davidbovey.com/images/icarus.jpg

 

Ancak güneş (Helios) balmumlarını eritir ve İkaros artık uçamayarak uçtukları alanın hemen altında bulunan denize düşer, ardından da boğularak ölür.

 

http://www.johnehrenfeld.com/Daedalus-and-icarus.jpg

 

Bugün, o alana (Sisam Adası çevresi) İkaros Denizi(ege denizi) adı veriliyor. İkaros dünyada ilk uçan insan olarak ün kazanmıştır. İllias’ta demirci tanrı Hephaistos Akhilleus’a kalkan yaparken, Daidalos’un Kral Minos’un kızı Ariadne için yaptığı dans alanını da işlediği anlatılır. XVIII. Bölüm= Yalnız kalan baba, çaresiz, meyus, mükedder yoluna devam etti; Sicilya’da Camicus (şimdiki “Camiso”) kasabasına ulaştı. Oranın Kralı Cocalus (Kokalos) tarafından itibarla ağırlandı. Minos, bu kaçışa çılgın gibi öfkelenmişti; mimarı tekrar ele geçirmek için şeytanca bir plan yaptı. Çok dolambaçlı, helezonî bir içyapısı olan deniz salyongozu kabuğundan iplik geçirecek kişiye büyük bir ödül vereceğini ilân etti. Bu duyuru tüm yakın, uzak ada kentlerine iletildi. Sicilya’ya da gelen bu haber üzerine, böyle hünerlere sahip Daidalos, Sicilya kralına bunu yapabileceğini söyledi. Kabuğun kapalı ucuna bir delik açtı; bir karıncayı ipliğe bağlayarak, kabuğun içindeki sarmala bıraktı. Karınca, iplikle birlikte sarmalın öbür ucundan çıkınca, bu çetin işi de başarı ile halletmiş oldu. Olayın iletildiği Minos: “Tamam, bu Daidalos’dan başkasının marifeti olamaz!” dedi ve hemen askerleri ile Sicilya’ya mimarı yakalamaya geldi. Cocalos onu da nezaketle karşıladı ama kendisine sığınmış konuk olarak bulunan Daidalos’u teslim etmeyi reddetti. Minos savaş tehdidi savurunca, alttan alarak onu oyaladı; sarayında misafir edeceğini söyleyerek; hazırladığı bir şölene katılması için banyo almasını önerdi. Cocalus’un kızları Minosu banyoda kızgın sularla haşlayarak öldürdüler.

(alıntı)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...