Jump to content

Kanserle Savaşmada Yoga..


grim

Önerilen Mesajlar

Kanser hastası bir çok insan fiziksel ve duygusal yaşamların mahveden hastalığa yakalanana dek, günlük koşuşuturmacaya devam ediyorlar.

Giderek daha çok hastane ve diğer organizasyonlar, bu kişilere yardım edebilecek Hindistan’ın 5,000 yıllık terapisi olan yogayı keşfediyorlar.

“Bu en eski stres yönetimi stratejisi” diyor Boise’deki St. Luke’s Regional Medical Center’ın Mountain States Tümör Enstitüsünde hemşire olan ve yoga sınıfları düzenleyen Debra Mulnick, “Kültürümüz, kendimize nasıl iyi davranmamız gerektiği gibi öğrettiğimiz kavramlara aş eriyor. Yorulduğumuzda, sadece üç fincan cafe latte içip, koşuyoruz.”

Ama kanser ve kemoterapi ve radyasyon gibi tedaviler, yorgunluk, mide bulantısı ve işlem sonrası acı gibi yan etkilere sahip. Kahve içtikten sonra koşmak doğru sıralı değil ve hatta yoganın aerobik tarzı biçimleri bile uygun değil.

Toplum yoga’ya bir New Age (Yeni Çağ) hevesi olarak bakabilir ama destekçileri direkt olarak tümörle savaşmasa da, positif etkiler sağladığından, ilaçları tamamlayabileceğini söylüyorlar. Amerikan Kanser Topluluğu’nun dediğine göre, araştırmalar yoga’nın kan basıncı, kalp atışı, solunum, metabolizma, beden ısısı, beyin dalgaları ve diğer bedensel fonksiyonlar gibi fizyolojik fonksiyonları kontrol etmede kullanılabileceğini söylüyor.

Stres bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve böylece kanserle savaşmak çok daha zor bir hale gelebilir. Mulnik, “Yoga uygulayıcılarının ilk konuştuğu dil olan kadim Sanskitçede yoga “birlik” demek.” diyor. Yoganın bir çok biçimi esneme ve güç çalışmalarını, derin nefes, meditasyon ve dine uyma gibi çalışmaları içerebilir.

“Ahimsa” zarar vermeme demek. Mulnik, “ama bu kişinin kendisine zarar vermemesini de içermekte” demekte. Kanser hastaları fazlasıyla yorgun olabildikleri için, çok ağır bir egzersiz mümkün olmayabilir. Bunun yerine Mulnick, gevşeme ve derin nefesi öneriyor.

Boise’in kuzeyindeki McCall Kamu Hastanesinin sponsorluğu altında yoga dersleri veren Debra Murphy, “Amaç fiziksel doruğa çıkmak değil. Aslında yoga, “acı yoksa, kazanım yok” sözünün tam zıttı. “Siz beslenmek istersiniz” diyor. Her iki eğitmen de katılımcıların herhangi bir yoga hareketini acı verici bulurlarsa, yapmamaları gerektiğini söylüyorlar.

Sanskritçede “pranayama”, “nefes bilimi” demek. Yoga öğrencileri şuurlu olarak yavaş ve ritmik nefes almayı öğreniyorlar. Bazen kanser hastalarının yoga seansı sırasında yapabildikleri tek şey derin nefesler almak, ama bunu her zaman yapabiliyorlar. Aynı şeyi meditasyon için de yapabiliyorlar.

Eğitmenler herkesin kanserle savaşma gibi sorunlarda, herkeste, sürekli içsel monologların ve gevezeliklerin daha da kötüleştiğini söylüyorlar. Meditasyon bu kişilerin, bedenlerini nasıl hissettikleri gibi, akıllarını başka yerlere odaklamalarına yardımcı oluyor.

Mulnick, “Bazen, bu düşünceler bir dakika kadar geciktirilebilir.” Ama eğitim, yarattığı faydanın günler hatta haftalar boyu sürdüğünü göstermekte. Alışkanlık haline gelen endişe yolundan aşağı çekilmek zorunda değil.”

Murphy, bir McCall psikiyatristin kendi seanslarıa gelerek, katılımcılara meditasyonu tavsiye ettiğini söyledi.

“Sangra” “topluluk” demek. Yoga seanslarındaki insanlar, kanser deneyiminde yalnız olmadıklarını hissediyorlar. Mulnick seanslarına gelenlerin çoğunlukla kadınlar olduğunu söylendi. Göğüs kanseri ve sıcak basmalar, uykusuzluk ve erken menapoz gibi ilaçların yan etkileri hakkında sohbet edebiliyorlar.

Murphy kanser tedavisini bitiren bir kadının yoga seanslarını hayatının büyük bir parçası olduğunu fark ettiğini söyledi. Dediğine göre, kemoterapiye girdiğinizde, “yapabileceğim her şeyi yaptım” diye hissediyorsunuz. “Ama işiniz bittiğinde, serbest düşüşte gibisiniz. Birşeyler yapmanız gerekiyor.”

Mulnick, SanFransisko’daki University of California’nın, Göğüs Kanseri Programında stres yönetimi uzmanı ve hemşiresi olarak kayıtlı Jnani Chapman’dan beş yıl ders aldığını söyledi.

New York’taki Memorial Sloan-Kettiering Center gibi ülkenin en prestijli kanser kliniklerinde katlanmış yoga-matler görmek artık alışılmış bir görüntü. Yoga rutin olarak onkolojistlerce strese karşı ve hareket kazanmak için reçete ediliyor.

Bu programlar ve daha birçoğu sunulanın bir parçası olacaktır” diyor Mulnick. “Yoga profesyonel tedavinin yerine asla düşünülmeyecektir. Ama bir bakım standardı olacaktır.”..

alıntıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...