Jump to content

Hades'in Persephone'yi kaçırması


Deaths_Expulsion

Önerilen Mesajlar

Demeter:Tarım ve bereket tanrıçası. Homesros’un destanlarında, “güzel saçlı kraliçe” ya da “güzel örgülü Demeter” diye geçer. Insanlara toprağı ekip biçmesini öğreten bu tanrıçadır. Ekinleri, özellikle de buğdayı simgeler.

Hesiodos’a göre Kronos’la Rheia’nın kızı, ikinci tanrı kuşagındandır. Tanrılar tanrısı Zeus’un dördüncü evliliğini onunla yaptığı söylenir. Bu evlilikten de yeryüzü ecesi Persephone doğmuştur.

Demeter, heykellerinde baygın bakışlı, sarı saçları omzuna dökülen, güzel bir kadın olarak gösterilirdi. Sağ elinde bir buğday başağı, sol elinde de yanan bir meşale tutardı. Roma mitolojisinde ona Ceres denilirdi.

Persephone çiçekleri çok seven doğayla iç içe olan genç ve çok güzel bir ölümsüzdü. Annesi demeter onu doğanın perileri nymph lere emanet etmişti onlardan kızını korumasını istemişti. yine böyle bir gün hades görmüştür yeryüzünün ecesi Persephone yi takip etmeye başlar hem doğa perileri hemde yeryüzünün ecesi çiçek toplamayı çok sevdikleri için dalıp giderler Persephone uzaklaşır farkında olmadan bu tam Hades in aradığı fırsattır

çayır birden ikiye yarilir ve yeraltı tanrısı Hades, yeryüzüne çıkar. Persephone onu görünce korkar ancak hades onu yakalamıştır yer altına götürmeye başlar bunu gören doğa perilerinden birisi nehirde karşılarına çıkıp engel olmaya çalışır hades asasını yere vurduğu gibi ikiye bölünür doğa perisiyse artık konuşamaz hale gelir.. Hades ve Persephone açılan yarıktan yer altına doğru giderler.. Demeter kızını aramak için yollara düşer çeşitli olaylar yaşanır bu arayışta.. Demeter çok yorulduğu bir anda gördüğü kulübenin kapısını çalar. bu ufak kulübede yaşlı bir kadın ve küçük bir çocuk yaşamaktadır.. Susuzluktan bitkin düşen Demeter bir bardak su ister yaşlı kadın suyu getirir tam içecektir ki Demeter suyu küçük çocuk bakıp gülmeye başlar alay eder, buna sinirlenen Demeter elindeki suyu çocuğun yüzüne döker.. Tanrıça Demeter lanetlemiştir çocuğu ufalır büzülür kertenkeleye dönüşür ve kertenkele yaratılmış olur. aramaya devam eder Demeter kızını bulamaz hiçbiryerde Üzüntüsü öyle büyük olur ki hayata küser. Sonunda her şeyi gö­ren ve bilen güneş tanrısı Helios ona kızının yer altına kaçırıldığını söyler. hayata küser Demeter bir mağaraya çekilir..Dünyada kuraklık başlar.bunu öğrenince Demeter tanrılar tanrısı ve kızının babası olan Zeus a gider ona yalvarır kızını geri getirmesi orada bırakmaması için Zeus:bundan utanmamalısın onun kardeşim hadesin karısı olmasından ancak gururlanmalısın der.. ama sonunda zeus Demeter için araya girer ve şöyle bir çözüm sunar eğer Persephone yeraltında hiçbirşey yememişse onu yeryüzüne tekrar getiririm ancak yemişse bunu hiçbirşey geri getiremez bende dahil..ancak yazgı perileri Moira lar yazmıştır bir kere kaderini Persephonenin ve bunu artık hiçbirşey değiştiremez.. bir nar tanesi yer Persephone yer altında ve Hades bunu öğrenir..Zeus bile çıkaramaz artık onu ancak iki tarafıda mutlu etmek için bir çözüm yolu bulur yeryüzünün ecesi Persephone yılın yarısını yer altında hadesin yanında kalan yarısınıysa Annesi Demeterin yanında geçirecektir.. Persephonenin yer altında geçirdiği zamanlar kış yeryüzünde geçirdiği zamanlar yaz olarak tanımlanır burdan gelirmiş buda..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kronos ve Rheia’nın kızı, Zeus’un kız kardeşi Demeter, mevsim ve bereket tanrıçasıdır.Tanrı Zeus 4. evliliğini Demeter’le yapmış ve bu evlilikten Persephone adlı bir kızları olmuştur.Demeter, sarı uzun saçlı oldukça güzel bir tanrıçadır. Simgesi bir elinde buğday başağı diğer elinde ise meşale tutan bir kadındır.Yunan mitolojisi'ne göre Demeter mevsimlerin de simgesidir. Kızı Persephone’ye oldukça bağlı olan Demeter, yeraltı tanrısı Hades kızını kaçırıp yeraltı ülkesinin tanrıçası yapınca çok üzülür.Olimpos’u terk eder ve yeryüzü'ne buğday ekmeyi, toprağı verimli kılmayı bırakır. Zamanla insanlar büyük bir kıtlığın içine savrulur.Zeus kardeşi Hades’e haber gönderip durumu anlatır ve kızlarını geri ister. Hades, Persephone’yi tekrar geri dönmesi şartı ile geri gönderir.Anne kız kavuştuklarında çiçekler açar, ağaçlar yeşillenir ve toprak bereketlenir. Demeter eskisi gibi toprağı verimli kılmıştır.Zeus, Demeter ve Hades’i Persephone’nin yılın bir bölümünü annesiyle bir bölümünü ise yeraltında geçirmesine ikna eder. Demeter kızına kavuşunca bahar ve yaz, Persephone yeraltına indiğindeyse sonbahar ve kış gelir. Bu nedenle Demeter mevsim tanrıçası olarak da anılmaktadır. Hala Persephone'nin mart ayın'da yer altı ülkesinden çıkıp annesi'ne kavuştuğu ve eylül ayı'na kadar annesiyle kaldığı, eylül ayın'da ise yer altı ülkesi'ne geri döndüğüne inanılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...