Jump to content

Jeff Buckley


Sally

Önerilen Mesajlar

http://voxx.org/wp-content/uploads/photosbuckleyangel.jpg

Jeff Buckley (d. 17 Kasım 1966 Kaliforniya – ö. 29 Mayıs 1997 Memphis) ABD'li müzisyen, besteci, söz yazarı. Küçük yaşlarda Scotty Moorhead adını kullanmıştır. Jeff Buckley, aynı zamanda 1960'ların çok önemli müzisyenlerinden olan Tim Buckley'in oğludur.

 

Jeff Bucley’nin müziğinin babasının müziğine genel anlamda benzememesi eleştirmenleri pek şaşırtmasa da sesinin ve vokal tekniğinin benzerliği inanılmaz boyuttaydı. Buckley profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye lise çağlarında başladı. Müzik eğitimi için Los Angeles’a gitti ve orada, içlerinde “Dancehall Raggae” akımının öncülerinden olan Shinehead’in de bulunduğu çeşitli jazz ve funk gruplarıyla birlikte çaldı. Bir kaç yıl sonra New York’a giderek deneysel gitarist Gary Lucas’la birlikte Gods and Monsters grubunu kurdu. Grup kısa sürede bir hayran kitlesi edinmeyi başardı ama uzun soluklu olamadı. Buckley çeşitli klüplerde ve kafelerde çalarak solo kariyerine devam etti. Bu sürede dinleyici kitlesini genişletmeyi başaran sanatçı, Columbia plak şirketiyle anlaştı ve 1993’ün Kasım ayında “Live at sin – e” single’ını çıkardı. Bu çalışma eleştirmenlerce övgüyle karşılandı ama Buckley’nin asıl başarısı 1994'teki “Grace” albümüyle geldi. Bu albümden bir kaç alternatif hit çıktı. Buckley’nin “My Sweetheart, the Drunk” adlı sonraki albümünün çalışmaları, prodüktörün işi bırakması sonucunda aksadı. Sonrasında yeni albüm çalışmalarına başlayan Jeff Buckley, bunun için Memphis Tennessee'ye gitti.

1997’nin Mayıs ayında, Jeff Buckley hala bu albüm üzerinde Memphis’te çalışıyorken ani ve trajik bir şekilde yaşama veda etti.Arkadaşı Keith Foti ile birlikte yürüyüş yaparken aniden Misisippi nehrine gerip yüzmek isteyen Buckley, Led Zeppelin' in Whole Lotta Love şarkısını söyleyerek, kıyafetleri ile nehre girdi. Arkadaşı, kıyıda bulunan gitar ve radyoyu o sırada nehirden geçen bir botun oluşturduğu dalgalardan kurtarmaya çalışırken nehre baktığında Jeff Buckley'i göremediğini fark etti. Arama çalışmaları başladı ve 4 Haziran günü bir turist tarafından görülen vücudu karaya çıkarıldı. Buckley'nin polis raporlarında olaydan önce hiçbir alkol veya uyuşturucu almadığı ortaya çıktı.

Tamamlanmamış veya daha önce yayınlanmamış kayıtlardan oluşan “Sketches (For My Sweetheart, the Drunk)” ve “Mystery White Boy” ölümünden sonra piyasaya çıktı. Ne yazık ki;ölüm tarihi:29 Mayıs 1997.

 

 

 

Albümleri

 

1993 Live at Sin-é 23 Kasım 1993

1994 Grace 23 Ağustos 1994

1995 Live from the Bataclan [EP] Ekim 1995

1998 Sketches for My Sweetheart the Drunk 26 Mayıs 1998

2000 Mystery White Boy 9 Mayıs 2000

2001 Live a L'Olympia 3 Temmuz 2001

2002 Songs to No One 1991-1992 15 Ekim 2002

2002 The Grace EPs 26 Kasım 2002

2003 Live at Sin-é (Legacy Edition) 2 Eylül 2003

2004 Grace (Legacy Edition) 24 Ağustos 2004

2007 So Real: Songs From Jeff Buckley 22 Mayıs 2007

 

 

 

----kaynak:vikipedi

Sally tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendisini canlı dinleyebilmek harika olurdu. Ama öyle kalabalık bir konserinde değil, şöyle anlattığı bir zamanda...

 

"Kısa süre önce hayatımda bir kafeye gidip, basitçe ne yapıyorsam onu yaptığım, müzik yaptığım, kendi müziğimi çalarak öğrendiğim ve benim için ne anlam ifade ettiğini keşfettiğim, beni tanımayan, bilmeyen seyirciyi, sıkarken ya da eğlendirirken zevk aldığım bir dönem vardı. Bu durumda kaybetmenin, riskin ve başarmanın değerli ve değiştirilemez lüksüne sahibim. Bu tür şeyleri, bu çalışma formunu bir araya getirmek için gerçekten çok uğraştım. Sevdim ve sonra ortadan kaybolduğunda onu kaybettim. Tek yaptığım bunu geri istemek."

 

 

Bir de Yavuz Çetin'i hatırlatır bana.

 

 

Çok da güzel coverları var.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazen unutmak istersiniz yıllar boyu, bir başlıkla yine aklınızda beliriverir. Gitmemiştir aslında, hep oradadır siz o tarafa yönelmemişsinizdir en fazla. Her neyse uzatmak kimseye yaramıyor. Buyurun ve anılarınızı hep taze tutacak şarkılarla kalın...

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...