Jump to content

Çizgi Roman Dünyasından Haberler...


mysteriouslady

Önerilen Mesajlar

ÇİZGİ ROMAN OSCAR'INDA BİR İLK!

 

 

 

 

 

http://www.kenthaber.com/Resimler/2009/04/09/04774287-c945-4226-be55-c6b485cc2f57.jpg

 

 

ÇİZGİ ROMAN OSCAR'LARI EISNER ÖDÜLLERİ'NDE BİR TÜRK ÇİZER İMZASI!

 

 

Dünya çapında çizgi romanın en büyük ödülü olarak kabul edilen Eisner ödüllerine bu yıl tarihte ilk kez bir Türk çizerin serisi aday gösterildi. En büyük rakibi ise Iron Man.

O çizer Kutlukhan Perker. Dünyanın dev çizgi roman yayıncısı (Superman ve Batman'i de yayınlayan) DC/Vertigo'dan yayınlanan ve bir hostesin gökyüzünde yaşadığı gerilimli olayları anlatan Air adlı çizgi seri "En İyi Yeni Seri" dalında dünyanın en büyük ve prestijli çizgiroman ödülü Eisner'a aday gösterildi. Böylelikle M. Kutlukhan Perker, Eisner ödüllerine aday olan ilk Türk çizer oldu.

Perker'in Air'inin en büyük rakibi ise Iron Man... Iron Man 30 küsur yıllık bir çizgi seri. Fakat adaylık Iron Man filminin çizgiye uyarlanmış hali ile geldi... Dolayısıyla bu çizgi seri de "yeni seri" dalında aday gösterildi. Kutlukhan Perker'in çizdiği Air'in yazarı New York Times'taki makaleleri ile tanınan G. Willow Wilson...

Çizgiromanın Oscar'ları olarak kabul gören Eisner ödülleri, her yıl San Diego Çizgi Roman Festivali'nde açıklanıyor ve dünyanın tüm büyük çizerlerinin yanı sıra Hollywood'da yaşanan çizgiroman uyarlaması filmler patlamasının da etkisiyle birçok yönetmen, oyuncu ve prodüktörün de katılımıyla gerçekleşiyor.

Eisner ödülü alan ya da aday gösterilen her sanatçının bundan böyle yayınlanan her işinin yanına "Eisner nominated" ya da "Eisner winner" ibareleri konuluyor.

MEDYATAVA...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 

Daha önce Batman: Öldüren Şaka‘yı (Batman: The Killing Joke) yayınlamış olan Baykuş Kitap tarafından yayınlanan ikinci grafik roman olan Bağdat’ın Aslanları (Pride of Baghdad) satışa çıktı. Toplam 136 sayfa ve tamamı renkli olan grafik roman 30 TL’den satılmakta.

 

 

18 Nisan itibariyle başlayan ve 26 Nisan’a kadar sürecek olan 14. Tüyap İzmir Kitap Fuarı’nda Baykuş Home standında satılmaya başlanan Bağdat’ın Aslanları’nı ayrıca gene 18 Nisan itibariyle Karşıyaka / İzmir’deki Baykuş Home dükkanından da elde etmek mümkün.

 

20 Nisan Pazartesi gününden itibaren de aşağıdaki satış noktalarından temin edebilirsiniz:

 

İSTANBUL : Büyülü Rüzgar, Robinson Crusoe (Gon) Kitabevi, Gerekli Şeyler, Meraklı Çizgi

 

ANKARA : Devr-i Alem Sahaf

 

İZMİR : Yakın Kitabevi, İletişim Kitabevi

 

10 gün sonra ise genel dağıtıma verilecek kitabı diğer büyük kitabevlerinden ve internetten elde edebilmek mümkün olacak.

 

 

Y: The Last Man ve Ex-Machina serilerinin ödüllü yazarı ve ayrıca Lost dizisi için de yazarlık yapmış olan Brian K. Vaughan tarafından yazılan ve Niko Henrichon tarafından çizilen Bağdat’ın Aslanları yaşanmış gerçek bir olaydan ilham almakta. 2003 yılında Bağdat’ın Amerikan savaş uçaklarınca bombalanması sırasında Bağdat Hayvanat Bahçesi’nden kaçarak serbest kalan ve Bağdat’ın savaşla kavrulmuş sokaklarında yaşam mücadelesi veren dört aslanın hikayesini anlatan grafik roman hayvanların gözünden insanların savaşına dair sert eleştiriler yöneltmekte. Amerika’da yayınlanmış olduğu 2006 yılında çok ses getirmiş olan Bağdat’ın Aslanları o yılın en dikkat çekici eserlerinden biri olmuştu.

 

Bağdat’ın Aslanları 2006 yılında IGN sitesi tarafından “En İyi Orijinal Grafik Roman” ödülünü kazandı. 2007 yılında Harvey Ödülleri’nde “En İyi Grafik Albüm” ve “En İyi Tek Sayılık Hikaye” ödüllerini aldı. Gene 2007 yılında Eisner Ödülleri’nde “En İyi Kara Kalem/Çini” ve “En İyi Yazı Yazımı” dalalrında aday gösterilerek “En İyi Yazı Yazımı” ödülünü aldı (Baykuş Kitap tarafından yayınlanan formatta aynı yazı stiline sadık kalınmıştır).

 

 

 

 

grafikroman...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Süper kahramanlar gerçek oldu !

http://img208.imageshack.us/img208/5797/shadowhare.jpg

 

 

 

 

ABD’nin Cincinnati şehrinde polisin suça karşı mücadelede yeni bir müttefiki var, isteseler de istemeseler de.

Kendisine Shadowhare adını vermiş durumda, maske ve pelerin takarak gerçek kimliğini gizliyor. Cincinnati’nin kendi versiyonu süper kahramanı olan bu kişi gördüğü her yerde suça ve adaletsizliğe karşı savaşıyor.

“Yasal standartlar dahilinde kanunun uygulanmasına yardımcı oluyoruz, bu yüzden kelepçe ve biber gazı gibi yasal silahlar taşıyoruz.” diyor Shadowhare.

“Vatandaş tutuklaması yapıyoruz. Eğer gözümüzün önünde bir suç işleniyorsa müdahale ediyoruz.”

Shadowhare maskesinin ardındaki kişi 21 yaşında ve Milford’da oturuyor. Bu bilgiler gerçek kimliğine dair açıkladığı tek ipuçları. Shadowhare’in söylediğine göre kendisi çocukken tacize uğramış ve yetiştirme yurtlarında büyümüş, muhtemelen bunlar başka insanlara yardım etmeye adadığı hayatını yönlendirmekte etkin olmuş.

“Cincinnati’ye olan mesajım hala bir umut var ve yapmamız gereken tek şey birarada durmak.” demekte.

Shadowhare suça karşı savaş mücadelesinde yalnız değil. Bir grup erkek ve bir kadından oluşan, kendilerine “Allegiance of Heroes” adını veren bir ekibin lideri. Üyeler birbirleriyle internetteki forum alanlarında iletişime geçiyorlar. Ekibin üyeleri arasında Pennsylvania’dan Aclyptico, Colorado’dan Wall Creeper ve Florida’dan Master Legend bulunuyor.

“California, San Diego’da Mr. Extreme ile ikili ekip çalışması yaptık ve bir tecavüzcünün izini sürmeye çalıştık.” diyor Shadowhare.

Suç savaşçıları sokaklarda devriye gezmek için sıklıkla biraraya gelmekte. Gene de suçla savaşın kendine has bir bedeli var. Shadowhare’in söylediğine göre iki yıl önce saldırıya uğrayan bir kadına yardım etmeye çalışırken omuzu çıkmış. Ve otoriteler onları her zaman ciddiye almamakta. Hamilton Country polis memurlarından biriyle olan karşılaşmasında Shadowhare gülünerek ve kuşkucu bakışlar altında karşılandı.

Fakat Shadowhare kendisi ve ekibinin eleştirilerle caymayaklarını belirtmekte. Cincinnati’yi daha iyi bir yer haline getirme amacını korumakta kararlı, bu gerek suçla savaş olsun gerekse evsizleri beslemek.

Şimdilik kanun Shadowhare’in yanında. Ohio ve Kentucky’de vatandaş tutuklaması yapmak yasal, fakat tutukladığı kişinin masum olduğu ortaya çıkarsa tutuklayan kişi hukuki sorunlarla karşılaşabilir.

Bu haber Watchmen‘de kostümlü kahramanların gerçek yaşamda ilk defa ortaya çıkmaya başladıkları dönemi ister istemez hatırlatmakta. Belki de bu olay önümüzdeki yıllar boyunca uzayıp gidecek yepyeni bir akımın ilk adımıdır, kim bilir. Medyanın her alanına giderek yayılan ve özellikle sinema uyarlamaları sayesinde popülerliklerinin zirve noktasına ulaşan süper kahramanların er geç gerçek yaşama da yansımalarına pek de şaşırmamak gerek. Her ne kadar uçuk gözükseler de niyetleri iyi olan bu şahıslar kendilerine has bir sempati uyandırmıyor değil. Fakat bir de onlara alternatif olarak süper kötüler türemeye kalmasın da.

Gene de biz okurlarımızı epey tehlikeli olabilecek böyle bir şeye asla kalkışmamaları konusunda uyarmayı borç bilir ve maske giyerek bela arayıp kendilerine ve çevrelerine zarar verebilecek bir duruma sebep olmak yerine herhangi bir olayla karşılaşırlarsa görevli emniyet güçlerine iletmelerini tavsiye ederiz.

Geçtiğimiz Mart ayında da Bangkok’da 11 yaşındaki otistik bir çocuk Spider-Man tarafından kurtarılmıştı. Okul binasının üçüncü katındaki balkonun eşiğinden düşme tehlikesi yaşayan çocuğu kurtarmak için itfaiye görevlileri gelmiş, annesi onlara oğlunun süper kahramanları sevdiğini söyleyince görevlilerden biri alelacele itfaiye istasyonuna giderek orada sakladığı Spider-Man kostümünü kapmış ve olay yerine geri dönmüştü. Elinde tuttuğu meyve suyuyla kendisine yaklaşan, hayranı olduğu Spider-Man’i gören çocuk hiç tereddüt etmeden kendini itfaiyecinin kollarına bırakınca sağ sağlim annesine geri teslim edilmişti. İtfaiyecinin yangın tatbikatlarında çocukları eğlendirmek için sakladığı kostüm bu sayede bir hayat kurtarmasını sağlamıştı.

 

http://img208.imageshack.us/img208/2978/spidermanc.jpg

 

Kaynak:grafikroman..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Marvel’a dev dava

 

 

http://img220.imageshack.us/img220/7425/marvelzl8.png

 

26 Ocak 2009 Pazartesi tarihinde Martin Garbus tarafından Marvel Entertainment, yönetim kurulu başkanı Isaac Perlmutter, pek çok Marvel karakterinin yaratıcısı Stan Lee ve Marvel Studio’nun başındaki Avi Arad aleyhine dava açıldı.

Davanın gerekçesi şu: Stan Lee tarafından kurulan Stan Lee Media Inc.’in (kısaca SLMI) iflası nedeniyle 2001 yılında çıkan sorunlar Kasım 2006′da Lee ve firmanın hisse senedi sahipleri arasında büyük bir mücadeleye dönüşmüştü. SLMI hisse senedi alan kişiler bu hisselerin onlara Stan Lee tarafından yaratılan her karakterin haklarından pay verdiğini savunmuşlardı. Martin Garbus hisse senedi sahiplerini temsilen açtığı davada SLMI hisse senedi sahiplerinin Stan Lee tarafından yaratılan tüm karakterlerin haklarının %50’sine sahip olduklarını iddia etmekte. Marvel’ın Spider-Man, X-Men, Iron Man ve The Incredible Hulk gibi film serilerinden elde ettiği yaklaşık 750 milyon $ gelirin yarısının hisse senedi sahiplerinin payı olduğunu savunan Garbus dava edilen kişilerin bu finansal hesapları gizlemeleri ve yanlış yönlendirmeleri sebebiyle paranın asla alınamadığını söylemekte.

Marvel konuyla ilgili hemen bir açıklama yaparak “iddiaların saçma olduğunu” dile getirdi.

Davayla ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Kuşkusuz bu dava Marvel’ın başını epey ağrıtacak gibi gözüküyor.

 

 

Haven bağimsiz firmalari kollayacak

 

 

http://img259.imageshack.us/img259/1306/havendistroffyp4.jpg

 

 

Amerikan çizgi roman sektörünün en büyük dağıtımcı firması Diamond Comic bir süre önce dağıtımını üstleneceği çizgi romanların satış barajı ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Bu yeni düzenlemeye göre en meşhur çizgi roman tanıtım kataloğu olan Previews dergisinde reklamı yeralacak çizgi romanın toplam satışlarda en az 6.500$ barajını aşmış olması gerekecek. Eski baraj rakamına oranla epey yukarı taşınmış bu yeni baraj pek çok bağımsız yayımcıyı kötü etkileyecek. Büyük çizgi roman firmalarının aksine daha az adet basım yapan ve daha kısıtlı tanıtım imkanları elde eden ufak çaptaki bağımsız yayımcıların satış rakamları da aynı oranda düşük olmakta. Bu yeni baraj ile ufak yayımcıların çizgi romanları hem reklam hem de dağıtım şanslarını kaybetmiş olacaklar. Diamond’ın uyguladığı bu değişimin aylık Previews dergisinin kalınlığını da yarı yarıya azaltabileceği söylenilmekte.

Neyse ki küçük firmaların imdadına başka bir dağıtımcı firma yetişmiş durumda. Haven Distributors adlı dağıtımcı firma Diamond Comic’in yükselen barajı nedeniyle saf dışı kalan firmaları kendi bünyesinde toplamakta. Haven’ın yöneticisi Lance Stahlberg’in açıklamasına göre amaçları piyasadaki bağımsız yayımcıları korumak. Haven yayımcılar için baraj oluşturacak herhangi bir toplam satış rakamı da koymamakta. Dağıtımını üstlendikleri yayınlar için Previews dergisi benzeri hazırladıkları kataloglar Kuzey Amerika’da 2.300 dükkana ulaşmasının yanısıra Avrupa ve Avustralya’daki dükkanlara da ulaşmakta ve bu rakam sürekli artmakta.

Şu ana dek Haven Distributors bünyesine katılan firmalar şunlar: Slave Labor, Drawn and Quarterly, Top Shelf, Zenescope, Bongo, Heavy Metal, Broadsword, Airship, Dabel Brothers, Antarctic Press, Eagle One Media, SQP, Checker Books, Bluewater, Studio 407, Aardvark, GT Labs, Gagne International, Arcana, AdHouse, Viper Comics, TwoMorrows, HB Comics, Jester Press, About Comics, Alterna, Saturna Ink. Önümüzdeki dönemlerde bu listeye başka firmalar da eklenecek.

DC, Marvel, Dark Horse vs. türü dev firmaların çizgi romanlarının dağıtımını yapan Diamond Comic gibi bünyesinde dev firmalar barındırmıyor olsa da Haven Distributors piyasada alternatif ikinci bir dağıtımcı olarak Diamond’ın sektörde oluşturduğu tekeli bir nebze zayıflatacakmış gibi gözüküyor. Haven’ın varlığı ve küçük yayımcıları kollamaya yönelik izlediği politika kuşkusuz yeni bağımsız firmaların açılarak piyasaya dahil olmasını da teşvik edici bir unsur oluşturuyor. Eisner Ödülleri gibi sektörün önemli ödül törenlerinde adayların ve ödülleri kapanların büyük çoğunluğunu bağımsız firmaların çizgi romanları oluşturmakta. Bu durum gözönüne alınırsa çizgi roman sektörünün büyük firmaların klişeleşmiş çizgi romanlarından kurtularak yeni bir soluk kazanması için bağımsız firmalara ihtiyacı olduğu gerçeği yadsınamaz.

 

Kaynak:grafikroman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.cizgiroman.gen.tr/images/haber/1196-marvels.jpg

 

 

Fare ile Örümcek kardeş oldu!

 

 

 

 

Değişim önünde hiç bir şey duramıyor. 5000'den fazla karakterıyle devasa bir marka olan Marvel 4 milyar dolara Disney tarafından satın alınıyor!

Financial Times'ın haberine göre ikisi de milyonlarca insanın hayal gücüne yatırım yapan medya devi ile çizgi roman devinin bugün açıklanan anlaşması sinema dünyası başta olmak üzere sonsuz açılımlara gebe!

Öncelikle bu birleşmenin anti-tekel otoritelerince onayanması gerekecek. Halihazırda başka stüdyolarda yapım aşamasında olan yeni Örümcek-Adam ve Demir Adam filmlerinin, kendisi büyük bir sinema devi olan Disney tarafından nasıl ele alınacağı başka bir merak konusu.

Öyle görülüyor ki Warner/DC'nin karşısına Disney/Marvel isimli yeni bir belalı dikiliyor!

 

 

Çizgiroman.gen.tr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[h=1]Batman'a rötar[/h][h=2]ABD'deki katliam çizgi romanı da etkiledi.[/h]DC Comics, 'The Dark Knight Rises'ın ilk gösteriminde gerçekleşen saldırı nedeniyle 'Batman Inc #3' adlı yeni çizgi romanının çıkışını erteledi.

DC Comics şirketi ‘ Batman Inc#3’ adlı çizgi romanının çıkışını ileri tarihe erteledi. Yapılan ertelemenin sebebini ‘yanlış anlamaya açık’ olarak belirten DC Comics, Colorado’da yaşanan katliamdan sonra, ''Çizgi romanın duyarsız olarak algılanabilecek bir içeriği var’’ açıklamasını yaptı.

Şirket, çıkışı gelecek Çarşamba günü olarak belirlenen ‘ Batman Inc#3’nin tarihini Colorado kurbanları ve ailelerine saygı göstermek adına 22 Ağustos’a çekmeye karar verdi.

Grant Morrison serisinin Chris Burnham tarafından çizilmiş son kitabında Batman ’e `büyük bir uluslararası tehdide hazırlık amaçlı küresel ayrıcalık` veriliyor.

Editör çizgi romanın içeriğiyle ilgili bilgi vermese de Burnham Twitter aracılığıyla, "Bu sadece içinde silahlar olan bir Batman çizgi romanı değil; romanda DC ve bütün Bat-Team için ‘Aman Tanrım!’ dedirtecek, korkunç bir sahne var. Yayımlamak çok uygunsuz olurdu. Batman Inc#3 olayların biraz daha yatışması beklenerek bir ay gecikmeli çıkacak’’ açıklamasını yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MELTEM ÖZGENÇ / ANKARA

 

Kaynak - Hürriyet

CNBC-E’DE YAYIMLANAN ÇIZGI DIZI THE SIMPSONS’TA, TANRI’NIN ŞEYTANIN EMRINDE GÖSTERILMESI, KANALA 52 BIN 951 TL CEZA GETIRDI.

 

http://2.bp.blogspot.com/-SYN5_VJkyqM/UL0uojyLwsI/AAAAAAAAN4Y/q0iOSt95w-g/s400/18524125.jpg

 

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) raporunda cezaya gerekçe olarak, “Tanrıyla dalga geçilmesi, cinayetin Tanrı emri olduğu mesajıyla gençleri şiddete, yılbaşı gecesi alkole başlanması gerektiği mesajıyla da alkole özendirmesi” gösterildi.

TANRI KAHVE VERİYOR

Konuya ilişkin uzman raporunda özetle şunlar vurgulandı: “Çizgi filmde karakterlerden biri, bir diğerinin dini inancını kullanarak onu cinayetlere ve şiddete yönlendirmekte, Tanrı’nın olmadığına yönelik söylemler yapılmakta, İncil’in yakıldığı sahneler ile Tanrı’nın ve şeytanın vücutlandırıldığı sahneler gösterilmekte, Tanrı’nın şeytanın emrinde olduğu ve ona kahve ikram etmesi gibi inançları aşağılayan görüntü ve konuşmalarla devam eden bir yayın yapıldığı tespit edilmiştir. Yayında, alkolizm için Noel’in iyi bir fırsat olduğu ifade edilerek alkolü özendirici ve teşvik edici yayın yapılmıştır.”

boogee tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazılım uzmanı Tansel Akgül hobi olarak başladığı çizgi romanı "Kaptan Argeros"u hobi olmaktan çıkararak dünyayı dolaştırmaya başlamış.

1.jpg

"Kaptan Argeros'la, Okyanusların derinliklerinde, Kutuplarda, Tibette, Tropikal ormanlarda iz sürerken, Avrupa'da bir kent müzesinde, Mayaların tapınaklarında, Piramitlerde tablet okurken, Avustralya'nın steplerinde, Grand Kanyonda, Kutsal tapınakta,Kamboçya'da Angkor Vat tapınağında,Kostarika Şelalelerinde,Vietnam Halong Bay'de teknede, Macera tutkusunu dostlarıyla paylaşıyor." (Facebook sayfasından)

Çizgi romanın sanatçısına çok şey kazandırmadığı ülkemizde çizim aşkıyla yanan onlarca meraklısı var ve birçoğu da çr'ye emek vermeyi görev biliyor. Tansel Akgül'ün daha çok çizim yapması ve her çalışmasıyla çıtayı biraz daha yükseltmesi için sayfasına desteğe çağırıyoruz herkesi:Kaptan Argeros Facebook Sayfası

Emeklerinize sağlık, okuyanınız bol olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu çizgi roman, İstanbul'u geçmişiyle yüzleştirecek

 

Göçmen çocukları, evsizler, minik tutuklular. Hepsi aynı çizgi roman için çalışıyor. Projenin mimarı İskender Savaşır "Dalgın Sular'da bir zaman kayması yaşanıyor ve geçmişten günümüze İstanbul'un tüm karakterleri aynı zaman diliminde yaşamaya başlıyor," diyor

MİREY MESEYYA

Sabah

Psikoterapist İskender Savaşır, bir yıldır Dalgın Sular adlı bir çizgi roman üzerinde çalışıyor. Tüm çocukluğunu çizgi roman okuyarak geçiren Savaşır, psikoterapinin yanı sıra Bilgi Üniversitesi'nde sanat tarihi dersleri de veriyor. Çizgi romandaki tüm hikayeler çocuklar ve gençler tarafından yazılıyor. 1999 depremini yaşayan Adapazarlı kızlar, hapishanelerde tutuklu olan ve dışarı çıkacakları günü bekleyen gençler, kentsel dönüşüm çerçevesinde evleri yıkılan Ayazmalılar ve Adapazarı'ndaki göçmen çocukların gönüllü çalışmalarıyla hazırlanan çizgi roman, piyasaya 21 Aralık'ta çıkacak. Bu ilk fasikülde, İstanbul geçmişiyle yüzleşecek. İskender Savaşır'la bu proje hakkında konuşmak üzere psikoterapi seanslarını yürüttüğü Karaköy'deki ofisinde buluştuk.

- Dalgın Sular projesini bize anlatır mısınız?- Dalgın Sular, fantastik bir anlatı evreninde geçen haftalık bir çizgi roman. İstanbul'da, 1980'lerde Haliç'in dibi temizlenirken bir şeyler oluyor ve İstanbul geçmişini 'kusmaya' başlıyor. Ve öyle bir an geliyor ki, İstanbul geçmişiyle iç içe yaşamaya başlıyor. Bu kadar iri bir konuyu çizgiye dökmek için çok farklı gelenekleri bir araya getirdik: İllüstratör, ressam, hattat, minyatür ve karikatür geleneğini bir ortamda buluşturduk. Tabii bu kadar şeyin bir araya gelmesi de kakofoni yaratabilir. Biz o riski göze aldık. Bence bütün çeşitliliğe rağmen bir üslup, bir ahenk yakaladık. Bu iddialı bir proje. Çünkü sosyal sorumluluk yönü de var. 80'lerde Latife Tekin'in çok sözünü ettiği 'yoksulların enerjisi'ni seferber etmek istedik. Ve şu an bu projede 120 kişi çalışıyor.

 

BAŞROLDE ÇOCUKLAR VAR

- Kimdir bu kişiler ?- ENKA'nın Adapazarı'nda depremzede çocukları için kurduğu okuldaki öğrenciler, kentsel dönüşüm çerçevesinde ilk yıkılan mahalle olan ve Sefaköy'de çadırlarda yaşamaya mahkum edilen Küçükçekmece'deki Ayazma mahallesi sakinleri ve bir de suçlu çocuklar. Aslında asıl isteğim, suçlu gençlerle birlikte çalışmaktı. Metris'te tutuklularla çalıştık. Biz hükümlülerle değil de tutuklularla çalışmayı seçmiştik. Onlar da devamlı tahliye olmayı bekliyorlardı. Dolayısıyla hapishanenin içinde kendilerine bir hayat kurmak için bir yatırımları yok. Halbuki mahkumlar kaç yıl kalacağını bildikleri için, ona göre hayat kuruyorlar. Bizim acemiliğimize geldi. Sivil toplum örgütleri bir sürü cezaevinde çalışmalar yapıyor. Bizi en az iş yapılan yere, tutuklular bölümüne yönlendirdiler. Ama hikaye de oradan çıktı.

 

ÇİZGİ FİLM DE YAPACAKLAR

- Nasıl bir çalışma yürüttünüz?- Biz ekibimizle birlikte biraz önce bahsettiğimiz gruplara hem çizerlik eğitimi hem de yazarlık eğitimi veriyoruz; onlar için yeni bir hayat oluşturuyoruz. Bu eğitimde temel desen kursları, hat, karikatür gibi dersler var. Her pazar Sefaköy'deki çocuklara gidiyoruz, ya da onlar buraya geliyor. Adapazarı'na haftada iki gün gidiyoruz. Adapazarı'nda bayağı bir ekip oluştu, şu an 15 gençle ciddi bir çalışma içindeyiz. Hikayeyi de onlar yazıyor. Biz burada merkezde anlatı evrenini kurduk, girişi hazırladık, bazı süper kahramanlar icat ettik. Bunlar bizim temel figürlerimiz. Onun dışında bu evren içindeki tüm hikayeleri onlar yazıyor. Giderek bizim payımız düşüyor. Şu anda fiilen 60 kişi çalışıyor. Bu çalışmayla sivil toplum çalışmaları açısından da bir model önermek istiyoruz. Çocuklara iş yapmayı da öğretiyoruz.

- Çizgi roman yayımlanmaya başladıktan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?- İkinci adımda, biraz para kazanmaya başladığımızda bilgisayar oyunlarına girişeceğiz aynı mantıkla. Programcıları çocuklara götüreceğim ve onlara bilgisayarla çizim eğitimi vereceğiz. Aynı çalışma tarzıyla animasyon, dizi film ve müzik gibi farklı alanlarda da girişimlerimiz olacak.

- Çizgi roman merakınız çocukluktan kalma mı? - Çocukluğumdan kalan bir şeyler var tabii ki. Ben İngilizce'yi önce çizgi romanlardan, sonra da Shakespeare'den öğrendim.

- Beğendiğiniz çizgi roman kahramanları var mı?- Tüm Marvel Comics kahramanları. Ama Dalgın Sular'da bu kahramanlara gönderme yok. İslami kaynaklardan da besleniyoruz, mesela bizim X Men'imiz Yedi Uyuyanlar.

- Gelecekte yeni projeler var mı? - Seneye Diyarbakır Üniversitesi'yle birtakım çalışmalar yapmak istiyoruz. Moğollar diye bir fasikül çıkarmayı planlıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...