Jump to content

Siz Kaçıncı Çocuksunuz?


Spr_Mnyk

Önerilen Mesajlar

"İLK ÇOCUK

 

İlk çocuk, lider ve agresif oluyor

 

ABDli psikolog Kevin Leman, ailenin ilk, ortanca ya da son çocuğu olmanın insanın kişiliğini etkilediğini ileri sürüyor.

 

İlk çocukların doğal olarak liderlik özelliklerine sahip olduğunu söyleyen psikolog, tek çocukların da kendilerinden daha büyük kişilerle iyi anlaştığını ifade ediyor.

 

CBSin haberine göre kardeşlerin doğum sırası, karakterlerinin gelişimi üzerinde doğrudan etkili oluyor. Kardeşlerin en büyüğü olmak ya da tek çocuk olarak büyümek, farklı karakter özellikleri gelişmeye neden oluyor.

 

İLK GÖZ AĞRISI

 

Ailenin ilk çocuğu, dolayısıyla kardeşlerin en büyüğü olmak, kişinin liderlik vasfını geliştiriyor.

 

Amerikan başkanlarının yarısından fazlasının ilk çocuk olmaları bunun kanıtı. İlk çocuklar ayrıca güvenilir, bilinçli ve mükemmelliyetçi kişiler olarak tanınıyor.

 

Sürprizlerden hoşlanmıyor ve biraz da agresif özellikler taşıyorlar. İlk çocuklar ailenin örnek çocuğu olarak da görüldüğü için, başkalarının onayını alma, kabul görme ihtiyacını fazlasıyla hissediyorlar. İlk çocuklardan çok başarılı CEOlar çıkabilir.

 

TEK ÇOCUK OLMAK

 

Psikolog Kevin Leman, İlk çocukların özelliklerini üçle çarpın, karşınıza tek çocuğun özellikleri çıkar diyor.

 

Tek çocuklar aşırı mükemmelliyetçi olmalarıyla tanınıyor.

 

Ayrıca kendilerinden yaşlı insanlarla daha kolay anlaşabiliyorlar.

 

ORTANCA KARMAŞIK

 

Ortanca çocuklar, kardeşler arasında en karmaşık özelliklere sahip olanlar. Ortanca çocuklar, ağabey ya da ablalarından çok farklı. Bu kişiler, bütün ilgiyi ağabey ya da ablalarının topladığını hissederken, küçük kardeşlerinin de bütün aile içi disiplin kurallarından kurtulduğunu düşünüyor.

 

Bu da ortanca çocuğun daha az ilgi gördüğünü düşünmesine yol açıyor. Ortanca çocuklar diğerlerine göre daha ketum, düşünce ve duygularını açıkça paylaşamayan kişiler olarak yetişiyor.

 

Ortancalar, ailede özel bir yerleri olmadığını düşündükleri için arkadaşlığa daha çok önem veriyor. İnsanların duygularını okumak ve uzlaştırmak konusunda yetenekli olan ortancalar, olayın farklı yönlerini görebiliyor.

 

Bağımsız ve yaratıcı özellikleri dikkat çekiyor. İlk çocuklar şirket yöneticisi olacak özellikler taşırken, ortanca çocuklar girişimci ruhuna sahip oluyor.

 

SONUNCU ÜN DÜŞKÜNÜ

 

Ailenin son çocukları, sosyal yönü baskın ve girişken bir kişilik taşıyor. Psikolog Kevin Leman, en küçük kardeşlerin maddi açıdan en sorumsuz kişiler olduğunu belirterek, genelde tek amaçlarının eğlenmek olduğunu söylüyor.

 

İlgi çekmeye alışık olan ve bundan çok hoşlanan en küçük kardeşler şöhreti seviyor. Billy Crystal, Goldie Hawn, Jim Carey ve Steve Martin gibi dünyaca ünlü yıldızlar, ailelerinin en küçüğü olmalarıyla dikkat çekiyor.

 

En küçükler, sevimli ve ayrıca insanları yönlendirici olmalarıyla tanınıyor.

 

YAŞ FARKI OLURSA

 

Uzmanlara göre bazı değişkenler, çocuklardaki bu özellikleri etkileyebiliyor.

 

Örneğin eğer ilk çocuk ile ikinci çocuk arasında yaş farkı büyükse, ikinci çocuk da ilk çocuğun özellikleri taşıyabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amerikan başkanlarının yarısından fazlasının ilk çocuk olmaları bunun kanıtı. İlk çocuklar ayrıca güvenilir, bilinçli ve mükemmelliyetçi kişiler olarak tanınıyor.

 

Sürprizlerden hoşlanmıyor ve biraz da agresif özellikler taşıyorlar.

 

 

 

ya bu kadar olmaz yaaa... surprızlerden nefret ederm bnde ayy cok sasrdımmmmm:ermm:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Siz de uyuyamayanlardan mısınız??

   Öncelikle herkese selam...Yakın bi dönemde başlayan nedensiz uyku problemimi ilk başlarda pek önemsemesem de daha sonra hem gnosiste olsun hem diğer insanlarda(arkadaş,eş,dost) yine yakın bi dönemde bir anda başlamış olan uyuyamama problemini foruma taşımak istedim...Acaba sitede daha başka nedensiz uykusuzluk çeken kaç kişi var ve acaba bu genel uyku probleminin kaynağı nedir??Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...Şimdiden saolun...

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Bu Gün Bir Fotoğraf da Siz Çekin

   Gün İçerisinde Hoşunuza Giden Bir Anı yakalayın ve Paylaşın

   , Yer: Fotoğraf

  • siz ne dersiniz?

   Herkese merhaba. Kac gundur belki ay olmustur beynimde dolanan bir soruya cevap ariyorum. Lutfen fikrinizi soyleyin. Ben psikiyatri egitiminden sonra kriminoloji okuyacagim. Siddet ve saldirganlik uzerine arastirmalar yapacagim agir suclularla konusup onlari dinleyecegim. Fakat dusunmeden edemedigim bir sey var. Bir katili "iyilestirmek." Bu yapacagim sey sahtekarlik mi dogruluk mu bilemiyorum. Bir katili iyilestirecek onu tedavi mi edecegim, yoksa toplumun ve benim olusturdugum dogrular uzerine

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Siz mi odanın içindesiniz, oda mı sizin içinizde?

   Siz mi odanın içindesiniz, oda mı sizin içinizde? İnsanların, gördüklerinin beyinlerinde bir algı olduğunu kavramalarını engelleyen nedenlerden biri de, bedenlerini de bu görüntünün içinde görmeleridir. "Ben bu odanın içinde olduğuma göre, demek ki bu oda benim beynimde oluşmuyor" gibi yanlış bir sonuca varmaktadırlar. Onları bu yanlış sonuca götüren yanılgıları ise kendi bedenlerinin de bir görüntü olduğunu unutmalarıdır. Nasıl ki, çevremizde gördüğümüz herşey beynimizde oluşan bir görüntü ise,

   , Yer: Felsefe

  • Kaçıncı Irk? ( Tartışma )

   Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde okuduğum ve gerçekten ilgimi çeken bir teori üzerine düşünmemizi ve fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Teoriye göre bildiğimiz gibi evren big bang adını verdiğimiz sıkışmadan dolayı yaşanan patlama ve genişleme sonucu meydana gelmiştir. Bu patlamanın ardından big bang in olduğu kaynak noktada belirli bir itme ve çekme enerjisi mevcut. Yani şuan tüm evren o noktanın çekim kuvvetinde askıda kalırken genişlemeye devam ediyor. Fakat bilim adamlarına göre günü gelince it

   , Yer: Bilim & Teknoloji

×
×
 • Yeni Oluştur...