Jump to content

Hamama giren ölebilir


sensizim

Önerilen Mesajlar

295.jpg

Türk hamamlarındaki ölüm vakalarını inceleyen bilim adamları uyardı: Hamam, kalp ve tansiyon hastalarına ölümcül zararlar verebilir. Hekime danışmadan hamama gitmeyin!

Geleneksel kültürün önemli simgelerinden Türk hamamı, bu kez yol açtığı ölümlerle gündemde. Bursa'da yapılan bir araştırma, hamamın kalp ve tansiyon hastalarına 'ölümcül zararlar' verebileceğini ortaya koydu.

Hamamlarda yaşanan ölümlerin nedenlerini bulmak için 'Türk Hamamında Ölümler' başlıklı bir çalışma yapan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Recep Fedekar ile Bursa Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı'ndan Dr. Nursel Türkmen, Dr. Bülent Eren ve Dr. Okan Akan, 1999-2004 yılları arasında hamam ve kaplıcada ölen 15 kişiye otopsi yaptı.

Araştırma kapsamında 65 yaş üzerindeki olguların 6'sının kış ayında (aralık-şubat) hayatını kaybettiği, ölümlerin büyük kısmının da kalp yetmezliği sonucu meydana geldiği tespit edildi.

Araştırmanın sonuç bölümünde, "Yaşlılık ve kroner hastalıklar, hamam ve kaplıcada ani ölümler için önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Bu kişiler hekim kontrolü olmaksızın hamama girmemeli" bilgisi yer aldı.

Aynı çalışmada, uluslararası bir araştırmada banyo ölümlerinin sıklıkla kış aylarında ve yüzde 80 oranında yaşlı kişilerde ortaya çıktığı sonucuna dikkat çekildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...