Jump to content

Milli Marşımız Yokken


Wahsi

Önerilen Mesajlar

Türkiye, "milli marş" ile Kurtuluş Savaşı yıllarında tanıştı. Daha önceleri marşın ne olduğunu bilmediğimiz için uluslararası toplantılarda garip vaziyetlere düşerdik. Meselá, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Almanya’da yapılan bir askeri törende sıra bize gelince subaylarımız marş niyetine hep bir ağızdan tekbir getirmiş ve büyük alkış almışlardı.

 

BİZ, "milli marş" kavramı ile Kurtuluş Savaşı yıllarında tanıştık. Daha önceleri milli marşın ne olduğunu bilmediğimiz için uluslararası toplantılarda garip vaziyetlere düşer, toplantıya başka milletlerden katılanlar kendi milli marşlarını okurlarken biz bakakalırdık.

 

Birinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında, Brest-Litovsk’daki Alman karargáhında bir koşuşturma vardı. Avusturya İmparatoru Karl’ın doğum günü kutlanacaktı. Her şeyiyle eksiksiz bir tören yapılması gerekiyordu ve Almanlar müttefikimiz oldukları için, koşuşturanlar arasında Türk subayları da vardı. Türk tarafı, kutlamalarda askeri murahhasımızın yaveri olan Teğmen Abdülkadir Bey’i görevlendirmişti.

 

Sonraki senelerde "Karamürsel" soyadını alacak ve Beşiktaş Kulübü’nün başkanlığını yapacak olan Abdülkadir Bey’e, kutlama hazırlıkları sırasında önemli bir haber gelmişti. Rusya’da esaretten kurtularak Türkiye’ye dönmekte olan 37 kişilik bir Türk subay kafilesi, bir gece konaklamak üzere istasyona inmişlerdi. Kutlamaya, bu subaylar da davet edildi.

 

Tören başladı ve ziyafet sofrasına geçildi. Yemeğin sonunda ayağa kalkan Alman komutan, sözü esaretten dönen subaylarımıza getirerek Türk askerinin kahramanlığını övdü. Konuşma biter bitmez bütün Almanlar hep bir ağızdan "Deutschland Deutschland über alles" diye başlayan Alman milli marşını okumaya başladılar ve bitirince Türklere dönüp "Şimdi sizi dinlemek istiyoruz" dediler. Bizde milli marş olmadığını hatırlayan Abdülkadir Bey hemen vaziyete el koydu. Askerlere "Ordumuz etti yemin’i okuyabilir miyiz?" diye sordu ama "Unuttuk" cevabını aldı. "Kalkalım ey ehl-i vatan" dedi, hatırlamadıklarını söylediler.

 

Abdülkadir Bey, bunun üzerine "Arkadaşlar, haydi tekbir getirelim" dedi ve subaylar "Allahu ekber Allahü ekber..." diye başlayıp tekbiri bitirince salonda bir alkış koptu. Almanlar, Tekbir’deki basit melodinin verdiği ruhani hava içerisinde subaylarımızı dakikalarca alkışladılar.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hırvatistan Milli Parkları

   http://i.hizliresim.com/7DPOy5.jpg   Hırvatistan, yaz sezonunda yoğun ilgi gören ülkeler arasında yer alıyor. Bu durumun başlıca nedenleri arasında ülkenin tarihi şehirleri, muhteşem köyleri ve plajlarını gösterebiliriz. Hırvatistan’ın güzelliğine tanık olmak için, mutlaka UNESCO Listesi’nde bulunan ulusal parkları görmelisiniz. Her birinin kendi karakteri ve güzelliği bulunuyor. Kimisi sakin bir göle sahip, kimisi de akıp giden bir şelaleye...   http://i.hizliresim.com/b6YOB8.jpg   Krka

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Milli Eğitimden Irkçılığa Davetiye!

   Milli Eğitim'den ırkçılığa davetiye   Birgün Gazetesi'nin manşetinde yer alan habere göre Milli Eğitim Müdürlüğü Kartal'daki liselere ücretsiz dağıttığı kitapla ırkçılık tehlikesine davetiye çıkarırken, ünlü yazarların ve gazetecilerin de hedef gösterilmesine önayak oldu.     Mili Eğitim Müdürlüğü'nün Kartal'daki liselere ücretsiz dağıttığı Ermeni sorununu anlattığı iddia edilen kitap ırkçı ifadelerle dolu. Pek çok aydın 'Gizli Ermeni', 'Kansız', 'soysuz' ve 'zıpçıktı' gibi hakaretlerle anıldı

   , Yer: Gündem

  • Milli İçki Votkanın da Bir Müzesi Var..

   Moskova’dan Türkiye’ye tatile giderken mutlaka alınır votka. Peki Rusya’nın en çok tüketilen alkollü içkilerinden birisi olan votkanın bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Ruslar için çok önemli olan bu içecek, bir tarihçeyi hakediyor. Siz de hafta sonunuzda değişik bir aktivite arıyor ve votkanın nasıl yapıldığını, Rusya’daki evrimini merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. ışte size müze ve Rusların milli içkisi votka hakkında birkaç küçük bilgi: Rus Tarihi kayıtlarına göz atınca v

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Dünyanın En Güzel Milli Parkları

   10-) Snowdonia Milli Parkı – Britanya   http://lh5.ggpht.com/_6kJ0a0gYUdY/SunBE7CY88I/AAAAAAAABN8/AryQAVDWJXg/s1600/beatifulsnowdoniais2.jpg   Büyük Brintanya’ya bağlı Wales’de bulunan Snowdonia, bölgenin en eski ve en doğal yaşam alanlarından biridir. Gerçek ismi Galce “Croeso i Eryri” yani Kartal Yuvası demektir. Bugünkü ismini eteklerinde bulunduğu Snowdon Dağı’nda almaktadır. 1951 yılında milli park ilan edilen Snowdonia 2,170 km2 alana sahip olup 838 farklı doğal meydanı bulunmaktadır.  

   , Yer: Fotoğraf

  • Millî Kimlik Oluşturmada Dilin önemi

   Dili çok defa insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir vasıta olarak tarif ederiz. Son zamanlarda “anlaşma

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

×
×
 • Yeni Oluştur...