Jump to content

Atatürk'ün Abd'ye yaptığı konuşma


theangelofdeath

Önerilen Mesajlar

http://www.metacafe.com/watch/1050840//">"http://www.metacafe.com/">The best video clips are here

 

KONUŞMA METNİ:

 

Yazan: Ali TURAN

 

Muhterem Amerikalılar,

 

Türk milletiyle Amerikan milletleri ve karşılıklı olduğuna emin bulunduğum muhabbet ve samimiyetin tabii menşei hakkında birkaç söz söylemek isterim.

 

Türk milleti zaten demokrattır. Eğer bu hakikat şimdiye kadar medeni beşeriyet tarafından tamamıyla anlaşılmamış bulunuyorsa, bunun sebeplerini muhterem sefirimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerini işaret ederek çok güzel ifade ettiler. Diğer taraftan Amerikan Milletinin kendini hissettiği dakikada istinad ettiği (….) demokrasidir

 

Amerikalılar bu mevhibe ile mümtaz bir millet olarak beşeriyet dünyasında arzı mevcudiyet eyledi. Büyük bir millet birliği kurdu. İşte bu noktadandır ki Türk milleti Amerika milleti hakkında derin ve kuvvetli bir muhabbet hisseder. Ümit ederim ki bu müşahede iki millet arasındaki mevcut olan muhabbeti kökleştirecektir. Yalnız bu kadarla kalmayacak, belki tüm beşeriyeti birbirini sevmeye ve bu müşterek sevgiye mani olan mazi hurafelerini silmeye, dünyayı sulh ve huzur altına sokmaya medar olacaktır.

 

Muhterem Amerikalılar,

 

Temsil etmekle mubayi olduğum Türk milletinin, Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin insani gayesi işte bundan ibarettir. Bu yüksek gayede zaten çok yükselmiş bulunan Amerika milletinin, Türk milleti ile beraber olduğundan şüphem yoktur."

 

İNGİLİZCE KONUŞMA METNİ:

 

Çeviren : Işık Biren

 

For those who have asked this the Translation of the Speech

 

I would like to mentıon a few words about the natural origin of the undeniable sincere relationship between the people of Turkey and those of the United States of America.

 

The Turks are already a Democratic Nation . İf this true fact has not been understood by today’s civilised world I must direct attention to the remarkable comments made by our ambassador regarding the last days of the Ottoman empire. On the other hand the American people have always relied and depended on democrasy to identify them as a nation since their inception . İt has been through this blessing that they have been placed amongst today’s civilised world as a new nation (country).

This has given them acceptance as a new nation . Thus the Turkish people feel a strong sentiment of love and understanding towards the American people . I do hope that the observation of this fact will encourage further dialog and warm relations between the two nations; but this will not be all!

 

I am sure that this will also allow the rest of the civilised world to have more good will towards one another and ERASE all past negative FABLES and experiences;thus leading the world towards a more peaceful and lawful existence.

Dear Americans as a proud representative of the Turkish nation I give you this as a goal and sole purpose of the new Turkish people. I have no doubt that the American nation who has already reached this ultimate goal shall understand and join the new Turkish nation.

 

birde arkadaşlar ankara amerikan büyükelçisinin Atatürk'ün duruşundan karizmasından nasıl etkilendiğini iyi takip etmenizi istiyorum :thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tamamen bir suçlamadır:mad: :mad: Eğer Atatürk' ün böyle bir konuşması olsaydı emin olun ki bunu önce siz değil, kendi çıkarları için ABD öne sürerdi. Üstelik ne TSK nın ne de Kültür bakanlığının arşivlerinde bu video yer almıyor. Sitelere girip bakın bence :mad: Atatürk sadece kongreler zamanında özellikle de sivas kongresinde vatanı kurtarmak için amerikanın yaptığı yardımları kullanmış, daha sonra siyasi pragmatizmin gereği olarak bunu sadece savaşta silah bulmak için yaptığını kanıtlarr kararları almış ve emperyalizme karşı çıkmıştır. Bu video da, yalancı can dündar ın Atatürk'ü yıpratmak için çıkardığı Sarı Zeybek, Mustafa gibi belgesellerden olmalı. Üstelik kaynağını bile vermemişsiniz.

 

abd nin istihbarat birimlerinin ve mitin, 70 lerde olduğu gibi halen daha Atatürkçüleri sıkı takibe aldığını biliyoruz.Faşist askeri cunta zamanında bütün Atatürkçülerin görevden alındığı, ne hikmetse abdyi sevenlerin kurumlara başkan atandığını (aynı günümüzdeki gibi) da bunun kanıtıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu videodan senin haberin yok ise o senin sorunundur bu video eskiden beri var televizyonlardada defalarca gösterilmiştir ama sen demekki görmemişsin vede Atatürk ne bilsin gelecekte amerikanın türkiyenin gizli düşmanı olacağını eğer bilseydi bu konuşmayı yapmazdı tedbirinide alırdı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece benim haberim olmasa tamam diyeceğim ama ne TSK nın en de kültür bakanlığının arşivlerinde bu video yok. Tabi canım onların da haberi yok. Ve Atatürk abdnin Türkiye'nin gizli düşmanı olacağını bilmemesi gibi bir imkan yok akıl var mantık var 1. Dünya savaşında biri biz ittifak devletleri abd itilaf devletleri arasındaydı. Ama olur mu canım Atatürk nereden bilsin gizli düşmanımız olacağını değil mi :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tsk sana haber vermedikleri için üzgün olmalılar :)Tsk'nın ve kültür bakanının bütün arşivlerinden haberin var yani? Bravo :)O zamanki abd evet düşmandı sonra cumhuriyet kurulduktan sonra düşmanlık kalmamıştı taaki Atatürk ölene kadar bana tarih öğretmeye kalkma!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bana haber verdiler demedim değil mi ? Lütfen uydurma. Üstelik Atatürk gizli düşman olacağını nereden bilsin uydurmana da cevap isityorum :mad: Bu arada Atatürk'le ilgili yazılan 3 anı kitabını da okuduğum için kusura bakma ama hemen hemen herşeyi biliyorum :mad: ve Taha Akyol'un Ama Hangi Atatürk isimli kitabını okumadıysan ve bu abdden yardım alma konusunda yapılan siyasi pragmatizmi bilmiyorsan lütfen bilip bilmeden konuşma :mad: :mad: :mad: :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu video da bu kadar büyütülecek birşey göremiyorum devletler arası münasabettir neyi bu kadar büyütüp komplo teorisi kıvamına getirdiğini açıklarsan seviniriz

ayrıca osmanlının yeni kurulan türkiye'nin belgeleri büyük kısmı rusya almanya gibi devletlerin elindedir çoğu tarihci bunu söyler osmanlıyı tam anlama

ıyla incelenmemiz için rus belgelerine ihtiyaç vardır ve bu belgeleri incelemek öyle kolay iş değildir aylar öncesinde izinler alınıp hangi belgeleri ne kadar süreyle inceleyeceğinizi belirtmeniz şu bu bir sürü prosedür ve her belgeye ulaşmanız mümkün değil anlatmak istediğim senin veya Türk halkının kurumlarının elinde olmayan çok belge var

 

ve haberlerde bu video çankaya tarafından sunulduğu belirtilmektedir.

ayrıca o dönemin içindeki koşullardan bakarsan sevinirim olaylara bugünü karıştırma...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

''Sadece benim haberim olmasa tamam diyeceğim ama ne TSK nın en de kültür bakanlığının arşivlerinde bu video yok'' kardeşim senin yazdığın bu yazına verdiğim cevaptı o!!

Bak güzelim okuduklarınla hava atma çok okumak önemli değil önemli olan o okuduklarının beynine yerleşmesi!! Atatürk bütün ülkelerle arasını düzeltmişti savaştığı ülkelerle bile bunu bilmiyormuş gibi konuşuyorsun ?Taha akyolun kitabını okumamış olabilirim bu geçmişten haberdar olmadığım anlamına gelmez ve bırak bu benim bilgim senin bilgini döver ayaklarını

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk sadece kongreler zamanında özellikle de sivas kongresinde vatanı kurtarmak için amerikanın yaptığı yardımları kullanmış, daha sonra siyasi pragmatizmin gereği olarak bunu sadece savaşta silah bulmak için yaptığını kanıtlarr kararları almış ve emperyalizme karşı çıkmıştır.

 

Siz sanırım karıştırıyorsunuz, Biz kurtuluş mücadelesinde Rusyadan yardım aldık ve İtalyanlar Güney batıyı terk ederken,Tren,mühimmat ve silah bıraktılar. ABD'nin bizimle ilgili herhangi bir olumlu katkısı olmamıştır.

 

Bu konuşma gerçektir,Videoda gerçektir... Genel Kurmay Başkanlığı Bilgi Edindirme Servisinden Konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Bu Video bir çok kanalın haber kuşağındada yer almıştır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz sanırım karıştırıyorsunuz, Biz kurtuluş mücadelesinde Rusyadan yardım aldık ve İtalyanlar Güney batıyı terk ederken,Tren,mühimmat ve silah bıraktılar. ABD'nin bizimle ilgili herhangi bir olumlu katkısı olmamıştır.

 

Bu konuşma gerçektir,Videoda gerçektir... Genel Kurmay Başkanlığı Bilgi Edindirme Servisinden Konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Bu Video bir çok kanalın haber kuşağındada yer almıştır.

 

 

Karıştırmıyorum. Evet doğru bütün tarih dersleri boyunca hep doğudan yardım aldığımız söylenir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan devlet Rusya'dır. Ancak batıdaki bazı devletler, kurtuluş savaşında İngiltere ile arasındaki gizli düşmanlık için ( İtalya gibi ) el altından Osmanlşı'ya yardım etmiştir. Zaten Taha Akyol'un kitabının çok konuşulma sebebi de abdden yardım almamız konusudur. Ve bu soruyu tam 3 tane tarih hocasına sordum. Üçü de evet vatanı kurtarmak için nasıl kürtlere özerklik verme vaadi verip kurtuluş avaşında onların desteğini aldıysa abd ile de bu tarz bir ilişki olmuştur dedi. Kongrenin konuşma metnini okursanız da görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karıştırmıyorum. Evet doğru bütün tarih dersleri boyunca hep doğudan yardım aldığımız söylenir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan devlet Rusya'dır. Ancak batıdaki bazı devletler, kurtuluş savaşında İngiltere ile arasındaki gizli düşmanlık için ( İtalya gibi ) el altından Osmanlşı'ya yardım etmiştir. Zaten Taha Akyol'un kitabının çok konuşulma sebebi de abdden yardım almamız konusudur. Ve bu soruyu tam 3 tane tarih hocasına sordum. Üçü de evet vatanı kurtarmak için nasıl kürtlere özerklik verme vaadi verip kurtuluş avaşında onların desteğini aldıysa abd ile de bu tarz bir ilişki olmuştur dedi. Kongrenin konuşma metnini okursanız da görürsünüz. Bu arada bazı üyeler gibi saygı çerçevesini açmadığınız için teşekkür ediyorum.

Şimdi şöyle bir husus var,zaman zaman bazı yazarlarımız dengeyi kaybedecek biçimde,beyanlar,kitaplar yayınlamaktadır. Sözüm Taha Akyol için değil yanlış algılamayın...Ancak Türkiyede tek tük kalmış olsada canlı tarihlerimiz var. Ve ben bunlardan birtanesini Eskişehirde dinleme şerefine eriştim.

 

Kürd kökenli kahraman dedemiz bize Rus yardımlarından bahsetmişti. Hatta Ruslar büyük riskler alarak bize mühimmat ulaştırmayı başarmışlardı.

 

Ruslar neden bize yardım etti? Bu apayrı bir konu ama Atatürk'ün asıl niyeti belli olduğunda,yardımlar kışkırtmaya dönüştü.

 

10. Yıl Nutku,Atatürk'ümüzün Rusyaya savaş sonunda Batıya oranla yakın ilgisi ve Atatürk Derlemelerindeki bilgiler dahası Rus arşivlerinde ve osmanlı arşivlerindede kayıtlı olan bir çok husus,sizin belirttiğinizin aksi yönünde olayların geliştiğinin kanıtıdır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklısın, bu kışkırtma ermeni çeteleriyle birlikte çalışmaya kadar varmıştır. Ancak söylediğim gibi eğer Sivas Kongresinin konuşma metnini okursanız, ve kitabı da okursanız kitaptaki kanıtları değerlendirdiğiniz zaman, Atatürk'ün siyasi pragmatizm gereği yardım alabileceği herkesten yardım almak için onların menfaatlerine uygun davranmıştır. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak Atatürk abd ile ilgili fikrini sadece Sivas Kongresi'nde yardım alınabileceğini söylemiştir. Lütfen kitabı okumadan yorum yapmayınız. Söylediğim gibi bu konuya ben de sizin gibi önce '' olur mu böyle şey '' tabrıyla karşıladığım için 3 tane tarih hocasına sordum. Ve onlar da benim şimdi söylediğimi doğruladı. Haa ama siz tarih hocalaarından daha iyi biliyorsanız daha ne diyeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklısın, bu kışkırtma ermeni çeteleriyle birlikte çalışmaya kadar varmıştır. Ancak söylediğim gibi eğer Sivas Kongresinin konuşma metnini okursanız, ve kitabı da okursanız kitaptaki kanıtları değerlendirdiğiniz zaman, Atatürk'ün siyasi pragmatizm gereği yardım alabileceği herkesten yardım almak için onların menfaatlerine uygun davranmıştır. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak Atatürk abd ile ilgili fikrini sadece Sivas Kongresi'nde yardım alınabileceğini söylemiştir. Lütfen kitabı okumadan yorum yapmayınız. Söylediğim gibi bu konuya ben de sizin gibi önce '' olur mu böyle şey '' tabrıyla karşıladığım için 3 tane tarih hocasına sordum. Ve onlar da benim şimdi söylediğimi doğruladı. Haa ama siz tarih hocalaarından daha iyi biliyorsanız daha ne diyeyim.

 

Elbette diğer iddiaları okumakta yarar var ama şu ana dek edindiğim bilgilere göre bu olmamıştır. Belgeler ve gerçekliği çok önemlidir. Zaten Daha iyi bilmek diye bir kavrama pek inanmam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu TTK ya B.E.H.K. çerçevesinde sordum. Cevap geldiği zaman paylaşacağım.

--------------------

Özgür düşüncenin olmadığı, herkesin iddaalarını hiçbir kanıta dayandırmadan savunduğu bu forumda daha fazla durmam. TTK'dan gelen cevabı paylaştıktan sonra ayrılacağım sitedne merak etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buna Diplomasi dersi denir

Hem de Atamiza yakisir sekilde en zarifinden

Diplomaside, uluslararasi iliskilerde ezeli dostluk ezeli düsmanlik gibi safsatalara yer yoktur

Cikarlar vardir

Kurtulus savasi sonrasi güdülen baris siyasetinden zarif bir diplomasi örnegi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...