Jump to content

Parası olanlar daha az depresyona giriyor


Typhon

Önerilen Mesajlar

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, yüksek sosyoekonomik güce sahip olanlar, olmayanlara göre daha az depresyona giriyor.

 

http://www.ekolay.net/haber/images/adampara200409_byk.jpg

 

AB 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) Projesi kapsamında sağlık, sosyoekonomik statü, sosyal durum ve aile bağları gibi çeşitli konuları kapsayan ve çeşitli ülkelerden 50 yaş üstü yaklaşık 40 bin kişiyle yapılan araştırmada göze çarpan en önemli bulgu sosyoekonomik güçle stres ve depresyon ilişkisi. Araştırmaya göre, Avrupa’nın tamamında ve özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde yüksek sosyoekonomik güç, depresyonu engelliyor, gücü olmayanlar stres ve depresyondan daha çok etkileniyor.

 

Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayanlar, Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde yaşayanlara göre daha sağlıklı ve varlıklı bir ömür sürüyor ancak Akdeniz ülkelerinin vatandaşları daha uzun yaşıyor. Eğitim seviyesi düşük olanların, olmayanlara göre yüzde 50 daha fazla obez olduğunu da belirten araştırmaya göre, sağlıklı yaşayanlar, yaşamayanlara göre üç yıl daha geç emekli oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun için araştırma yapmaya gerek yok ki en basitinden man kafa adamın teki bile paranın biraz da olsa huzur ve mutluluk verici birşey olduğunu anlayabilir. Para kendine güveni arttırır istediğin bir takım şeyleri elde etmeni sağlar. Kendini onunla güvende hissedersin.

Kısaca para bu dünyada bir çok kapıyı açan anahtardır. Parasızlık da depresyon riskini arttırır elbette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...